Vinil Türk Reklam Bannerı

Çalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler

Ambalaj Tasarımı - Çalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler ...

Cevapla
Çalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler
SHGİPTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SHGİPTAR

Grafiker / İstanbul

Standart

Çalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler

Alt 25 Eylül 2008 #1

Daha öncede bu konulara değinilmişti
Ama sorulan soruların fazlalığından, ben yinede bu bilgilerin yararlı olacağını düşünüyorum

ÇALIŞMAYI BASKIYA HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLECEKLER
- Çalışmada kullanılan farklı resimlere aynı isimlerin verilmediğine dikkat edilmelidir.
Aynı isim verilen farklı resimlere sahip iş, servis bürosunda açıldığında bir resmi iki alanda da görebiliriz. Normalde çıkış ile ilgili bir hata (eksik resim) göremeyen çalışan bu işin film çıkışını alacaktır. Bu aşamadan sonra işteki hatanın ortaya çıkma sürecide tamamen şansa kalacaktır. Şanslı bir tasarımcı değilseniz iş basıldıktan sonra bu hata görülebilir ki bu da film çıkış, kalıp, kağıt, baskı gibi maliyetlerin karşılanması ve asla geri gelmeyecek zamanın kaybı demektir.
- Çalışmada RGB renk modunda resimler kullanılmamalıdır
Matbaa baskılarında kullanılacak renk modu CMYK´dır. Dolayısıyla çalışmada kullanılan renklerin ve resimlerin renk modlarının tamamı CMYK modlu olmalıdır. Aksi durumlarda film çıkışta işinizde RGB renkli resimlerin bulunduğu yerler boş çıkacak veya renk modlarını düzeltmeniz için iş servis bürosundan tekrar size gönderilecektir.
- Çalışmada resimler için Tiff, vektörel grafikler için EPS formatı kullanılmalıdır
Çalışmalarda kullanılan resimler kalite ve çözünürlük avantajları nedeniyle sıkıştırılmamış resim formatında (tiff) olmalıdır. Vektörel grafikler için önerilecek en uygun format ise EPS´dir. (Vektörel grafikleri EPS olarak kaydedip işimizde kullanmadan önce grafikteki yazıları çizime dönüştürmeliyiz (Convert). Aksi durumda servis bürosunda veya matbaada grafikler içerisindeki yazılar font hatası (Missing Fonts) uyarısı verecektir.
- Çıkışa gönderilecek dosyaların az yer kaplaması için sıkıştırma uygulanmamalıdır
Sıkıştırılmış dosyalar tekrar açılıp çıkış alınırken bazı çıkış cihazlarında (PostScript) sıkıştırılmış resimlerde çok uzun zamanda çıkış alınması veya resimde bozuklukların oluşması gibi problemler oluşabilir.
- Çıkış klasörüne kopyalanan resimler veya grafiklerin isimleri değiştirilmemelidir
Çıkış klasörüne kopyalanan resimler ve grafikler çalışma dosyası açılırken bilgisayar tarafından aynı isimle aranır. Kayıttan sonra ismi değiştirilen resim veya grafikler çıkış klasöründe mevcut olmasına rağmen eksik resim (Missing Picture) uyarısı verecektir.
- Çalışmada kullanılan resimler baskı için yeterli çözünürlükte olmalıdır
Matbaa baskısı için önerilen resim çözünürlüğü 300 pixel/inch´tir Daha yüksek çözünürlükte resim kullanmak baskı kalitesine etkisi olmayacaktır ancak dosya ebatlarımızın büyümesine dolayısıyla çıkış hızımızın azalmasına neden olacaktır.
Alıntı.....
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

SHGİPTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SHGİPTAR

Grafiker / İstanbul

Standart

Renk üzerine tasarımcıların bilmesi gerekenler

Alt 25 Eylül 2008 #2
                             
RENK ÜZERİNE TASARIMCILARIN BİLMESİ GEREKENLER
Renk grafik tasarımcıların vazgeçilmez silahlarındandır. Rengi doğru kullanan tasarımcılar başarılı tasarım oluşturma yolunda devamlı öndedir.
Ancak özellikle tasarıma yeni başlayanlarda renk kullanımı ile ilgili önemli teknik sorunlarla karşılaşılmaktadır. (Baskı renkleri, ekranda gördüğüm gibi çıkmıyor, siyahlarım soluk çıkıyor vb)
- Kağıdın yüzey özelliği, renklerin algılanmasını ve görünüşünü etkiler.
Aynı renk, kuşe gibi yüzeyi işlenmiş bir kağıtta farklı, I. Hamur kağıt gibi yüzeyi işlenmemiş bir kağıtta farklı görülecektir.
- CMYK harici kullanılacak tüm özel renkler için renk seçimini mutlaka özel renk kataloglarından yapmalıyız (Pantone renk katalogu gibi).
Masaüstü yayıncılık yazılımlarının tümünde özel renk sistemlerinden renk oluşturmak mümkündür. Ancak bilgisayarda görülen bu renkler ile baskı sonuçlarının aynı olacağına dair bir garanti yoktur. Monitör kalibrasyonunun yapılmış olması, ekran ve baskı renklerinin en yakın sonuçlarda olması için temel kuraldır.
- Pantone kataloglarından özel renk seçiminde, baskıda kullanılacak kağıt cinsine göre (yüzeyi işlenmiş pürüzsüz veya yüzeyi işlenmemiş) ilgili türdeki renk rehber alınmalıdır. Aynı rengin, pürüzsüz ve işlenmemiş kağıtlardaki algılanması farklı olabilir.
- Pantone vb renk kataloglarındaki renkler zamanla solup orijinalliklerini kaybedecektir. 5-6 senelik Pantone kataloglarındaki renklerde farklılık oluşabileceğini unutmamalıyız.
- Ortam ışıklandırması, renkleri farklı görmemize neden olabilir.
Gün ışığında farklı görülen bir renk yapay ışıklandırmada farklı görülebilecektir.
- Baskıda CMYK renkleri ile, soluk siyah yerine parlak ve canlı bir siyah oluşmasını istiyorsak CMYK: 0/0/0/100 yerine, CMYK: 60/30/30/100 kullanabiliriz.
Ancak bu renklendirmeyi yazılarda ve ince çizgilere sahip şekillerde kullanmak baskıdaki en ufak renk kaymalarının hemen görülmesi sorununa yol açar. Bu nedenle parlak siyahı zemin ve büyük alanların renklendirmesinde kullanmak sağlıklı olacaktır.
- Tasarım aşamasından baskı sonuna kadar renkleri kontrol edebilmek ve tasarlanan renklerin basılmasını sağlamak amacıyla Spektral fotometre denilen renk ölçüm cihazları kullanabiliriz.
Alıntı.....
Bu mesajdan alıntı yap
berguvan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

berguvan

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25 Eylül 2008 #3
Ah o RGB modundaki renkler ahhh Çalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler Bu sistemle baskı yapan birkaç matbaa varmış Türkiyede... Sonuçlar da çok güzel renk ve görseller açısından...
Bu mesajdan alıntı yap
Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25 Eylül 2008 #4
Çok faydalı bilgiler. Emeğinize tşkler.
Bu mesajdan alıntı yap
DERYASEZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

DERYASEZER

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25 Eylül 2008 #5
Teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

suleymantulek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

suleymantulek

Grafiker / Isparta

Standart
Alt 07 Ekim 2008 #6
çok teşekkürler, eline sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
Melih Yongacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Melih Yongacı

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 07 Ekim 2008 #7
Selam,

Yazının daha anlaşılır olabilmesi için küçük bir saplama yapmak istiyorum...

1. alıntı yazı FreeHand programı kullanıcısının dikkat etmesi gereken baskı öncesi çalışma yöntemine iliştindir. FreeHand programında çalışmanızı baskıya gönderme sürecinde File > Collect for Output komutunu verdiğinizde aynı isme sahip fotoğraflardan birisi dışa gönderilir. Bu durum dosyayı gönderme sürecinde FreeHand programı üzerinden yapılmış bir hatadır.

2. alıntı yazı için kısaca şunu belirtmek istiyorum. Grafik tasarımcıların sahip olması gereken en büyük silah referans bilgisi veren yardımcı malzemelerdir. Bunların başında da Pantone kataloğu gelir. Pantone kataloğuna sahip olmadan ekran renklerinden yola çıkıp baskının sağlıklı olacağını savunmak yanlış olur. Tek bir doğru vardır renk seçiminde Pantone kataloğundan yararlanmak. Baskı yapılacak kağıdın cinsine göre " U " serisinden (Mat kağıtlar) ve " C " serisinden (Parlak Kağıtlar) renk seçimi yapmak gerekir.

Web temelli tasarıma yönelik çalışma tarzı ile Offset temelli tasarıma yönelik çalışma tarzı renk referansları noktasında birbiriyle örtüşmez. Web tasarımın için RGB gösterim renkleri sağlıklı iken Offset tasarımında görsel renklerinin mutlaka CMYK olması gerekir. Bunun yanında özellikle Web tasarımından gelen Pc kullanıcısı arkadaşların düştüğü temel bir hata var.

- Siyah yazıda CMYK renk tanımlaması yapmak.

Bazı kişiler yazdıkları 10 - 12 punto siyah yazılara dört renkten siyah tanımlıyorlar. Son teknoloji ürünü hassas baskı makinalarında bile titreme / gölgelenme etkisi yaratacak bir sonuç ortaya çıkartacak bu renklendirme yöntemi kesinlikle yapılmaması gereken basit temel bir hatadır.

Arkadaşımızın aktardığı bilgileri bu şekilde yerlerine oturttuğumuz zaman daha yararlı olacağını düşünüyorum.

Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
SHGİPTAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SHGİPTAR

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07 Ekim 2008 #8
Melih Yongacı, destek ve ilaveleriniz için teşekkür ederim. :smile:
Bu mesajdan alıntı yap
Önder Adem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Önder Adem(45)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 13 Ekim 2008 #9
ilgili yazı ile ilgili birkaç naçizane eklenti de ben yapmak isterim...

baskıda daha canlı siyah oluşturmak üzere 100 k yerine CMYK: 60/30/30/100 uygulaması sadece ve sadece düz zeminlerde ve üzerinde küçük beyaz yazıların olmaması kaydıyla sorunsuz sonuç ortaya çıkar, yıllar evvel henüz acemiyken bu tip bir zeminde erime yapmıştım... ya da degrade diyelim... baskıda siyaha giden ara tonlar rengarenk olmuştuÇalışmaları baskıya hazırlarken dikkat edilecekler)

renk konusunda en önemli kaynak bence tecrübelerdir...tavsiyem... grafikerler baskıya gönderdiği her işi basıldıktan sonra incelesin... verdiği renklerin baskıda nasıl çıktığını değerlendirsin.. kısa zamanda artık nerede hangi değerler kullanılacağı daha iyi kavranacaktır... ne kadar çok işi baskıya gönderilir ve akabinde incelenirse o kadar çok renk bilgisine sahip olunur...

iş önce film atölyesine gönderiliyorsa yapılan işler orjinal haliyle gönderilmeli (mesela resimler layer li haliyle veya freehand belgesi 1 convertli 1 convertsiz olarak) gönderilmeli... gerekli hallerde film atölyesindeki grafikerin müdahalesi açısından söylüyorum...

ayrıca en önemli konulardan birisi tram, işin hangi baskı sistemiyle basılacağı ve nasıl bir kagıt kullanılacağı önemli, veya boyutu... mesela eğer bir gazete veya bilboard yapılıyorsa 30 - 40 veya 48 lik tram kullanılır, eğer bir ambalaj yapılıyorsa 48, 54 veya 60'lık tram, eğer bir dergi yapılıyorsa 60,70 veya 80 lik tram kullanılır...


saygılarımla
Bu mesajdan alıntı yap
blueplanetone isimli Üye şimdilik offline konumundadır

blueplanetone

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16 Ekim 2008 #10
Tasarımcılığı ve Baskı öncesi hazırlıkta Sadece Freehand ile örnek verir isek hataya düşeriz Freehand in artık önünde olan yazılımlarada dikkat etmek ve gözardı etmemek lazım.Yalnız ülkemizde yagın olarak artık bir tabu haline gelen Eski Maclerden AldusFreehand mantığı artık bir kenara atıp vektörel tasarım programı olarak sadece Freehand in olmadığını artık kabul etmeliyiz. En güzel örneklerden biriside Corel Serisidir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
baskıya, Çalışmaları, dikkat, edilecekler, hazırlarken

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
jpg olan resmi filme hazırlarken tek renk görme? görkem Baskı 7 21 Ocak 2012 12:42
bi market için yaptığım tabela çalışmaları sizce hangisi daha dikkat çekici duketarik Afiş Tasarımı 33 02 Mayıs 2011 09:39
corel'de iş baskıya giderken dikkat edilecek hususlar thematrix Corel Draw 37 01 Mart 2011 22:36
kartvizitin baskıya gitmesi otuz9 Kartvizit Tasarımları 1 31 Ocak 2008 07:57

Kapat
Şifremi Unuttum?