Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik Tasarım nedir?

Temel Tasarım İlkeleri - Grafik Tasarım nedir? ...

Cevapla
Grafik Tasarım nedir?
sea.ajans isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sea.ajans

Grafiker / İstanbul

Standart

Grafik Tasarım nedir?

Alt 24 Ocak 2009 #1

Grafik tasarım bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin algilanabilir ve gorulebilir bir düzlemde organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, paketleme gibi birçok ortamda uygulanabilir. Temel ilkeleri hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birliktir.

Grafik tasarımın tarihi İÖ 14,000'lerde yapılmış mağara resimlerine ve İÖ 4.yy'da yazının başlamasına dayandırılabilir. Sonraları daha çok el yazması dini içerikli kitaplar ilk yayınlar olacaktır. Johann Gutenberg'in Avrupa'da 1450'lerde hareketli matbaa'yı icadı ıle kitaplar yaygınlaşmaya başlamıştır. O dönemlerde entellektüel düşünce din etrafında olduğundan ilk basılıp dağıtılmaya başlanan kitaplar dinsel kitaplardır. Basılı yayınlar için harf ve metin dizimi erken dönem grafik tasarım pratikleridir.
Türkiye'de İbrahim Müteferrika ilk defa 14 Aralık 1727'de Müteferrika Matbaasını kurmuştur. Burada basılan kitaplar dünya kitap tarihine ve Osmanlı kültürü tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Bu matbaada 1729-1742 tarihleri arasında 16 kitap basılmıştır. 1729'da "Vankulu Lugati" Arapça harflerle ilk basılan kitaptır. Katip Çelebi'nin 1732'de basılan "Cihannuma"sı içinde harita ve çizimler vardır. J. B Holderman'ın "Grammaire Turque" kitabı 1730'da Osmanlı'da Latin alfabesini kullanan ilk baskı olmuştur. 1732 yılında basılan "Tarih-i Hind-i garbi" (Amerika'nin keşfi), Amerika hakkında Müslüman bir yazar tarafından yazılan ilk kitaptır, 13 tahta baskı içerir.
1891-1896 arasında William Morris tasarladığı kitaplarla zamanına göre çok başarılı grafik tasarım işler üretmiştir. William Morris'in isleri grafik tasarim icin bir pazar oldugunu gostermistir. Bu donemler tasarımın sanattan ayrılmaya başladığı dönemlerdir.
Birinci Dünya savaşı sonrasında 19.yy'ın sanat ve tasarım görüşlerine tepki olarak yeni düşünceler oluşmaya başladı. 1919'da Almanya'nin Weimar şehrinde kurulan Bauhaus okulu sanat ve tasarım alanında birçok yeniliğin öncüsü oldu.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

grafikaramelek isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafikaramelek

Öğrenci

Standart
Alt 23 Şubat 2009 #2
                             
meraba ben grafikaramelek lisede grafik bölümünü okuyorum ama halen anlamış değil biz bu bölümde naptığımızın cizime yeteneyim var tasarm desn oda var ama halen bişeyler eksik diyoru cizim ötesi bişey olduğunu biliyorum beni bilgilndirirseniz çok mutlu olucam tşk ederim
Bu mesajdan alıntı yap
gfb_cnn_1907 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gfb_cnn_1907

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 09 Mart 2009 #3
bu meslekte en büyük eksiklik sanırım hayalgücünü genişletememek. ben bilgisayar öğrencisiyim fakat genelde grafikle ilgileniyorum. grafik yaparken ilk yaptıgım iş kagıda taslak çıkartmak ve hayal etmek daha sonrada adımlarla ilerlemek.ayrıca bilgilendirmeniz için tskler sea.ajans.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
grafik, nedir, tasarim

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Grafik Tasarım Nedir? Gökhan TEKİN Anketler 26 03 Nisan 2012 00:37
Grafik Tasarım nedir? shedesign Grafik Sözlük 29 09 Mayıs 2009 10:23
Tasarım Nedir? Nüket HOTALI Temel Tasarım İlkeleri 19 14 Ocak 2009 10:44
home ofis web tasarım grafik tasarım larınız yapılır.Toplu Olarak reklam Meailleriniz progame Sonuçlanan İlanlar 3 02 Aralık 2008 02:11

Kapat
Şifremi Unuttum?