Vinil Türk Reklam Bannerı

Grafiker mi doğulur?

Temel Tasarım İlkeleri - Grafiker mi doğulur? ...

Cevapla
Grafiker mi doğulur?
gök-khan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gök-khan(38)

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #11

Kendisine Grafiker diyen kişi Eline boş bir kağıt ve bir kalem alıp Kendi çizgileri ve metinleriyle kendisinden isteneni ifade edebilmelidir. İllaki kağıt kalem kullansın bilgisayar kullanmasın demiyorum ancak bunu yapabilecek meziyete sahip olması şart. Buna sahip olmayan kişi bilgisayar işçisidir ve yapacağı işi bilgisayarı ve kullandığı program belirler. Önemli olan bilgisayar işçisi olmak değil, Bilgisayarı kendi işçiniz yapabilmektir.
Bu mesajdan alıntı yap
Dosya23

Çizimde ve resimde çok iyi olmak şart mı?

Alt 28 Temmuz 2008 #12
                             
Merhaba gökhan, ben siteye şimdi üye oldum.
Aslında bu çok da iyi oldu, çünkü böylece bu meslek hakkında daha bilgii olucamGrafiker mi doğulur?
Yalnız senin yazdıkların fena halde kafama takıldı, çizimler, kalem falan. Yani sence çizimde, resimde çok iyi olmak şart mı?
Çünkü ben bunlar da hiç iyi değilim. Ama kitapların kapaklarını çok güzel tasarlıycağımı biliyorum, buna inanıyorum.
Evet, ben en çok, romanların kapaklarını tasarlamak istiyorum, bunun için de zaten, bilgisayar programları kullanılır, yani tutup da bir kitap kapağına, palet ve sulu boyayla resim yapmak ne kadar uygun olur değili mi?
İşte, sence bu resim de iyi olmamam sorun olur mu? Ben bunu kendime sordum, ve olmaz dedim, çünkü gerçekten kitapların kapaklarını çok güzel tasarlıycağıma inanıyorum.
Grafikerliğin bir sürü dalları var tabii ama, en çok bu kitap kapağı tasarlama işini seviyorumGrafiker mi doğulur?
Senin yazdıklarını okuyunca biraz kötü oldum, ben zaten kendime grafiker demiyorum, kitap kapağı tasarımcısı diyorum, şu an olmasamda ileride olucamGrafiker mi doğulur?
Yani eğer grafiker değilsem, kitap kapağı tasarımcısı da denilebilirGrafiker mi doğulur? Her neyse, lütfen bu konu hakkında yaz, fena halde meraklıyım. HoşcakalGrafiker mi doğulur?
Bu mesajdan alıntı yap
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(48)

Hiç Biri / İstanbul

Bu mesajdan alıntı yap
gök-khan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gök-khan(38)

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #14
Sevgili deniz yıldızı;
Evet Grafiker olmak için çizimde iyi olmak şart. Sen kitap kapağı tasarlamak istediğini ve bunun için program bilmenin yeterli olduğunu söylüyorsun. Elbette kitap kapağı tasarlarken eline paleti, fırçayı, boyayı almayacaksın fakat kullandığın programda çizim yapmıyacakmısın peki?? ''Yapmıyacağım, gerek yok'' diyorsan ne gibi şeylerden faydalanıp tasarım yapacaksın? Eğer stok fotoğrafları, clip art' lardan yararlanırım diyorsan bu nereye kadar sürecek?? Günün birinde tıkanır kalırsın bir yerde. Ayrıca kitap kapağı tasarımı ve benzeri işler özgünlük gerektirir. Katalog, Afiş vb. çalışmalara benzemez. Bir yerden birşey araklamaya kalktığın zaman yaptığın tasarımın hiçbir kıymeti kalmaz. Bu konuda biraz araştırma yapmanı ve ilgili çalışmaları incelemeni tavsiye ederim.
Bu mesajdan alıntı yap
Tollyver isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Tollyver(36)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #15
Grafiker mi doğulur?
İlk önce küçük bir bebek olarak gelirsin dünyaya, daha sonra çocukluk zamanların ve ergenlik çağın gelir ergenlik çağında el yeteneklerini ve bu dünyada en iyi yaptığın şeyleri bir parça kavrarsın, daha sonrası biraz senin elinde olan birşeydir "kendini geliştirmek" . Kendini geliştirmek için , kurslara, okullara gidersin, ve bol bol çizip boyarsın. Derslerini ve hocalarını iyi dinleyip güzel derecelerde okulunu bitirirsin.

YADA okula gitmez küçük yaşta bir ustanın yanına girip sanatı ve işçiliği öğrenirsin yine aradan yıllar geçer yaşın ilerler. Bu ilerliyen yıllarda yine kendini yetiştirmek senin elinde olan bir olgudur. İnsan ne kadar araştırırsa o kadar geliştirir kendisini...

Grafiker böyle olunur.
aynen sana katılıyorum Grafiker mi doğulur?
Bu mesajdan alıntı yap
sedat17 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

sedat17

Forumdan Uzaklaştırıldı

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #16
bence bence diyorum doiğulur çünkü toplumumuz şu anda hangi sektörde para varsa hemen o mesleğe atılıyor.Biri birgün çıkar gelir fotografçılıkta para var hemen bi kursa gidimde fotografçı olayım kendime bir studyo açayım,abi bizim orada bi grafiker var ayda 1500 ytl alıo bende gidicem seminerlere bende parayı kırıcam,eğer hayal gucun yuksek ise duygularını düşüncelerini insanlara yazarak çizerek tasarlıosan grafiker adayısındır tabii içinde öyle bir şey kaynıyorsa.. Grafiker mi doğulur?
Bu mesajdan alıntı yap
audision isimli Üye şimdilik offline konumundadır

audision(31)

Eğitimci / İzmir

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #17
Grafiker doğulur kelimesine katılmıyorum.

Babam çok güzel yağlıboya tablolar yapıyor ve karakalemide oldukça iyi , ilk okul 5. sınıfa kadar kendi kendime deftere hep hayal ettiğim birşeyleri çizerdim çok güzel çizerdim dersiniz ki bu doğuştan gelen yetenek "hayır demem" fakat şu an önümde duran tabağı çizmekte zorlanıyorum burdan yola çıkarak diyebilirimki, eğitimini alan bir kişi çizgilerede gayet iyi hakim olur.
Eğer ;
Çok iyi çizmeliden kastınız kağıt üstündeyse...
Ben çok iyi fikirler , özgün tasarım fikirleri üretebiliyorumdur hayal gücüm iyidir fakat kağıt ve kalem ile aram iyi değil diye bilgisayarda çizim yapmaya kalksam fareyi kalemden iyi kullanan biri olarak grafiker olamam mı ben ? (kara kalem portreden falan bahsetmiyorum)
-Tamamen kendim üretebiliyorum.
-Bilgisayarda çokta iyi çizebiliyorum.
-Sonuç olarak özgün bir tasarım çıkartabiliyorum.

Ne yani grafiker olamazmı böyle bir insan ?

Yalnış anlamayın aklımdaki düşünceleri söylüyorum bu böyledir deyip size karşı çıkmıyorum, burda bulunma amacım zaten düşüncelerim yalnışmı doğrumu bunları görmek ve diğerleri.
Bu mesajdan alıntı yap
alabanga isimli Üye şimdilik offline konumundadır

alabanga(29)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 28 Temmuz 2008 #18
"Kendisine Grafiker diyen kişi Eline boş bir kağıt ve bir kalem alıp Kendi çizgileri ve metinleriyle kendisinden isteneni ifade edebilmelidir. İllaki kağıt kalem kullansın bilgisayar kullanmasın demiyorum ancak bunu yapabilecek meziyete sahip olması şart. Buna sahip olmayan kişi bilgisayar işçisidir ve yapacağı işi bilgisayarı ve kullandığı program belirler. Önemli olan bilgisayar işçisi olmak değil, Bilgisayarı kendi işçiniz yapabilmektir."

Katılıyorum.. Birkaç cümlede konuyu özetlemişsiniz...
Bu mesajdan alıntı yap
Standart
Alt 29 Temmuz 2008 #19
Evet doğru söylüyorsun gökhan, kitap kapağını tasrlamak, özgünlük gerektirir. Elbette, hep ressamların tabloları, fotoraflar falan seçmek nereye kadar?
Bazen bir resim, bir ressamın tablosu diyelim, kitabı okursun ve dersin ki, işte bu o kitap için bir resim.
Bu bence olmalı da... Yani bu kolaycılığa kaçmak değil de, bazen gerekli olabilecek bir şey bana göreGrafiker mi doğulur?
Ama dediğin gibi, kitap kapağı tasarlamak tamamen özgün bir çalışma, ben de bu yüzden bu tasarımı çok seviyorum zatenGrafiker mi doğulur? Evet özgün olan şeylerden hoşlanıyorum, nesnel olan şeyleri pek sevmemGrafiker mi doğulur?
Ama ben sana çizimim iyi değil derken, şunu demek istedim:Mesela bir sayfaya güzel bir çizim yapamabilirim, her hangi bir şeyin çizimin çok iyi çizemeyebilirim, ama bu kitap tasarlarken de böyle çizim yapamıycağım anlamına gelmez.
Cetveli kullanıp ölçü almasını becerebilirim herhalde. Tabii ki bunu eğitimi alıcam.
Mesela, bir sayfaya güzel bir elbise çizemeyebilirim, ama tasarlıycağım kitab için bir çizim yapabilirim, arada fark var!
Biri daha güzel resim çizmeyi gerektiren bir şey, diğeriyse, tasarlıycağın şey için çizim yapabilmek!
Benim niyetim ressam olmak ya da karakalem ustası olmak falan değil, sadece tasarımcı olmak istiyorum.
Yazdıkların için teşekkürler, böylece biligi sahibi oluyorum. İlgili çalışmaları nasıl takip edebilirim ki? işte o anlam da bu site çok faydalı oluyorGrafiker mi doğulur?
Bu mesajdan alıntı yap
VolkanTEKiN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ ♫♪

Grafiker / Bursa

Standart
Alt 29 Temmuz 2008 #20
Grafik tasarım güzel sanatlar fakültesinde okutulduğuna göre ve güzel sanatlar ile ilişkilendirildiğine göre nasıl ki bir müzisyenin doğuştan gelen bir yeteneği olması gerekiyorsa grafik tasarım işi ile ilgilenmek isteyen insanların da yeteneği olması gerekir.

Yetenek; doğuştan var olan bir takım meziyetlerin zaman içersinde işlenerek daha düzgün bir ifade şeklini alırsa değerli olacaktır. Aksi taktirde tüm sanat tarihi incelendiğinde (istisnalar hariç) eğitim almamış yeneklerin kendi etraflarında dönerek sadece belirli kalıplar kullanarak üretici olduklarını göreceksinizdir.

Grafik tasarımcı olmak için doğuştan yetenek şarttır. Peki bunun dışında olan insanlar yani doğuştan bu ve bu gibi yetenekten mahrum olan insanlar bu işi yapamaz mı? Yapar fakat üreticiliği yoksa bizler onlara operatör diyoruz. Grafik tasarımcı değil.


..::Grafikerler.net Hizmetleri::..

Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
doğulur, grafikerci

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Bir Grafiker Nasıl Olmalı? / Grafikeri Grafiker Yapan Nedir ? / AnıL Karahan AnıL Karahan Graficafe 17 06 Aralık 2014 17:08
Tasarımcı grafiker (part time)ve uygulamacı grafiker! aranmaktadır st@ff Sonuçlanan İlanlar 28 15 Eylül 2009 15:04
grafiker ve stajyer grafiker aranıyor Twinsadhouse Sonuçlanan İlanlar 22 22 Temmuz 2008 09:35

Kapat
Şifremi Unuttum?