Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik Tasarım ve Esinlenme

Grafik Sözlük - Grafik Tasarım ve Esinlenme ...

Cevapla
Grafik Tasarım ve Esinlenme
naklov isimli Üye şimdilik offline konumundadır

naklov

Hiç Biri / İstanbul

Standart

Grafik Tasarım ve Esinlenme

Alt 04 Haziran 2007 #1

Grafik Tasarım ve Esinlenme

Çoğu tasarımcı ya da sanatçı, kendini etkileyen bir iş gördüğünde, argo tabiriyle gaza gelip hemen birşeyler yapma isteği duyar. Bu içsel bir kıskanma ya da etkilenmenin sonucudur.

Önümüze gelen birifte, bizden istenenin ne olduğunu iyi anlamak tasarıma başlamanın ilk koşuludur. Yeterince açık olmayan ya da anlaşılmayan bir iş brifinde sonuç rastlantılara bağlıdır ve başarısızlığı kaçınılmazdır. Bu nedenle işi alırken isteneni iyi algılamak çok önemlidir.

Müşteri hemen her zaman en kısa zamanda en iyi işi ister.
Sürekli ve rutin biçimde tasarımla uğraşan tasarımcı için, her gün yeni yeni super tasarımlar yapmalıdır, en sivri konseptlere imza atmalıdır beklentisi, grafik ve reklam tasarımcılığını ağır beyin işçiliği haline çevirir.

Dehası olanların dışında böyle bir şey elbette mümkün değil.
İşe başlarken, hemen macintoshun başına oturup, evet benden ne isteniyor, hmm, (örneğin) bir davetiye, hemen yolalacağım, 2 saat içinde de işi bitireceğim diyemezsiniz. Bazan ilk saniyelerde kafanızda konsepti oluşturabilirsiniz ama bu sürekli başınıza gelmez. Bazan günlerce düşünüp yol alamayabilirsiniz.

İşi alınca öncelikle, panik yapmayın. Ne dendiğine ve sizin ne vereceğinize bir bakın. Özellikle konuyla ilgili, esaslı grafik kitaplarına ve dergilerine gözatın. Sevdiğiniz işleri iyi inceleyin. Kullanılan fonttan, renk seçimine, işin ana fikrinden, lekesel dengelerine kadar� İşte burada esinlenmeler mekaniği devreye girecektir. Mesleki yaşantımda, işi birebir taklit eden tasarımcılarla da, esinlendiği bir işten mucizeler yaratanlarla da çok karşılaştım. Bir şirket logosu için fontundan esinlenemezsiniz. Ama kullanılan renk kombinasyonu sizin kafanızda yeni bir pencere açabilir.

Bütün işler kendine has olmalıdır evet. Şunu da unutmayalım her iş eşsiz bir özgünlükte olamaz. Eğer tasarım fikrine böyle girerseniz eliniz ve beyniniz kasılabilir.

Tasarım için kendinize özgüveniniz tam olsun. Ben bu işi elimden gelen en iyi biçimiyle çözeceğim fikrini kafanızdan çıkarmayın. Ayrıca şunu da unutmayın, ortaya çıkan işin niteliklerini müşteri temsilcinize veya belki de müşteriye birebir siz aktaracaksınız. Nerde neyi yaptığınızı iyi anlatın. Tasarım bazan derdini anlatmak ister. Daha once de örneğini vermiştim, Fortis Bank�ın amblemi tam anlamıyla bir pazarlama başarısıdır. Ama estetik değerleri, endişeler ve eksikliklerle doludur. Dolayisiyle Kabul gören bir iş de olsa, iyi tasarlanmış bir amblemin etkisinden daha az bir etkiye sahiptir.

Tasarımınızın ilk aşamalarında veya ilerleyen zamanlarda, konuyla ilgili estetik hakimiyetine inandığınız bir diğer kişiden fikir edinebilirsiniz. Ya da ilerlemeye başladığınızda, müşteri temsilcisine; bak böyle yol alıyorum da diyebilirsiniz. Ki saatler sonra, �ayy bu çocuk görselinin burda ne işi var� gibi tepkileri önlemiş olmak için.

Eğer bitmiş bir işten esinlenip gaza geldiyseniz, dur şurdaki dianın font ile kullanımını burdan alayım, renkleri şurdan diye kolaj yapmanızı ise önermem. Hem bu mesleki formasyona uygun olmaz hem de yerin kulağı vardır unutmayın.

Diğer yapılan tasarımları görmek için interneti de yoğun biçimde kullanmalısınız.
Tasarımcılığınızın niteliğini oluşturmak için şöyle sorun kendinize; ben gerçekten tasarımcı mı olacağım yoksa salla gitsin mühim olan maaş bordosudur mu� Eğer ikinci şıkkı seçtiyseniz portfolyonuza koyacağınız işlerin, ay başlarında size uzatılacak olan zarfın kalınlığıyla ilgili olduğunu unutmayın.

Dünyanın en iyi grafik tassarımcılarından biri olan David Carson için şu hikaye anlatılır. Surf ile yoğun alakalı olan Carson eskiden bir dönemler grafik yapmıyormuş ve surf yelkeni için başkasına grafikler tasarlatmış. Fakat çıkan sonuçları görünce bu işi ben bile daha iyi yaparım deyip kendi yelkeni için birşeyler yapmış. Sonuç o kadar iyiymiş ki adam içindeki cevheri böyle farketmiş. Benzer bir hikayeye geçtiğimiz yıllarda bizzat şahit olmuştum. Bir dergi grubundaki grafikerle tanışmıştım. İşin patronu grafikerle beni tanıştırırken� asıl mesleği ciğerciliktir ama biz grafiklerini daha çok beğeniyoruz� demişti. İşlere baktım gayet şık mizanpajlardı.

Tüm tasarım dalları özel yetenekler gerektirir. Ama biryerde çalışıyorsanız veya bu işin eğitimini aldıysanız zaten bir yerdesiniz demektir. Eğer piyanist olmak istedeydiniz elinizdekilere bakmalıydınız. Grafik tasarımcı olmak için ezelden yetenekli olmanız gerekmez. (alıntıdır)
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

byimaj isimli Üye şimdilik offline konumundadır

byimaj(39)

Grafiker / Konya

Standart
Alt 29 Ocak 2008 #2
                             
naklov paylaşımın için tşkler. bir grafikerin hayatını yazmışsın Grafik Tasarım ve Esinlenme
Bu mesajdan alıntı yap
azzap isimli Üye şimdilik offline konumundadır

azzap

Grafiker / Sivas

Standart
Alt 14 Mart 2008 #3
evet valla aynen ben işte....
askerdeyde sen bilgisayar biliyon. seni görevlendirdik subay eşlerinin yemek kitabını yapacaksın "yap" dediler. ve ogünden sonra corel programı pc'imden hiç silinmedi. corel 3 le başladı ve devam ediyor. bende bilmiyordum bu yetenek varmı yok mu ama bir komutanın emriyle oluverdi... şimdi bu işten ekmek yiyorum. gerçi o zamanlar çok zoruma gitmişti. nerde nasıl yapacam bu kitabı diye. bi bildiğim word vardı bide powerpoint Grafik Tasarım ve Esinlenme...
bi bilgisayarcıya sormuştum nasıl yaparım diye bana corel programı disketlerini verdi. bir ay programı öğrenmekle geçti. ve o kitap bana askerde takdir belgesi getirdi...
Bu mesajdan alıntı yap
frank isimli Üye şimdilik offline konumundadır

frank

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25 Mayıs 2008 #4
doğru tespitler arkadaşım tebrik ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 28 Mayıs 2008 #5
slm herkese günaydın

ben yeni üyeyim şimdiiilllliik grafikerlik yapıyorum meslektaşlarma kolay gelsin
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

sezgi-sirin isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sezgi-sirin

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 28 Mayıs 2008 #6
Çok güzel bir bakış açısıyla yazılmış.
Bu mesajdan alıntı yap
sawet isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sawet

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 03 Temmuz 2008 #7
çok değerli bilgiler ellerine sağlık
Bu mesajdan alıntı yap
bymuammer isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bymuammer(39)

Bilg. Teknikeri / Elazığ

Standart
Alt 03 Temmuz 2008 #8
güzel bir paylaşım çok teşekkür ederim...
Bu mesajdan alıntı yap
nk_eylul isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nk_eylul

Grafiker / Malatya

Standart
Alt 05 Temmuz 2008 #9
bu söz çok hoşuma gitti ve çok doğru bir tespit kendime güvenim daha da arttı çünkü şu anda bi yerde çalışmnıyorum ama bu işin eğitimini alıyorum.... sağol....Grafik Tasarım ve Esinlenme

Tüm tasarım dalları özel yetenekler gerektirir. Ama biryerde çalışıyorsanız veya bu işin eğitimini aldıysanız zaten bir yerdesiniz demektir. Eğer piyanist olmak istedeydiniz elinizdekilere bakmalıydınız. Grafik tasarımcı olmak için ezelden yetenekli olmanız gerekmez.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
grafik, tasarm, esinlenme

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Grafik Tasarım DeFacto Temel Tasarım İlkeleri 33 25 Nisan 2011 17:19
grafik tasarım syosunu Kantin 2 26 Haziran 2008 16:51
2D - 3D & Grafik Tasarım KKuZZeYY Sonuçlanan İlanlar 1 07 Mayıs 2008 11:41
Grafik Tasarım arda kerman Sonuçlanan İlanlar 1 23 Nisan 2008 12:01

Kapat
Şifremi Unuttum?