Vinil Türk Reklam Bannerı

Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi

Temel Tasarım İlkeleri - Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi ...

Like Tree5Likes

Cevapla
Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi
efoja isimli Üye şimdilik offline konumundadır

efoja(41)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15 Ocak 2009 #51

frp yazdıklarınız çok güzel... çok anlamlı... gerçekten. ancak beslemeniz, ihtiyacını gidermeniz gereken çocuğunuz varken, matbaalarda 1000 tane kartvizite 6 TL fiyat biçiliyorken biraz zor bu söyledikleriniz. ama sakın bu idealizmden kopmayın, bu gerçekten güzel,insana güç verir.
Bu mesajdan alıntı yap
frp isimli Üye şimdilik offline konumundadır

frp(36)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 15 Ocak 2009 #52
                             
İşte bende tam bu noktayı açmaya çalışmıştım Sn. Efoja, bu konuda yazanlar hayat mücadelesinden başka birşey anlatmıyorlar. Yazdıklarını teyzemden, halamdan, kendi annemden ve tüm dostlarımdan dinliyorum. Bu yüzden yazıyorum. Sayfalarca da yazabilirim. Bu işi gerçekten severek yapan ve herşeyin bilincide olan biri iseniz, memur olarak günde 10 saat çalışıp yinede çok komik rakamlarla aile geçindirmeye çalışan insanları düşününce, en azından yaptığınız, kimse bilmesede altına hayali bir imza attığınız sanatsal bir mesleğiniz var. Yoksa dert herkesin derdi, öyle tanıdık ki, tartışmaya kalksak site kapanır içerik dolayısı ile.

Yani anlatmaya çalıştığım şey, yaşım küçük olsa da, babamın matbaadan döndüğünde tiner kokan ceketine sarıldım yıllarca.

İnanın bazıları çok şanslı, bazıları çok yetenekli, bazıları çok hırslı. Ve bazıları da sistemin doğal gereksinimi olarak vasat yada vasatın altında bir yaşam sürüyor. Ama bu işi yapıyorsanız en azından kafanızda bir fikir olsun ortalama da olsa. Ki cehaletten kıvrandığımız şu zamanda farazi bile olsa bilgiye doyalım.

Yani açılan konu hakkında kötü yoruma gerek yok. Sadece bir liste. Ne sizi kurtarır nede dibe çeker. Her koyun kendi bacağından asılır (ipi çeken başkası olsa da)

Dedim ya, herkes hakettiği gibi yaşar umarım.
Sadece inanın.
Bu mesajdan alıntı yap
deterjan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

deterjan

Yrd. Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 16 Ocak 2009 #53
Teşekkür ediyorum ...
Bu mesajdan alıntı yap
alicaglikasap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alicaglikasap

Grafiker / Antalya

Alt 16 Ocak 2009 #54
paylaşım için teşekkürler,

günümüzde çalışmak çok zor,

üniversite bitirmiş grafikerler, ayda 500 Tl. ye çalışıyor ssk bile yok.

inşaat'te çalışan amele, günlük 40 Tl. ye çalışıyor

4 yıl önce grafiker mumla aranıyordu, şimdi ağzını açan grafikerim diyor,
türk halkının genlerinde var, bir işde para kazanılıyorsa herkes o işi yapıyor.

herkes listeden aynı fiyatı verirse,
(listeyi kimlerin hazırladığı önemli değil, amaç aynı çatı altında toplanmak)
işi kaliteli yapan alır,
listedeki fiyata yapamıyorsanız grafik - tasarım yapmayın,
bu işe emek vermişlerin ekmeğine engel olmayın.

ayrıca bazı arkadaşlar listeyi yanlış tartışıyor, bu fiyatlar yüksek gibi
750 Tl. az 800 Tl. yapalım diyen yok.
Bu mesajdan alıntı yap
serap anıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır

serap anıl

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 16 Ocak 2009 #55
Sevgili frp,
Sn.Serap hanım diye başlıyan yazınızı okuyunca şaşırdım,kendime geldim,ukalalık yaptığımı düşündüm.Siz sanatçısınız,ben grafikerim. Ne yazıkki beni kandırmışlar hep sanatçılık sonradan olmaz doğuştandır dediler.Bana önce elimizden geleni yapalım demişsinizde,sadece 10 yıl bu işe devam etmek ve benden dolayı hatalı çıkan 2 baskı geldi ancak elimden.Türkiye'de gerçektende vahim durumlar var dediğiniz gibi. Benim gibi 10 yıl 9 ay devlete paşa paşa vergisini ödemiş (ki bunlar yol,su,elektrik,üniversite binaları olarak geri dönüyor)insanların vahim durumları var tabii.Çünkü artık devir günü kurtarma devri olmuş.Ya ben neden ödedim o kadar parayı ki,keşke yeseydim afiyetle demi. Bu devlete vergi ödeyenlerin parası ödemeyenlerin çenesini yoruyo galiba.Ha bu arada size hayran kaldım babanızın tiner kokan ceketiyle büyümüşsünüz. Bende 39 yıldır birfiil mobilya üreten bir işletme sahibinin kızıyım.Ne ağaç kokulu ceketlere sarıldım, inanmıycaksınız ama ben çivi çakmasını bile bilmem.Çok yeteneksizimdir. Birde ben artık aslında grafiker bile değilim, İzmir Kemeraltında işlettiğim büromu yıllar sonra artık para kazanmak için değil bu mesleği sevdiğim için hobi olarak evde devam edicem deyip 3 saatte kapattım. 20 gün falan oldu napayım işte evim bir üniversiteye çok yakın tanıdık öğrencilere para almadan sunumlar, ödevler hazırlıyorum bazısınıda yıllar içerisinde yetiştirdiğim 2 grafiker var onlara gönderiyorum, eski müşterilerim msn den iş atarsa yapıyorum. Dediğiniz gibi her koyun kendi bacağından asılıyo,bende böyle asılmışım işte.
Size canı gönülden katılıyorum bencede herkes hakettiği gibi yaşamalı ama benim tercihlerim yanlışmış.Ben hep zannettimki hayatımın 10 yılını bu işten kazandığımla geçirmek maddah bişey. Ve ben bunu yaparken hep şöyle düşünmüştüm: Elbet bu kadar üniversitelerde grafik tasarım eğitimi almış insanlar birgün çıkacak ve sorunlara çözüm üretecek, belirli mevki ve yetkilere gelecek bu meslek çıtasını yükseltecek. Ben bunu yapamazdım çünkü malesef benim üniversitemin diplomasının geçerli olmadığı bir sektördü. Şans işte nerden sevmişim bu mesleği. Ama beni düşündüğünüz için teşekkür ederim.İşinizi yapın yeter demişsiniz bana sözünüzü dinliycem.Bu arada boş vakitlerimde sanatçıların sergilerini gezmek,konferanslara katılmak,onlara hayranlıklarımı göstermek istiyorum. Çünkü ben gerçek sanatçılara bayılırım.Ama sanatçı konusunda yeterli bilgiye sahip değildim, fakat artık bu konuda bilgiye ihtiyacım kalmadı, sizi tanıdığıma çok memnun oldum.Hoşçakalın...
Bu mesajdan alıntı yap
sevimsli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevimsli

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 17 Ocak 2009 #56
Arkadaşlar tabi ki herkes görüşünü savunmakta haklı ama inanın bu fiyatlar öyle çok da uç fiyatlar değil. 2 çizgi çizip çok büyük bir firmaya logo diye bin hatta yüzbinlerce dolar fiyat veren sanatçılarımız var.

Evet sanatçı diyorum çünkü firmayla irtibat halinde olan bir freelancer tasarımcı o kurumun araştırmasını yapar, geçmişini, yatırımını inceleyip ona göre çalışma hazırlar bana göre ve eğer şirket bu fiyata onay veriyorsa, demek ki o tasarımın kendisini en iyi şekilde ifade edeceğine inanmıştır.

Yani burada ki fiyata iş mi olur demeden önce aslında düşünmemiz gereken biz ne kadara ne kadar iş yapıyoruz.
Ben lise ve üniversitede grafik tasarım okudum ve matbaacı bi ailenin tasarımcı çocuğuyum. Tecrübeme ve bilgime rağmen, yeri geliyor firmanın bütçesine göre bir çalışma yapıp az ücret talep ediyorum, yeri geliyor gecelerce çalışıp hakkımı istiyorum.

Yani kısacası tabi ki dünyanın hiç bir yerinde sabit bir fiyatla iş yapamazsınız ama en azından bir sanat dalında faaliyet gösteriyorsanız aklınızda ortalama bir fiyat listesi olması gerekir.

Ne bu konunun özü, illa bu fiyata çalışın anlamı taşıyor, ne de sizden neyi ne kadara yaptığınızla ilgili hesap vermeniz bekleniyor.

Bu sadece birileri tarafından belirlenmiş bir fiyat.

Son olarak kimse sektör öldü şu bu diye kasmasın. Firmalar bütçesine göre fiyat verir ve kiminle ne kadara iş yapacağını iyi bilirler. İyi olan tasarımcı zaten iyi firmayla çalışır ona göre fiyat talep eder.

Madem emeğe saygı diyorsunuz gösterirsiniz portfolyonuzu, 100.000-150.000 e kadar fiyat verip istediğiniz büyük firmayla çalışırsınız.

Milyonlarca grafiker var evet ve inanın çok büyük yetenekler var hem burada hem dışarıda.

Yani siz hangi ağaçtaysanız o dalın meyvesine göz dikin. Yoksa ya düşersiniz, yada o ağaçtaki meyveyi ben yemeliydim diye ömür tüketirsiniz.........
Çok doğru katılıyorum sana

Bakın ben grafiker değilim , 12 yıllık yazılımcıyım ,gerekli okullarıda okudum yükseğine kadar yaptım referanslarım kuvvetlidir daha da bi sürü şey yazabilirim ama aynı sıkıntılar bizi de vuruyor. Peki size sadece şu soruyu sormak istiyorum . 10ytl lik hizmet aldığınız kalite ile gerçekten uzmanlaşmış emek vermiş bu konuda tecrübe kazanmış bir insanın vereceği fiyattaki kalite aynımıdır?

Grafikerlik konusunu yada piyasasını çok fazla bilmiyorum, ama yazılım işinde de aynı durumlar mevzu bahis. . Piyasada belirli kalitedeki insanlar zaten belli bir standart ta kalite ve fiyat tutuyor üç aşağı , 5 yukarı ve ciddi manada bu işi yapan arkadaşlarla muhakkak karşılaşıyor vaya yaptığı işler takip edilebiliyor , ciddi olan kişi veya kurumlar fiyatlarını hiçbir zaman çok fazla indirmezler zaten . Diyelim ki ben indirdim ,ne kadar indirirsem indiriyim , benden daha az fiyat bu sektörde herzaman çıkıyor. Sırf referans sahibi olabilmek adına bile ben yaparım diyip gönüllü olanlar muhakkak oluyor. Bilinçli olmayan müşteride çok uygun ve ucuz diye ilk seferde orayı tercih ediyor. Ama maalesef daha iş yarılanmaya başladığında yada bittiğinde anlıyolar ya zamanında düzgün bir yazılım çıkmıyor , iş teslim edilmiyor yada tahaahütler uyuşmuyor vs.. Bu seferde gerçekten uzman sözünde duran ciddi insanlara dönme gereği duyuyolar eninde sonunda. Bu durumda aslında firma kar mı ediyor, zararmı ?

Bu sektörde maalesef herkez herşeyi biliyor . Biliyorda güzel projeler çıkaran ciddi kişilere sorduğunuzda da sadece müşteriye şöyle demek düşüyor .Gidin o zaman orada yaptırın. Bana döndüğünde fiyatım aynı kalacak ,hizmetim belli neler yapmışım neler yapabilirim belli ama sen çok pişman olacaksın,yazık demek sadece .

Bu konuda aslında müşterinin de çok ii düşünüp aslında nede kar edip en iyi hizmeti alabileceğini araştırması gerekmiyormu? . Eski bir atasözü vardır : Ucuz etin yahnisi yenmez diye . Pahalınında muhakkak bi hikmeti vardır Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi.

Aslında ucuz iş arayışında olan müşteriler maalesef çok büyük yanılgıyla daha çok zarar içerisindeler . Kendine güvenen uzman kişilerde eninde sonunda geç de olsa o müşterinin kendilerine döneceği bilinci içerisinde .Bu yüzden kendi kendimize az iş olsun temiz iş olsun en azından kıymetimizi bilen insanlarla çalışalım diyoruz.

Burada bize de iş düşüyor malum ekonomi herkez aynı para sıkıntısı içerisinde ama her işinde üstüne atlar ok dersek bu sefer aldığınız para yanınızda buğün kar gibi gözüksede ilerde senin fiyatın hep öyle kalır/kalıyor daha fazlasını daha iyisini hiçbir zaman göremezsin/göremiyorsun gelecekte kendi fiyatına yatırım yapmamış günü kurtarmış oluyosun .Bu durumda da bi adam 10 kuruşa 1 iş yapıp temiz temiz kazanıyorsa sen piyasada saldığın ün ile 1 kuruşa 10 iş bulup yapmak zorunda kalıyosun aynı kazanç için. Önemli olan kendimize güvenip, direnmesini bilmeliyiz birazda.
Bu mesajdan alıntı yap
neptune isimli Üye şimdilik offline konumundadır

neptune

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 17 Ocak 2009 #57
benim kuzenim diş doktoru. yetkili kurumlar yasal fiyat listesi vermişler. her hizmet için en az alınacak bedel. mesela diş dolgusu 80 ytlden ucuz olmayacak diye yazıyor listede. ama ücra mahallelerdeki poliklinikler 30 milyona dolgu yapıyorlarmış. kendileri 80 isteyince bilenler 30 milyona dolgu yapana gidiyorlarmış. artık o dolgu nasıldır iyi midir kaliteli midir, dişe zararı var mıdır iki gün sonra düşer mi orasını bilemem.
isteyene başka mesleklerden de örnek verebilirim.
sorun sadece grafik tasarım sorunu değil.
Bu mesajdan alıntı yap
_EGE_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır

_EGE_

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 18 Ocak 2009 #58
Bende Anlayamadım Bu Fiyatlar mesela 650 TL Mi 6.50 TL mi?
Bu mesajdan alıntı yap
sevimsli isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sevimsli

Hiç Biri / Yurtdışı

Standart
Alt 18 Ocak 2009 #59
Bende Anlayamadım Bu Fiyatlar mesela 650 TL Mi 6.50 TL mi?
Arkadaşlar bu tür soruları anlayamıyorum. Belkide sormanız çok doğal şaşırmış olabilirsiniz mesleğiniz ve piyasanız gereği bilemiyorum bu konuyu ama

konuyu açan kişilerde çok güzel bir ideal uğruna yazmış fiyat yazısını , demekki şu msj veriliyor bu listeden , arkadaşlar işinize emeğinize saygı gösterin kıymetinizi bilin bakın bu fiyatlara müşteri bulunabiliyor demek gibi bişey en azından ben öyle algılıyorum.Yoksa isteyen istediği fiyattı vermekte özgür ve hürdür.

Ama bu fiyatlara baktığımda yorumlarıda okuduğumda arkadaşlar bu fiyatlara çalışıyorlarsa ilk aklıma gelen gerçekten düzgün işlerini yapan kurumsal yerlerin referanslarına sahip düşüncesi beliriyor ... Emin olun büğün belki küçük işletmeler bu fiyatlara iş size vermezler yüksek deyip geçerler ama büyük holding ve markalaşmış kurumlarda 6.5 ytl lik fiyatı görünce iş vermiyor . Bu tür firmaların 6.5 ytl ye yapıyosa ucuz adam emeğide ucuz işimize yaramaz demekki referanslarıda kuvvetli değil düşüncesine kapılıyolar ve sizinle bir daha iletişime geçmiyolar hatta muhatab bile olmuyolar. Ama bu tür kurumsal yerlerde fiyatın yüksekse en azından referanslarını merak edip soruyolar ve işi gerçekten güzel yapıyorsan işi bu faiş dediğiniz rakamlara alıyorsunuz.Her sektörde bu böyledir sırf grafikerlikte değilki benim grafiker arkadaşlarıma sorduğumda bu rakamların üzerlerindede iş alabilen piyasaya güven sağlamış , kurumsal yapıya uygun iş çıkarıyor diye bunlarında üzerinde fiyatlarla çalışabilen arkadaşlarım var.Altlarnda son model bmw ile gezip büyük kuruluşlarda art director unvanı taşıyabiliyorlar. Ne diyelim bu durumda onların başarısı...Not:Kurumsallaşmış firmalar yada holdingler kriz döneminde reklama bütçe ayırır çünkü satış yada aktiviteleri yavaşlamıştır.. . Ekonomi iiye gittigi dönemde ise reklamı azaltıp satışa yönelir.Birazda piyasayı ii takip etmek gerekiyor bu gibi durumlar sizin meslek için fırsattır aslında..

Bu fiyatları 650ytl yada 6,5 ytl diye sorgulamak aslında doğru değil. Sadece sen 6.5 ytl ye çalışıyosan öbürüde aynı iş için 650 ytl le alabiliyorsa bence aradaki farkı üstünlüğü o arkadaşın çalışma prensiblerini deneyimlerini referanslarını gözden geçirmeli ve hepimiz kendimizde eksik olanı gidermeliyiz , yoksa bu zihniyetle aynı noktalarda sayıklar dururuz . Eksik olan müşteri farlılığımı , bilgi mi ,referans mı bunları ii değerlendirmeliyiz bence.Herkez bu piyasada kendi verdiği değer doğrultusunda ölçülür kimse siz değerinizi 6,5 ytl derken sen ii yaptın al sana da 10 ytl demez.650ytl lik çalışmanında müşterisi vardır , 6.5 ytl lik çalışmanında , bu kurumlara ve bütçesine daha doğrusu sizin müşteri arayışınıza ,tecrübenize , referanslarınıza ,piyasadaki ününüze ve kendine güveninize göre fiyatlarınız değişir..
Bu mesajdan alıntı yap
çılgınMatbaacı isimli Üye şimdilik offline konumundadır

çılgınMatbaacı

Matbaacı / İstanbul

Standart
Alt 18 Ocak 2009 #60
500 tl vereceğim grafikerle 2,5 milyar vereceğim grafikeri 1 dakikanın içinde anlarım ben.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
2012 serbest grafikerler, fiyat, freelance, freelancer fiyat listesi, grafik, listesi, tasarim

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Fiyat Listesi Kapak Çalışması DareDeviLL Kitap kapağı, broşür, menü vb. 15 23 Şubat 2010 09:04
fiyat listesi ön ve arka yüz efoja Kitap kapağı, broşür, menü vb. 36 18 Temmuz 2009 21:20
Fiyat Listesi Sayfa Çalışması kanakan38 Kitap kapağı, broşür, menü vb. 4 11 Eylül 2008 17:14
Turizm Firması Fiyat Listesi Örnekleri İstek sertand Diğerleri 0 20 Temmuz 2008 15:03
Fiyat Listesi Kapak Çalışması kzmbim Kitap kapağı, broşür, menü vb. 2 30 Mayıs 2008 10:09

Kapat
Şifremi Unuttum?