Vinil Türk Reklam Bannerı

Deprem Hakkında / Creedwar

Graficafe - Deprem Hakkında / Creedwar ...

Like Tree3Likes
  • 3 Post By creedwar

Cevapla
Deprem Hakkında / Creedwar
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(41)

Grafiker / İzmir

Dosya16

Deprem Hakkında / Creedwar

Alt 08 Mart 2012 #1

Çok aciziz, hem de çok...Adamın son söylediğini altı çizgili ve kalın olarak yazdım ki mantelite farkını bakış açılarımızı, bizim nelerle onların neyle ilgilendiğinin farkına bir kez varmalıyız.


Japonya’nın en ünlü deprem uzmanı olarak kabul edilen Prof. Dr. Yoshimori Honkura, 11 Mart 2011 Büyük Japonya Depremi’nin ardından ülkesinde yürütülen çalışmaları ve Türkiye’nin durumunu değerlendirdi. Honkura, Tokyo Teknik Üniversitesi’nin yanı sıra Japon devletinin deprem araştırmaları için kurduğu Deprem Araştırma Merkezi’nde de görev alıyor. Honkura Kandilli Rasathanesi’nde 1999 depreminin ardından çalışmalar yürütmüştü. Honkura Milliyet’in sorularını yanıtladı:

DENİZDE YETERSİZ KALDIK

11 Mart 2011 depreminden sonra Japonya’da deprem araştırmaları açısından neler değişti?

Bu deprem ile bilgilerimizin eksikliğinin farkına vardık. Denizde meydana gelebilecek depremlerde ne derece yetersiz olduğumuzu gördük. 30-50 yıl içinde yeni bir büyük deprem olup olamayacağını inceledik ve yeni bir depreme hazırlanma kararı aldık. Ne derece büyük olabilir, hangi bölgede olma ihtimali daha yüksek şeklinde çalışmalar yürüttük. Bu çerçevede şimdi Batı Japonya’ya odaklandık. 1000 kadar GPS cihazı Japonya genelinde depremin en büyük habercisi olan yüzeydeki enerji birikimindeki değişimleri izliyor. Ancak denizdeki değişimi izleyecek teknolojimiz yoktu. Yalnızca 350 kilometrelik uzunluğunda yedi kola ayrılan sistem kablolar ile merkeze bağlanan tsunami erken tespit sistemi bulunuyordu. Şimdi Pasifik derinliğindeki faaliyetleri ölçmek için de faaliyetlere başlanıldı. Bu dünyada bu yöndeki ilk teknoloji olacak. Şu an deniz tabanına dört noktaya araştırma gemisi ile sensörler yerleştiriliyor.

MARMARA’DA RİSK VAR

Türkiye’de 1999 depreminin ardından Kandilli Rasathanesi’ne yardımlarda bulundunuz. Türkiye’de olası büyük bir deprem nerede olabilir?
Yalnızca ben değil birçok uzman en büyük riskin Marmara Denizi’nde olduğunu düşünüyor. Yeni depremin son depremin daha batısında olacağını düşünüyorum. Ancak olma ihtimali yüksek diyebiliriz, kesinlikle olacak diyemeyiz.

Deprem tsunami meydana getirir mi?
Normal tsunami anlamında Marmara Denizi’nde tsunami olma ihtimal olmayacağı görüşündeyiz. Ancak çok büyük bir deprem olursa ve denize yakın bölgelerde toprak kayması meydana gelirse, kayan toprağın oluşturacağı boşluğa denizin çok şiddetli bir şekilde akarak doldurması şeklinde tsunami meydana gelmesi mümkün. Toprak kaymasına bağlı tsunami olabilir, depreme bağlı değil. Marmara’da 10 metrelik tsunami ihtimali yok.

TSUNAMİ KIYIDA İLERİ GİTMEZ

Kaç metrelik olabilir?
Benim söyleyebileceğim en büyük tsunami olsa olsa 3 metre olabilir. Kıyıda 3 metreden yüksek olan yerleri geçemeyecektir. Kıyıda ise çok ileri gidemeyecektir.

Türkiye’de depreme hazırlık için neler yapılmalı?
Yapılması gereken iki nokta var: Tüm bölgelerin araştırılması, ne karakteristikte bir depremin olabileceğinin çalışması yapılmalı. Meydana gelebilecek afetin büyüklüğüne bağlı olarak yıkımın etkisinin ne derece azaltılabileceği çalışmaları gerçekleştirilmeli. Bunun için de ilk aşama binaların güçlendirilmesi olmalı. Deprem güçlendirme çalışmalarının uzmanlar tarafından yapılması ve uzmanların raporları doğrultusunda o binanın güçlendirmeye uygun olup olmadığına karar verilmeli. Güçlendirme olmayacaksa yıkılıp yeniden yapılmalıdır. Önce binaların tek tek deprem dayanıklılığının ölçülmesi gerekmektedir.

Türkiye’nin en büyük eksikliği sizce nedir?
Özellikle Japonya ile kıyaslarsak binaların sağlamlığı. Büyük Japonya Depremi sırasında meydana gelen felaketin ana sebebi tsunamidir,depremden yıkılan bina yoktur. Türkiye’nin en büyük eksikliği binaların depreme hazırlanması.

Türkiye’de evinizin sağlam olup olmadığını ancak belediyeler ya da üniversiteler test ediyor, metrekare başına ücret alınıyor. Bu nedenle tüm evlerin sağlamlaştırılması yapılamıyor. Japonya’da nasıl yapılıyor?


Japonya’da haneden herhangi bir ücret alınması sözkonusu değil. Vergiler dahilinde bütçe içerisinden kaynak alınıyor. Hızlı ve eksiksiz çalışmalar için bu gereklidir.

Anahtar Kelimeler
tsunami, istanbul, Prof. Dr. Yoshimori Honkura, Marmara Denizi
Kaynak: Marmara Denizi'nde tsunami olur mu?-HABERTÜRK
ozkanozel16, Value ve ma®tin bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Standart
Alt 08 Mart 2012 #2
                             
van deprem 7.2
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(41)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 08 Mart 2012 #3
van deprem 7.2
Sabaha yakın 4.0 Olmuş tekrar..Geçmiş olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
RD3S1GN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

RD3S1GN

Sanat Yn. / Konya

Standart
Alt 08 Mart 2012 #4
VAN AKÇİFT 4,7

Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN

24 Şubat 2012 Cuma günü 15:07’de Van Akçift’te, 5 km odak derinliğinde M=4,7 büyüklüğünden bir ardçı deprem daha oldu. Olağan üzeri bir durum yok. Uzun süredir 5,6’ya dek olagelen ardçı depremler 7,2’lik bir depremden sonra beklenen artçı depremlerdir. Bu büyüklükteki depremler haklı olarak Vanlıları ürkütmektetir. Ürken Vanlılar, az çığımlı(hasarlı) ya da çığımsız(hasarsız) olsa da evlerine girmemekte, soğuğun getirdiği güç koşullara katlanmak zorunda kalmaktadır.

Özellikle deprembilimci(jeofizik mühendisi) olmayan, bazı kendini bilmezlerin, sözde büyük bir deprem için gün vermesi halkı daha da tedirgin etmektedir. Vanlıların, yalnızca deprem bilimcilere inanmasını, uyduruk söylencelere kanmamasına salık veririm.

Yetkililerin izin vermesi durumunda çığımsız ya da az çığımlı evlere girilebilir. Yeniden 7,2’lik bir depremin olma olasılığı yok denecek denli çok azdır.

Vanlılar işinize, ayrıca olağan yaşamınıza dönün. Evinizden çok korkuyorsanız, gelip ölçü alıp bakarız.

Kuşkularınızı yenip, kendiniz, ailenizi eğlendirin, deprem konularını artık konuşmayın. Sıkıntısı olanları da psikatriste götürün.Esenlikler dilerim
Bu mesajdan alıntı yap
creedwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır

creedwar(41)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 14 Mart 2012 #5
İzmir'de çocukluğumdan bu yana 2 tane çok şiddetli deprem geçirdim..Çok şükür yıkıcı değildi. Oranın halini anca tahmin edebilirim. Deprem bilimciler geyiğine bende sinir oluyorum. Laf salatası dışında icraatları olmaması gibi popülerliklerini korusunlar diye yapmadıkları tartışmalarda kalmıyor TV'de. Bir foktan da haberleri yok. Buna eminim.

Konumuzla alakasız ama deprem dendiğinde akla sadece bu muzip ve komik videonun gelmesi dileklerimle..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Deprem Nihat BAYSAL Graficafe 7 08 Mart 2010 18:28
Deprem Resimleri istek vizyon222 Fotoğraf - Resim 2 12 Ağustos 2009 14:00
MALT / Deprem a.g.s.l Müzik Videoları 2 09 Ağustos 2009 13:01
Deprem Typo kopukhasan Tipografi Tasarımları 10 25 Şubat 2009 16:43
İstanbul'da Deprem thematrix Graficafe 13 13 Mart 2008 10:53

Kapat
Şifremi Unuttum?