Vinil Türk Reklam Bannerı

Çocuğunuz internete giriyorsa bu yazıyı mutlaka okuyun!

Graficafe - Çocuğunuz internete giriyorsa bu yazıyı mutlaka okuyun! ...

Cevapla
Çocuğunuz internete giriyorsa bu yazıyı mutlaka okuyun!
the_one isimli Üye şimdilik offline konumundadır

the_one

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Çocuğunuz internete giriyorsa bu yazıyı mutlaka okuyun!

Alt 03 Mart 2009 #1

Eğer bir anne babaysanız, bilgi çağının avantaj ve dezavantajlarının muhasebesini yaparken kafanızın karışmaması mümkün değil. Hele de, çocuğunuzun uçsuz bucaksız internet diyarıyla ne kadar yakın bir ilişki içinde olması gerektiği konusunda. Çünkü internet, anne babalar için giderek daha derin ve tedirgin edici bir bilinmez halini alıyor.

Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Oğuz Polat'm 2OO8'de hazırladığı "Çocukların Cinsel Sömürüsü" adlı rapora göre dünyadaki p ornografik site sayısı 4.2 milyona ulaşırken, arama motorlarında p ornografik site arama sayısı günlük yaklaşık 70 milyon. Aynı raporda p o r nografik sitelere giriş yaşının ll'e düştüğü, p ornografik sitelere en sık giren yaş aralığının 12-17 olduğu da belirtiliyor. Endişe verici bu tablo karşısında anne babalar, internetteyken çocuklarını gözetim altına almaya çalışıyor, hatta kimileri işi çocuklarına bilgisayar ve interneti tamamen yasaklamaya kadar vardırıyor. Pedagog Sevil Gümüş'e göre bir şeyi ya-saklamak, yasaklanana ilgiyi arttırdığı gibi çocuğun anne babaya olumsuz tavırlar takınma-sına neden oluyor. Sebebiyse, çocuğun, kendisine saygı duyulmadığı ve değer verilmediği düşüncesiyle kızgınlık duymaya başlaması. "Yapılması gereken, çocukla iyi İletişim; kurup, ona mantıklı ve tatmin, edici açıklama yaparak birlikte bir karara varmak."

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli uluslararası güvenlik şirketi Hackersafe'in Türkiye temsilcisi İnan Taptık ise, interneti yasaklamanın bilgi çağında çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğinden, geçerli bir çözüm olmadığını vurguluyor. Önerisi, yasaklamak yerine filtreleme programları kullanarak çocukları tüm internetten değil, internetteki zararlı sitelerden korumak. Ancak bazen filtrelemenin yetmeyeceği durumlar İçin, çocukların bilgisayar başındayken sıkça kontrol edilmesi ve yaş grubuna göre bazı kurallar oluşturmak gerektiği uyarısında da bulunuyor. "Yurtdışında satılırken üzerinde +7 yaş, +15 yaş uyarılan yer alan oyunlar internette serbestçe dolaşıyor, hiçbir filtreleme programı bunlara erişimi engelleyemiyor. Kan ve şiddet gibi unsurlar içeren bu oyunlar belli yaş grubu altındaki çocukları psikolojik olarak derinden yaralayabiliyor."

Ancak bu kontrolün içeriği ve sınırları çok iyi belirlenmeli.Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) yaş gruplarına göre internet kullanma önerilerinden derlediğimiz birkaç tüyo:
  • 10 yaşın altındaki çocuklar interneti kullanırken tamamen sizin gözetim ve kontrolünüzde olmalı. Çevrimiçi olduklarında yanlarında oturun. Yalnızca sizin seçtiğiniz siteleri ziyaret ettiklerinden emin olun. Ayrıca kendine bir e-posta hesabı edinmesine izin vermek yerine, ona internet servis sağlayıcınızdan, paylaşılan bir aile e-posta hesabı alın.
  • İnternete girdiği bilgisayarın çocuğun odasında değil, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edin.
  • Bilinçli ve güvenli internet kullanımıyla ilgili belli kurallar belirleyin ve pozitif bir tutum İçinde ona anlatın.
  • Öğretmenleriyle birlikte çocuğunuzun yaşına uygun, güvenli internet sitelerinin adreslerini belirleyin. Bunları bilgisayarınızın "sık kullanılanlar" bölümüne kaydedin. Böylece istediğiniz zaman bu adreslere kolaylıkla erişebilmeniz mümkün olur.
  • Sizin izniniz olmaksızın adres, okulunun adı ve telefon numarası gibi kişisel bilgileri internet ortamında kimseye vermemesi gerektiğini öğretin.
  • Sitelerdeki oyunlara, aktivitelere ve yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size ve öğretmenine danışması gerektiğini öğütleyin.
  • İnternet sohbetlerinde onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, sohbeti bırakarak hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyin. Ona kızmayın ve size güvenmesini sağlayın.
  • Nasıl ki gerçek dünyadaki arkadaşları ve yeni tanıştıkları insanlarla ilgili onlarla konuşuyorsanız, çevrimiçi arkadaşları ve etkinlikleri hakkında da konuşun.
  • Bilgisayara küçük bir program yükleyerek çocuklarınızın internette hangi sitelere girdiğini takip edebilirsiniz. Sentinel Professional, Casus Bilgisayar Programı gibi sistemler çocukların bilgisayardaki her türlü hareketini kaydediyor.
  • Çocuklarınızın sakıncalı sitelere ulaşma olasılığını en aza indirmek için kullanabileceğiniz filtre programlarından bazılarıysa şunlar: RTÜK tarafından hazırlanan Gözcü, TTNET Aile Koruma Şifresi, Screen Shirld Anti Porn Programı, Volsoft Web Filtre, CBRWebjin, ErtemsoftAntiporn, Inter Filtre.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Harika Yıldız isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Harika Yıldız

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 14 Mart 2009 #2
                             
Önemli bir konuya değinmişsiniz, internet iyi olduğu kadar kötüde, ama bilinçli kullanıldığı zaman çok faydalı tam bir bilgi deposu… Sorun ailelerde ve toplumda, internet deyince insanların aklına ilk gelen *****grafik siteler… Hâlbuki internet birçok bilgiyi içinde barındıran ve görmediğimiz bilmediğimiz yerleri sanal ortamda bize sunan çok faydalı bir iletişim aracıdır… Sen çocuğunu ne kadar bilinçlendirdin dışarıdan gelecek kötülüklere karşı? Bugün birçok internet kâffe bu iğrençliklere göz yumuyor sırf para için internet kâffeler bilgisayarın etrafını duvarlar örülmüş şekilde düzenlemişler… Sözde insanların rahatlığı içinmiş, Evde interneti yasaklamak yetmiyor… Çocuğa bilinçli ebebeyinler lazım doğurup yürümeye başladım sokağa yedi yaşına geldimi her türlü eğitimi verirler düşüncesiyle okula gönderiyorsunuz hadi bakalım bu çocuktan ne gibi bir beklentiniz olur… Böyle bir ailede büyüyen bir çocuk internete her türlü iğrençliklere bulaşır sapıkta olur katilde… Bende internet kullanıcısıyız internete herhangi bir sorunla karşılaşmadım şimdiye kadar… Birkaç siteye üyeyim grafikerler net bunlardan biri, internete arkadaşlık sitelerine girip hayatı altüst olan birçok kişinin haberlerini TV ve gazetelerde okur ve izlerim… Ya gençlerin bulaştığı ya da bulaştırdıkları iğrençlikler saymakla bitmez… Arkadaşlık sitelerinde işsiz güçsüz kişiler kendilerini iş sahibi öğretmen mühendis vb gibi gösterip kandırılan onca genç kız yani bu iğrençliklere bir tek çocuklar bulaşmamış gençler olgun insanlar anneler babalar ağabeyler… İnterneti bilinçsiz kullanmanın cezasını çekiyoruz ve de çekmeye devam edeceğiz insanların karakteri buzulmuş dürüstlükten eser kalmadı kendisine saygısı olmayan zavallılar topluluğuna dönüşmüşüz...
Bu mesajdan alıntı yap
Halil KORKMAZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Halil KORKMAZER

YÖNETİCİ

Grafiker / Balıkesir

Standart
Alt 02 Aralık 2013 #3
tşkr güzel paylaşım
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
fotoğrafın internete düşerse... shedesign Graficafe 27 21 Ekim 2008 11:20
bu güzel aya özel bir hikaye okuyun mutlaka:) GRAFİMERVE Graficafe 4 02 Eylül 2008 14:45
Her sinirlendiğinizde bu yazıyı okuyun!!!! grafipapatya Graficafe 11 09 Ağustos 2008 17:13
Bu Yazıyı Hızlı ve Sesli Okuyun Çok Şaşıracaksınız!!! Ali Emre Graficafe 10 29 Kasım 2007 12:25

Kapat
Şifremi Unuttum?