Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik Tasarım Nedir ?

Temel Tasarım İlkeleri - Grafik Tasarım Nedir ? ...

Cevapla
Grafik Tasarım Nedir ?
lovies isimli Üye şimdilik offline konumundadır

lovies

Grafiker / İstanbul

Grafik Tasarım Nedir ?

Alt 02 Haziran 2009 #1

Grafik tasarım bir mesajı iletmek için metnin ve görsellerin algilanabilir ve gorulebilir bir düzlemde organize edilmesidir. Baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari, paketleme gibi birçok ortamda uygulanabilir. Temel ilkeleri hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritm, ve birliktir. Grafik tasarım üzerinde çalışıp 2 yıllık yüksekokul okuyanlara “Grafiker”, 4 yıllık lisans eğitimi yapanlara “Tasarımcı” denir. İnternet üzerinden yapılan grafik tasarım yarışmaları kullanıcıları hem bu sanata teşfik etmekte hemde çalışmalarını ödüllendirmektedir.

Tarih

Grafik tasarımın tarihi, MÖ 14,000′lerde yapılmış mağara resimlerine ve İÖ 4.yy’da yazının başlamasına dayandırılabilir. Sonraları daha çok el yazması dini içerikli kitaplar ilk yayınlar olacaktır. Johann Gutenberg’in Avrupa’da 1450′lerde hareketli matbaa’yı icadı ıle kitaplar yaygınlaşmaya başlamıştır. O dönemlerde entellektüel düşünce din etrafında olduğundan ilk basılıp dağıtılmaya başlanan kitaplar dinsel kitaplardır. Basılı yayınlar için harf ve metin dizimi erken dönem grafik tasarım pratikleridir. Türkiye’de İbrahim Müteferrika ilk defa 14 Aralık 1727′de Müteferrika Matbaasını kurmuştur. Burada basılan kitaplar dünya kitap tarihine ve Osmanlı kültürü tarihine dair önemli bilgiler vermektedir. Bu matbaada 1729-1742 tarihleri arasında 16 kitap basılmıştır. 1729′da “Vankulu Lugati” Arapça harflerle ilk basılan kitaptır. Katip Çelebi’nin 1732′de basılan “Cihannuma”sı içinde harita ve çizimler vardır. J. B Holderman’ın “Grammaire Turque” kitabı 1730′da Osmanlı’da Latin alfabesini kullanan ilk baskı olmuştur. 1732 yılında basılan “Tarih-i Hind-i garbi” (Amerika’nin keşfi), Amerika hakkında Müslüman bir yazar tarafından yazılan ilk kitaptır, 13 tahta baskı içerir. 1891-1896 arasında William Morris tasarladığı kitaplarla zamanına göre çok başarılı grafik tasarım işler üretmiştir. William Morris’in isleri grafik tasarim icin bir pazar oldugunu gostermistir. Bu donemler tasarımın sanattan ayrılmaya başladığı dönemlerdir. Birinci Dünya savaşı sonrasında 19.yy’ın sanat ve tasarım görüşlerine tepki olarak yeni düşünceler oluşmaya başladı. 1919′da Almanya’nin Weimar şehrinde kurulan Bauhaus okulu sanat ve tasarım alanında birçok yeniliğin öncüsü oldu.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

calıkusu_35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

calıkusu_35

Öğrenci (Diğer) / İzmir

Standart

yardım edebılır mısınız?

Alt 10 Haziran 2009 #2
                             
merhabalar belkı bu baslık altında bu soruyu sormak anlamsız kaçacak ama yardımcı olursanız sevınırım.ben ozel yetenek sınavına hazırlanıyorum grafık tasarım bolumu ıstıyorum ve grafık tasarım programları hakkında pek bır bılgım yok sımdıden ogrenmek ıstıyorum. kolaydan baslayarak kademelı bır sekılde hangı programları ogrenmemı onerırsınız?
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Grafik Tasarım Nedir? Gökhan TEKİN Anketler 26 03 Nisan 2012 00:37
Grafik Tasarım nedir? shedesign Grafik Sözlük 29 09 Mayıs 2009 10:23
Grafik Tasarım nedir? sea.ajans Temel Tasarım İlkeleri 2 09 Mart 2009 15:54
home ofis web tasarım grafik tasarım larınız yapılır.Toplu Olarak reklam Meailleriniz progame Sonuçlanan İlanlar 3 02 Aralık 2008 02:11

Kapat
Şifremi Unuttum?