Vinil Türk Reklam Bannerı

Digital Görüntüleme Sistemleri..

Temel Tasarım İlkeleri - Digital Görüntüleme Sistemleri.. ...

Cevapla
Digital Görüntüleme Sistemleri..
shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Digital Görüntüleme Sistemleri..

Alt 11 Şubat 2010 #1

5.DİJİTAL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİ

5.1.DPİ
DPI dijital görüntüleme sitemlerinde, çözünürlük olarak kullanılan, "DOT PER INCH" kelimesinin baş harfleri ile kısaltılmış bir terimdir. Bir monitörün veya yazıcı gibi bir aygıtın metin ve grafikleri görüntüleyebildiği çözünürlüğe karşılık gelir. 1 inç yani 25.4 mm uzunluk için nokta adedi anlamına gelir. Diğer bir ifade ile 1 mm için 15.7 noktadır.

Dpi sayısı arttıkça, resmi oluşturmak için daha çok “dot” kullanılıyor demektir. Ve bu resmin daha detaylı ve kaliteli basılmasını sağlamaktadır ve pixel sayısının artması, dosya boyutunun artmasına sebep olmaktadır. Çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi doğru orantılı olarak yükselir. Örneğin çözünürlüğü 600x600 dpi olan bir görüntü ya da bir tarayıcı tarafından taranan bir dokümanın eni ve boyu her inch için 600 nokta ile taranmış baskılarda ise baskı yapılmış anlamına gelmektedir.

Bitmap grafikleri pixellerden oluşur. Çözünürlük, grafiği oluşturan pixel yoğunluğudur. Yani grafiği meydana getiren nokta sayısının artması çözünürlüğü de artırır. Örneğin televizyonda yada monitörde ufak kareler vardır. Görüntü bu kareler ile gösterilir. Kareler ne kadar küçük olursa görüntü o kadar daha net olacaktır. Gerek masaüstü yazıcılar (Laser, InkJet) ve gerekse film çıkış servislerinde kullanılan cihazların baskı çözünürlüğünü de ifade eder. Filme pozlanacak doküman için ideal DPI değeri, LPI x 16 formülüne göre hesaplanır. Piksellerin sık kullanıldığı monitör ve/veya Image (resim) çözünürlüğünün ifadesi ile (Piksel Per Inch = Inç başına düşen piksel sayısı = PPI) genelde karıştırılmaktadır.

5.2.LPİ
LPI= 1 inch'teki (2.54 cm) çizgi sayısı Baskı üretimleri için en önemli faktörlerden birisi olan LPI, griton ile renkli resimlerin oluşumundaki K (siyah) ve CMYK noktaların film, kalıp, kağıt vs. üzerindeki dağılımını belirten tram sıklığı (Screen Frequency) tanımlama birimidir. Bu bağlamda dijital piksel yoğunluk birimi PPI ile baskı tram sıklığı birimi LPI'ın doğrudan hiçbir bağlantısı yoktur ve birbiriyle karıştırılmaması gerekir.

Satır frekansı inç başına düşen satır (lines per inch – lpi) veya bir yarım ton tramında ki inç başına düşen satır yada hücre cinsinden ölçülür. Baskı teknolojisinde kullanılan tarama dokusu (tram) birbirine açılar ile dizilmiş paralel çizgiler yardımı ile CMYK mürekkeplerini kağıda aktarır.

Bu çizgilerin yoğunluğu ve aralığı baskı kalitesini belirler. En çok kullanılan tarama dokusu aralıkları 175, 150, 133, 120, 110, 100, 85 and 65 çizgi/inch (lpi) dir. Ppi değeri baskıda kullanılacak lpi değerinin yaklaşık iki katı kadar olmalıdır. Tam olarak 2.2 katıdır. 1 cm'lik uzunluk yada 1 cm'lik yatay alana vuran nokta sayısını ifade eder. Tramlar baskı renklerine göre farklı açılarda konumlanmıştır. Standart olarak bir dökmandaki tramlar:

Yellow 0
Cyan 15
Black 45
Magenta 75 derecelik açılarla dizilmiştir.

Film büyülterek bakıldığında tramların belli açılarda dizildiği görebilir.
Enlemesine 1 cm'lik alandaki nokta tram sayısı bu dökümanın olması gereken LPI değerini verir.
Noktaların birbirine uzaklığı nekadar uzun olursa o baskıdaki kalite de okadar temiz olur. İşte burada karşımıza LPI değerleri çıkar.

Üzerine baskı yapılacak medyanın (kağıt vb.,) kalitesi ile baskı teknolojisinin özelliklerine göre Uluslararası Grafik, Basım ve Yayıncılık Kalite Standartları doğrultusunda düzenlenmesi gereken ve sadece baskı kalitesi ile doğrudan ilişkisi bulunan tram sıklığı birimi LPI, Türkiye dahil, metrik sistemi kabul eden ülkelerde LPCM (Line per Centimeter) olarak da kullanılmaktadır. LPCM= 1 cm'deki çizgi sayısı LPI tram sıklığı değerleri yükseldikçe, renk tonlarını meydana getiren CMYK noktaların kağıt üzerindeki sıklığı (yoğunluğu) artar ve resimlerde daha fazla detay ile derinlik elde edilmiş olur. Bilhassa yeni 4 renkli tabaka ofset baskı makinelerinde, kaliteli kuşe kağıtlara yapılacak baskılarda, LPI değerleri 200'e kadar yükseltilebilir. Ancak web-ofset ile kuşe kağıda basılan yüksek tirajlı dergi ilanları ve insert çalışmalarında 150 LPI üstü tram sıklığı değerlerlerin kullanılması risk taşır. Aynı şekilde tek renkli, 2 renkli veya 4 renkli eski makinelerde basılacak işler için de yüksek LPI tram sıklığı değerleri kullanmak sakıncalıdır. Kağıt kalitesi düştükçe LPI tram sıklığı değerlerinin de azaltılması şarttır. Bilhassa Dot Gain (Nokta Kazancı - Nokta Şişmesi) yüksek olan 1.Hamur ve 3.Hamur gazete kağıtlarına yapılacak baskılarda, aşırı sıklıktaki CMYK noktalar (boya) kağıt üzerinde dağılarak birbirine karışacağı için, orta tonlar şişer, koyu tonlar çamurlaşır, renkler kirlenir, detay, derinlik ve keskinlik önemli ölçüde azalır. Bu bağlamda düşük kalitedeki kağıtlara yapılacak baskılarda daha düşük LPI değerleri kullanılmalıdır.

Laser veya inkjet yazıcılardan alınacak baskılar için tram sıklığı LPI değerleri daha çok bu cihazların kendi efektif baskı çözünürlük değerlerine bağlıdır. Ancak yazıcıların baskı çözünürlükleri düşük olduğundan, resimlerin tram sıklığı LPI değerlerinin çok daha düşük kullanılması gerekmektedir
Inkjet yazıcılarda ise çeşitlilik çok fazla olduğu için, LPI tram sıklığı değerleri bilhassa Photo Quality teknolojisiyle baskı yapan yazıcılarda 250 LPI değerine kadar yükseltilerek, fotoğraf kartı baskı kalitesine çok yakın Continuous Tone görüntüsü elde edilebilmektedir.

5.3.PPI (Pixels per Inch)
PPI= 1 inch'teki (2.54 cm) piksel sayısı Pixel = Picture Elements (Resim Elemanları/Resim Unsurları)

Dijital fotoğrafları oluşturan pikseller, resimlerin ekranda görüntülenmesini sağlayan minik renk kutucuklarıdır ve her biri tek bir ton ya da renk bilgisini içermektedir. Bilgisayar ekranları, TV monitörleri, dijital fotoğraf makineleri, tarayıcılar (Scanner), cep telefonları, kameralar ve Adobe Photoshop piksel bazlı çalışmaktadır. Kısaca dijital görsel çalışmalarda resim büyüklükleri piksel sayısına göre değerlendirilmektedir. PPI genel olarak ekran/monitör görüntüsü için kullanılan dijital resimlerin çözünürlük birimidir ve bu bağlamda PPI değerlerinin baskı çözünürlüğü DPI ile doğrudan bir ilişkisi yoktur.

Bilgisayar ekranların hemen hepsi 72 PPI çözünürlüğe sahiptir. Bu bağlamda web/internet çalışmaları ile ekranda görüntülenecek interaktif multimedya projeleri için standart resim çözünürlük değeri 72 PPI'dır ve tüm görseller bu standarda göre 72 PPI olarak kaydedilmelidir. 72 PPI'dan daha yüksek çözünürlük değerlerinin ekran görüntüsü için hiçbir avantajı bulunmamakta, tam tersi, resimler daha geç açılacağı için büyük sakınca yaratmaktadır. Macintosh ekranları genel olarak 78 Ppi çözünürlüğe sahip olduğu için, önemli projelerde görsellerin 75-78 PPI olarak kaydedilmesi çok daha uygundur.

Dijital fotoğraf makineleri ile tarama üniteleri (Scanner) için PPI çözünürlük değerleri de mutlaka dikkate alınması gereken en önemli unsurlardır. Bu bağlamda tarayıcılarla dijital makinelerin piksel sayısı yüksekliği, fotoğrafların kalitesiyle doğrudan ilişkili olarak detay derinliğini ve baskı üretimi için resimlerin büyüklük oranlarını oluşturan elemandır. Dijital fotoğraf makinelerinin çözünürlükleri, CCD sensörlerinin yatay ve dikey piksel sayısı çarpılarak hesaplanır; (1200x1600 PPI = 2 MegaPixel). Dijital fotoğraf makinelerinin toplam piksel sayısı ne kadar yüksek olursa fotoğraflarda elde edilecek detay ve derinlik aynı oranda artar ve baskı aşamasında daha geniş boyutlarda, daha kaliteli baskılar elde edilmesi sağlanır
Genel olarak ofset baskı tekniğiyle basılacak resimlerin çözünürlük değeri 300 PPI olarak belirlenmiştir. Ancak 1.Hamur ve 3.Hamur gazete kağıdı gibi düşük kalitede kaplamasız kağıt kullanıldığı zaman, kağıdın kalitesine paralel olarak resimlerin çözünürlük değerleri PPI düşürülebilir.
3.Hamur gazete kağıdının kalitesi düşük olduğu için kağıt yüzeyine düşen CMYK noktalar (boya) şişerek dağılır ve resimlerdeki 300 PPI ile 200 PPI çözünürlük farkı insan gözü tarafından algılanamaz. Gazete kağıdının kalitesi çok düşük ve baskı makinesi eski ise resimlerin çözünürlüklerini 150 PPI'ya kadar indirebilir. Gerçekleştirilen birçok denemede, bilhassa web-ofset ile basılan kuşe kağıtlar için 250 PPI, 1.Hamur kağıtlar için 150 Ppi, 3.Hamur gazete kağıdı baskıları için 120 PPI çözünürlüğün bile yeterli olduğu ve baskı kalitesini değiştirmediği saptanmıştır.
Yeni 4 renk, düz/tabaka ofset baskı makinelerinde, kaliteli kuşe kağıtlara yapılacak 175 - 200 LPI tram sıklığındaki resimlerin çözünürlükleri 350 - 400 PPI'ya yükseltilerek daha fazla detay ve netlik elde edilebilmektedir.

Geniş ebat inkjet baskı sistemlerinde poster, billboard, banner, araç ve bina cephe giydirmeleri için hazırlanacak resimlerin çözünürlük değeri PPI saptanırken, medya ile insan gözü arasındaki Görüş Uzaklığı mutlaka gözönünde bulundurulmalıdır. Bir bina yüzeyine kaplanacak giydirmelerdeki resimler 50- 60 metre uzaklıktan bakılacağı için, bu baskıların 300 PPI ya da 72 PPI çözünürlük kalitesinde olduğu anlaşılamaz ve bu kadar uzak mesafede insan gözü baskı kalitesi düşüklüğünü farkedemez. Bu bağlamda iç mekan ve dış mekan geniş ebat inkjet baskılarda Görüş Uzaklığı mesafesi dikkate alınarak resimlerin çözünürlük değerleri PPI değiştirilmelidir.


Okuma mesafesindeki Laser ya da Inkjet baskılarda kullanılacak resimlerin çözünürlük değerleri ise, yazıcıların baskı (nokta) çözünürlüklerine göre 100 Ppi - 300 Ppi arasında değişebilir. Kullanılan tüm yazıcılar için insan gözü tarafından algılanabilecek efektif çözünürlük PPI değerleri belirtilen rakamlardan daha düşüktür.

5.4.SPI
Simple Per Inch(SPI) Örnekleme \ Santimetre; bir santimetreden alınan gerçek örneklenen sayısıdır. Örnekleme \ Inch; bir inchtden alınan gerçek örneklenen sayısıdır. Bu birim tarayıcı cihazlarının taranan cisimden örnekleme aralığını gösterir. Maksimum örnekleme aralığı tarayıcı cihazının üretimi sırasında belirlenmiştir. Ancak bazı tarayıcı üreticileri örnekleme değerlerini daha yüksekmiş gibi gösterebilmektedirler. Kullanıcı onlardan yüksek değerlerde tarama yapmasını istediğinde cihaz tarayabildiği en yüksek değerde görüntüyü tarayıp, görüntü işleme programına taradığından daha yüksek bir değerde sunabilmektedir. Bu nedenle tarayıcı cihazları satın alırken üzerinde yazan çözünürlük değerinin yanı sıra "Optik Çözünürlük" değerini de dikkate almakta gerekmektedir.[4]grafikerler.net dışında yayın izni yoktur...
her satırı şahsıma aittir.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Eps ai görüntüleme cemcamuscu Yazılım Rehberi 11 16 Eylül 2016 10:44
dreamweaver resim görüntüleme powerfly Dreamweaver 5 19 Kasım 2008 19:51
Kulaklık,Digital Fotoğraf Mak.,Oto ses sistemleri (Goldmaster ürünleri) Selim MERCANO Fotoğraf - Resim 4 31 Ekim 2008 15:31
Font görüntüleme programı golbin Macintosh 6 23 Ağustos 2008 08:30

Kapat
Şifremi Unuttum?