Vinil Türk Reklam Bannerı

Derisini yüzmüşler!

Graficafe - Derisini yüzmüşler! ...

Cevapla
Derisini yüzmüşler!
Sonay Görkem isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Sonay Görkem

Yrd. Grafiker / İzmir

Standart

Derisini yüzmüşler!

Alt 09 Nisan 2009 #1

Bu sabah haberleri okurken , gördüğüm manzara beni fazlasıyla dehşete düşürdü ve bundan birkaç hafta öncesinde sitedede efoja'nın bu konudaki duyarlılığı üzerine yaptığı çalışmayı görmüştük. Bende haberi sizlerle paylaşmak istedim.


Türkiye kıyılarında sadece 90 ile 110 tane kaldığı tahmin edilen ve nesli tükenen canlıların başında gelen Akdeniz foklarından birinin ölüsü Bodrum Çatal Ada kayalıklarda derisi yüzülmüş olarak bulundu. Akdeniz foklarının kurtarılması için çalışmalar yapan SAD- AFAG Koordinatörü Cem Orkun Kıraç, "Yıllardır Akdeniz fokları üzerinde araştırmalar yapıyoruz. Ancak ilk kez böyle bir ölüm türü gördük. Muhtemelen derisi yüzülmüş. Ancak gerçek, otopsi sonrası ortaya çıkacak" diye konuştu.

Derisini yüzmüşler!

Bodrum'a bağlı Turgutreis Beldesi'ne 4 mil uzaklıktaki Çatal Ada'nın batısında ölü bir Akdeniz foku bulundu. Zıpkınla balık avlayan sporcular tarafından, Kartal Kayalıkları'nda bulunan 180 santimetre uzunluğunda, 160 kilo ağırlığındaki erkek ve yetişkin Akdeniz fokunun öldürüldükten sonra derisinin yüzüldüğü iddia edildi. Nesli tükenmekte olan ölü fok, DHA muhabirlerince görüntülendi. Foku bulan sporculardan 33 yaşındaki Metin Şimşek, "Pazartesi günü öğle saatlerinde balık avlamak için geldiğimiz bölgede ölü Akdeniz fokunu gördük. Karaya çıkıp inceledik. Fokun derisinin yüzüldüğünü görünce şoke olduk. Galiba öleli iki, en fazla üç gün olmuş. Bu mevsimde bölgede troller ve gırgırla büyük balıkçı kayıkları avlanıyor. Onların ağlarına takılmış olabilir. Ancak fok henüz çürümemiş ve kokmuyordu. İlginç olan, fokun üzerinde derisinin bulunmaması. Çünkü derisi çürümüş olsaydı hem kokar, hem de farklı renklerde olurdu. Fokun eceli ile öldüğünü sanmıyorum. Ticari değeri var mı yok mu bilmiyorum. Ama derisi para için de yüzülmüş olabilir" diye konuştu.

OTOPSİ YAPILACAK

SAD- AFAG (Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu) Genel Koordinatörü Cem Orkun Kıraç ise DHA'ndan temin ettiği fotoğraflar üzerinden yaptığı ilk incelemede, dehşete düştüğünü söyledi. Kıraç, "Türkiye'de yıllardır Akdeniz foku üzerine araştırmalar yapıyoruz. Elimizdeki verilere göre hemen her yıl üç dört yeni fok doğarken bir iki fok ölüyor. Ancak ilk kez böyle bir ölüm türü gördük. Türkiye'de ilk kez bir Akdeniz foku bu şekilde ölmüş ya da öldürülmüş. Fotoğraflardan bariz olarak görüldüğüne göre muhtemelen fokun derisi yüzülmüş. Gerçek yapacağımız otopsi sonrası ortaya çıkacak" dedi.

Derisini yüzmüşler!

Akdeniz fokunun dünyada nesli tükenmekte olan hayvanların başında geldiğini ve yaşam alanlarının gittikçe daraldığını aktaran Kıraç, "Akdeniz foku hem karaya, kıyıya, hem de denizlere bağlı bir canlıdır. Bu canlı türünün en önemli sıkıntısı son yıllarda yaşam alanlarının, yani kıyıların, betonlaşma, otel, ikinci konut ve yol yapılaşması sonucu doğal özelliklerini kaybetmesidir. Bu tip doğal kalmış kıyılar insan akınına uğradığında ürkek ve yaban bir canlı olan Akdeniz foku bölgeyi terk etmektedir. Türkiye kıyılarında da bizim araştırmalarımıza göre topu topu 90- 110 Akdeniz foku bulunuyor. Bunlardan birinin de bu şekilde ölü bulunması hepimizi çok üzdü" diye konuştu.

Alıntıdır.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

grafikçe_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikçe_

Eğitimci / Eskişehir

Standart
Alt 09 Nisan 2009 #2
                             
çok üzücü bir durum bu yaDerisini yüzmüşler!Derisini yüzmüşler!okurken içim bi hoş oldu..böyle maddi kazanç sağlanacaksa hiç sağlanmasın diyorum..biraz merhamet olmalı insanda,herşey para deildir die bağırasım geliyor..ama kimin umrunda ki..yine yapıcaklar yine katledicekler..nolucak doğal ortamlar yok olucak..katledicek o fokları bile bulamayacaklar..tşk ler paylaşımnz için..
Bu mesajdan alıntı yap
émmst isimli Üye şimdilik offline konumundadır

émmst(35)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 09 Nisan 2009 #3
Çok ama çok üzücü bir haber..
Bunu yapanlara söylenecek bir şey yok. Bazı şeyler bu tarz insanların umurunda değil.
Allah Islah Etsin ne denirki!
Bu mesajdan alıntı yap
Rıdvan KAYAHAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Rıdvan KAYAHAN

Grafiker / Manisa

Standart
Alt 09 Nisan 2009 #4
kim yapmış böle vicnadsızlığı
Bu mesajdan alıntı yap
Hepyek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Hepyek

Hiç Biri / İstanbul

Bunu yapanlar kör cahil diyorum

Alt 09 Nisan 2009 #5
Doğal ortamlarının ellerinden alındığı yetmiyor gibi, zavallı hayvanların yaratılış özelliğiyle sahip oldukları derilerine bile göz koyanları lanetliyorum.

Yasalarımızın düzenlenip, bu tür alçak hareketlerde bulunanların en ağız cezayla cezalandırılmasını istiyorum.

Dünyadaki bu tür girişimleri her zaman kınıyorum ve gerekenlerin yapılması için elimden gelen bir şey varsa her zaman yapmaya hazırım.

İnsan dışındaki hiçbir canlı katliam yapmıyor.
En vahşi hayvanlar bile sadece aç karınlarını doyurmak ve güvenliklerini sağlamak amacının dışında saldırganlaşmıyor.

İnsanlar doğaya saygılı olmadıkça, doğanın veriminden mahrum kalmaya mahkûmdur.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

AS_MASK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

AS_MASK

Hiç Biri / Sivas

Standart
Alt 09 Nisan 2009 #6
Bunu bizler yapıyoruz.(kullandımız Ayakkabı-Çanta-Mont-Cüzdan) hangimiz soruyoruz alırken bunun derisi ne ? ARZ TALEP MESELESİ BUNLAR BİRİ İSTER DİYERİ YAPAR.
TÜM İNSANLIK YANİ.
Bu mesajdan alıntı yap
SERAP BİRCAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

SERAP BİRCAN

Grafiker / Konya

Standart
Alt 09 Nisan 2009 #7
Yapılırmı yaa ne kadar üzücü çirkin bi olay insan olan yapmaz bu vicdansızlığı Derisini yüzmüşler!
Bu mesajdan alıntı yap
Andrerendless isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Andrerendless

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 23 Nisan 2009 #8
ya yazık yaa. yapılır mı ya. neslinin tükenmesi bi yana, bu şekilde birşey canilik ya.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Kapat
Şifremi Unuttum?