Vinil Türk Reklam Bannerı

CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.

Temel Tasarım İlkeleri - CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri. ...

Cevapla
CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(38)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16 Haziran 2009 #11

çok önemli bir konu teşekkür ederim, bende birşey sorucam.Fotoğrafçılar rgb modu kullanıyorlar, makinelerinin baskı modları rgb peki bu nasıl oluyor.
Bu durum çok farklı.. Aslında kafaların karışmaması için anlatmaktan çekindim ama elimden geldiğince anlatıyım..

4 Ana Başlıkla İncelersek:

1. Işık, Madde, Renkler ve Görme
Olay İnsanların Görme Sisteminin çalışması ile başlar.. Bizler görme işlemini gerçekleştirirken Işığı kullanırız yani kırmızı bir elmaya bakarken elmanın üzerine düşen beyaz ışık (7 renk) elmadan yansırken elmanın maddesel özelliğine göre bir kısmı yansır bir kısmı ise yansımaz (Kırmızı elmada Kırmızı renk hariç hiç biri yansımaz) ve gözümüze gelir burdanda beyne iletilerek gözümüze gelen ışığın sadece kırmızı olduğunu anlar ve elmayı kırmızı görürüz.

Bu olayda renklerin ışıkla oluştuğunu anlamamıza rağmen fark ettiyseniz yanlızca bir yerde ışık dışında bir olgu devreye girdi.. Elmanın maddesel özelliği... Burda renkleri oluşturan şey ışık iken renkleri ayırt edici özellik maddedir.

2.Grafik Tasarım, (CMYK ve RGB)
İlk mesajda anlattığım gibi. RGB renkler baskıya verilemez siz RGB de verseniz baskı aşamasında CMYK'ya dönüşecektir. Çünkü RGB ışıktır, ışıkla baskı yapılamaz..

Bu sepeble kendiliğinden dönüşmesi yerine bizler CMYK olarak çalışırız buda resnklerin rastgele çıkmasını önler ve bizim verdiğimiz gibi sonuç alınır.

3.Fotoğraflama, Fotoğrafı basma ve Fotoğrafı Görme
Işık ile madde arasındaki bağdan oluşan ve görme işleminin nasıl olduğunu anlantığım konuy ile direk ilgisi olan bir olaydır.

Fotoğraflama sanatı aynı insan beyninin görme duyusu gibi çalışır. Yani Kırmızı bir elmaya düşen ışık elmanın maddesel özelliğine göre sadece kırmızı olarak yansıyarak objektiften içeri girer.. Burda dijital yada filmli olması bişi değiştirmez sonuçta renkler hala ışıksaldır, zaten filmli makinelerde negatif görüntü oluşur ve bu negatife bakıldığında renkler doğru düzgün ayrılamaz ve yeniden bir işleme tabi tutulur buda pozlama ve kimyasallar ile yapılan banyo işlemidir, dijital makinelerde ise zaten dijital ortam ışıksal renk barındırdığı için renklerimiz hala ışıksaldır.

Şimdi kafalarda oluşan soru işaretine parmak basalım. Yukarda anlatığım fotoğraflama sanatında elmanın maddesel özelliği hariç tamamen ışıklarla bir görüntü elde ettik peki bu görüntünün basım esnası nasıl? İşte bu ana kadar ışıksal olan görüntünün bilgisayar ortamında işlenmesinden hemen sonra baskı işlemi devreye giriyor RGB renkler ile baskı gerçekleşiyor.. Burada kullanılan RGB renkler boya maddesel olduğundan %100 RGB değil en yakın şekilde ayarlanmış kimyasal bir maddedir.

Yani görüntü kağıda boyalar ile aktarılırken aslında RBG dediğimiz sistem bozulup boyanın ve kağıdın maddesel özelliği ile yine ışık olmaktan çıkıp maddesele dönüyor.. Bakın CMYK demiyorum maddesel diyorum yani RGB değil.

Fakat olaydaki ironi bir kısır döngü olarak tekrar karşımıza çıkıyor bu kağıda basılan görüntüyü görmek için biz yine IŞIĞI kullanıyoruz.. Işık kağıt üzerine düşüyor, burda kağıt ve boyanın maddesel özelliğine göre ayrışıp yansıyıp gözümüze ışık olak geliyor.. CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.

4.Ofset Baskıda neden CMYK? Fotoğraf Baskıda ise neden RGB?
Ofset baskıda üretim (baskı) aşaması kısmında renkleri bizler ayırıp 4 rengi ayrı ayrı basarız, doğadaki renklere uygun en gerçek rengi bulmak içib CMYK sistem geliştirilmişir.
Fotoğraf baskıda ise renkler ayrılmaz bir kerede basılır. Bu sepeble Fotoğraf baskıda maddeyi(Boyayı) RGB'ye olduğunca yakın tutmamız gerekir.

Fazlaca uzun oldu, ama oldukça karışık bir sistem..

Tek cümle özetlersek: Görüntülerin üretim aşamalarında Maddeler baş rol oynadığı gibi bu ürünün görülmesi için ise ışık gerekli yani: IŞIK ve MADDE biribirinden ayrılmaz bir bütündür. Baskı Sistemleri ise bu bütünü en doğru şekilde yansıtmak için geliştirilmiş teknolojik ve kimyasal birer olgudur.
Bu mesajdan alıntı yap
Rıdvan KAYAHAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rıdvan KAYAHAN

Grafiker / Manisa

Standart
Alt 29 Haziran 2009 #12
                             
ellerine sağlık.
Çok güzel olmuşlar
Bu mesajdan alıntı yap
irm.art isimli Üye şimdilik offline konumundadır

irm.art

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 29 Haziran 2009 #13
ellerine sağlık.
Çok güzel olmuşlar
Ortada yapılan bir tasarım varda ben mi güzel olduğunu göremedim acaba?:S

Yeni eklemeler gelmiş. Bilgilendirme için teşekkürler Onur. Faydalı paylaşımlar.
Bu mesajdan alıntı yap
ahmet sarıoğulları isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ahmet sarıoğulları

Grafiker / Çanakkale

Standart
Alt 29 Haziran 2009 #14
Ortada yapılan bir tasarım varda ben mi güzel olduğunu göremedim acaba?:S

Yeni eklemeler gelmiş. Bilgilendirme için teşekkürler Onur. Faydalı paylaşımlar.
bilgilerin güzelliği karşısında ağzından çıkmış kelimeler arkadaşın
heyecanı mahsur görün irm.art .....:tongueout::wink:
Bu mesajdan alıntı yap
grafikboy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikboy

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 30 Haziran 2009 #15
yanlış hatırlamıyosam RGB karıştırılarak değil bir birindne çıkarılarak beyaza gider.
Bu mesajdan alıntı yap
MrAmor isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MrAmor(29)

Öğrenci (Diğer) / Bursa

Standart
Alt 05 Temmuz 2009 #16
Yararlı bilgiler için teşekküler RGB olarak baskıya verdiğim zaman yapılan çalışmadaki renklerin görünümü hiç hoşuma gitmemişti bir kere dilim yandı birdaha yanmaz inşallah CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(38)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 05 Temmuz 2009 #17
yanlış hatırlamıyosam RGB karıştırılarak değil bir birindne çıkarılarak beyaza gider.
Hayır!.. Yanlış bilgi..

RGB hiç olmadığı zaman siyahtır. tamamı bir arada ise BEYAZ dır... yani karıştırırsan Beyaz elde edersin. Renkleri eksiltikçe Siyah...

Örn.: Monitör veya TV ler kapalı iken Ekran Siyahtır, çünkü hiç RGB (ışık) yoktur. ama TV yi açıp ışıkları karıştırmaya başlayınca siyah gider renkler gelir 7 renk karıştığında ise BEYAZ olur.


CMYK: Toplandıkça (karıştıkça) Siyaha doğru gider (Koyulaşır)
RGB: Toplandıkça (karıştıkça) Beyaza doğru gider (Açılır)
Arkadaşlar asıl ben teşekkür ederim ilginiz için. Kafanıza takılan sorulara cevaplar bularak bu konuyu derinlemesine incelemeye devam ederiz. CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.
Bu mesajdan alıntı yap
7000ap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

7000ap

Grafiker / İzmir

mod a göre baskı

Alt 20 Temmuz 2009 #18
çok önemli bir konu teşekkür ederim, bende birşey sorucam.Fotoğrafçılar rgb modu kullanıyorlar, makinelerinin baskı modları rgb peki bu nasıl oluyor.


fotografcıların çektikleri resimleri çıkışlarını almak için lullandıkları makinelerin (genelde profesyonel olan fotoğrafçılar tabiiki de) farklı renk modları vardır.. eğer kullanılacak resim cok onemli diilse cmyk olarak basılır.. ancak üzerinde durulması gereken ve biz grafikerlerce "KIL" olarak tabir edilen CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri. bi müşteriye denk gelinmişse bu sefer çıkış alınacak makinenin rgb modu seçilip (tavsiye edilen) bu şekilde çıkışlarını alırlar.. ama profsan eğer rgb modundaki bir resmi photoshop da da cmyk moduna getirerek ve ince renk ayarlarını kullanarak rgb modunu %90 yakalarsın CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.

ama dediğim gibi bu tarz bir müşterinin işiyse sözkonusu olan rgb mod en iyisidir ..
Bu mesajdan alıntı yap
tago isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tago

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 31 Temmuz 2009 #19
Bu site gerçekten bu işe yeni başlayan ve eğitimini almamış kişiler için tam anlamıyla bir okul.

Benim gibi tesadüf eseri grafiker olan biri için bulunmaz nimet CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.
Bu mesajdan alıntı yap
bluebob isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bluebob

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 31 Temmuz 2009 #20
RGB: Herzman heryerde her ortamda tekrar 7 renge kadar ayrıştırılabilir
RGB'nin açılımı Red/Green/Blue ise RGB'nin 7 renge kadar ayrıştırılması kısmını anlayamadım. Ayrıştırabilmek derken görmemizle mi alakalı? Zira milyonlarca rengi gözümüz ayırt edebiliyor. Buradaki 7, temel 7 renk ise 3 renkle ifade edilen RGB neden ışık kaynaklı renk sistemimiz oluyor?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
acidan, beyazin, cmyk, farki, rgbnin, sihri, siyah, teknik

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Kim Daha Siyah (Siyah Severler Derneği) ZUCKER Graficafe 170 22 Eylül 2011 14:58
Aynı Açıdan Farklı Fotoğraflar N/A8 Fotoğrafçılık 13 28 Nisan 2009 10:06
farklı bir açıdan ( 3d max ) bobmarley1910 3D Studio Max 1 12 Haziran 2008 02:41
intersect crop farkı berrak_nurr Freehand 2 26 Mart 2008 15:46

Kapat
Şifremi Unuttum?