Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı

Graficafe - Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı ...

Like Tree7Likes
  • 4 Post By Soner DİLEK
  • 1 Post By grafist
  • 1 Post By selimbabat
  • 1 Post By niLqün.672

Cevapla
Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(36)

Grafiker / Adana

Dosya16

Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı

Alt 24 Ağustos 2012 #1

Herkesin bildiği gibi savaşlar reklamcılar yüzünden çıkar…Zihnimize girip, bilinçaltımızı etkileyen mesajlarıyla bütün paramızı ihtiyacımız olmayan şeylere harcatırlar. Paramızı saçma sapan şeylere harcadığımız için fakirleşiriz. Fakirlik insanı depresyona sokar. Ruh sağlığı bozulan insan da şiddete başvurur. İşte savaşlar böyle başlar. Ayrıca bütün reklamcılar komünisttir.Dolayısıyla konuyu, grafik tasarımcılardan nasıl kurtulabileceğimize ayırarak dünya barışı için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.Reklamveren olarak bir grafik tasarımcı ile çalışıyorsanız, aşağıda listelediklerimizi yapıp onu çıldırtarak mesleği bırakmasını sağlayabilirsiniz. HEMDE SONSUZA KADAR!..

1. MICROSOFT OFFICE

Bir grafik tasarımcıya herhangi bir doküman göndermeniz gerektiğinde Microsoft Office programlarından biriyle hazırlayın. Programın PC versiyonu olmasına özellikle dikkat edin. Asla Apple Macintosh yazılımları kullanmayın.Eğer bir fotoğraf göndermeniz gerekiyorsa; onu çıldırtmanın en kolay yolu, fotoğrafı jpeg dosyası göndermek yerine Word ve PowerPoint gibi bir Microsoft dosyası içine yapıştırmaktır. En önemli ipucu, fotoğrafın çözünürlüğünü 72 dpi yapmaktır.

Bu dosyayı alan grafik tasarımcı sizi arayacak ve fotoğrafın daha yüksek çözünürlüklü halini isteyecektir. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafı gönderirken bu sefer de fotoğrafın boyutunu yarı yarıya küçültmeyi ihmal etmeyin ki dosya çabuk gitsin.Eğer iletişimi e-posta aracılığıyla sağlıyorsanız, arada bir gönderdiğiniz dokümanı mesaja eklemeyi unutun.

2. YAZI KARAKTERLERİ

Grafik tasarımcınız hazırladığı çalışmada Helvetica kullanmışsa, Arial ile değiştirmesini isteyin. Eğer Arial kullanmışsa, Comic Sans yapmasını talep edin. Zaten Comic Sans kullanmışsa, o grafik tasarımcı yarı delirmiş demektir; işiniz şimdi daha kolay.

3. NE KADAR ÇOK, O KADAR İYİ

Diyelim ki bir ilan hazırlanmasını istediniz. Grafik tasarımcı ilanın her yerinde boş alanlar bırakacaktır. Bu beyaz alanların ilanın okunmasını kolaylaştırdığını, temiz ve profesyonel yapacağını iddia edecektir.Bu yalanların hiçbirine inanmayın. Boş alan bırakmasının tek sebebi, ilanın daha büyük olmasını sağlayarak size daha fazla para harcatmak içindir. Bütün paranızı bitirmek ister çünkü sizden nefret eder. Paranızı bitirip iflas etmenize çalışır. Ayrıca bazı grafik tasarımcıların yeni doğmuş bebekleri öldürüp, çiğ çiğ yedikleri söylenir.Onun için son derece dikkatli davranın ve ilanın kenarlarında sıfır boşluk bıraktırın. Metni, mümkün olan en küçük boyutta yazdırın. Yazı içinde üç veya dört farklı yazı karakteri kullanılmasını da isteyebilirsiniz. (Comic Sans veya Arial fontlarında ısrarcı olursanız, bonus var.)İlanın içine pek çok fotoğraf koydurun. Gerekiyorsa, cep telefonunuzla iş yerinizin fotoğrafını çekip gönderin. Nasıl göndereceğiniz konusunda 1. maddede yazılanları uygulayın.Bu isteklerinizi yerine getirmemek için sizinle çok tartışacak ama asla pes etmeyin. Müşteri her zaman haklıdır. Parayı veren siz değil misiniz? Eninde sonunda istediğinizi yapacaktır.

4. LOGO KULLANIMI

Hazırlanan işte şirketinizin ya da bir sponsorun veya iş ortağınızın logosu kullanılacaksa, bunu en düşük çözünürlükte gif veya jpegdosyası olarak gönderin. (Logoyu eğer Word dokümanına yapıştırırsanız bonus kazanırsınız.)Bu kadarının grafik tasarımcıyı çıldırtmak için yeterli olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ruh sağlığını bir daha düzelmeyecek şekilde bozulmasını istiyorsanız, logoyu karmaşık bir zemin üzerine yerleştirerek yollayın.Seçtiğiniz zeminin beyaz veya siyah olmamasına dikkat edin çünkü bunlardan logoyu kesip almak kolaydır. Grafik tasarımcınız bitmap logo üzerinde çalışmayı tamamladıktan sonra daha büyük olması gerektiğini söyleyin.Logonun sıfırdan hazırlanması gerekiyorsa, onunla dışarda bir yerde çay veya kahve içmek için buluşun. Gittiğiniz yerde peçete üstüne istediğiniz logonun taslağını çizin. (Daha da iyisi, 9 yaşındaki yeğeninize çizdirin.) Taslağı kendiniz çizerseniz, üzerinde beş dakikadan fazla uğraşmayın. Detaylı ve anlaması kolay bir şey vermemelisiniz. Buradaki temel mantık, grafik tasarımcının sizin ne istediğini mümkün olduğunca az anlamasıdır ki sonra istediğiniz kadar değişiklik ve düzeltme talep edebilin.

Grafik tasarımcının göndereceği logoyu asla ve asla ilk seferde kabul etmeyin. Muhakkak düzeltilecek ve değiştirilecek şeyler vardır. Dokuzuncu düzeltmeyi de kabul etmeyin.Renk, yazı karakteri, vinyet gibi her konuda değişiklik talep edin. Logo içine fotoğraf koymasını söyleyin. Düzeltmelerin 10.’sunda en çok ikinci revizyondakini beğendiğinizi söyleyin. Kalleşçe gibi gelebilir ama kanser illetini insanoğlunun başına grafik tasarımcıların sardığını unutmayın.

5. KELİME SEÇİMİ

Grafik tasarımcıdan bir iş isterken anlamsız tanımlar kullanmaya özen gösterin. Örneğin, “Dijitalimsi bir görünüm olabilir mi?” ya da “Enerjisi daha yüksek bir yaklaşım” gibi şeyler söyleyin ki sizi fazlasıyla entellektüel sanarken kendisini sizi anlayamadığı için yeterince aşağılık hissetsin.Eğer tercih ederseniz, “Çok güzel bir tasarım isterim” veya “Şık tasarım yapar mısınız; öyle tasarımlar olsun ki insanlar baktığında ‘Bu ne güzel tasarım desinler” seçenekleriniz de var. Bunları söylerken kendinizi kötü hissetmenize gerek yok çünkü bu sizin hakkınız. Unutmayın, grafik tasarımcılar dolunayda kurtadam olup yeni doğmuş bebek avına çıkarlar.

6. RENK SEÇİMİ

İdeal renk seçimi (bu işi elbette grafik tasarımcıya bırakamazsınız) aklınıza gelen tüm renkleri tek tek küçük kağıt parçalarına yazmakla başlar. Bu kağıtları bir kavanozun içine yerleştirin ve iyice karıştırdıktan sonra rastgele seçin.Grafik tasarımcı iki veya üç ana renk skalası içinde kalmak isteyecektir. Sakın ha! İstediğiniz kadar renk seçebilirsiniz. Gökkuşağında bile kaç farklı renk var. Kavanozdan renk seçme işini grafik tasarımcının önünde yapın ve her bir rengi belirledikçe sevinç çığlıkları atın.

7. ZAMANLAMA

İşi onaylama zamanı geldiğinde acele etmeyin. Sakin sakin, düşüne düşüne karar verin. İki gün düşünün. Veya altı gün de düşünebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta projenin bitme tarihine iyice yaklaşıldığında ilave revizyon istemektir.Örneğin, ilanınız gazetede pazartesi günü yayınlanacaksa cuma günü mesai bitimine yarım saat kala yapılması 72 saat sürecek düzeltmeler isteyin. Ne de olsa II. Dünya Savaşı, grafik tasarımcılar yüzünden çıkmıştı.

8. ÖLDÜRÜCÜ DARBE

Yukarıdakilere maruz kaldıktan sonra her insan gibi (gerçi bazıları onların insan olmadığını savunur ama…) grafik tasarımcı da bütün ümidini yitirecek, sizinle mücadele edemeyeceğini anlayıp her istediğinizi yapacaktır.-Mor mu olsun? Tamam, sorun değil; yapıyorum.-Altı farklı punto mu? Neden olmasın, elbette!Kazandığınızı mı sanıyorsunuz? Daha değil. Ana hedefinizi asla unutmayın. Mesleği bırakmasını ve bir daha bu işe dönmemesini istiyorsunuz. Dolayısıyla öldürücü darbe için hazırlanın.İşin son haline karar verme aşamasına geldiğinizde; işin sorumlusu olarak inisiyatif almayışının size ne kadar büyük bir hayal kırıklığı yaşattığını anlatın.Sonuçta grafik tasarımcı olan o, uzmanlığını, bilgisini ve birikimini kullanması; sizi doğru yönlendirmesi gerekirdi. Bunu neden yapmadığını sorgulayın. İşi ona vermek yerine Microsoft Publisher’da kendinizin yapmadığından pişmanlık duyduğunuzu söyleyin.İşte bu kadar! Artık ondan kurtulduğunuza kesin gözüyle bakabilirsiniz.Tebrikler…

Alıntı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

grafist isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafist(35)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 25 Ağustos 2012 #2
                             
Gerçekten edecek tek kelime bulamıyorum. Harika olmuş. Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı
Soner DİLEK bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
selimbabat isimli Üye şimdilik offline konumundadır

selimbabat(31)

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 25 Ağustos 2012 #3
Mükemmel bir yazı. Düşüncelerinizde haklısınız bizi işimizi bırakmaya zorluyorlar ama pes etmek yok. Hahaha geceleyin yaptıklarımız konusunda sırrımızı açığa vurmasanız iyiydi aslında. Adli sorumluluğu var bu işin. Ama ispatlayamazlar Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı Üstat tebrik ediyorum her bir cümleyi keyifle okudum. Sanıyorum müşterilerin bilinçaltında bu düşünceler yatıyor ki bize böyle davranıyorlar. :alkis::alkis::alkis::artipuan::evilgrin::rofl:
Soner DİLEK bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
niLqün.672 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

niLqün.672

Öğrenci (Grafik) / Edirne

Standart
Alt 28 Ağustos 2012 #4
Hahah güzel tespitler Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın KuralıD
Hakkatende öyle dedirten bir paylaşım teşekkürler. Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı
Soner DİLEK bunu beğendi.
Bu mesajdan alıntı yap
Soner DİLEK isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Soner DİLEK(36)

Grafiker / Adana

Standart
Alt 06 Eylül 2012 #5
ben teşekkür ederim arkadaşlar hakkatende hergün yaşadığımız olaylar Grafik Tasarımcıyı Çıldırtmanın 8 Altın Kuralı
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Logo Yapmanın 45 Altın Kuralı. Mukadderat Logo Tasarımları 10 04 Mayıs 2012 20:23
Altınbaş | Mutluluğun İki Altın Kuralı [Güncel] |akfbrcn Afiş Tasarımı 6 31 Ağustos 2010 10:40
Altınbaş | Mutluluğun İki Altın Kuralı |akfbrcn Afiş Tasarımı 4 18 Ağustos 2010 16:28
50 Altın İletişim Kuralı gulum352 Graficafe 18 14 Ağustos 2009 22:36
Bölüm Kuralı Admin İkinci El Ürün Almak İsteyenler 0 07 Ağustos 2009 17:47

Kapat
Şifremi Unuttum?