Vinil Türk Reklam Bannerı

Dijital Makineler

Dijital makineler - Dijital Makineler ...

Cevapla
Dijital Makineler
pegasusnuri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

pegasusnuri

Grafiker / İzmir

Standart

Dijital Makineler

Alt 10 Eylül 2008 #1

Değerli reklamcı arkadaşlarım; Türkiye şu anda dijital baskı makinesi çöplüğü olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun nedeni de piyasaya giren Çin mallarının ucuz olmasıdır. Bizim millet olarak sorgulama veya arştırma yönümüz eksik. Bu eksiklik bize de sirayet etmiş. Şimdi sizlere bir iki soru soracağım. Cevabını verebildiğiniz ölçüde yatırım yapmanızda fayda var.
- Makineyi aldığınızda iş kapasitenizin artacağına inanıyormusunuz ?
- Makineyi aldığınızda kaç personel istihdam edeceğinizi hesapladınız mı?
- Makinenin size olan maliyeti ile iş potansiyelinizi karşılaştırdığında m2 birim karı ile bu makineyi ne kadar sürede amorti edebilirsiniz ?
- m2 birim maliyet hesabına neleri dahil etmem gerekiyor, neler birim maliyetine etki eder?
- Bu makineler yardımcı alet edevat istermi bunların maliyeti nedir ?
- Alacağınız makinanın fiyatı ile aynı ebatta daha yüksek paralara satılan makinelerin arasındaki fark nelerdir?
- Alacağınız makinenin üretim hızı ve kalitesi nedir?
- Teknik servis desteği ve yedek parça sıkıntısı var mı?

Yukardaki sorular ilk akla gelen sorulardır. Yola çıkarken bu soruları mutlaka önce kendinize; sonra size makine satacak olan pazarlamacı arkadaşlara mutlaka sorunuz. Tabiki size anlatılanları da aynı firmadan makine almış diğer reklamcılardan teyid ediniz. Hiç bir satıcı yoğurdum ekşi demeyecektir.

Kafaya konulan bir şeyi hayata geçirme devresinde akıl tutulmasına kapılmadan gerçekten doğru yatırım yapmak çok önemli. İhtiyaç belirlerken şimdilik bunu alayımda sonra büyütürüm diye düşünmek çoğu zaman doğru olmuyor.

Pahalı makineleri üreten üreticilerin ve satıcıların kar marjının da diğer Çin makinesini satanlarla aynı oranlarda kar ettiğini ve verdiğiniz paranın markaya değil diğer artı değerlere olduğunu değerlendirmeye alın.

Makinenin ekonomik ömrünün ne kadar olduğunu mutlaka öğrenin. O süre sizin makineyi amorti etmenizdeki maliyet hesabınıza yansıtacağınız süre olacaktır.

Makinenin en az ne kadar sürede teknik servis desteği alacağını araştırın. (Kafa tıkanması, elektronik hatalar vs.) Bunu makineyi satanlar aşağı yukarı bilir
ancak doğruluğu tartışılacak şeyler söyleyebilir ve size büyük kazançlardan bahsedebilirler.

Ben bu yıl 6 ncı senem dijital baskı merkezi işletiyorum. Hep İnacım doğrultusunda hareket ettim. Çevremdeki çoğu arkadaşımla bu konuda sohbetler ettim. Onları doğru yönlendirmeye çalıştım. Bunları doğru anlayan oldu yanlış anlayan oldu. Yanlış yatırım yapan arkadaşların çırpındığını gördüm, üzüldüm. Evini, arabasını satıp makine alanlar var içlerinde. Sonra onları yerine koymak da zor. Bunların hesabını iyi yapın. Son pişmanlık fayda etmez. Elektronik ikinci ele düşünce çok değer yitirir. Tüm bu kıstaslar altında hepinize sağlık mutluluk ve başarılar dileri. Kazancınız bol olsun.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
dijital, makineler

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
infiniti tabanlı makineler için Kullanma klavuzu plotter Dijital makineler 16 20 Aralık 2012 08:58
dijital Manipulasyon ozknyrk Serbest Çalışmalar 7 07 Ağustos 2008 11:26
dijital 3d Mustafa KÜÇÜK 3D Studio Max 5 27 Mayıs 2008 10:59
Hayatımızı Kolaylaştıran Makineler N/A8 Graficafe 3 06 Ocak 2008 20:10

Kapat
Şifremi Unuttum?