Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler!

Temel Tasarım İlkeleri - Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler! ...

Cevapla
Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler!
mapuskus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mapuskus

Hiç Biri / Osmaniye

Standart

Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler!

Alt 21 Temmuz 2007 #1

Grafik Tasarımcının Egitimi İcin Bazı Öneriler!
Reklam sektörünün önemli beklentilerinden biri yetişmiş, hem de iyi yetişmiş piyasa elemanıdır. Bu elemanların egitim öncesi seçimlerine bakıldıgında ciddi bir sorun görülür. Daha ortaögretim kurumlarındayken “Ben grafik tasarımcı olacagım” diye önceden hedefini belirleyip üniversiteye gelen bilinçli ve istekli ögrenci sayısı çok azdır. Ne yazık gereken puanı tutturamayıp, istedigi fakülteye giremeyen, yetenek sınavı dönemlerinde yogunlaştırılmış desen kurslarından geçtikden sonra şansını denemeye kalkan ögrenci sayısı çok daha fazladır. Bu ögrencileri sınava alan kurumlar, yaptırdıkları desen ya da renkli çalışmayla sadece, gördügünü algılamayı ve onu dogru yansıtmayı degerlendirip seçim yapmaya kalkarsa; kendini dogru ifade eden, özgür düşünen, yaratıcı, problemi anlayan-çözen, tahlil ve sentez yapma yetenegine sahip olan Sürekli degişen, gelişen, yenilenen dünyamızda grafik tasarım egitimi veren kurumlar ile egitici kadrolar ne kadar kendilerini yenileyebiliyorlar? Bu kurumlar, insan kaynakları, finansal kaynaklar, fiziksel kaynaklar ve bilgi kaynakları yönünden yeterli mi? Yöneticiler rasyonel çözümler üretebiliyor mu? Çözüm üretilemiyorsa yönetilenler ne yapıyor? Seyirci mi kalıyor yoksa sorumluluk duyup gücü oranında gayret mi gösteriyor?
Mevcut müfredat programlarının günümüz koşullarına uyup uymadıgına, gereksinmeleri karşılayıp karşılamadıgına bakmak gerekir. Geleneksel egitim anlayışları yerine, çagdaş, akılcı, özgür, araştırmacı, denemeye ve sorgulamaya yatkın anlayışların yer aldıgı programlara ve bunların uygulayıcılarına yer verilmelidir. Egitim kurumlarında; yakından tanıma ve kullanma zahmetine katlanamadıkları teknolojilerin, yaratıcılıgı engelledigi düşüncesine sahip, ögrencilere salt beceri egitimi veren, sadece kendi görüş ve anlayışlarını dayatmaya kalkışan egiticiler hâlâ varsa işimiz zordur. Eger araştırmaya, denemeye ve sorgulamaya yönelik akılcı iletişim problemleri yerine, hayali projelerle zaman geçiriliyorsa bu sefer de kaynaklar boşa harcanıyordur. Hele de “Siz sanatçı olacaksınız” diyerek ögrencilerden sadece kendi mesajlarını üretmelerini beklemek hepten yanlıştır.
Grafik tasarım egitimi veren kurumlar, piyasayla çok yönlü bir işbirligi içinde olmalıdır. Bu işbirligi, karşılıklı görüşme, tartışma ve çözüm önerileri getirmeden öteye, bir dayanışma ve yardımlaşma olgusu yaratabilmelidir. Reklam ajansları, egitim kurumlarını kendileri için iyi yetiştirilmiş, nitelikli piyasa elemanı üreten fabrikalar olarak görmemelidirler. Bu kurumların sorunlarına sahip çıkarlarsa, kendileri için yararlı olacak elemanın niteliginin o ölçüde artacagını unutmamalıdırlar. Egitim kurumlarına devletin katkısı ortadadır. Bunun yeterli olmadıgı da bir gerçektir. Grafik eğitimi için iyi bir alt yapının gerekliligi herkesce bilinmektedir. Eger doğru teknolojilerle iyi donatılmış kurumlar artarsa, reklam sektörünün “... ‘yı bilen, ... kullanabilen grafik tasarımcı aranıyor” diye verdikleri ilanlara daha az rastlanacaktır.
Egitim kurumlarının, kendi kabukları içinde, gelişmelerden habersiz bir devinimle kalmayıp, dışarıya açılmaları gerekir. Özellikle programlarında yer verdikleri konular, ögrenciyi hayata hazırlayıcı, gerçek iletişim projeleri olmalıdır. Gerektiginde ajanslar ile ortak proje çalışmalarına girebilmeli, kuruma katkısı olacak sponsorlarla çalışabilmelidir. Ve en önemlisi bu kurumlar, uzun ajans deneyimine sahip, alanında özgün ürünler yaratmış, gelişmeleri, çagdaş yaklaşımları takip eden, gençlerin gelecege hazırlanmasında önemli katkıları olabilecek tasarımcıların, ajans sahiplerinin, deneyimlerinden yararlanmalıdır. (Bazı üniversiteler bu uygulamayı başarıyla sürdürmektedir.) Ayrıca ögrencilerin “İnsan Psikolojisi, Felsefe, Sosyoloji, İletişim, Pazarlama, İşletme Yönetimi, Ekonomi” gibi konularda bilgi birikimine sahip olmaları sağlanmalıdır.
Grafik tasarım egitimi almak için üniversiteye gelen ögrencilerin iyi yetişmesi, geldikleri kurumun olanakları, egitimcilerin çabaları yanında biraz da kendi sorumluluklarına baglıdır. Gelecegini kurma aşamasında olan bu gençlerin, önce kendilerine, ailelerine ve ülkelerine karşı sorumlulukları oldugunu bilmeleri gerekir. Her ögrenci, isterse dört yıllık süreyi iyi degerlendirerek, alanında gerekli bilgi ve becerilere sahip, kendine güvenen bir tasarımcı olarak hayata atılabilir. Önceliklerini iyi saptamaz, zamanı ve olanakları dogru kullanmazsa, ögrenmek için gerekli çabayı göstermezse, üretici degil, sürekli tüketici kalmaya ve ne yazık diplomalı bir işsiz olmaya mahkumdur. Ögrencinin, sadece kendi alanına yönelik disiplinlerle donanması yetmez, yaratıcılıgını olumlu yönde etkileyecek müzik, edebiyat, felsefe gibi alanlara da ilgi duyması gerekir.
Reklam sektörü, grafik tasarımcı adayları için ikinci bir okuldur. Gelecegi şekillendirecek bu gençlere, sektörün düzenli staj olanagı vermesi, burs ve benzeri katkılarda bulunması önemli bir gereksinmedir. Ögrencinin ise piyasa sorunlarını kavraması ve hayata hazırlanması için staj sürecini verimli geçirmesi gerekir. Bu süreç, vakit öldürmek ya da formları doldurtmak için harcanmamalıdır. Ögrenci, bir tasarım ürününü her kademesinde dikkatle izlemeli, ajans çalışanlarının sorumluluklarını iyi gözlemelidir. Gerektiginde sorunları paylaşmalı ve katkıda bulunmalıdır. Ajans yöneticilerinin ise çalışma ilkelerini önceden söylemesinde, bilgilendirme yapmasında yarar vardır. Belirsizlik, bilgisizlik ve ilgisizlik, disiplinli çalışma alışkanlıgını daha başından yok eder. Bu da verimsizlige neden olur.
Her meslekte oldugu gibi, grafik tasarımcının da başarısı, kendini iyi yetiştirmesine, yaptıgı işi sevmesine baglıdır. Tasarımcı, gelişmesini, ilerlemesini saglayan kaynakları kurutmamalıdır. Üzerinde yaşanılan dünya, estetik degerlere sahip, yaratıcı, sorun çözücü tasarımcıların katkılarıyla daha güzel görselliklere sahip, daha yaşanılır olacaktır. Bu konuda herkese görev düşmektedir.
Doç. Hasip Pektaş (2000) / Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dergisi, 2000, Sayı: 2, Sayfa: 7 - 9.
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Standart
Alt 07 Eylül 2007 #2
                             
evt katılıyorum size ama malesefki sektörümüz bu işe yeni başlayanlara olanaklar tanıyamıyo onlar için sadece en iyileri çalışabilir bende 1 senedir bu işi yapıyorum stajda hiçbirşey öğrenemedim daha doğrusu öğretmediler.
kursa gittim 5 ay grafikerlik dersleri aldım 4 program öğrendim daha sonra büyük bi şirkete gönderildim grafiker olarak 7 aydır burda çalışıyorum ama ben matbaa ya girmek istiyorum çünkü bu işin en iyi öğrenileceği yerin matbaa olduğuna inanıyorum. ama bayan olduğumuz için her matbaaya giremiyoruz büyük iyi servisi olan bi matbaa seçmek zorundayım. bu yüzden hala arıyorum anlıycağınız.
neden? bizide büyük matbaalara almıyolarrr
Bu mesajdan alıntı yap
kara kule isimli Üye şimdilik offline konumundadır

kara kule

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 07 Eylül 2007 #3
evt katılıyorum size ama malesefki sektörümüz bu işe yeni başlayanlara olanaklar tanıyamıyo onlar için sadece en iyileri çalışabilir bende 1 senedir bu işi yapıyorum stajda hiçbirşey öğrenemedim daha doğrusu öğretmediler.
kursa gittim 5 ay grafikerlik dersleri aldım 4 program öğrendim daha sonra büyük bi şirkete gönderildim grafiker olarak 7 aydır burda çalışıyorum ama ben matbaa ya girmek istiyorum çünkü bu işin en iyi öğrenileceği yerin matbaa olduğuna inanıyorum. ama bayan olduğumuz için her matbaaya giremiyoruz büyük iyi servisi olan bi matbaa seçmek zorundayım. bu yüzden hala arıyorum anlıycağınız.
neden? bizide büyük matbaalara almıyolarrr
sevgili grafik6964 senin de söylediğin gibi bu işin en iyi ve kapsamlı olarak öğreneceğin yer matbaa'dır. sebebi ise ortada. her türlü baskı malzemesi hakkına bilgi alabilirsin. renkler vs. konusunda da eğer çalıştığın matbaanın ustaları iyi ise ve eğitim vermeye eğilimliyseler bu konularda da bilgi alabilirsin. hatta kitaplarda yazanlardan daha fazlasını. (-ki ben bu güne kadar sorduğum soruya cevap vermeyen bir ustayla karşılaşmadım.)

büyük matbaa meselesine gelince 7 aydır bu işin içindeyim demişsin.belki kendini yeterli görüyorsun ve yapacağını düşünüyorsun, muhtemelen yaparsın da. (bu arada 7 senedir bu işin içindeyim ve hala kendimi yeterli bulmuyorum. burada bile hala öğreniyor, elimden geldiğince de öğretmeye çalışıyorum) ama büyük matbaalar kendini riske atmayı sevmezler çünkü bütün işleri tirajlı çıkar. ve senin eline çalış diye verdikleri tek bir objede bile hata olması bütün işi çöpe attırır. bu yüzden de büyük matbaalar her zaman tecrübeli grafiker ve tasarımcılarla çalışırlar. bence büyük yerlere girmek için çok acele etme. kendini biraz daha geliştir. ve iyi referanslarla başvur bu tür yerlere.
ama dikkat et referansların kişiler değil senin çalışmaların olsun.

biraz uzun oldu ama. sana söyleyeceklerim bunlardan ibarettir.
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 09 Ekim 2007 #4
bence herşeyden önce amacınız nedir diye kendinize sormalısınız.

reklamcı bir grafikerin matbaa ya geçmesi mantık dışı...
Bu mesajdan alıntı yap
aDoBe isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aDoBe(50)

Grafiker / Gaziantep

Standart

ben de kendimi sanssız hıssedıyorum

Alt 09 Ekim 2007 #5
93 yılından berı hasbel kader de olsa bu işe girdim. işimi cok seviyorum. şikayetim yok. ama hala kendimi cok eksik hissediyorum. ama bulundugum ilde biraz terbiyesizce bi kibir olacak ama teknik olarak olsun yetenek olarak olsun benden iyisi yok denecek kadar azdır. ama bu bana yetmıyor. kendımı hala BİLMİYORUM diye hep arastırma yapıyorum. bunun içinde bu forumu tesadufen buldum ve daldım ıcerı. ınsallah bu forum bana bır cok seyı katar tabı bende bılgımce forumdakı dıger arkadaslara. aranızda olmak guzel. kendınıze ıyı bakın...
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

N/A3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

N/A3(46)

Standart
Alt 09 Ekim 2007 #6
Ben bu işi biliyorum dediğin zaman artık bilmediğinin farkına varacaksın.

Grafik tasarım, hayatın kendisidir. Bizler onu yalınlaştırır, görselleştirir ve sunarız. Eğer biliyorum dersek , değişen hayata ayak uyduramayız.
Bundan 2 yıl öncesi dal desenleri nakışlarda kullanılırken şimdi tüm grafik tasarımlarda görebiliyoruz, yarın ne olacağı mechul.

Yenilendikçe varız.
Bu mesajdan alıntı yap
aytacdmn isimli Üye şimdilik offline konumundadır

aytacdmn

Ressam / İstanbul

Standart
Alt 04 Kasım 2008 #7
arkadaşalr öncelikle merhaba ben bu işte hepinizde yeniyim daha 3 haftalığım ama inanılmaz istekliyim benim danışmak istediğim yer ise şu anda bi production şirketinde grafik bölümünde staj görüyorum fakat photoshopu tam öğrenmeden after effects programına geçtim daha sora maya felan war..sorum şu ben acaba grafiker olarakamı yetişiyorum yoksa daha ileri bi iş animasyonamı kaçıyorum biraz karışık oldu ama benim kafamda karışıkGrafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler!
yani ben burdan cıktıktan sonra bi matbaa da işe başlayabilirmiyim yada alanlar cokmu farklı bu konuda bilgilendirebilirseniz beni cok sewinirim..
Bu mesajdan alıntı yap
by_luke isimli Üye şimdilik offline konumundadır

by_luke

Grafiker / Erzincan

Standart
Alt 27 Kasım 2008 #8
Bende haftaya egıtım alacagım bılısım egıtım merkezınde cok ısteklıyım ama sonucun ne olacagını bılmıyorum.
Bu mesajdan alıntı yap
onruynk isimli Üye şimdilik offline konumundadır

onruynk

Öğrenci (Diğer) / İstanbul

Standart
Alt 07 Aralık 2008 #9
Doç. Hasip Pektaş'ın fikirlerini bizimle paylaşan üyemiz mapuskus'a teşekkür ederim.

Bende görüşümü belirteyim teknik, uygulama eğitimini alan okul eğitimini alan kişinin yeniliğe açık olması gerekir, sürekli kendini geliştirmesi gerekir, gelişim sürecini tamamladığına inanan kişi kendini geliştirmez ise geriler çünkü zaman akıp gidiyor duran kişi diğerlerine oranla geride kalacağından ileriki bir zamanda kendini geliştiren insana göre geride kalmış olacakdır.

Kişi, bitmeyen bu gelişim sürecini sağlam bir eğitim (okul-uygulama alanı ) temeline oturtursa gelişimi sağlıklı olacakdır...
Bu mesajdan alıntı yap
grafman! isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafman!

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 18 Aralık 2008 #10
Selam Herkese kolay gelsin...

Az önce bazı arkadaşlarımızın yazılarında grafikerliğin matbaada öğrenileceği gibi bir yanlış kaygı gördüm...maalesef böyle değil durum.

İşlerin nasıl basılcacağı matbaada öğrenilir...matbaada grafiker olunmaz.

Ben 22 yıl önce bu işe başlamış biri olarak 10 yıl boyunca matbaayla içli dışlı oldum öyleki kontrol bahanesiyle işlerimi basılırken seyretmek hoşuma giderdi ama yaklaşık bi 7-8 yıldır sadece yeni makine alınınca bakmak için indim matbaaya..

Fiziksel değil ruhsal bir durumdur grafikerlik...Eğitim, araştırma ve iş kaygısıyla beraber gelir..
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Etiketler
baz, bazi, bazı, eğitimi, egitimi, eitimi, grafik, icin, iin, neriler, oneriler, tasarimcinin, tasarmcnn, tasarımcının, öneriler

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
grafik ve web tasarımı eğitimi almak istiyorum ayışığı Web Tasarımı 76 30 Ocak 2013 01:06
Grafik tasarımcının eğitimi için bazı öneriler! Yasemin Temel Tasarım İlkeleri 24 22 Şubat 2011 15:25
Okul dışı grafiker eğitimi LuNaTiC Kantin 4 15 Haziran 2008 13:57
Grafik Tasarımcının Egitimi İcin Bazı Öneriler asilhan Temel Tasarım İlkeleri 8 27 Şubat 2008 13:32

Kapat
Şifremi Unuttum?