Vinil Türk Reklam Bannerı

FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008

Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları - FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008 Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Meksika, Polonya, Portekiz, Romanya, ...

Cevapla
FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008
N/A1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A1(40)

Standart

FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008

Alt 09 Kasım 2007 #1

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avusturalya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Meksika, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Sırbistan Karabag, Slovakya, Slovenya, Tayvan, Türkiye ve Ukrayna'nın üyesi oldugu Uluslararası Exlibris Dernekleri Federasyonu (FISAE), Agustos 2006'da yaptıgı 31. Kongrede, 3. Uluslararası Bilgisayar Tasarımı (CGD) Exlibris Yarışması'nın organizasyonunu resmi olarak desteklemeye karar verdi.

Bir çok genç yarışmacının katılımıyla gerçekleşen 1. ve 2. yarışmaya ait ayrıntılı bilgi www.fisae.org adresinden edinilebilir.

Sanatçının yaratıcı bir aracı olan bilgisayar, her gün deger kazanmaktadır. Fakat özellikle küçük formatlı exlibrisler olmak üzere bilgisayarla yapılan resimlerin, geleneksel teknikle yapılan grafik ürünlere göre daha düşük sanatsal ve basım kalitesine sahip oldugu düşünülmektedir. Bu yarışma, kagıt üzerinde sanat eserleri üretmek için dijital teknolojinin hakkak kalemi ya da oyma ucu olarak kulanabilecegi olasılıgını sanatçılara göstermek amacıyla düzenlenmiştir. Aynı zamanda klasik tekniklerin bilgisayar destekli tasarımda nasıl kulanabilecegini göstermeyi de mümkün kılacaktır.

Koşullar:
1. Yarışma, dünyadaki tüm sanatçılara ve tasarımcılara açıktır. Katılım için hiçbir ücret istenmeyecektir. Exlibrisler için konu sınırlaması yoktur.

2. Çalışmalar exlibris olarak tasarlanmış olmalıdır, yani sahibini belirlemek amacı ile kitaplara yapıştırılacak küçük boyutlu yapıtlar olması gerekir. Exlibrislerde "Exlibris" ya da bu anlama gelen ("....... nın kütüphanesinden", bu kitap ........ aittir" gibi ) bir sözcük ile birlikte adına exlibris yapılan "yaşayan kişi" ya da "kuruluş" adına yer verilecektir.

3. Baskı işlemi başka grafik tekniklerini içerebilse de, exlibrisler, agırlıklı olarak dijital teknoloji ile tasarlanmış olmalıdır.
Exlibrisler, yarışmaya katılan kişiye ait olmalıdır. Exlibris, birden fazla sanatçı tarafından ya da teknisyen işbirligi ile yapılmışsa, bu exlibrisle yarışmaya katılan kişi, çalışmada kimlerin nasıl katıldıklarını belirtmelidir.
Exlibrisler orijinal baskı olmalıdır. Yani kaliteli kagıt üzerine dijital baskı ile çogaltılmış olmalıdır. Fotokopi, çizim ve taslaklar kabul edilmeyecektir.

4. Sanatçılar en fazla beş farklı exlibris ile yarışmaya katılabilirler. Her bir exlibrisin beş baskısı (kopyası) gönderilecektir. Bunlardan üç adedi müzelere ve merkezi belge koleksiyonlarına verilecek, iki adedi de sergi amacıyla kullanılacaktır. Sanatçı çalışmasında Latin alfabesini kullanmadıysa, exlibrislerin arkasına İngilizce çevirisini yazmak zorundadır. Aynı zamanda sanatçı, sahibinin ilk harflerini resminde kullanarak bir tasarım yapmış ise, baskının arkasına sahibinin tam olarak adını yazmalıdır. Sanatçı exlibrisinin arkasına kurşun kalemle, adını, adresini, dogum yılını, ülkesini, kullandıgı teknikleri ve exlibrisin basım yılını yazmalıdır. Aynı zamanda sanatçılar, her bir exlibrisin jpg formatını, to adresine e-mail ile göndermeleri gerekmektedir.

5. Exlibrislerde baskı alanı, 130 mm X 130 mm'den büyük olmamalıdır. (Exlibrislerin uzun kenarı 130 mm'den küçük olabilir.) Kullanılan kagıt, 210 mm X 150 mm'den (A5) büyük olmamalıdır.

6. Yarışmaya son katılım tarihi 30 Kasım 2007 Cuma günüdür. Postalama tarihi dikkate alınır fakat sanatçılardan çalışmalarını Kasım 2007 ortalarından önce göndermeleri beklenmektedir.

7. Exlibrisler aşagıdaki adrese gönderilecektir:

MARTIN R. BAEYENS
3 rd CGD Ex-libris Competition
Schildekensstraat 55 B-9340 Smetlede Belgium

Organizasyon ve teknik konularda iletişim:
Tel: +41 22 7590040 (English, French, Spanish, German, Italian)
e-mail:
Tel: +358-50-3676058 (Finnish, Swedish, English, Russian, German)
e-mail:
Tel: +32 9 3690263 (Dutch, French, English)
e-mail:
Tel: +90 312 2510356 (Turkish, English)
e-mail:
Exlibris hakkında genel bilgilere ve bu konudaki diger linklere aşagıdaki sitelerden ulaşılabilir: www.fisae.org and www.aed.org.tr
www.fisae.org/indexSub06.html

8. Jüri Üyeleri:
Martin R. Baeyens, Exlibris sanatçısı, Gent Royal Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Tasarım Böl. Ögr. Üy., (Belçika).
Wim De Temmerman, Gent Royal Güzel Sanatlar Akademisi Dekanı (Belçika).
Benoît Junod, Exlibris koleksiyoncusu, Özgün Baskıresim uzmanı ve sergi küratörü (İsviçre).
Ward Bohé, Sint-Niklaas Exlibris Müzesi müdürü (Belçika).
Hasip Pektaş, Exlibris sanatçısı, Hacettepe Ünv. Güzel Sanatlar Fak., Grafik Böl. Ögr. Üy., AED başkanı (Türkiye).
Olli Ylönen, Gazeteci, İletişim dersleri ögretim üyesi, Finlandiya Exlibris Dernegi başkanı (Finlandiya).
Jüri başkanı Martin R. Baeyens'tir.

9. Ödüller
Birinci Ödül:- Liedts Meesen Vakfı Ödülü: 1000 EURO
Ikinci Ödül: - Ankara Ekslibris Dernegi Ödülü: 600 EURO
Üçüncü Ödül: (4)
- Sint-Niklaas Belediyesi Ödülü: 500 EURO
- Finlandiya Ekslibris dernegi Ödülü: 500 EURO
- İsviçre Ekslibris Dernegi Ödülü: 500 EURO
- Jean Pierre De Smet Ödülü: 500 EURO

Lozan FINALE Vakfı en iyi erotik ekslibris ödülü: 1000 EURO

(Bireyler ve kuruluşlar toplam 1500 EURO'nun altında olmamak koşulu ve jürinin kararıyla özel ödül verebilirler.) Jüri uygun gördügü sanatçılara Onur Ödülü (Mansiyon) verebilir. Uygun exlibris bulunmazsa jüri ödül vermeyebilir.

10. Exlibrisler, özgünlük, konu, resim, yazı bütünlügü yanında sanatsal ve teknik nitelikler acısından da degerlendirilecektir. Son karar jüriye aittir. Jüri şu konulara dikkat edecektir:
- Sanatçısı tarafından tasarımda kullanılan dijital resim ve yazı karakterleri gibi ögelerin özgünlügü,
- Dijital teknolojinin yaratıcılıkta kulanımı ve geleneksel tekniklerle karışımı.
- Yazı ve resim arasındaki ilişki, komposizyon.
- Baskı kalitesi ve teknik yetkinlik.

11. Ödül alan ve sergilenmeye deger bulunan exlibrisler
Beijing (CHI) 32 Exlibris Congress (200FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008
Ankara (TR) Hacettepe University, Ahmet Gogus Gallery
Frederikshavn (DK) Kunstmuseum
Nyon (CH) Castle museum
Gent (B) Zebrastraat Cultural complex (November 200FISAE 3. Uluslararası CGD Ekslibris Yarışması 2008
Sint- Niklaas (B) Exlibris Centre (2009)

12. Ödül ve sergileme alan exlibrislerin yer aldıgı katolog basılacak, katalogda exlibrisi yer alan katılımcılara birer adet gönderilecektir. Bu sanatçılardan postalama ücreti istenecektir. Katalog için bazı snatçılardan çalışmalarının yüksek çözünürlü taramaları istenecektir. Katalog internette de yer alacak ve CD Rom olarak hazırlanacaktır.

13. Exlibrisler, taahhütlü posta gibi postalanmalı ve dagıtımda zarar görmeyecek bir biçimde gönderilmelidir. Yarışma için gönderilecek exlibrisler iade edilmeyecek organizatörlerde kalacaktır. Organizatörler, exlibrisleri yayımlama, promosyonlarda ve basın metinlerinde ücretsiz olarak kullanma hakkına sahiptir. Yarışma sonuçları, Uluslararası Exlibris Dernekleri Federasyonu (FISAE) üyesi tüm derneklere gönderilecektir.

14. Katılımcılar, aşagıdaki formu doldurup exlibrisleri ile birlikte kısa özgeçmişlerini göndereceklerdir. (Form, www.fisae.org adresinden veya FORM.doc dan alınabilir.) Seçilen konu ile ilgili bilginin yanında exlibrisin yapıldıgı kişi ya da kuruluşa ait bilgilerin de verilmesinde yarar vardır.

15. Katılımcılar, yarışmaya katılmakla koşulları ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılırlar.


Kaynak : www.aed.org.tr
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
fisae, uluslararas, cgd, ekslibris, yarmas, 2008

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2008 I3oI2a Graficafe 0 06 Haziran 2008 08:26
Uluslararası Genç Tasarım Girişimcisi Yarışması I3oI2a Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 1 28 Mayıs 2008 12:57
Uluslararası Yarışmada 1. Olduğum Logo Tayf Logo Tasarımları 10 26 Mayıs 2008 05:41
17. Uluslararası Akbank Caz Festivali Hades İlginç Videolar 0 09 Ekim 2007 12:06
Afiş Yarışması 10. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Cahit GÜLDEN Sonuçlanan Grafik Tasarım Yarışmaları 0 02 Temmuz 2007 00:31

Kapat
Şifremi Unuttum?