Vinil Türk Reklam Bannerı

grafiker olmak istiyorum.ama nasıl?

Temel Tasarım İlkeleri - grafiker olmak istiyorum.ama nasıl? ...

Cevapla
grafiker olmak istiyorum.ama nasıl?
gedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

gedo

Grafiker / Kütahya

Standart
Alt 04 Ekim 2008 #41

melih beyin yazısına teşekkur ederim ve diğer arkadalarına bilgilendirmeleriniz için teşekkurler mektepli yada alaylı tartışması bencede yapmayalım kım iyise o kazansın sonuçta bu ülke kazanacak biz bu ülke olarak once iş gücümüzü sonra beyin gucumuzu kaybettik hayal gucumuzude kaybetmeyelim diyorum hepinize tasarım dolu gunler
Bu mesajdan alıntı yap
designatör isimli Üye şimdilik offline konumundadır

designatör

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 25 Mart 2009 #42
                             
arkadaşlar ben bir grafik kursuna gitmeyi düşünüyorum, hangisine gitmemi önerirsiniz?

bilge adamı hiç kimse önermiyor zaten çok pahalı
netronda biraz pahalı
edu time nin fayatı makul eğitimi nasıl
gidenler bilgi verirse sevinirim

herkese şimdiden teşekkür ederim
Bu mesajdan alıntı yap
MDURUKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır

MDURUKAN

Hiç Biri / Eskişehir

Standart
Alt 09 Haziran 2009 #43
Sayın Melih YONGACI
Düşüncelerinizin çoğu beraberinde bir çok fikre, soruya ve düşünceye kapı açıyor. Aslında devletin sadece sanatla uğraşanlara değil tüm topluma kazandırması gereken asgari düzeydeki estetik duygusunun eksikliği 'sanatçı' nın öcü olmasına neden olabiliyor. Sanatçı kavramı bir ismi nitelemeye kalkıştığında, muhalif, sıradışı, bazende kabul edilemez uçuklukta (bence olması gerektiği gibi) çağrışımlara yol açması nedeniyle, sürü psikolojisi içerisinde, hayatı sıfır noktasında yaşamayı kabullenmiş sürülerde korkuya ve endişeye yol açıyor. Zira 'anne bak kral çıplak' diyebilenler dokuz köyde horlanabiliyorlar. Bu yüzden belki de, özellikle dünya sanatının etkilerine açık (evrensel) sanat dalları ile uğraşanlar, ait oldukları toplumda sürüleri korkuturken kendileride sanat mücadelesinin sıkıntılarını yaşıyorlar. Hele ki o toplum aynı sanat dalını kolay yoldan paraya çevirmek gibi kaba hesaplara maruz bırakıyorsa.
Yıllardır müzikle uğraşan ve yaklaşık 1 aydır photoshop sayesinde görsel sanatların keyfine ulaşmaya çalışan biriyim. İzlediğim görselleri sanatsal açıdan değerlendirebilirken garfik tasarım sanatı disiplini açısından değerlendirmemin daha uzun yıllar alacağının farkındayım. Bir kaç program diyerek geçmemek diye düşünüyorum. Photoshop ile tanıştıktan sonra kendimi inanılmaz iyi hissettim. Yıllardır gitar çalarken hissettiğim şeylerin farklı bir renge dönüştüğünü görüyorum. Bir gün bu işten para da kazanmak istiyorum. Bilmiyorum belki de yarın. Ama inandığım bir şey varki hiç para kazanamayacağımı da bilsem yine aynı tutkuyla peşinden gideceğim bu sanatın. 4 yıllık bir okula gitme lüksüm artık yok. Keşke olabilseydi. Ancak bu benim garfik tasarımcısı olmamı engelleyemez. Ya bir yol bulacağım, ya da kendi yolumu yaratacağım. Bu nedenle bu ve buna benzer paylaşım ortamlarının önemini hissediyor emeği geçenlere minnetimi sunuyorum. Hele ki uzunca yollar yürümüş ve o yollardaki tecrübelerini üşenmeden burada paylaşan ve bu ortamı dinamik, canlı ve akışkan tutan sizin gibi güzide insanlar da teşekkürü sonuna kadar hak ediyor.
Herkese sanat dolu tasarımlar diliyorum.
ARS LONGA VITA BREVIS
Bu mesajdan alıntı yap
cisil isimli Üye şimdilik offline konumundadır

cisil(35)

Grafiker / Eskişehir

Standart
Alt 22 Haziran 2009 #44
öncelikle konudaki bütün mesajları okuyamadım pek zman olmadığı için bazılarını okuyabildim aynı şeyleri yazdıysam kusura bakmayın..ben kendimden örnek vermek istiyorum... 2 yıllık bilg. prog bölümü okudum programcılığa kafam yatmadı.. photoshop dersimiz vardı okulda onu çok sevdim... mezun olunca üstünde çalıştım hep ama kısa sürtede öğrenmek istedim hep kursları duydum az bir araştırmayla hemen kayıt oldum istanbulda bir kursa öğrendimde kendi çabamla amanasıl mühendislik programlarını bilene mühendis denmiyorsa tasarım programlarını bilenede grafik tasarımcı denilebileceğine inanmıyorum.... vew şimdilerde güzel sanatlara hazırrlanmaya başladım grafik bölümü için inşş. seneye sınavlarına gireceğim
Bu mesajdan alıntı yap
burcu doğan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

burcu doğan

Grafiker / İstanbul

Standart

çok teşekkür ediyorum melih bey.tüm kapıları kapattığınız için

Alt 23 Ağustos 2009 #45
okuma imkanım olmadı.şartlar nedenler.hatalar.ama kafamın içindeki onca rengi,renksizliği,var ve yoku dokunur hale getirebileceğimi sanarak yani 'mesleğini severek yaparsın ancak başarılı olursun'tezini ele alarak grafiker olmak değilde grafike etmeye çalışmaya başladığımanada bu yazıı benii üzdü.diyecek birşey bulamıyorum.teşekkür ediyorum.ben 26 yaşındayım.siz benden buyuksunuz belliki.belkş tecrübeleriniz size bunları gösterdi.dilerim birgün insanın isterse çok şey başarabileceği tecrübesinide yaşarsınız.imkansızlıklar dahilinde bile...
Bu mesajdan alıntı yap
linesix69 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

linesix69

Grafiker / Antalya

Standart

:)

Alt 23 Ağustos 2009 #46
Mütevazılık ve ukalalık çok iç içe kavramlar.. Her mütevazılık içerisinde korkunç bir kibir ve ukalalık barındırabilir..Dikkatli olmak gerek ..! grafiker olmak istiyorum.ama nasıl?
"ben sanatçı değilim" "sanatçı olmaya çalışan bir emekçiyim" gibi "yapay" "karaktersiz" söylemler bana sadece "komik" geliyor..
Gitar çalmak istersiniz..birisi çıkar der ki "o öyle değildir, böyledir"
resim yapacak olsanız birileri çıkar..renkleri bilmen gerek, komposizyon bilmelisin, şöyle olmalısın böyle olmalısın falan filan..
Yaratım süreci teorik ısrarlar ile aşılamaz.. Denersiniz..Çalışırsınız..başarır ya da başaramazsınız..
Bırakınız denesinler..Bırakınız çalışsınlar..
Kimseyi kandırmayalım ki yaptığınız iş, yaptığımız işler öyle amerikanın yeniden keşfi falan değil..Aman grafikerlik sanattır, aman şöyle zordur, böyle kavramlara dayanır..Geçin efendiler bu ağızları. Mesleğin zorluklarını anlatarak, olmazlarından bahsederek kendimize pay çıkarmayalım.
Dünyanın en basit mesleklerinden biridir. Benim de mesleğim. Güzel paralar kazanan, güzel işler yapan bir grafikerim. Grafik tasarımcı falan da diyebilirsiniz.
Grafiker olmak istiyorum diyen birine asla "zordur" demem..Onun bilgisizliğini, acemiliğini kendime eğlence yapmam. Doktor değiliz arkadaşlar..Grafikerlik yapıyoruz. Gayet beğeniye açık, gayet göreceli bir iş yapıyoruz. Tabiki nizamı, kuralları var ama lütfen işimizi yüceleştirmeyelim..
Gelsin genç arkadaşlar..İddialı olsunlar..Bakir zihinler eminim ki bizlerden çok daha ileri seviyede fikirler barındırabilirler..Onlar yeni çağın grafikerleri olacak. Ukala olsunlar, narsist olsunlar. Onların kendilerine fazlasıyla güvenme hakları var ama bizim yok.
Bu mesajdan alıntı yap
nosradamus isimli Üye şimdilik offline konumundadır

nosradamus

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 23 Ağustos 2009 #47
Bazı arkadaşlar nerdeyse "grafiker olunmaz grafiker doğulur." demeye getiriyorlar konuyu. Eğitim her meslekte olduğu kadar bu meslekte de gerekli olduğunu bende düşünüyorum ve kaldı ki eğitimin üstünlüğünü kimse tartışamaz, ama bu demek değildir ki eğitim almadan grafiker olunmaz. İllaki bu işi okuluna gidip öğrenmek zorunda değil kimse, gitmesi kendisi için bir avantajdır, gitmemesi bir dezavantaj değildir. Hayat zaten bir okuldur ve okulda da hem tecrübeyi hem bilgiyi ve de belki de en önemlisi görselliği öğrenebilirsiniz.
Eminim ki aramızda veya çevremizde bu işin okuluna giden ve doğru düzgün bir tasarım bile yapamayan insanlar vardır ve mutlaka da olacaktır. Bu kişilerin tasarım yapamamasının bir çok nedeni olabilir ama bu aldığı eğitimin eksikliğinden değildir. Tamamiyle kendisinden kaynaklanan bir kaç durumdan ibarettir.
Alınan eğitimler çoğu zaman teorik olur ve gerçek hayatla uzaktan yakından alakası olmadığı zamanlar olabilir.
Örneğin okulunu okumuş bazı mühendisler bir motor arızasında veya bir makine arızasında bir takım testler yaparak sorunu tespit etmeye çalışırken sanayide yetişmiş bir usta motorun sesinden arızanın nerede olduğunu bilir ve yanılma paylarıda oldukça düşüktür.
Demek istediğim tasarım bir yetenek işidir bu işte yeteneği olmayan bir insan ne kadar da eğitim alırsa alsın yine de doğru düzgün tasarım yapamaz. Bu bir doğa kanunudur bence.
Bu meslekte diğer önemli olgular görsel hafıza ve yaratıcılıktır. Alınan eğitimler her zaman bu olguları geliştirmeye yönelik olur. Bir tasarım programını tam anlamıyla kullanımını orada öğretemezler. Her zaman temel eğitim verilir geri kalanını öğrenmek bizlere kalır.
Sonuçta kullanılan programlar bellidir, photoshop, illustrator, corel draw, indesign vs. vs, bu programların kullanımını öğrenmek çok zor değildir. Bu programları öğrenmek için illaki eğitime de gerek yoktur. İnternet bulunmaz bir nimettir. Önemli olan bu programları kullanarak veya kullanmayarak yaratıcı tasarımlar yapabilmektir. Yaratıcı olamayan bu işin eğitimini almış insanlar devamlı okullarda öğretilen belli tasarım olguları içinde kalacaktır, bunların dışına hiç bir zaman çıkamayacaktır.
Ben kursları hiç bir zaman bir eğitim kurumu olarak görmem, eğer bir kurs ücretli ise benim için tamamıyla bir zaman kaybıdır, çünkü hiç bir zaman benim kapasitemin dışında eğitim veremezler bana. Ben zaten kendi kapasitemi biliyorum neden internetten veya bazı kaynaklardan bulabileceğim bilgileri öğrenmek için gidip bir ton para vereyim.
Ama resmi eğitim kurumları için böyle bir düşüncem yok. Zaten bu kurumlar öğrenci kabul ederken belirli yetenek sınavları yapıyorlar, senin yeteneğin yoksa zaten seninle uğraşmıyorlar bile.
Bu mesleği düşünen insanlar öncelikle eğitim almaya baksınlar ama imkanı olmayan veya bazı fırsatları kaçırmış kişiler içinde çok geç değildir, çeşitli kaynakları kullanarak ve çok çalışarak belirli yerlere gelebilirsiniz. Ama kendinizi geliştirmediğiniz sürece bunlarda fayda etmeyecektir.

Yazı biraz uzun oldu. Kendi düşüncelerim, katılır veya katılmazsınız, size kalmış.
Ama lütfen bu mesleği öğrenmek isteyen, öğrenmek için çabalayan insanların heveslerini kırmayalım ve unutmayalım ki bu meslek tamamıyla görsellikle alakalıdır, bu da göreceli bir durumu ortaya çıkarır, benim beğendiğim tasarımları bir başkası beğenmez veya onun beğendiğini ben beğenmem, göreceli bir durumdur ve bence "En güzel ve en yaratıcı tasarım en sade olanıdır."

Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Bu mesajdan alıntı yap
mizoo isimli Üye şimdilik offline konumundadır

mizoo

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 27 Ağustos 2009 #48
Mütevazılık ve ukalalık çok iç içe kavramlar.. Her mütevazılık içerisinde korkunç bir kibir ve ukalalık barındırabilir..Dikkatli olmak gerek ..! grafiker olmak istiyorum.ama nasıl?
"ben sanatçı değilim" "sanatçı olmaya çalışan bir emekçiyim" gibi "yapay" "karaktersiz" söylemler bana sadece "komik" geliyor..
Gitar çalmak istersiniz..birisi çıkar der ki "o öyle değildir, böyledir"
resim yapacak olsanız birileri çıkar..renkleri bilmen gerek, komposizyon bilmelisin, şöyle olmalısın böyle olmalısın falan filan..
Yaratım süreci teorik ısrarlar ile aşılamaz.. Denersiniz..Çalışırsınız..başarır ya da başaramazsınız..
Bırakınız denesinler..Bırakınız çalışsınlar..
Kimseyi kandırmayalım ki yaptığınız iş, yaptığımız işler öyle amerikanın yeniden keşfi falan değil..Aman grafikerlik sanattır, aman şöyle zordur, böyle kavramlara dayanır..Geçin efendiler bu ağızları. Mesleğin zorluklarını anlatarak, olmazlarından bahsederek kendimize pay çıkarmayalım.
Dünyanın en basit mesleklerinden biridir. Benim de mesleğim. Güzel paralar kazanan, güzel işler yapan bir grafikerim. Grafik tasarımcı falan da diyebilirsiniz.
Grafiker olmak istiyorum diyen birine asla "zordur" demem..Onun bilgisizliğini, acemiliğini kendime eğlence yapmam. Doktor değiliz arkadaşlar..Grafikerlik yapıyoruz. Gayet beğeniye açık, gayet göreceli bir iş yapıyoruz. Tabiki nizamı, kuralları var ama lütfen işimizi yüceleştirmeyelim..
Gelsin genç arkadaşlar..İddialı olsunlar..Bakir zihinler eminim ki bizlerden çok daha ileri seviyede fikirler barındırabilirler..Onlar yeni çağın grafikerleri olacak. Ukala olsunlar, narsist olsunlar. Onların kendilerine fazlasıyla güvenme hakları var ama bizim yok.
size sonuna kadar katılıyorumm.. agzınıza saglık
Bende 3 aylık eğitim aldım ve grafık tasarım meslegıne adım attım, 3 yıldır bu meslekle ugrasıyorum ve grafık tasarım meslegını cok sevıyorum, bu alanda iyiyim, çalıştıgım yılar boyunca ılk gunden bu gune hiç bir işte hatayla karsılasmadım, işlerimi hep baskıya uygun vşekilde teslım ettim, ve yaptıgım işler hep beğenildi, bu işte bır cok akademık almış grafıkere taş cıkartacagımı düşünüyorum, ilk tecrubemı bır ajansta yaptım ve tek başıma bir dergiyi baştan sona tasarladım, ve sonrasında kendımı denemek ne kadar ileriye ulatıgımı anlayabılmek amacıyla yıllarını bu meslege adamıs olan bir üstadımı ziyaret ettım, dergimi gösterdım ben cok begendığini bu işte iyi oldugumu söledi, demem o ki sadece eğitim değil yetenekte önemli, lğtfen kimse 3 ay grafık eğitimi almıs insanları (bende dahil) küçümsemesın, ve bilinizki kimseninde küçümseye hakkı yoktur olamaz!!!
Bu mesajdan alıntı yap
tuncer özkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır

tuncer özkan(61)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 27 Ağustos 2009 #49
Herkese merhaba,

Konuya, geçenlerde kaybettiğimiz, Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi Nail Çakırhan'dan bahsederek girmek istiyorum.

Ağa Han Mimarlık Ödülü, saygın bir ödüldür. Sanatçının yaptığı işlere bakılarak verilir. Nail Çakırhan'a, Akyaka'da kendi oturduğu ev baz alınarak bu ödül verilmiştir. Bilen bilir, kendisi önemli bir şairdir, ayrıca Nazım Hikmet'in de yakın arkadaşıydı.
Detaylara girmeyelim.
Yine geçenlerde, bir televizyon kanalında, kendisi ile yapılmış bir röportajı izlemiştim. Konuyu Ağa Han Ödülü'ne getiren muhabir, "Mimarlık eğitiminizi nereden aldınız? Hangi okulu bitirdiniz?" diye sorunca aldığı cevaba dikkat edin:
"Ne okulu? Ben mimarlık eğitimi almadım ki!"
Mimarlık gibi son derece disiplinel bir konuda, eğitimini almadan, dünyaca saygın bir ödülü alan bu sanatçımızın başarısı, "Sanat yapacaksan, mektebine git" diyen, okuluna gitmeden biryerlere gelmeye çalışanları, "alaylı!" diye aşağılayanlara iyi bir yanıttır. Kendi kendisini geliştirip, başarıları kanıtlanan pek çok insanı, okulunu oku(ya)madığı için küçümseyen kimseler, sanat okumuş, ama sanattan nasibini almamış kimselerdir. Sanatçı, tabii ki kendine güveni olmalıdır. Ama bu kendine güvenin sınırı çoğu zaman kibir ile içiçe girmemelidir.

Gelelim eğitim meselesine.
Geçmiş yıllardaki bir çerez reklamında Cem Yılmaz ne diyordu?
"Eğitim şart!"

Eğitim tabii ki gereklidir. Özellikle okullarda verilen sistematik bilgi, oldukça değerlidir. Kişi, özellikle işini seven kişi, kendisini okulu olmadan da pekala geliştirebilir. Bir tıp eğitimi, mühendislik eğitimi için bu durum geçerli olmayabilir ama resim, grafik, fotoğraf.. (hatta mimarlık gibi!) konularda okuyarak, araştırarak, kendisini geliştirebilir. Sanat tarihi'ni okuyanlar, böyle destansı kişilerin hayatlarına tanık olmaktadırlar. Hem uzak geçmişte, hem de Nail Çakırhan örneği gibi yakın geçmişte örnekleri çoktur. Sergisini açan ressam veya fotoğrafçı, eserlerinin altına diploma numarasını mı yazmalı?
Ya da tersinden bakalım. Diploması olan herkesin işleri güzel midir? Ayinesi iştir kişinin, lafına bakılmaz sözü boşuna mı söylenmiştir?
Kişisel olarak, diploması olup, istikrarlı olarak kötü işler üreten pek çok tasarımcı gördüm.
Diploması olup, gayet başarılı işler üretenleri de gördüm.
Ve nihayet diploması olmayan, ama gayet güzel işler üretenleri de gördüm.
Tabii ki diploması olmayan, sıradan ve kötü işler üretenleri de..

Bu saptamalardan, sonucu lütfen siz çıkarın. Ya da başka bir önermede bulunun.

Yok, hayır, olamaz, bu işi diploması olmayanlar asla yapamaz, yapmamalı diyenlerin bu sözleri, "Bu işi sadece biz biliriz, işte kapı gibi de diplomamız var!" diyerek bu mesleği elitist bir havaya sokmaktadırlar. Kendilerine akıllarınca bir sınıf yaratmaya çalışmaktadırlar.

Diploman varsa, yaptığın herşey, güzeldir.
"mi acaba?"

Okul kavramını kimse küçümseyemez. Buna ben de dahilim. Sistematik bir bilgi, bize zaman kazandırır. Konuları derinlemesine incelememize yardımcı olur.

Yetenek, yapısaldır. Eğer sizde bu ışık yoksa, diploma, duvarda asılı duran kağıt parçasıdır.
Bilgi, artırılabilen, üst üste konabilen bir şeydir. Bunu okulla düzenli olarak alırsınız, ya da kendinizi geliştirerek çabayla da alırsınız. Okuldaki süreç de kuşkusuz böyle bir çabadır, ama okul dışındakiler, daha çok çaba sarfetmelidirler.

Demek ki, işimizi öğrenmek için çok çalışacağız, çok okuyacağız, çok araştıracağız, çok gözlemleyeceğiz.

Daha güzel işler yapmak için çabalarken, önünüze çıkıp "hani diploman?" diyenlere güzel işler yaparak cevap veriniz. En kötüsü, "göster diplomanı, işe başla" diyecek patronlardır. Allah hepimizi bunlardan korusun. Çok şükür ki, işverenlerin önemli bir kısmı, prodüktiveye bakar. Yani verimlilik.. İşini en iyi şekilde yapıyorsan, sen bu işin profesörüsün.

Haa, bu işin profesörü isen, karşılığını da söke söke almalısın! İster alaylı ol, ister mektepli.Bu da ayrı bir konu.

Efendim, şimdi biz diploması olanlar, boşuna mı okuduk, dirsek çürüttük?. Boşuna mı ailemizin, ülkemizin kaynaklarını tükettik?

Tabii ki hayır. Karşınızda sözdiziminde bulunan ben, bu şekilde katagorize olmaya karşıdır. Okumak, hele hele üniversite havasını solumak dünyanın en güzel şeylerinden biridir. Diplomanız, sizin taşları üst üste koyarken destek aldığınız yapınızdır. Hangi taşı nereye koyacağınız sizin derslerinizde vardır. Diplomanıza son derece saygılıyım. Ama insan bilgi sahibi oldukça kuşkucu olur. Sosyal, siyasal, iktisadi ve de sanat eğitimini üniversite veya yüksek okul düzeyinde alan herkes, birşekilde bazı hocalarıyla ters düşmüştür. Bazen, hocalarına karşı, haklı bile olmuşlardır..Tartışmışlardır, hocalarını bile geliştirmişlerdir. Öte yandan, öğrendiklerimizin pek çoğu, okul sonrası edindiğimiz bilgilerdir.
Diplomamız olsa bile kendimizi sürekli geliştirmeliyiz, yukarıda diplomasızlar için önerilerim sizin için de geçerlidir: "Daha çok okumak, daha çok araştırmak, daha çok gözlemlemek..." Benim diplomam var, ben her şeyi bilirim derseniz, Nail Çakırhan gibi birileri gelir, bütün ödülleri siler, süpürür, siz de diplomanıza bakar, bakar, bakarsınız!

Asla hiç kimseyi küçümsemeyeceksin!
Asla bir elit gibi diplomanı öne çıkarmayacaksın!
Yaptığın başarılı işlerle sen övüneceksin!
Asla ben herşeyi bilirim demiyeceksin!
Emekli oluncaya kadar, belki de sonrası için bile, sürekli okuyacak, araştıracaksın!

Okullardaki eğitimin kalitesi için ise başka bir gün yeniden buluşacağız.

Herkese başarılar

Tuncer ÖZKAN
Bu mesajdan alıntı yap
Onur KARADAĞLI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Onur KARADAĞLI(38)

Grafiker / İzmir

Standart
Alt 27 Ağustos 2009 #50
Syn. Tuncer ÖZKAN

İlk mesajınızda değerli bilgi ve ön görülerinizi güzel bir hikaye ile birleştirip bizlerle paylaşmışsınız, şahsım adına teşekkür eder ve minik bir öngörüdede ben bulunmak isterim;

Alaylı ve Mektepli kavramları var olduğu sürece, mektepliler alaylıları, alaylılar mekteplileri karşı taraf olarak görecek, hiç bir zaman bitmeyecek bir yarış içinde olacaklardır, SANAT kavramını benimsenmesi SANAT'a bakılan açıyla ilgili olup, insanların egoları ile dile getirilmektedir. Bu ironik durumun kaba tabirli örneği ise şu şekilde verilebilir;

Mekteplinin ürünü mektepliye güzel, Alaylının ürünü alaylıya güzel, ortada SANAT yok!. Ne zaman kitleler karışıp (halk) ürünü beğendi işte ozman ne mektep nede alay.. İşte ozman SANAT var...


İşin özü şu ki: Grafiker - Tasarımcı olarak ne kadar iyi olursanız olun, ürettikleriniz sadece kendi ekseni etrafında dönen kişi yada kişilerce görülüyorsa hiç boşuna heveslenmeyin!.. Ürettiğiniz SANAT değil üründür, işe yarar ama sizin işinize değil.. Dolayısıyla da SANATCI değilsiniz.
Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Etiketler
grafiker, istiyorumama, nasıl, olmak

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
grafiker olmak istiyorum zuzucanısı Sonuçlanan İlanlar 24 02 Mayıs 2011 09:47
animatör olmak istiyorum gozzi Kantin 1 06 Eylül 2008 14:06
grafiker olmak için -seyma- Kantin 2 19 Haziran 2008 17:07
stajyer olmak istiyorum missdenqesis Sonuçlanan İlanlar 0 26 Mart 2008 15:43

Kapat
Şifremi Unuttum?