Vinil Türk Reklam Bannerı

Bitki Çayları ve Faydaları

Graficafe - Bitki Çayları ve Faydaları ...

Cevapla
Bitki Çayları ve Faydaları

Bitki Çayları ve Faydaları

Alt 04 Ocak 2008 #1

Adaçayı
Mide va bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Böğürtlen
Dikenli ve çalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde, çit, yol ve hendek kenarlarında çok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir. Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçek açmadan toplanır, gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitler ihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcik ve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Dağçayı

Sideritis Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

Ihlamur
Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

Kuşburnu
Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

Melissa
Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır.

Nane
Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nâne uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır.

Papatya
Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.

Rezene
Foeniculi Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

Salep
Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

Sinameki

Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

ercan4 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ercan4

Baskıcı / İstanbul

Standart
Alt 17 Mart 2017 #2
                             
Arkadaşlar bitki çayları ilerlemiş basur hastalıklarını yok etmemektedir. Uzun yıllar basurdan çok çektim. Şurada saydığınız çaylar, bitkisel merhemler vs hepsini denedim. fakat basur memelerimde hiç bir değişiklik olmadı. En sonunda kanamalarım çok fazla olmaya başladı. Mecbur doktora gittim. Doktora bu çay ve bitkilerden bahsettiğimde onlar ancak basur tedavisi olduktan sonra kullanmalısınız dedi. Bu sayede bağırsaklarınız düzenli çalışır ve kabızlık benzeri sorunlarınız olmaz. böylece makatınızda zorlanmaz dedi. ameliyatsız küçük ve basit bir işlemle basur tedavisi oldum. İşlem sadece iki seans sürdü. Basur problemi olanlara önerebilirim Basur Tedavisi - Basur Tedavi Merkezi
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
bitki, aylar, faydalar

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
171 adet çiçek ve bitki resimleri, hepsi vektörel dijima Vektörel 32 21 Haziran 2013 18:14

Kapat
Şifremi Unuttum?