Vinil Türk Reklam Bannerı

Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D

Temel Tasarım İlkeleri - Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D ...

Cevapla
Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(32)

Grafiker / İstanbul

Standart

Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D

Alt 24 Ekim 2009 #1

Slm Arkadaşlar Aramızda Mutlaka güzel sanatlar fakültesi Grafik mezunu veya öğrencisi arkadaşlarımız vardır. bu arkadaşlarımız güzel sanatlar fakültesi hakkında bizlere bilgi verebilirlermi okula kayıt giriş sınavları hakkında bilgi verebilirlermi
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

ayyuce isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayyuce(44)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 24 Ekim 2009 #2
                             
Zorlu Maraton,

Bu bir 'yetenek' imtihanı. Bu sınava girenler, çoğu insanın sahip olmadığı özel bir 'yeteneğe' sahip; resim yapma yeteneğine... İnsanoğlunun ilk iletişim aracı olan kadim bir yeteneğe. Bu öyle bir şey ki ne sonradan çalışarak ne de başka yolla sahip olunabiliyor. Öğretmen ve/veya ebeveyn biraz bilinçliyse bu yeteneğe sahip çocuk için bambaşka bir gelecek uzanıyor önünde. Bu gelecek 'Güzel Sanatlar Fakültesi'nde başlıyor. Yetenek imtihanıyla girilen bu okulda alınacak eğitim, estetik üzerine kurulacak bir hayat, bir kariyer demek.

Peki Güzel Sanatlar Fakültesi'nde yetenek imtihanı nasıl oluyor? şimdi de eteğimizdekileri döküp sizinle paylaşma vakti...
yetenek imtihanı 2 aşamalı. İlk aşama ortak, yani tüm öğrenciler aynı sınava; modelden kurşun kalem çizim sınavına giriyor. Sınav öncesinde tüm modeller aynı pozisyonda konumlandırılıyor. Yani farklı binalarda sınava girselerde tüm öğrenciler aynı pozdaki modeli çiziyor. Bunun için önce bölüm hocaları biraraya gelip örnek bir modeli oturtup pozisyonunu ayarlıyorlar. Ardından onun fotoğrafını çekerek sınav gözetmeni hocalara dağıtıyorlar. Sınıflardaki gözetmen hocalarda dağıtılan model fotoğrafına bakarak modellerini aynı pozda konumlandırıyorlar.

Sınav gözetmeni , sınavın hemen öncesinde sınav başlangıç ve bitiş süresi, çalışmaların imza karşılığı teslim zorunluluğu gibi kuralları öğrencilere dikkatle anlatıyor. Ardından sınav başlıyor. Öğrencilerin nüfus ve sınav kimlikleri masanın üzerinde açık olarak durmak zorunda. Tüm okulu kaplayan derin sessizlikte sadece kalemin kağıt üzerinde çıkardığı hışırtılarla silgi atıklarını kağıttan süpüren ellerin sesleri duyuluyor.

İlk aşama tamam. Sıra Jüride 
(1) Sınavın sonunda öğrenciler çalışmalarını teslim ediyor. Sınav gözetmenleri her kağıdın isim yazan sağ üst köşesini dikkatle yapıştırıyor. Öğrenci sınav katılım kağıdını imzaladıktan sonra sınıfı terkediyor.
(2)Sınav gözetmenleri imzaları ve çalışmaları sayıp bir eksiklik olup olmadığını kontrol ettikten sonra işleri bunun için kendilerine dağıtılan özel bir çantaya koyarak Fakülte Sekreterine getiriyorlar ve onlar da imza karşılığı teslim ediyorlar.
(3-4)Sınavdan yaklaşık iki saat sonra jüri toplanıyor. Jüri, Güzel Sanatlar Fakültesinin bölümlerinin başkanları ve Fakülte Dekanı'ndan oluşuyor. 8 kişilik Yürütme Kurulu da bu aşamada jüriye yardımcı oluyor. Yürütme kurulu Fakülte sekreteri ve çeşitli bölümlerin akademik kadrosunda görevli hocalardan oluşuyor.
Çalışmalar 45 derece eğimli beyaz bir yüzey üzerinde inceleniyor. Yürütme kurulu görevlileri, çalışmaları buraya taşıyor ve sırayla gösteriyor. İlk önce tüm çalışmalar elenmeden baştan sona görülüyor. Ardından ortak görüşle en başarısız çalışmalar eleniyor. Sonra eleme işlemi bir daha başlıyor ve bu kez çalışmalar iyi, orta, kötü olarak 3 gruba ayrılıyor. Tüm çalışmalar bu 3 gruba göre ayrıldıktan sonra her grup kendi içinde bir daha eleniyor.
Eleme işlemi jüri üyelerinin 'kalsın' ya da 'gitsin' komutuyla işliyor. Sırayla gösterilen çalışmalara tek bir jüri üyesi bile 'kalsın' derse o çalışma elenmiyor. Bu mantıklı bir yapı; çünkü jüri üyesi her hoca farklı bölümden. Dolayısıyla her biri kendi sanatının disipilinlerine göre bir çalışmayı değerlendiriyor. Heykel bölümü hocası için başarısız bir çalışma, Grafik hocasına başarılı gelebilir. O yüzden tek bir jüri üyesinin 'kalsın' demesi bile çalışmayı eleme turlarında koruyor. Eleme sonunda, öğrenciler ilk aşamayı geçiyor.
Jüri Elemeyi Tamamlıyor 
(5) İlk aşamayı başarıyla geçen çalışmalara 'Başarılı' mührü vuruluyor. Ardından her jüri üyesi ister kalmış isterse gitmiş olsun her çalışmayı tek tek imzalıyor.
(6) İlk aşamayı geçenlerin adları, herhangi bir hata riskine karşı kayıt listelerindeki isimlerle kontrol ediliyor. Tüm bu işlemler ilk gün olan Çarşamba'nın geç vakitlerine dek sürüyor.
(7) Elemeyi geçen ve geçemeyen çalışmalar ayrı ayrı paketleniyor ve arşive kaldırılıyor. Bu arada ilk aşamayı geçen isimlerin listesi öğrenci işlerine yollanıyor. Orada isimler dijital ortama aktarılıp bir kez daha kontrol ediliyor. Sonunda kazananların listesinin çıkışı alınıyor. Liste tüm jüri üyeleri ve Fakülte Dekanı tarafından imzalanıyor.
(Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D Gece saat 22.00 civarı. Fakülte binası dışında binlerce insan ilk aşama sonucunu bekliyor. Listeler asıldığında herkes sonucu görmek için kapıların önüne geliyor. Kalabalığın heyecanlı sesleri, sevinç çığlıkları, teselliler gecenin karanlığında birbirine karışıyor. Sınav heyecanı burada bazıları için bitiyor bazıları için de daha yeni başlıyor.


İkinci Aşama İçin Bölüm Seçimi
(1) Bir sonraki gün ilk aşamayı kazananlar için bölüm seçimi günü.Bu aşamada isteyen sadece dilediği bölümün sınavına girebilirken isteyen 5 farklı bölümüne girebiliyor.Okulun giriş holünde bölümleri tanıtan kartonetler hazırlanmış. Bu kartonetler bölüm sınavlarına girecek öğrencilerin bilgilendirilmesi açısında önemli Hemen yan tarafta ise duvara bazı sayısal veriler yansıtılıyor. Burada,anında görünüyor. Böylece öğrenci, ikinci aşama için en çok hangi bölüme talep olduğunu görüp kendi stratejisini belirleyebiliyor. Örneğin en çok kayıt Grafik bölümü sınavı için yaptırılmış; yani en büyük rekabet bu bölüm sınavında yaşanacak. Bu durumda örneğin Cam bölümü sınavı için kayıt yaptıran ve o bölümün sınavına giren öğrencinin kazanma şansı Grafik bölümü sınavına girenden yüksek oluyor.
(2) Girilecek her bir bölüm sınavı için kayıt ücreti ödeniyor. Öğrenciler girmek istedikleri bölüm sınavlarına karar verdikten sonra doldurdukları formu Öğrenci İşlerine teslim ediyor.
(3)Grafik bölümü sınavı başlıyor. Grafik bölümü sınavı kendi içinde iki bölümden oluşuyor. İlk başta öğrencilere test şeklinde 20 dk.lık bir sınav yapılıyor. Bı sınav görsel algı ve yetenek testi.
(4) İlk aşamada olduğu gibi burada da öğrencinin dışarıdan kağıt,altlık, çizim çantası getirmesine izin verilmiyor. Getirenlerde çıkarken almak üzere bu malzemelerini bina girişinde bırakıyorlar Sadece kalem, silgi yeterli. Zaten çizim kağıdı ve altlık dağıtılıyor 

(5) İkinci aşamada her öğrenciye soru kağıdı dağıtılıyor.Bu kağıda nasıl bir çalışma istendiği yazılı.Öğrencimin 80 dk.lık süre zarfında bu soruya cevap olabileğini düşündüğü resmi, hayalden ve karakalemle çizmesi gerekiyor.
Sürenin sonunda, sınav gözetmeni hocalar, ilk sınavda olduğu kağıtların isim kısmını yapıştırıyor ve imza karşılığı çalışmaları teslim alıyorlar. İmza ve çalışma sayısı kontrol ediliyor, sınav tutanağı hazırlanıp imzalanıyor. Çalışmalar bunun için dağıtılan çantaya konulup sınav yütüme kuruluna teslim ediliyor.
Bölüm sınavı değerlendirmesi; 
(1) Grafik bölümü jürisi 5 kişiden oluşuyor. Fakülte Dekanı tüm jürilerin doğal üyesi konumunda. Bu aşamadan itibaren artık her bölüm, kendi bölüm hocalarıyla kendi bölüm sınav sonuçlarını değerlendiriyor. Grafik jürisi, ilk aşamadakine benzer bir eleme süreciyle çalışmaları değerlendiriyorlar.
(2) 30 asil 30 yedek olmak üzere 60 taneye düşen çalışmalar, başarı derecesine göre sıralanıyor.
(3) Sıralamanın ardından kağıtlara puanları yazılıyor ve her kağıt her hoca tarafından tek tek imzalanıyor. Kağıtların isim bölümü açılarak kazananların listesi oluşturuluyor. İsimler, sınav listesiyle karşılaştırılarak kontrol ediliyor. Ardından liste öğrenci işlerine gönderiliyor.
(4) Öğrenci işleri listedeki isimlere test imtihanı puanı ve üniversite imtihanı puanını da ekleyerek sıralamanın son halini almasını sağlıyor. Son kontrollerin ardından liste, başta Fakülte Dekanı olmak üzere hocalar tarafından imzalanıyor ve asılmaya gönderiliyor.

İşte böyle arkadaşım,Güzel sanatlar resim bölümü mezunu olarak umarım faydalı olur anlatım.
Şimdiden başarılar diliyorum...
Saygılar.
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 24 Ekim 2009 #3
bilgilendirmen için çok saol birkaç sorum olacak benim resime yeteneğim yok ama reklam ve fikir konusunda kendime güveniyorum ama ilk aşamayı geçemeyeceğim bu nasıl olacak
Bu mesajdan alıntı yap
b*t*l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

b*t*l(26)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 24 Ekim 2009 #4
çok teşekkür ederim 3 sene sonra inşallah bende yetenek sınavına giricem okuyunca çok daha heyecanlandım inş. kazanırım
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 28 Ekim 2009 #5
inş kazanırsın
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Grafikerler.net Reklam Bannerı

b*t*l isimli Üye şimdilik offline konumundadır

b*t*l(26)

Öğrenci (Grafik) / İstanbul

Standart
Alt 29 Ekim 2009 #6
çalışırsam kazanırım
Bu mesajdan alıntı yap
ayyuce isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayyuce(44)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 02 Kasım 2009 #7
bilgilendirmen için çok saol birkaç sorum olacak benim resime yeteneğim yok ama reklam ve fikir konusunda kendime güveniyorum ama ilk aşamayı geçemeyeceğim bu nasıl olacak
Bence reklamcılık okumalısın o zaman
çünkü ilk sınavı geçmeden zaten bölüme giremezsinGüzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D
ama yapamam diye bir şey yoktur bu hayatta.
Ki resme yeteneğin olmasa hayal gücünde gelişmez bence al kağıdı kalemi eline karala birşeyler ve paylaş bizimle görelim çizgini ona göre tekrar konuşalım.Pes etmek yok.Yola devam.
Başarılar.
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 02 Kasım 2009 #8
pes etmek yok ama çalışmalarım amatöründe kötüsü derinlik açı veremiyorum veya orantıları ayarlayamıyorum buda hayal kırıklığı yaratıyor paytlaşmak ta istemiyorum o yüzden resime yeteneğim bu kadar kötü

Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D[IMG]Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D[/IMG]
Bu mesajdan alıntı yap
ayyuce isimli Üye şimdilik offline konumundadır

ayyuce(44)

Eğitimci / İstanbul

Standart
Alt 02 Kasım 2009 #9
Kimse anasının karnından ressam doğmadı doğmazda.
Bizde çok zor şartlarda okuduk ve bu zamana geldik.
Sıkıntı yapacak hiçbirşey yok, Sen öz güvenin yitirmeden bizlerle paylaş, Kimin ne yorum yapacağını da takma.Sağolsun sitemizde çok iyi arkadaşlar var bu konuda.Yapıcı değil yıpratıcı eleştirilerde bulunup pes ettiren.
Sen kimseyi takma. Dediğim gibi yola devam.
Bu arada da resimleri sanırım yanlış eklemişsin ki görünmüyorGüzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D
Yeter ki pes etme. Bak betül çok güzel söylemiş "ÇALIŞIRSAM KAZANIRIM"
Başarılar.
Bu mesajdan alıntı yap
whampir19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır

whampir19(32)

Grafiker / İstanbul

Standart
Alt 02 Kasım 2009 #10
resimler bende gözüküyor tekrar yükledim bakmak bile istemeyebilirsiniz Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu Arkadaş Aranıyor :D
Bu mesajdan alıntı yap
Sponsor Links

Vinil Türk Reklam Bannerı

Cevapla

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Güzel Sanatlar Fakültelerine Giriş??? burakosar Kantin 23 01 Şubat 2010 16:36
Güzel Sanatlar Fakültesi? Nesli.Han Karakalem 26 04 Mayıs 2009 22:49
Vektörel Güzel Sanatlar. Sonay Görkem Vektörel 0 31 Ocak 2009 01:16
Güzel Sanatlar Fakültesi İçin En Az Ne Kadar Puan Gerekiyor ozkan66 Kantin 5 24 Ağustos 2008 20:56

Kapat
Şifremi Unuttum?