çalışmayı matbaaya göndermek

Illustrator - çalışmayı matbaaya göndermek ...

Cevapla
çalışmayı matbaaya göndermek
tuba84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuba84

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart

çalışmayı matbaaya göndermek

Alt 13 Ekim 2008 #1

Herkese merhaba,

İllüstratorde yapılan bi çalışmanın tasarımı bittikten sonra işi matbaaya göndermek için ne tür aşamalardan geçirmek yani ne tür uygulamalar yapmamız gerekir. Çok acil yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(34)

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 13 Ekim 2008 #2
                             
Çalışmaları Baskıya Yollarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ÇALIŞMAYI BASKIYA HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLECEKLER
- Çalışmada kullanılan farklı resimlere aynı isimlerin verilmediğine dikkat edilmelidir.
Aynı isim verilen farklı resimlere sahip iş, servis bürosunda açıldığında bir resmi iki alanda da görebiliriz. Normalde çıkış ile ilgili bir hata (eksik resim) göremeyen çalışan bu işin film çıkışını alacaktır. Bu aşamadan sonra işteki hatanın ortaya çıkma sürecide tamamen şansa kalacaktır. Şanslı bir tasarımcı değilseniz iş basıldıktan sonra bu hata görülebilir ki bu da film çıkış, kalıp, kağıt, baskı gibi maliyetlerin karşılanması ve asla geri gelmeyecek zamanın kaybı demektir.
- Çalışmada RGB renk modunda resimler kullanılmamalıdır
Matbaa baskılarında kullanılacak renk modu CMYK´dır. Dolayısıyla çalışmada kullanılan renklerin ve resimlerin renk modlarının tamamı CMYK modlu olmalıdır. Aksi durumlarda film çıkışta işinizde RGB renkli resimlerin bulunduğu yerler boş çıkacak veya renk modlarını düzeltmeniz için iş servis bürosundan tekrar size gönderilecektir.
- Çalışmada resimler için Tiff, vektörel grafikler için EPS formatı kullanılmalıdır
Çalışmalarda kullanılan resimler kalite ve çözünürlük avantajları nedeniyle sıkıştırılmamış resim formatında (tiff) olmalıdır. Vektörel grafikler için önerilecek en uygun format ise EPS´dir. (Vektörel grafikleri EPS olarak kaydedip işimizde kullanmadan önce grafikteki yazıları çizime dönüştürmeliyiz (Convert). Aksi durumda servis bürosunda veya matbaada grafikler içerisindeki yazılar font hatası (Missing Fonts) uyarısı verecektir.
- Çıkışa gönderilecek dosyaların az yer kaplaması için sıkıştırma uygulanmamalıdır
Sıkıştırılmış dosyalar tekrar açılıp çıkış alınırken bazı çıkış cihazlarında (PostScript) sıkıştırılmış resimlerde çok uzun zamanda çıkış alınması veya resimde bozuklukların oluşması gibi problemler oluşabilir.
- Çıkış klasörüne kopyalanan resimler veya grafiklerin isimleri değiştirilmemelidir
Çıkış klasörüne kopyalanan resimler ve grafikler çalışma dosyası açılırken bilgisayar tarafından aynı isimle aranır. Kayıttan sonra ismi değiştirilen resim veya grafikler çıkış klasöründe mevcut olmasına rağmen eksik resim (Missing Picture) uyarısı verecektir.
- Çalışmada kullanılan resimler baskı için yeterli çözünürlükte olmalıdır
Matbaa baskısı için önerilen resim çözünürlüğü 300 pixel/inch´tir Daha yüksek çözünürlükte resim kullanmak baskı kalitesine etkisi olmayacaktır ancak dosya ebatlarımızın büyümesine dolayısıyla çıkış hızımızın azalmasına neden olacaktır.

RENK ÜZERİNE TASARIMCILARIN BİLMESİ GEREKENLER

Renk grafik tasarımcıların vazgeçilmez silahlarındandır. Rengi doğru kullanan tasarımcılar başarılı tasarım oluşturma yolunda devamlı öndedir.
Ancak özellikle tasarıma yeni başlayanlarda renk kullanımı ile ilgili önemli teknik sorunlarla karşılaşılmaktadır. (Baskı renkleri, ekranda gördüğüm gibi çıkmıyor, siyahlarım soluk çıkıyor vb)
- Kağıdın yüzey özelliği, renklerin algılanmasını ve görünüşünü etkiler.
Aynı renk, kuşe gibi yüzeyi işlenmiş bir kağıtta farklı, I. Hamur kağıt gibi yüzeyi işlenmemiş bir kağıtta farklı görülecektir.
- CMYK harici kullanılacak tüm özel renkler için renk seçimini mutlaka özel renk kataloglarından yapmalıyız (Pantone renk katalogu gibi).
Masaüstü yayıncılık yazılımlarının tümünde özel renk sistemlerinden renk oluşturmak mümkündür. Ancak bilgisayarda görülen bu renkler ile baskı sonuçlarının aynı olacağına dair bir garanti yoktur. Monitör kalibrasyonunun yapılmış olması, ekran ve baskı renklerinin en yakın sonuçlarda olması için temel kuraldır.
- Pantone kataloglarından özel renk seçiminde, baskıda kullanılacak kağıt cinsine göre (yüzeyi işlenmiş pürüzsüz veya yüzeyi işlenmemiş) ilgili türdeki renk rehber alınmalıdır. Aynı rengin, pürüzsüz ve işlenmemiş kağıtlardaki algılanması farklı olabilir.
- Pantone vb renk kataloglarındaki renkler zamanla solup orijinalliklerini kaybedecektir. 5-6 senelik Pantone kataloglarındaki renklerde farklılık oluşabileceğini unutmamalıyız.
- Ortam ışıklandırması, renkleri farklı görmemize neden olabilir.
Gün ışığında farklı görülen bir renk yapay ışıklandırmada farklı görülebilecektir.
- Baskıda CMYK renkleri ile, soluk siyah yerine parlak ve canlı bir siyah oluşmasını istiyorsak CMYK: 0/0/0/100 yerine, CMYK: 60/30/30/100 kullanabiliriz.
Ancak bu renklendirmeyi yazılarda ve ince çizgilere sahip şekillerde kullanmak baskıdaki en ufak renk kaymalarının hemen görülmesi sorununa yol açar. Bu nedenle parlak siyahı zemin ve büyük alanların renklendirmesinde kullanmak sağlıklı olacaktır.
- Tasarım aşamasından baskı sonuna kadar renkleri kontrol edebilmek ve tasarlanan renklerin basılmasını sağlamak amacıyla Spektral fotometre denilen renk ölçüm cihazları kullanabiliriz.

BUNLARA EK OLARAK :
- Crosslarınızın kontrolünü yapmayı unutmayanız!
Bu mesajdan alıntı yap
tuba84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuba84

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 15 Ekim 2008 #3
çok teşekkür ederim. Gerçekten benim gibi işe yeni başlayan birisi için çok faydalı bilgiler bunlar. Eline, yüreğine sağlık...
Bu mesajdan alıntı yap
Yunus PARLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Yunus PARLAR(34)

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 15 Ekim 2008 #4
çok teşekkür ederim. Gerçekten benim gibi işe yeni başlayan birisi için çok faydalı bilgiler bunlar. Eline, yüreğine sağlık...
Size yardımı dokunduysa ne mutlu bana... Tavsiyem bu bilgileri kopyalayıp, word belgesi olarak düzenleyip, yanınızdan ayırmamanızdır. Saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
tuba84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuba84

Grafiker / İstanbul

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 15 Ekim 2008 #5
anında çıktısını aldım zaten sağolunçalışmayı matbaaya göndermek İyi Çalışmalar
Bu mesajdan alıntı yap
acemi78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

acemi78

Matbaacı / Yurtdışı

Matbaadanfiyat.com Reklam Banneri

Standart
Alt 15 Ekim 2008 #6
Bu yararli bilgi icn bende tesskür ederim. ai hakkinda hic bilgim yok.
gecen hafta matbada sorun yasadim siyah renkleri zemin renginde kesdigim falan söylendi. corelde control ettim sorun.yok corel ön izleme sansi var. tekrar pf yaptim ayaralri control ettim sorun yine var dediler.
Cs3 instaliren yaptim. pdf i ai de actim. karistirmaya basladim yazdirma kisminda pdf yaziciya gönderinci cmyk ayrimini buldum ve yaz dedim sonuc olmasi gerketigi gibi yani siyah renkler zeminden kesilmemisdi. Sorum sorun ne olabilir. Cünki cok sinirlendim.
Matbaa ile görüsme teklfimide kabul etmediler. Yazarken türkce yazmaya gayret ediyorum kusura bakmayin bendeki programlar Almanca.
Ve neden Ai göndeririken kullandigimiz tüm argümanlarida göndermeliyiz. Ai dosayasinda hepsi mevcud olmuyormu. Selam saygilarimla
cok sagolun her sey icin
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
çalışmayı, göndermek, matbaaya

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Photoshop'tan matbaaya lak göndermek için aomeroglu Baskı 10 25 Temmuz 2008 10:51
istanbul-kadiköy de matbaaya grafiker. torlakgt Sonuçlanan İlanlar 4 21 Temmuz 2008 23:10
Matbaaya grafiker aranıyor mach@ Sonuçlanan İlanlar 3 29 Nisan 2008 11:41
matbaaya gönderirken ? miente InDesign 4 08 Şubat 2008 01:58
Matbaaya gönderilen çalışmadaki renk (ışık) düzeni Qesta Baskı 8 28 Aralık 2007 12:47

Kapat
Şifremi Unuttum?