Vinil Türk Reklam Bannerı

Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan

Graficafe - Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan ...

Like Tree3Likes

Cevapla
Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan
AnıL Karahan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

AnıL Karahan

Grafiker / İzmir

Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan

Alt 08 Temmuz 2008 #1

Geleyım 2.Makale tarzı Bir Grafiker Nasıl Olmalı Konuma..

Günümüze şöyle dikkatli baktığımızda grafik tasarım ile alakası olmayan insanlarımızın Grafiker sıfatı altında dolaştıklarını görüyoruz ve bu beni oldukça rahatsız ediyor ki biliyorum sizleride o derece rahatsız ediyor,ama gelin görünki günümüzde herkes grafiker Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan


Şimdi sizlere soruyorum bu konuyu okuyan arkadaşlarım Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL KarahanBir Grafiker Nasıl Olmalı?
Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ?
Niçin Herkes Grafiker Olma Peşinde ?
Umarım sıkıcı bir yazı olmamıştır ve cevaplandırırsınız saygılarımla..


AnıL Karahan..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Yeliz GÖKÇEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yeliz GÖKÇEN

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 08 Temmuz 2008 #2
                             
acil işleri bitirmek zorunda olan... tuhaf... biraz da çatlak... grafik tabanlı çoğu programları bilmek ayrı bir zorunluluk... sanki çok tuhaf birşeymiş gibi, bilmediğinde ' aa bilmiyor musun? ' gibi enteresan tepkilerle karşılaşan... bildiğinde önemsenmeyen... sabırlı olan... geç saatlere kadar işi bitirmek zorunda kalan...
çoğu arkadaşın genel sıkıntıları bunlar...

Türkiye de bunları yapabildin mi Grafiker oluyorsun.

şanslıyım ki bu gibi şeylerle karşılaşmadım.Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan

Niçin Herkes Grafiker Olma Peşinde ?
uzaktan bakılınca, işi bilmeyenlere kolay gibi gözüküyor. başlangıç sebepleri bu olsa gerek...
Bu mesajdan alıntı yap
grafikersin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikersin

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 08 Temmuz 2008 #3
Bir Grafiker Nasıl Olmalı?
Günlük okuduğu bir gazete olmalı, gündemi takip etmeli, en az ayda bir kitap okumalı ve yine en az ayda bir kez sinema-tiyatro vb. 'ya gitmeli, Türkiye ve dünyadaki sektörel gelişmeleri takip etmeli, yeniliklere açık olmalı, Algılama gücü yüksek olmalı, yaptığı tasarımlardan, giydiği kıyafete kadar kendine ait bir tarzı olmalı...

Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ?
kendine ait bir tarz ve yaratıcılık...

Niçin Herkes Grafiker Olma Peşinde ?
Öylemi, benim bundan hiç haberim yoktu...
cekq7991 bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(63)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 14 Aralık 2008 #4
10 MADDEDE GRAFİK TASARIM;

1)-Bir hizmeti veya bir düşünceyi yaymak, benimsetmek veya bir ürünü tanıtmak ya da sattırmak için kullanılacak tüm kompozisyonların hazırlandığı,

2)- Kompozisyonda; metin, yazı (tipografi), resim, desen, çizgi ve fotoğraf düzenlemelerin yapılıp renklerinin ayarlandığı,

3)- Çalışmanın baskı (CMYK) veya görüntü (RGB) olarak, ya da çeşitli basım, sunum ve iletişim tekniklerine uygun hale getirildiği ;

4)-İletişim meslek alanı ile güzel sanatlar meslek alanı arasında çok özel bir yere ve konuma sahip olan;

5)-Güzel sanatların temel kurallarının, tasarım-iletişim teknolojileri prensipleriyle birleştirildiği,

6)-Mesajın kestirme ve sembolik anlatımlarla etkili ve akılda kalıcı tarzda veya iz bırakıcı şekilde görsel anlatım biçimine dönüştürüldüğü;

7)-Daha çok reklam, tanıtım, basım-yayın ve iletişim sektörünün içindeki mecra ve medyalarda faaliyet gösteren,

Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan-Sanayi, endüstri, ticaret, turizm, eğitim, sağlık ve kültür sektörlerine hizmet eden,

9)- Temelini kültür, bilim ve sanatın evrensel kurallarından alan sanata "Grafik Tasarım" sanatı, bu işin eğitimini alarak yapan kişilere "Grafiker" (Almanca) veya "Grafik Tasarımcı" (Türkçe) veya Graphic Designer (İngilizce ) denilir.
10)-Amerika ve Avrupa'da Trade Art (Ticari Sanat) olarak da ifade edilir. Sinema, çizgi film, karikatür, resim, fotoğraf ve hüsn-ü hat (güzel yazı-Calligraphy) sanatlarıyla bazen iç içe bazen yan yanadır. Gelişmiş toplumlarda hemen hemen her sektörün ihtiyaç duyduğu sanat'tır.

(Bu tanım Faruk Çağla'ya aittir, ancak isim belirtilerek alıntı yapılabilir. Başkasının imzasıyla yayınlanamaz.)


Işte grafıker kelimesi almanca olduğu için mac operatörü ile, uygulamacı grafiker ile alakası yoktur.

Grafiker uygulamacı grafikerdir, veya mac operatörüdür ifadesi yanlıştır, tasarımcı grafiker sade grafikerden üstündür sanısı ise sadece sanıdır, doğru değildir.

Grafiker kelimesi gerçekte Amerikancadan tercüme edilmiş olan grafik tasarımcı demenin Almanca şeklidir.

Grafikeri, tasarımcı grafikerin altında görenler bilerek veya bilmeden bir çarpıtmaya alet olmaktadırlar.

Böyle sananlar kurnaz Türk patronlarının kandırmacalarına inanmaktadırlar.

Bu patronlar daha az maaş vermek için mac operatörlerini siz grafikersiniz, diye aldatıp gaza getirerek, adeta eczacı kalfasına eczacı kimliği vererek, veya hemşireye doktor süsü vererek hem müşterilerini hem de bu çalıştırdıkları personeli aldatmaktadırlar. Çünkü grafik tasarımcı deseler işin içine yapmadıkları tasarım girecek. Veya müşteriye yaptırdıkları tasarım girecek. Uygulamacı grafiker de diyemezler, işi küçümsemiş olurlar, o nedenle her manaya çekilecek grafiker demekteler ve sıyrılmaktalar.

Zavallı müşteriler de tasarımcıya tasarım tarif ettiklerini sanarak egolarını tatmin etmektedir. Tasarım parası ödememektedir, çünkü tasarımı kendilerinin yaptığına inanmaktadır... Bilgisayarı kullanan aslında operatör olduğunu hissetmekte ama duruma razı olmaktadır... Kendisini operatör diye görse bile, hem patronu hem de müşterisi tarafından grafik tasarımcı diye görülmesi onu gizliden mutlu etmektedir. İşte bu ortama en uygun kelime grafiker kelimesi cuk oturmuştur. Adeta bir kurtarıcı gibi imdada yetişmiştir.

Bu arada ucuzlayan gerçek grafik tasarımcının mesleği ve emeği olmaktadır.

İşte bunu hisseden tasarımcılar veya ajans sahipleri tasarımcı grafiker, grafik tasarımcı, yaratıcı grafiker gibi terimleri öne çıkartarak uygulamacı grafiker veya mac operatörünü kastetmediklerini inceden hissettirmektedirler.

Graphic designer olan İngilizce kelime ise 1950’lerden sonra yayılan amerikan modası ile dilimize girmiş bir kelimedir. Yukarıdaki kasıtlı nedenlerin dışında da kasıtsız olarak halkımız kısa olduğu için grafik dizayneri (tasarımcısı) yerine grafiker kelimesini tercih etmektedir.

GRAFİKERLİĞİN OLMAZSA OLMAZ KURALI TASARIM BİLMEK'TİR. GRAFİK TASARIM BİLMEYEN KİŞİYE GRAFİKER DENMEZ. DENEMEZ.

TASARIMIN NE OLDUĞU İSE ULUSLARARASI NORMLARLA BELİRLENMİŞTİR. BİLGİSAYARCININ YANINA OTURAN MÜŞTERİNİN YAPTIRDIĞI ŞEYE TASARIM DEMEK İÇİN O ŞEYİN ULUSLARARASI GRAFİK NORMLARINA UYGUN OLMASI GEREKİR.

BEN GRAFİKERİM DİYEN KİŞİNİN DE ÜRETTİĞİ ŞEYİN TASARIM OLMASI İÇİN YUKARIDAKİ 10 MADDEYE UYGUN olması ve ULUSLARARASI NORMLARA UYGUN OLMASI GEREKİR.

ULUSLARARASI İNŞAAT, MEKANİK vs. NORMLARI ve STANDARTLARI OLDUĞU GİBİ, GRAFİK NORMLARI DA VARDIR. Ben Grafikerim diyenin bunları BİLMESİ lazımdır.

Sadece PROGRAM bilmek, Komputer kullanmak, GRAFİKER olmak için YETMEZ!


GRAFİKER KISACA;

* Grafik tasarımcıdır.

* Güzel Sanatlar meslek grubu içinde Müzisyen, Besteci, Yazar veya Ressam gibi sanatçıdır.

* Fikir ve Sanat Eseri Kanuna göre Grafik Tasarım Eseri Sahibidir.


GRAFİKER Neleri Bilmelidir?

* Grafiker her şeyden önce eski ustaların bildiği ışık, gölge, renk, doku, perspektif gibi resmin temel kurallarını bilmelidir.

* Fotoğrafçılığı iyi bilmelidir.

* Matbaacılık, yayıncılık ve iletişim kurallarını bilmelidir.

* Sanat tarihini ve kültürünü, uygarlık tarihini bilmelidir.

* Yaşadığı toplumu bilmeli, dünyanın farkında olmalıdır

* İyi bir tasarımcı olması için AYDIN kimliğine sahip olmalıdır.

D.S. (Dijital Sonrası) dönemde;

* Dijital görüntü teknikleri (dijital fotoğraf, web ve multi medya)

* Dijital Tasarım (bilgisayarda tasarım programları)

* Dijital Baskı gibi 3 önemli aşamayı bilmek durumundadır.


HERKES GRAFİKER OLMAK İSTİYOR MU?

Evet, grafikerlik kolaylıkla ve ucuza öğrenilen getirisi yüksek bir meslek gibi görülmekte; hatta duvarcı, sıvacı, elektrikçi gibi mesleklerden grafikerlik mesleğine geçişler fazlasıyla olmaktadır.

Bütün bunlardan habersiz olmak demek; her önüne gelenin grafiker olmak istediğini bilmemek , grafikerliğin ayağa düştüğünü görmezden gelmek veya bu durumdan rahatsız olmamak demektir.

Grafikerliğin kolay meslek olarak görülmesi ya cehaletten ya da ihanettendir.

Yukarıdaki 10 madde iyice incelenecek olursa ve grafikerin neleri bilmesi iyi okunursa bu işin ne kadar önemli, ciddi ve kapsamlı olduğu görülecek ve 3-4 aylık kurslarla öğrenilmeyeceği anlaşılacaktır. Ayrıca bu işin bir ekip işi olduğu ve web grafikeri, matbaa grafikeri, ajans grafikeri, ambalaj grafikeri ve kurumsal kimlik grafikeri gibi dallara bölünmesinin gerekli olduğu, her dalda ayrı uzmanlaşmalara gidilmesi gerektiği, meslek içinde çeşitli hiyerarşilerin olması gerektiği anlaşılacaktır.

Dolayısı ile bu mesleğin sadece kazancı ve cazibesi herkesin ilgisini çekmekte, bu alanda haksız kazançlar ve haksız rekabet ile sanatın yozlaşmasına neden olunmakta, kolay kazanmak isteyenler mesleği ucuzlatmakta, GRAFİKERLİK sanat iken zenaat haline dönüştürülmektedir.

Bundan habersiz olanlar, nasıl oluyor da grafikerim demektedirler?

Bu soru cevap beklemektedir.
Bu mesajdan alıntı yap
cesurmeneli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cesurmeneli

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 15 Aralık 2008 #5
bana benzemesi gerekirBir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL KarahanDBir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan


şaka bir yana Faruk Çağla değerli paylaşımın için teşekkürler.
ufkumu açtınızBir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

emrecik isimli Üye şimdilik offline konumundadır

emrecik(49)

Grafiker

Standart
Alt 07 Şubat 2009 #6
Sevgili meslektaşım Faruk Çağla....

Bu güzel ve daha şimdiden taklitleri çıkan bu siteyi kurulduğundan beri takip ediyorum. Sizin yazılarınız gerçekleri fakat bu sektörün ne kadar acımasız ellerde yönetildiğini gösteriyor
Ben 1986'da bu mesleğe başladım.Rotopak Ambalaj Sanayi Şirketine Stajer olarak girdim. Şu an 40 yaşındayım. Stajer olarak başladığımda Bana o zmanki abi dediğim insanlarki şu an enaz 60 yaşındalar bana 4 kuralı öğrettiler. Ki onlra çok saygı duyuyorum. Buna da usta çırak ilişkisi dediler. 1. Öğrenmek istiyorsan ki (bu meslek ben başladığımda el ustalığıyla yapılıyordu) Bizim sözümüzden çıkmayacaksın, saygıda bize kusur etmiyeceksin. Bizim senden çok daha bilgili olduğumuzu aklından çıkarmayacaksın. 2. Öğrendiklerini ilerde paylaşacaksın. Yani sende öğretici olacaksın ( Savaş abim öğretilmeyen, paylaşılmayan bilginin yararsız bilgi olacağını söylerdi ) 3. Çalıştığın işyerine o sana ihanet etmedikçe ihanet etmiyeceksin ( yemek yediğin çanağa tükürmeyece4ksin)
4. Bu meslek çok zordur katlanabileceksen yap yoksa yapma derdi. Bu 4. kuralı ilerki zamanlarda çok iyi algıladım. Bu mesleğe 20 yıdan fazla emek verdim reklam ajanslarında. Ama şimdiki durumu çok üzücü. Ben elle 6 yıl boyunca Airbrush kullandım, Rapidoyla logo çizdim. Fırça guaj boyayla rütuş yaptım. Abrandizör kullandım, Montaj yaptım, letrasetle yazı dizdim. Şimdiki su ürünleri, Edebiyat , TARİH BÖLÜMÜ MEZUNU GRAFİKERLER o yıllarda benim yaptığım işleri yapsalardı sabahlara kadar asıl grafikerliğin bilgisayarla olmadığını Grafik sanatçılarının daha önceleri neler yaptıklarını tasavvur bile edemezlerdi.
Ben Ankaradayım şu anda 20 senedir reklam ajanslarında çalıştım. Ama şimdi piyasayı gördükten sonra mesleğimizin düşürüldüğü durumdan utanç duyuyorum. Bu işi sırf parası var diye reklam ajansı açan muhasebeciler, Ekonomistler, Fırncılar, Parfümcüler, Doktorlar, inşaatçılar gördüm. Şimdi tek denilen adam işini yapıyorsa grafiker olabilir mesleğinin önemi yok isterse doktor olsun deniyor. Ne kadar saçma ve mantık dışı bir düşünce.Acaba ben doktor olsam bütün doktorlar ayağa kalkmazmı veya İnşaat mühendisi olsam Mühendis odaları ayaklanır. Hapis cezasına kadar gider bu iş. Bir an önce yasanın çıkarılması eğer grafik tasarım mezunu değilse bu mesleği yapamamalıdır. Adaletse hekese adalet. Ajanslarda gördüğüm grafiker bozuntularından şahsım adına utanıyorum. Ne mezuniyet ne meslek kursa git grafiker ol. Olmaz beyler böyle bir şey. Emek lazım kafa çürütmek lazım, göz lazım, nizam lazım, diploma lazım, saygı lazım. Daha dün mezun olmuş 18 yaşında sana kafa tutuyor grafikerim diye.

1. Grafiker mesleğinden mezun olmalı
2. Saygılı olmalı usta çırak ilişkisini kavramalı
3. Mesleğine saygı duymalı
4. Yenilikleri takip etmeli
Bu mesajdan alıntı yap
zatalim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zatalim

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 08 Haziran 2009 #7
sormak ıstıyorum siz degerlı ustadlara benım grafıkerlık okuma gıbı bır fırsatım olmadı. kader ki bizi baska bölumlere savurdu ve bıtırmek uzereyım o bölumu. yaklasık 4 yıldır grafık tasarımla ugrasıorum. ve çok sevıyorum grafık tasarımla ugrasmayı her önume gelen calısmaları ıncelıyorum netten yeni olusturulan urunlerı ıncelıyorum alısverıs merkezlerınde ürün paketlerıni ıncelıyorum. grafıker arkadaslarımın yapmıs oldugu katalogları incelıyyorum piyasada yapılmıs tum logoları ıncelıyorum. grafık sitelerindekı görsellerı ıncelıyorum. makaleler okuyorum. öle ki birçok pıyasada grafıkerim dıye gecınen insandan daha hoş çalısmalar cıkartıyorum. grafık tasarım bölumunu okuyan ögrencılerın ödevlerını yapıyorum. şimdi size soruyorum illa bu işi yapmak için diploma sahibi olmak mı gerekıyor. görsel iletişim bolumunu bıtırıp bu işi para için yapan birisi mi daha etik meslek açısından yoksa meslegi çok sevdiği için yapan birisimi???
( Bu arada yaşım kaç olursa olsun grafik tasarım bölümünü okumayı düşünüyorum)
Bu mesajdan alıntı yap
abuzer xx isimli Üye şimdilik offline konumundadır

abuzer xx

Hiç Biri / Balıkesir

Standart

grafik tasarım

Alt 09 Kasım 2009 #8
Ciddi anlam da görüşlerinize saygı duyuyorum ama bu grafik mesleğini gönülden severek yapmak isteyenlerede bir fırsat verilmeli.
Benim asıl meslegim erkek berber,i ama grafik yapmak bir şeyleri sıfırdan yapmak bence çok zevkli.Bende emin adımlarla ögrenmeye devam edecegim.
HERKESE BAŞARILAR DİLERİM
Bu mesajdan alıntı yap
papatyam_699 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

papatyam_699

Fotoğrafçı / Kırıkkale

Standart

gerçekten yazdıklarınıza saygı duyuyorum

Alt 12 Kasım 2009 #9
fakat bi eksik noktanız var,diplomasız,usta çırak ilişkisiyle kendinize meslek edindiğiniz bir başlık adına verdğiniz nasihatte ''diplomasız'' grafiker olunmayacağını dile getirmeniz arasında bu uyumsuzluk yok mu acaba? ve ence en iyi eğitim ilmin yanında tecrübeyle edinilen eğitimdir ilim demek ise sadace okullu olmak demek değildir nacizane kendi fikrim.
koksalmurat bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
İLgiNc isimli Üye şimdilik offline konumundadır

İLgiNc

Hiç Biri / Ankara

Standart
Alt 23 Aralık 2009 #10
bumudur şimdi? yani iLLa bu iş için üniv. şart mı? ben sonradan merak sardım ve pc benım en büyük iLgi aLanım ve unıv. okumadım kendi kendime herseyı öğrendım ... ki hayatta çoğu şeyi tek başıma öğrendim.. bunuda kendi kendime yapıcam ama sizLerin bu oLumsuz yazıLArı asLa insanLarı bir adım öne göturmez insanLarı bırak bu mesLeğide geliştirmez.. sizLere göre bu mesLek sadece üniv. okuyanların işi haLbuki bugun sanayıdekı zanaatkarLarın dıploması yok ama onLar neler yapıyor neler ve sizin gibi mesLekLerını köreLtmek yerine cırakLarına mesLekLerıne gönüL adayanLarına sahip cıkıp biLdikLerini fidana aktarıyorLar... yazık eğerki bu mesLekte sizLer gibi üniv şart diyip mesLeğin güzeLLikLeri ört bas edıLıyorsa...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
anil, anıl, bir, grafiker, grafiker nedir, grafikeri, karahan, nasil, nasıl, nedir, olmali, olmalı, yapan

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
portfolyo nasıl olmalı? Koyu_Beyaz Kantin 16 07 Mart 2013 16:44
grafiker olmak istiyorum.ama nasıl? kagan66 Temel Tasarım İlkeleri 62 31 Aralık 2010 04:13
Photoshop Dersleri: Kara Kalem Efekti Nasıl Yapılır? / Kolay Ders AnıL Karahan Photoshop Dersleri 23 25 Temmuz 2010 11:58
Photoshop Dersleri: / Amatör Renksizleştirme AnıL Karahan Photoshop Dersleri 2 07 Temmuz 2008 23:02

Kapat
Şifremi Unuttum?