Vinil Türk Reklam Bannerı

En komik basılmış hatanız

Graficafe - En komik basılmış hatanız ...

Like Tree195Likes

Cevapla
En komik basılmış hatanız
Selim MERCANO isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Selim MERCANO(41)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03 Ekim 2008 #91

Bu hatalar çoğu zaman dikkatsizlikten değil, yapan kişilerin kültür ve bilgi seviyelerinden kaynaklanıyor.
Bağımsız konu dışında kalmıssın arkadasım.
Bahsetiğin durum suan tam sana uyuyor ve hoş olmadı.
Yabancı Yazar ve şairlerin
Kitap cevirisinde yapılabilcek yazım hatalarından dolayı senin bakış açına göre kültürsüz ve bilgisiz olma ihtimalleri cok yüksek. İronik bir durum.
Lütfen birsey yorumlarken bulundugunuz yerin bir forum bir bilgi paylaşım yeri oldugunu unutmayalım.Hatasız bir tasarımcıyım yazın ona bile razıyım ama kimseyi hor görme lüksümüz yoktur.
saygılarımla.
Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(43)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03 Ekim 2008 #92
                             
bence bu konuyu uzatıp konu başlığından sapmayalım... sanırım erdem çağla da yazısının buraya uygun olmadığını ve özellikle de ifadesinin yanlışlığını farketmiştir... konu başlığıyla alakalı olarak devam etmemizde fayda var... evet dökülün hatalarınızı bakalım En komik basılmış hatanız
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(63)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #93
bence bu konuyu uzatıp konu başlığından sapmayalım... sanırım erdem çağla da yazısının buraya uygun olmadığını ve özellikle de ifadesinin yanlışlığını farketmiştir... konu başlığıyla alakalı olarak devam etmemizde fayda var... evet dökülün hatalarınızı bakalım En komik basılmış hatanız
Oğlum Erdem adına özür diliyorum.

Babalar ve oğullar, birbirlerinin başarısı ile övünmeye hakları olduğu kadar, başarısızlıklarını da paylaşmak zorundalar. Adım geçtiği için ben yazmak zorunda kaldım. Geçmeseydi, yazmayacaktım.

Erdem; dizgi yanlışları ile imla yanlışlarını karıştırmış.

Biz oğlumla hep; -de ve -da eklerinin yanlış yazıldığını, derviş kelimesi yerine devriş, kibrit yerine kirbit yazıldığını ve bunların dikkatsizlikten değil cahillikten kaynaklandığını konuşur dururuz. Hatta bu Türkçe katliamına ne yapsak da engel olsak diye Volkan beyle de yazışmışlığımız vardır.

Erdem, konuyu böyle zannetmiş olmasının üzüntüsünü yaşamaktadır. Konuyu bana kendisi söyledi, nerede ne yanlış yaptım ki eleştirildim diye sordu.

Ben de bunun üzerine konuyu şimdi inceledim... Gördüm ki; konu eskilerin mürettip (tertip eden-dizgiyi dizen) hatası dedikleri türden olaylarla ilgili...

Yazılanların tümünü okuyunca konunun kültür ve bilgi hatası ile veya Türkçenin yanlış kullanılmasıyla ilgili olmadığını, sadece dikkatsizlikten kaynaklanan hataları yansıttığını anladım.

Erdem de buna dikkat etmemiş… Aceleci ve dikkatsiz davranıp bu kez dizgi hatası yerine yanlış anlama hatası yapmış.

Bunu kendisi de kabul etti.

Şimdi bu vesile ile bir teklifte bulunmak istiyorum, içimizden birileri de TÜRKÇE’nin HATALI KULLANIMINA ÖRNEKLER diye bir konu açsın, gördüğümüz dil yanlışlarını (dizgi yanlışı değil, imla ve gramer yanlışlarını) yazan kişiden alıntı yaparak oraya yazıp, doğrusunu da göstersin.

Sanırım işte o zaman bir kaç ay önce Volkan beyin sorduğu Türkçe yanlışlarına karşı ne yapabiliriz, sorusuna gecikmeli de olsa çözüm ve yanıt bulmuş oluruz...

Yine dizgi yanlışları ve dikkatsizlikten kaynaklanan istenmeyen olaylara dönersek; bir anı da ben anlatayım; çok büyük bir ajansta çalışıyordum. Yıl 1987... Koç holdingin faaliyet raporunu hazırladık. Giriş sayfasında Vehbi Koç-Yön. Kurulu Başkanı ve yanında da Rahmi Koç- Yön. Kurulu Başkan Vekili yazması gerekiyordu.

Faaliyet Raporu baskıya verildi, baskıdan geldi. Bir de gördük ki; Vehbi Koç'un altında Yön. Kurulu Başkan Vekili, Rahmi Koç'un altında da Başkanı yazıyor.

Herkes atlamış. İmzalar, onaylar, müşterinin onayı falan hepsi tamam. Ama herkesin gözünden kaçmış.

Bir daha basılması için zaman yok. 10 grafiker ellerine çok keskin gretuarları aldı, sabaha kadar çalıştı... Cetvel yardımıyla 3 mm yüksekliğinde 2 cm genişliğinde alanı kapsayan 9 puntoluk yazıları basıldığı kağıttan en üst tabakasını yolarak baskılı kısmını soğan zarı gibi sıyırıp almak suretiyle, aynı ölçüde olan diğerinin kesilmiş alınmış çukur yerine yapıştırarak yer değiştirdiler. Sadece çok ince bir çizik izi vardı...

Estetik cerrahları kıskandıracak bir doku nakli gerçekleştirdik. Basılı satır veya kelime nakli.

İş kurtarıldı, koskoca Koç holdingin toplantısı aksamadı... Üstelik fazla mesai parası da aldık. Grafikerlere gündüzki ücretinin iki mislini fazla mesai olarak ödeyen ender ajanslardan biriydi.

Bir de Aziz Nesin anlatmıştı. 1975-1980 yılları arasında İstanbul'da Şişli Kültür Merkezi diye bir yer vardı, orada kültür ve sanat gösterileri olurdu. Bir gün Aziz Nesin "Dizgici ve mürettip hataları" başlıklı bir konferans vermişti. Bu konuşmada her matbaada bulunması zorunlu olan musahhihlerin (tashih yapan düzeltmenlerin) ne kadar önemli bir görevde olduklarını özellikle belirtiyordu...

Yazar doğru yazabilir, dizgici (mürettip) yanlış dizebilir.
Yazar kazara yanlış yazabilir, dizgici de aynı yanlışı görmez, doğru sanır, yazar diyordu...

İşte düzeltmenin görevi burada çok önemlidir diyordu...

Bir gün aynı şey onun başına gelmiş... Bir kitabının bir satırında "biz gözümüzü budaktan sakınmayız" şeklindeki cümlesinde yer alan göz kelimesindeki "z" harfi yerine dizgi hatası olarak başka bir harf yer almış... Ve kitap öyle basılmış...

Rahmetli A.Nesin bunu söylediğinde dinleyiciler kahkahayı koyvermişlerdi...

Eskiden her kitabın sonuna gerekli düzeltmeler diye bir sayfa eklenirdi, kitap basıldıktan sonra yanlış basılmış kelimeler bu son sayfada doğrusu verilerek tekrar basım masrafından kurtulunurdu.

Elbette grafik tasarımcıların hazırladığı broşürlerde, afişlerde, dergilerde bu imkan yok.

Bu nedenle grafikerin dizgici gibi kullanılmaması, metin yazarı ve düzeltmen gibi de kullanılmaması gerekir.

En çok dizgi yanlışı doğru gibi algılanan kelimelerde çıkmaktadır. Mesela ;
Yunus bir memeli hayvandır , cümlesinde Yunus bir mameli hayvandır yazılmış olsa hemen dikkat çekip düzeltilebilmektedir. Oysa Yunus bir memneli hayvandır, cümlesindeki m ile n birbirine çok yakın olduğundan a ile e arasındaki fark kadar dikkat çekmemektedir.

Ayrıca; herkesin nasıl oldu da kimse fark edemedi, dediği yanlışların başında, yanlışlığın fark edilemeyecek kadar doğru gibi gözüktüğü biçimlerde olmaktadır. Mesela; bu masa buraya konmamalı, cümlesinin son kelimesini konmamamalı şeklinde yazarsak sanki doğru gibi algılanma oranı çok yüksek olmaktadır.

Son söz olarak şunu söyleyebilirim ki, 35 yılı bulan meslek hayatımda grafikerin yaptığı öne sürülen ve sebebi dikkatsizlik olduğu iddia edilen bir sürü dizgi yanlışı veya kompozisyon yanlışlarının sebebi;

1-Aşırı uykusuzluk nedeniyle trafik kazası yapan şoföre benzer bir biçimde; aşırı yorulmuş ve üzerine fazla iş yüklenmiş, panik ve stres içinde iş yapmaya zorlanan grafikerlerin adeta hataya ve dikkatsizliğe itilmiş olmaları olabilir.

2-Grafikere mac (pc) operatörlüğü, dizgicilik, metin yazarlığı, düzeltmenlik, hatta müşteri ilişkileri, telefonlara cevap verme, sekreterlik ve bazen çaycılık vs. gibi tasarımın dışında tutulması gereken görevlerin verilmesi de olabilir.

1 ve 2 no.lu maddeler dışında hata oluyorsa ancak o hataya dikkatsizlik, konsantrasyon eksikliği, ilgisizlik, yetersizlik vs. diyebiliriz ve hata tümüyle grafikere aittir diyebiliriz.

1 ve 2 no.lu maddeler üzerinde düşünülmesini, grafikere daha fazla değer verilmesini öneririm.

Saygılar sunarım.
Bu mesajdan alıntı yap
sozhizalan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sozhizalan

Grafiker / Antalya

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #94
çok komik bi hata da benim başıma geldi;

bir otele katalog hazırlıyodum, müşteri renkli bir şeyler isteyince bende kapağa renkli şeritler kullandım, herkes çok beğendi, otelin genel müdürü bile hiç değişiklik istemeden onay verdi tam baskıya geçecekken, otelde bir belboy hatayı farkketmiş bir telefon geldi baskıya geçmeyin sakın die, meğer benim kapağa yaptığım tasarımı GAY' ler daha önce bayraklarında kullanmışlar. En komik basılmış hatanız
Bu mesajdan alıntı yap
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(40)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #95
Ben hala nasıl olduğunu çözemedim ama yaptım evvet!

Bir kartvizit çalışmam vardı. Adamın adı tam hatırlamıyorum atacağım. Şirin H. ÇAĞLAR
Benim yazdığım isim M.Kemal ŞİRİN oldu... Atatürk'le ilgili birşey düşünmüş olabilirim yaparken ne bileyim...Basıldı. Siyah zeminli; 4 renk'ti... İş Antalya merkezden Side'ye müşteriye kadar gitti. Orada çıktı ortaya.Usta canımı okumuştu. Hiç hatam yoktu o zamana kadar. Sen zor; hata ihtimali yüksek işleri temiz ver onca zaman; sonra böyle bir şey yap!Dayak yiyeceğim sandım. En komik basılmış hatanız Bu konuda mübalağa yapmıyorum cidden dövecekti.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 04 Ekim 2008 #96
gecen yıl yerel bı gazetede staj yaptıgım donemde hergun gazetenın brkac sayfasını ben hazırlıodm. bırgun 16. sayfada bulunan burclar kısmının tum burclarını boş bırakmısım En komik basılmış hatanız allahtan patronlardan herhangı bırı farketmedı En komik basılmış hatanız
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #97
Oğlum Erdem adına özür diliyorum.

Babalar ve oğullar, birbirlerinin başarısı ile övünmeye hakları olduğu kadar, başarısızlıklarını da paylaşmak zorundalar. Adım geçtiği için ben yazmak zorunda kaldım. Geçmeseydi, yazmayacaktım.

Erdem; dizgi yanlışları ile imla yanlışlarını karıştırmış.

...................
Teşekkürler...

Konu açma fikri güzel. Forumda herkes doğru bölümde ve kural ihlali olmadıkça istediği konuyu açmakta özgürdür. Bahsettiğiniz konuyu açarsanız emin olun ki bizler de katkıda bulunacağız.


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
:::AmbrosiA::: isimli Üye şimdilik offline konumundadır

:::AmbrosiA:::(43)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #98
tamam itiraf zamanı... bende yazayım En komik basılmış hatanız
operatörlüğe başladığım ilk zamanlardı... şahinler holding'in bir davetiyesi vardı... açılış davetiyesiydi sanırım geçmiş zaman hatırlamıyorum pek... bu firmayı bilen bilir... bir şahin başı logosu vardır... zarfının ortasında şahin iki yanından da çift renkli şeritler geçecekti... ama logoya gelen bölümünün sağından ve solundan geçmesi gerekirken ben logonun ortasına gelen bölümü yok etmemişim... logonun üzerinden de geçirmişim... iş basıldı ve haliyle tamanını ben karşılamak zorunda kaldım :giggle:
Bu mesajdan alıntı yap
DrN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

DrN

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #99
beterin beteride var...Bağdat caddesi üzerinde oldukça lüks ve adı bilinen bir restaurantın neon tabelasını yapıyoruz...herşeyi hazırlanmış onay alınmış ve üretime gönderiyorum ertesi gün gelen tabelaların minyatür büyüklüklerini görünce gözlerime inanamadım 35 cm olması gereken yukseklı 15 cm cıvarlarında ölçülerde kaydırma yapmışım artık nasıl bir dalgınlıkla yaptıysam.Evet bütün bir tabela 35 cm olarak yeniden yapıldı...Ortalama 1 ay nasıl yaparım ben diye kendime gelememiştim ...En komik basılmış hatanız
Bu mesajdan alıntı yap
vizyon222 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

vizyon222

Matbaacı / Eskişehir

Standart
Alt 06 Ekim 2008 #100
ilk dergi tasarımında montaj ensasında yazıları converslemeden alıp yapıştırıyordum sayfaya taki ozalitleri alınana kadar... ozalitler çıktı ve baktık cümleler arasında tuhaf geçişler var nedenide yazıları converslememem.... allahtan ilk dergmdi patron bişey demedi walla...
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
basilmis, basılmış, en komik basilmis, erdem çağla, hataniz, hatanız, komik, komik basilmis hataniz

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Komik Haberler... VolkanTEKiN Graficafe 18 01 Haziran 2009 10:50
komik gifler Cahit GÜLDEN Graficafe 8 25 Ekim 2008 12:22
Cok Komik Deterjan Reklami. andy warhol Graficafe 0 03 Nisan 2008 08:44
Komik ? Ömer Faruk DEMİROK 2050 Yılında Bir Balık 26 07 Şubat 2008 22:07
Komik koserim Graficafe 7 12 Kasım 2007 10:58

Kapat
Şifremi Unuttum?