Vinil Türk Reklam Bannerı

grafik tasarıma yeni başlayanlar

Temel Tasarım İlkeleri - grafik tasarıma yeni başlayanlar ...

Like Tree40Likes

Cevapla
grafik tasarıma yeni başlayanlar
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(40)

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 30 Ağustos 2008 #21

arkadaşlar bilgilerde hata varsa bildirin lütfen düzelteyim. yanlış bilgi vermiş olmamayım. grafik tasarıma yeni başlayanlar
Bu mesajdan alıntı yap
kurnaz41 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kurnaz41

Öğrenci (Grafik) / Kocaeli

Standart
Alt 30 Ağustos 2008 #22
                             
değerli bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler
Bu mesajdan alıntı yap
kkopukk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kkopukk

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 30 Ağustos 2008 #23
teşekkürler güzel bi açıklama olmuş burdan öğreneceğimçok şey var:smile::wink:
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(40)

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 01 Eylül 2008 #24
arkadaşlar ilgi görürse konuların devamı gelecektir.
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(40)

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 03 Eylül 2008 #25
arkadaşlar yeterince yorum yapılmadıgı için ve istekte bulunulmadıgı için bu konuda üzülerek bilgi paylaşımını bitiriyorum. grafik tasarıma yeni başlayanlar
Bu mesajdan alıntı yap
Mustafa KÜÇÜK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Mustafa KÜÇÜK(38)

Grafiker / Konya

Standart
Alt 03 Eylül 2008 #26
yeterince yorum olmadığı için paylaşımını durdurman biraz garip geldi bana eğer böyle bir işe giriştiysen aferin almak için değil birilerine yardımım dokunsun felsefesiyle paylaşım yapman gerekir bence
derslerini inceledim yeni başlayan arkadaşlara faydalı bilgiler paylaşmışsın eminim takip eden arkadaşlar buraya yorum yazmasada içlerinden teşekkür ediyorlardır
iyi bir şey yapıyorsun ve buna devam et bence bende gerektiği zamanlarda bilgi ekleyip sana destek olmaya çalışırım yorumlar çokta önemli olmasın senin için
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(40)

Grafiker / Kahramanmaraş

Standart
Alt 03 Eylül 2008 #27
aslında yorum degilde istek yapılsa seve seve elimden geldiğince bilgim dahilinde aktarmaya çalışırım. ama o da yok. :S

Standart zarf boyutları, CD/DVD etiket boyutları, CD/DVD kutu boyutları, standart klasör boyutları, banner standartları, standart fontlar vb. birçok bilgiyi bulabileceğiniz müthiş bir kaynak!

Designers Toolbox: Design Resources

[alıntıdır]

Logotype Püfleri
Logo yapmanın kabaca 3 aşaması var. İsteyen kendi üslubunu belirleyebilir. Bu tamamiyle ortaya nasıl daha iyi bir iş çıkaracağınla ilgilidir.
1- Markaya uygun font seçimi.
Öncelikle şunu unutmayalım logo font değildir. Digital teknolojiyle bu eğilim genelleşti. Önceden bütünüyle kendine özgü bir karakter oluşturma tavrı geçerliydi. Computer bu anlayışı değiştirdi.
Bir çimento firmasıyla, bir bluejean’ciye farklı tür fontlar kullanılmalı. Biz daha keyifli olsun diye bluejean firmasına logotype yapmak istiyoruz diyelim.
Önce amblem logo tanımını yapalım
Amblem: markanın logosuyla ilişkilendirilmiş şekil (örnek turkcell’in antenli maskotu)
Logo: markanın yazımı (turkcell yazısı)
Logotype: amblem ve logo ikisi birden (bütünü)
demektir.
Biz şimdi hayali bir firmaya hayali bir logo yaptığımızı varsayalım.
Firmamızın adı örneğin sepia olsun.
Önce sepia yazısını hem majiskül (büyük (kapital) harflerle), hem minüskül (tamamı küçük harflerle) yazıyoruz (ve tabii sadece baş harf büyük de yazılabilir). Bunları alt alta koyuyoruz ve grupluyoruz. Sonra daha önce derlediğimiz bazı fontları bu yazılara uyguluyoruz. Jean firması olduğu için, daha spor duran, dinamik ve çılgın fontlar deneyeceğiz. Kütük gibi kaba fontlar uymayacak. Bir sürü font denedikten sonra şöyle bir gözden geçiriyoruz. Her font her laf diziliminde aynı estetik etkiyi vermez. Fontu seçerken sepia üzerinde müdehale edebileceğinizi de kesinlikle düşünmelisiniz. Logo’da ne tür bir cin numara yapabilirim fikri çok önemli.
Ayıkladıklarımızı sayfa içinde tutalım. Diğerlerini atalım ya da bir süre daha bulunduralım. Daha sonra grup edilmiş sepia’lardan büyük harfli mi küçük olanlar mı tercihini yapın. Ben küçük olanı tercih ettiğimizi ama s’yi büyük yazacağımızı farz ediyorum.
Yani neymiş, ilk aşama uygun font seçimi. (Bu arada iki farklı fontun birbirine adaptasyonu da hoş durabilir)
2- Logoyı özgünleştirmek.
Sepia yazısına bir espri yükleyeceğiz ki özgün olsun. Misal şu örneği yapalım: s’pia. E harfini atıp yerine s’nin okunma örneğini kullanarak e yerine opostrof koyalım. Logonun ilk kalıbını oluşturmuş olduk. Ayrıca "sipia" diye okunma riski de var. Ancak jean firması ya biraz cesur olsun. (Işi özgünleştirirken zorlaştırmamalı. Örneğin ben de sepia’nın se"pi"a kısmında pi için şu matematikteki pi işaretini koyarım derseniz logo seta filan gibi okunur. Yazıyı çok yormadan net olarak okutmalıyız)
Sepia yazısına renk denemelerini yapabiliriz şimdi. Ben genellikle iki renkli bir logo filan olacaksa önce siyah ve gri yaparım. Logo son halini alınca renk denerim. Çünkü ilk önce renk deneyince, olay başka yerlere kaymaya başlar. Ama bu bir tercih meselesi.
3-Amblem oluşturup logoyla ilişiklendirme, ortaya çıkan seçenekleri renklendirme ve final.
Amblem ne olacak? Bu kısımda, yunus balığı, öpüşen gençler sillüeti, medusa, ateşböceği, karalahana… Ne kullanılacak sorunsalına doğru yanıt verecek fikri üretmeli. Ben şunu yaptığımızı düşünüyorum, s’pia yazılımının opostrofu kancadır ya, biz de bunu e’nin yerine kullandık. Alıyorum e’yi, çok da küçültmeden ayna görüntüsüyle ters çevirip aynen bir virgüle benzeterek opostrof işareti olarak kullanıyorum diyelim. Ve bunu da şu tao işareti olan suşi damlacığına benzetiyorum. Ve sonrada… Diye uzatmamalıyız. Yani neymiş, kağıt kalemsiz, benim şimdi yaptığım gibi sırf yazarak logo yapmak riskliymiş.
Her logoya bir amblem gerek diyemeyiz. Genelde bu bir müşteri tercihidir. Örneğin shubuo başarılı bir logodur ve rengiyle, formuyla, "o" harfinin konuşma balonu ve priz çağrışımıyla bitmiş bir iştir.
Ayrıca logo yapımında hep ama hep aklınızda bulunması gereken durum şudur, logotype karışık formlardan, düzensiz renk geçişlerinden, yoğun degradelerden oluşmamalıdır. Çünkü ilk gözönünde bulundurulacak olan, bir logonun gerektiğinde 1-1.5 Cm’ye küçültülebileceği ve bu şekliyle okunacağı ve yine gerekirse siyah beyaz kullanılabileceğidir (örneğin gazetelerdeki eleman ilanları veya kartvizitteki kullanımlar)
Ilave edeyim, eğer müşteri logosunu basılı mecrada kullanacaksa, photoshop’ta 5-10 cm genişliğinde, altında motion blur olan bir logo yapılmamalıdır. Unutmayalım bir amblemi 1 cm de kullanabiliriz (kartvizitlerde) 5 metre de (stadyumdaki panolarda)…
Amblem photoshop efektli olacaksa, büyük ölçekte ve yüksek çözünürlükte hazırlanmalı (300 dpi gibi). Taslak için küçük hazırlanıyorsa, orijinale çevrilebilirliği olmalı.
Ç@ğl@, K4DRAJ ve Milgem bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
memoli4646 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

memoli4646(40)

Grafiker / Kahramanmaraş

renk seçimi

Alt 08 Eylül 2008 #28
Grafik tasarımda renk
Renk, Bir ışık kaynağından yayılan ışınların nesnelere çarptıktan sonra yansımaları sonucu gözümüzün algıladığı duyumdur.
Temel olarak üç ana renk vardır, kırmızı, mavi ve yeşil turuncu, sarı ve mor ise bu üç ana rengin birbirleriyle karışımlarından oluşan ara renklerdir.
Aşağıdaki linkten renklerin karışımlarıyla ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

[ws] Color Scheme Generator 2

**Bir grafik tasarımda renklerin doğru seçilmesi önemlidir.


Örneğin; Coca Cola deyince aklınıza ne renk gelir? Turkcell deyince ne renk veya Adidas deyince… Renk odaklaması, bir markanın algılanmasında taşıyıcı bir etkiye sahiptir. Peki bu renkler nasıl seçiliyorlar? Tasarımcılar direktörler bu renkleri nasıl seçiyorlar?
Renklerin psikolojik mesajları;
KIRMIZI : Titreşimi en kuvvetli, en dinamik renk kırmızıdır. Aynı zamanda iştah açar ve bu yüzden dünyadaki bir çok gıda firması logosunda kırmızı rengi kullanır. Ayrıca etkinlik ve cesaret veren bir renktir.
MAVi : Sakinlik ve sükuneti temsil eder. Mavinin kan akışını yavaşlatır. Nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. Mavi, bir at yarışında kazanan ata takılan mavi şeritte olduğu gibi, liderliğin rengidir.
SARIGeçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolü. Trafik levhalarında uyarı işaretlerinin sarı olması bu yüzdendir. Post-itlerinde sarı oluşu dikkat çekici...
TURUNCU: Sıcak renklerdendir ama kırmızı kadar dinamik değildir. Rahatlığı parlaklığı anlatır, kırmızı renk kadar olmasa da ateşi, güneşi ve ısıyı çağrıştırır.
YEŞiL : Güven veren veirir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. tazeliğin ve verimliliğin rengidir. Çevreyi ve doğayı sim¬geler, rahatlatıcı ve dinlendiricidir. GreenpeaceDe olduğu gibi. Yeşilde dinsel, mistik bir anlam da vardır. Müslümanlıkta ana renk olduğu gibi, Hiristiyanlarda da bu rengi inanmanın, ölmezliğin bir simgesidir.
MOR : Nevrotik duygulari acığa çıkardığından, insanları bilinçaltının korkuttuğu saptanmıştır. Mor, asaletin, imparatorluğun rengidir.
LACiVERT : Sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği ve asaleti simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında maviyi kullanır.
BEYAZ : istikrar, devamlılık ve temizliği simgeler.
SiYAH : Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil eder, oysa Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Siyah, lüksün rengidir.

Grafik tasarımcı renk seçiminde şu üç unsuru dikkate almalıdır:

1- Rengin kültürel çağrışımını, (renkler kültürel açıdan ele alındıklarında da değişik kavranılan çağrıştırırlar. Mesela, altın sarısı Doğu kültürlerinde kutsal renk sayılırken, bazı Batı toplumlarında korkaklığın ve ihanetin simgesi olarak kabul edilir.
2- Hedef kitlenin renk tercihi, Mesela bankacılık sektöründe öncelik güven olduğu için genellikle yeşil tercih edilirken, otomotiv sektörü söz konusu olduğunda otomobilin özelliklerine göre renk seçiliyor; örneğin spor bir model ise, kırmızı gibi hıza dair, heyecan uyandıracak renkler tercih ediliyor. Gıda sektöründe, tüketilen herhangi bir gıdanın rengi, yani insanlarda iştah uyandıran sarı, turuncu, kırmızı gibi renkler daha etkili olabiliyor. Kısacası, hedef kitlenin ne hissetmesi istendiğine karar verilip bu doğrultuda renk seçiliyor. Renk seçimi dönemsel olarak da değişiklik gösterebilir.
3- Firma ya da ürünün karakteri, (Firmanın özellikleri doğrultusunda, örneğin Hilton logosunu laciverte çevirirken insanların kafasında büyük kuruluş imajı yaratmak istemiştir)
4- Tasarımdaki yaklaşım biçimi (tasarımcının yaklaşımı)
[alıntıdır]
Ç@ğl@ ve Milgem beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
guuggu isimli Üye şimdilik offline konumundadır

guuggu

Öğrenci (Diğer)

Standart
Alt 24 Ekim 2008 #29
benim tasarım bilgim 0 dır.fakat yeteneğimden kuşku duymuyorum.yani çizim,gözlem, zevk vb gbii...bazı yarışmalara katılmak istiyorum.aklıma çok güzel fikirler geliyor.fakat bunları teknik bilgilerim yetersiz olduğu için değerlendiremiyorum.basit bir afiş tasarımı için en temel bilgiler nelerdir, renk ,çözünürlük, boyut gibi...

teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
bar.20 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

bar.20

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 24 Ekim 2008 #30
bilgilerini sunduğu için tş ederim
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
baslayanlar, başlayanlar, grafik, tasarima, tasarıma, yeni

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Yeni Başlayanlar için "MASAÜSTÜ YAYINCILIK" epica Basılı Yayınlar 10 23 Haziran 2009 10:40
FLASHA yeni başlayanlar için gökdaş Flash 1 10 Aralık 2008 01:43
Yeni Başlayanlar İçin Kodsuz Basit Örnekler Ali Emre Flash 8 02 Haziran 2008 01:06
Flasha Yeni Başlayanlar İçin ActionScript ile Basit Örnekler Ali Emre Flash 0 14 Eylül 2007 11:36

Kapat
Şifremi Unuttum?