Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda

Nakış Programları - Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda ...

Like Tree2Likes

Cevapla
Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda
Grafik Canavarı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Grafik Canavarı(38)

Matbaacı / Gaziantep

Standart

merhaba desing pro

Alt 06 Ocak 2009 #21

eğer arkadaş sıfırdan başlayacak ise desingpro dur kullanacağı program basit ve desinatör alt yapısını hazırlamış olur ki bahs edilen hangi programıda kullanırsa kulansın ileride ondan yine bu formatta isteyeceklr ve ya kendileri bu formata çevirmek zorunda nedeni bir çok otomatik tekstil makinaları uzak doğudan geldiği iiçin herkes kullanamaz ve makinist herhangi bir formatan çizimi desni kabul eder ve kendisi bu formata çevirir. lakin siz yinede öğrenecekseniz draw dan şaşmayın en azından içinde desen için gerekli disiplini manuel olarak halledebilirsiniz.

son olarak eğer istiyorsa başarmayacağı hiç bir şey yoktur insanın

herkese iyi çalışmalr
Bu mesajdan alıntı yap
yaykilic isimli Üye şimdilik offline konumundadır

yaykilic

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07 Ocak 2009 #22
                             
bahsettiğin tramları corelde yapamazsın
photoshop ta yapabilirsin
önce tram yapağın nesneyi psd formatında dışarı atıver
photoshopta aç ve tek renkli bitmap a çevir ve oradan da
halftone screen seç ve değerler üzerinde oynayarak istediğin şekilde tram görünümünü elde edebilirsin
Bu mesajdan alıntı yap
m_fairy isimli Üye şimdilik offline konumundadır

m_fairy

Desinatör / Bursa

Standart
Alt 07 Ocak 2009 #23
arkadaşlar bende 9 senedir emprime baskıda eşarp , yazma ve metraj üstüne desinatörlük yaptım bu 9 senenin içinde desen şefliğimde var. bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. eğer arkadaşın sadece tasarım yapıcaksa istediği programı kullanabilir. ama bunun yanısıra eğerki bu tasarımları bi tasarım bürosunda çalışırken yapacaksa öyle sadece görüntüde tasarım istmezler.yani resim yapmak gibi değil bu işler. benim tavsiyem dışardan değilde bir tasarım şirketine girsin ve orada öğrensin. tasarımı yaparken bile baskı tekniklerini az çok bilmek lazım. emprimede hangi renk hangi rengin üstüne basar yada basmaz bilinmeli yoksa resimde yapılan herşey baskıda çıkmaz. çıkartamazsınız. ben photoshop kullanıyorum bugüne kadarda diğer programlara hiç ihitiyaç duymadım. ama tavsiyem bu işler kitaptan okumakla veya sadece programı kurcalamakla olmaz girsin bir şirkete öğrensin.
Bu mesajdan alıntı yap
KenanDaY isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KenanDaY

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 17 Ocak 2009 #24
Sevgili arkadaşım empirme desen için önce şunu sölemeliyim. Ben 10 yıldır bu işin içinde bir insanım gerekli programları size anlatayım.

Öncelikle vektör çalışmalar yapmak için Adobe illistratör, Freehan, Corel Draw bu programlardan birini kullanmalısınız. benim önerim Adobe illistratör olacaktır. tecrübeme dayanarak söliyorum. İllistratör vektör çalıstığı için pixel kırılmalar yaşanmaz ve çözünürlülük kalitesi daha güzel çıkar. buda filimden net görüntü alıp empirme baskı için kalıp hazırlamadada sıkıntılar yaşanmaz. Tramlarına gelince vektörden verdiğiniz tramlar asla kırılma yapmaz. Bu yüzden bu programa yönelinirse daha temiz bir çalışma çıkarabilirsiniz. Bu programla işiniz bittiğinde büyük ihtimalle işinize yarıyacak programlardan biride Adobe Photoshop CS olmasıdır. bu programda desen konusunda çok büyük rol oynar. Freehand programını önerdim ancak bu bahsettiğim programda sıkıntı yaşaya bilirsiniz. Ancak işiniz düşebilir. çünkü bazen müşterilerimizden frehand formatında çalışmalar geldiğide oluyor bu yüzden ordan alıp başka programa atmakta sıkıntılar olur. Export etmekte zorlanabilirsiniz.
Bu işi yapacak arkadaşlara en büyük önerim programların kısa yollarını ezberleğin. Bardan alacağınız çalıştırıcının kısa yollarını ezberinizde tutarsanız. işinizde hem seri olursunuz hem daha profesyonel hissedersiniz kendinizi. buda sizi başarıya sürükler. Örneğin: photoshopta sürükleme aracı kısa yolu V harfidir Crop yapmanın kısa yolu C harfidir bunları ezberlerseniz TAB tuşu ile bar ve layer panellerini kapatıp önünüzde daha geniş bir çerçeve olur çalışma alanınız açılır ayrıntıları daha iyi yakalayabilirsiniz. Bu yüzden kısa yolları ezberlemeniz tercihimdir...
Saygılarımla__: DAYDESEN Genel Müdür: Kenan DAY
Bu mesajdan alıntı yap
seren34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

seren34

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 26 Ocak 2009 #25
Cok guzel seyler yazilmis burda...benimde sormak istedigim bir kac soru var eger yardimci olursaniz cok sevinirim.cunku burda daha cok bilgilenecegimi tahmin ediyorum..

Matbaa meslek lisesi mezunuyum.okulda freehand ve coreldraw ogrendik az birazda photoshop.meslek olarak tabela sektorunde calistim corel kullandik ordada.fakat daha sonra ben sektor degistriip ozel bir televizyon kanalinda yonetmen olarak ise basladim.ama ilk goz agri meslegime geri donmek istiyorum fakat cogu seyi unuttum.mesela empirme baski isinde cok calismak istiyorum desinatorluk yapmak istiyorum fakat okudugum kadariyla cok cok ayrintili tram falan gibi...bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.yani coreldrawida biliorum ama unuttum kullanmaya tabi bakarsam ve ustunde calisirsam eski bilgilerim geri gelir.oyusden ince detaylari ogrenmek istiorum yani baskisi renk ayrimi falan...simdiden cok tesekkurler
Bu mesajdan alıntı yap
xselim isimli Üye şimdilik offline konumundadır

xselim(33)

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 27 Ocak 2009 #26
seren bende filmciyim bencede ilk bilmen gereken tram Empirme Baski Desen Tasarimi Hakkinda işleri zemin çalışcaksınız okadar ..

istersen bende desen çok atabilirim
Bu mesajdan alıntı yap
KenanDaY isimli Üye şimdilik offline konumundadır

KenanDaY

Grafiker / Bursa

Standart

Desen Tramlar

Alt 05 Mart 2009 #27
Arkadaşım Tram yapmak aslında kolaydır. Önemli olan tramların baskıdan geçebilecekmi?.
Tram çalışırsın ama kalıpta çıkmayabilir. kalıpta çıktı baskıda beklediğin neticeyi alamayabilirsin.

Tramın kalıpta çıkması için: Kalıpçının hangi tramda nasıl bir ipek kullandığıda önemlidir. Emisyon denilen maddelerde önemlidir. Kalıpçı tramı kalıpta açmak için basınçlı hava ile su karışımını kalıba tutar ve açmaya başlar. Doğal olarak ipek kötü yada emisyon kötü ise tramlar yavaş yavaş yok olur. Buda sizi ametör olduğunuzun hissine kaptırır işinizi sağlıklı yapamazsınız. Tram işi aslında ekip işidir. Bilgilerinizin olması gerekir. size kısaca bahsedeyim
Tramda boyaların özellikleri: Subazlı boya, Yağbazlı boya, Pat boya, Aşındırma Boya.
Subazlı BOYA: Boyanın özelliği tuşesi az olması ve hiç çıkmaması kanserojen maddenin normal boyalardan daha az olması vs. Tramlı işlerde sorunlu boyadır. Çünkü ısıdan dolayı tramlar belli süreden sonra tıkanır. Boyanın özelliklerinden biti çabuk kurumasıdır. Bu yüzden su bazlı boyalarda kullanacağımız tramların nokta taneciklerini daha büyük ve araları daha açık kullanırız.

Yağbazlı BOYA: Kalıpta kuruyup tıkanma yapmaz. Her çeşit tram bu boyada çıkar. İnce tramlarda sıkıntı yaratmaz. Boyanın kendisi ince olduğu ve tıkanma yapmadığı için tram çalışmalarında pek korkulacak sorun çıkmıyor. Ama pek tutulan boya değil çünkü kanserojen maddesi epey bi fazla.

Pat BOYA: Bu boyanın kuruma etkisi vardır ama diğer boyalar kadar hızlı değildir. Ve ince tramları dahi çıkarabilme özelliği vardı. ama artık pek kullanılan boya değil. çünkü belirli yıkamadan sonra özellliğini kaybediyor.

Aşındırma BOYA: Son zamanlarda pek tutulan boyadır. Kumaşın içine aşınır ve hiç bir etkisini kaybetmez. Kanserojen maddelisi ve madddesizi dahi vardır. Bunda kullanılacak tramlara çok çok dikkat edilmesi gereklidir. Her tramı kabul etmeyen bir boyadır. Örnek: Lacivert kumaşa Kırmızı renk basmaya çalışırsanız beklediğiniz renk tonajını yakalayamazsınız çünkü belirli süreden sonra aşınır mat renk verir. Bunu önlemek için boyayı fazla fazla basarlar ve bölelikle tramlarda kapanır hiç bir şey görünmez. Yada aynı desenin altına fon kalıbı hazırlanıp kumaş zemin rengine örtücülük verilir sonra desen üzerine basılır. Ama tramlarınız ince ise sıkıntı yaşamanız an meselesidir.

Dediğim gibi bu işler ekip işidir. Siz tramı yaptınız çok güzel olmuştur gerçektende. Ama kalıpçınız iyi değilse sorun yaşarsınız. Kalıpçınız iyi ama baskıyı yapacak ustalarınız işten çok anlamıyorsa yine sorun yaşarsınız. Bu yüzden ekip iyi olursa hiç bir sıkıntı sorun kalmaz.

Öneri: Tram çalışmalarınızı Vektörel çalışın. Film çıktısına hazırlamak için çalıştığınız tramın çözünürlülük DPI yüksek tutun. bunlara dikkat etmezseniz Kırılmalar olur siz monitörünüzde göremezsiniz. Ancak o kırılma Kalıpçının açmaya çalışması ile tramları uçurur. Çünkü noktalar kalıp için hazırlanan ipekte tutunurlar. Ama tramlarda kırılma olursa ipekte tutuculuğunu kaybedip uçmasına sebep verebilir.
Saygılarımla__: Kenan DAY ( DayDesen - Genel Müdür )
Bu mesajdan alıntı yap
empaty55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

empaty55(44)

Desinatör / İstanbul

Standart
Alt 09 Mart 2009 #28
evet phptpshopta kırıklıklar bveriyor ama işi bilmeyen veriyor işi bilen zaten olayı çözmüştür.
sonuc corelde çizilecek iş var shopta çizilecek var tramı corelde alamazsın ama hız bakımından dan da corelde daha hızlı yazı karekteri gerektiren işleri yapabilirsin
Bu mesajdan alıntı yap
empaty55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

empaty55(44)

Desinatör / İstanbul

Standart
Alt 09 Mart 2009 #29
Arkadaşlar her iyi güzelde burdan anlatmakla bişey anlayamazsınız.
Ve o kadar kolay değildir desinatörlük bilen için kolay, ama ilk basta corel shop yada frehand bilmek okadarda önemli değil yani yetrli değil shop bilen professional bir grafiker gelsin hiç eksiği olmayan baskı da bir sey yapamaz gocalar.
hevesinizi kırmayım ama en güzel iş bildiğin iştir. o dalda ilerleyin.
ve su an içinde grafikerlik yapın ama tekstile bulaşmayın
Bu mesajdan alıntı yap
desenelle27 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

desenelle27

Desinatör / İstanbul

Standart
Alt 10 Mart 2009 #30
Seren34 merhaba ben 7 yıllık desinatörüm,ama tekstilsektöründen sıkıldım tabela grafikeri olmak istiyorum siz bana yardıcı olursanız bende size yardımcı olurum.msn .............
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
empirme, baski, desen, tasarimi, hakkinda

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
SUMMA D60 + CorelDRW hakkinda.. doganza Folyo kesim 57 04 Ekim 2012 03:10
tampon baskisi hakkinda crall74 Baskı 2 27 Nisan 2008 02:04
SITEMIZIN (grafikerler.net) TASARIMI HAKKINDA!!! FatihSenol Forum Hakkında 10 21 Nisan 2008 10:37
Logo Hakkinda Fİkİrlerİnİz ilkeraras Logo Tasarımları 4 09 Ekim 2007 15:11

Kapat
Şifremi Unuttum?