Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik Tasarımcı, tasarımlarında ne kadar özgürdür?

Temel Tasarım İlkeleri - Grafik Tasarımcı, tasarımlarında ne kadar özgürdür? ...

Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(47)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #1

Grafik tasarımegitimi, güzel sanatlar fakültelerinde, uygulamalı güzel sanatlar bölümlerinde verilmekte. Grafik bölümü öğrencisi, bir resim yada heykel ögrencisine eş deger bilgilerle ve paralel eğitimle yetişmekte... Böylelikte bir sanat dalı olarak geçerligini koruyor...
Grafik tasarım, üretimle birlikte (çoğaltma), ticaret noktasına geldiği zaman, grafik tasarımıcı'nin tasarım özgürlügünü etkileyen bir çok neden ortaya çıkıyor.
Grafik Tasarımcı tasarımlarında ne kadar özgürdür? Tasarımı etkileyen unsurlar nelerdir?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

shedesign isimli Üye şimdilik offline konumundadır

shedesign

Grafiker / Hatay

Alt 05 Eylül 2008 #2

bence grafık tasarımcı tasarımı yaparken dıledıgı kadar ozgurdur.. onemlı olan bu ozgurluge musterının ortak olmasıdır.. kısısel tasarımlarda denemelerde de bu ozgurlukler ve kısısellıkler dahıl oluyor ve kendını epeyce gosterıyor >)
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(47)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #3
Bencede tasarımcı sonunda kadar özgür olmalı.
Tasarım ofset baskı için renk ayrima gittiginde renk ayırımı yapan arkadaş küfrederse? ne yapacagiz? Grafik Tasarımcı, tasarımlarında ne kadar özgürdür?
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05 Eylül 2008 #4
Shedesign'e katılıyorum!

Hayal gücünün alabildiğince özgürdür tasarımlar.
Ama bir iş üzerinde çalışıyorsanız, müşteri'nin istekleri doğrultusunda bazı noktalarda sınırlamalar olabilir.

Ama isteyen kendi çalışmalarında, zihninin derinliklerindeki gücü kullanarak çok güzel tasarımlar ortaya çıkarabilir.

Bir dipnot:
Bu arada, ne kadar eğitimi verilsede, her türlü sanatta olduğu gibi bundada bir el yatkınlığı ve doğuştan yetenek olması gereklidir.
Nice insanlar var bu bölümlerde okumuş başka sektörlere yönelen.
Bide benim gibileri var yıllarca muhasebe okuyup, eli yatkın olduğu için tasarım sektörü ile ilgilenen.

İyi günler!
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(47)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #5
Shedesign'e katılıyorum!

Hayal gücünün alabildiğince özgürdür tasarımlar.
Ama bir iş üzerinde çalışıyorsanız, müşteri'nin istekleri doğrultusunda bazı noktalarda sınırlamalar olabilir.

Ama isteyen kendi çalışmalarında, zihninin derinliklerindeki gücü kullanarak çok güzel tasarımlar ortaya çıkarabilir.

Bir dipnot:
Bu arada, ne kadar eğitimi verilsede, her türlü sanatta olduğu gibi bundada bir el yatkınlığı ve doğuştan yetenek olması gereklidir.
Nice insanlar var bu bölümlerde okumuş başka sektörlere yönelen.
Bide benim gibileri var yıllarca muhasebe okuyup, eli yatkın olduğu için tasarım sektörü ile ilgilenen.

İyi günler!
Yazdıklarinizin konu basligi ile ilgisiz buldum. Dipnotunuzun bu konuya faydası yok...Lütfen bu konuyuda alaylı okullu tartismasina cevirmeyelim.... Grafik Tasarımcı, tasarımlarında ne kadar özgürdür?
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Alt 05 Eylül 2008 #6
İlk mesaj için kötü bir karşılama oldu.
Silinebilir mesaj, Konunun sapmaması için!
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(63)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #7
YIL 2000, ET LOKANTALARI ZİNCİRLERİ SAHİPLERİNDEN
KILLI KADAYIF KARDEŞ NE DEDİ?

Mecidiyeköy’ de 5-6 kişilik kadrosu olan bir ajansta çalışıyordum. O günlerde hızla büyüyen Orta Doğu Arap-Kürt sofrası kebapçı zincirlerinden bir tanesine broşür hazırlıyorduk.

Firmanın reklam işleriyle görevlendirdiği genç ve güzel bir bayan yetkili ile karşılıklı saygı çerçevesinde zevkli bir ön çalışma yapmıştık…

Daha sonra son değişiklikler için bu bayan, patronlardan biriyle geldi. Gelen patron kardeşlerden biriydi, göbeğine kadar açık kıllı göğsü ve gerdanındaki parmak kalınlığındaki altın zinciri ile restoran zincirlerinin servetine ve Abuzer Kadayıf tiplemesine aynen uyuyordu.

Önce parayı, sonra karşı cinsi belli bir yaştan sonra gördüğü için yanındaki güzel bayana hava atıyor, grafik tasarım üzerinde istediği olur olmaz değişiklikleri bana yaptırıyor, bayana da ikide bir “nasıl oldu” diye soruyordu. Bayan kaçamak cevaplar veriyordu, çünkü tasarım artık tasarım olmaktan çıkıyordu. Bay kıllı kadayıf umduğu takdir ve desteği bayandan göremiyordu.

Tasarım katliamına son vermek için son bir şansımı deneyerek hiç de kullandığım bir üslup olmadığı halde, istenilenlerin grafik tasarım kurallarıyla bağdaşmadığını güzel sanatlar okullarında böyle öğretilmediğini söylemek talihsizliğinde bulundum. Aklımca, mektepli olmama sığınacak ve tasarımı kurtaracaktım.

Adam aynen şunu dedi;

-Ben senin gibi güzel sanatlar tahsili almadım, ama bu tasarımın parasını ben veriyorum, senin zevkine göre değil benim zevkime göre yapacaksın. Senin dediğin değil, benim dediğim olacak.

İnanın, herkesin bildiği ve dillerde dolaşan “Kro’yum Ama Para Bende” sözünün bir başka ifadesiydi…O sözü duyar fakat inanamazdım, canlı örneğini o zaman bu muhabbette yaşadım.

Bu muhabbetten sonra; para ile kültürün aynı adamda olmadığını çok daha iyi anladım.

Kıllı kadayıf, bayanın gözünde aklı sıra bir zafer kazanmıştı… Parasını sokağa atarak berbat bir tasarım yaptırmıştı.

Bir an, çalıştığım ajanstan istifa etmek aklıma gelmişti, ama hayat şartları vesaire diye özetlediğimiz gerekçeler yüzünden yapamamıştım.

Bu olaydan sonra reklamcılık biliminin kurallarına göre doğru reklam yapmak yerine, müşterinin beğenisine göre reklam yapmak zorunda kalanlara daha bir hoşgörü ile yaklaşmaya çalıştıysam da; asıl reklamcıları bu duruma iten koşullardan nefret etmeye başladım.

Parayı verenin düdüğü çaldığını, kendi parasıyla kendi reklamını rezil edenlerin sayısının da hayli fazla olduğunu zaman geçtikçe daha iyi anladım.

Faruk Çağla
Bu mesajdan alıntı yap

Nüket HOTALI(47)

Hiç Biri / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #8
İlk mesaj için kötü bir karşılama oldu.
Silinebilir mesaj, Konunun sapmaması için!
İlk mesajiniz oldugunu farketmedim. Çok özür. Siteyi biraz incelerseniz hassasiyetimi anlarsınız...
Konuya devam;
Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05 Eylül 2008 #9
YIL 2000, ET LOKANTALARI ZİNCİRLERİ SAHİPLERİNDEN
KILLI KADAYIF KARDEŞ NE DEDİ?...........
Yaşantınızdan küçük bir kesit bu konuya mükemmel bir cevap olmuş.
Saygılar...
Bu mesajdan alıntı yap
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(63)

Sanat Yn. / İstanbul

Alt 05 Eylül 2008 #10
Yaşantınızdan küçük bir kesit bu konuya mükemmel bir cevap olmuş.
Saygılar...
Mustafa bey ; uzun bir kesit daha sunacağım ama, uzun olduğu için tereddüt ediyorum. İstek olursa yazarım.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Etiketler
grafik, kadar, tasarımcı, tasarımlarında, özgürdür