Vinil Türk Reklam Bannerı

herkes tasarımcıdır

Temel Tasarım İlkeleri - herkes tasarımcıdır ...

Konu Kapatılmıştır
herkes tasarımcıdır
zozz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zozz

Webmaster / Antalya

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #61

Nüket HOTALI yazımı önyargılı okumuşsunuz ve sadece istediğiniz kısımları yorumluyorsunuz.
Takıldığınız sözler bnm fikrim degil genel müşterilerin fikridir. Hiç merak etmeyin bende yaptım tasarım grafik yada sizin tercümenizle hangisiyse.

Grafik tasarımci, zamanın grafikerleri kendilerini, operatorlerin kendilerini ve toplumu kandirarak, ben grafikerim demesi sonucunda, farklarını ortaya koymak için grafik tasarimcilari eklentisine sahip olduğu bir süreçtir... Bu psikoljik bir süreç sanırım.
Bu cümleniz tamamen hatalıdır. Bir grafiker, tasarımcı da olmalıdır zaten. Tasarım yapmalı yeni fikirler üretebilmelidir. Kandırdığı için eklenti sonucu oluşmuştur demeniz yanlıştır. İşini kötü yapan ya da yapamayan hiç kimse -müşteri odaklı piyasada- toplumu kandıramaz. Bu hangi meslek olursa olsun. İşinizi iyi yaptıktan sonra her yerde iyisinizdir. Okulunuz eğitiminiz(*den kastım diplomanız) ne olursa olsun.
Çünkü yazinizdan anliyorumki grafik tasarim egitimde verilen bilgilerin neler oldugunu bilmiyorsunuz. Demişsiniz.
Bir doktor olabilmek için eğitimini almalısınız. Yada tarih profesörü. Ama şiir yazmak için eğitim alamazsınız.
Soldaki paletin ne olduğunu anlamak için eğitim alabilirsiniz.Yada renklerin karışımını. Ama Göze hitap eden bir tasarım harikası yaratabilmek için buna gerek yoktur. Kimse bunu eğitimini veremez zaten.
Tasarım harikasını yarattınız. Bundan sonrası için eğitim alırsınız. Baskıdan önceki son kontroller, baskıya hazırlık, geri dönen projelerin düzenlenmesi vsvs. Bunların eğitimini alırsınız.
Ama aynı bilgiye tecrübe olarak ta ulaşabilirsiniz.


Teoriği alırsınız okulda. Ama artık internette var.
“Zaman geçmekte.Artık internet var. Farkında olmasanızda artık herkes grafik tasarımcı. Herkes programcı. Artık herkes yerbilimi yada faylar hakkında yorum yapabiliyor. Çünkü bilgisi var. Açıyor google a soruyor! Ya da birçoğunun genel kültür bilgisi en üst seviyede internet sayesinde. Daha çoğaltayım mı? yeni bir tasarım lazım. Ya da Brezilya da son bir senedir ekonomik kaosun sonuçları..”

Okulun verdiği bilgiyi internetten de rahatlıkla bulabilirsiniz. Ücretli yada ücretsiz sitelerde.özelliklede forumlarda.

Okul size kaos anında ne yapmanız gerektiğini gösteremiyor.
hata anında; “anında müdahale”yi nerelerde yapmanız gerektiğini gösteremiyor.geri gelen bir projede şirketi “en az masrafla nasıl kurtarırırım” ı ögretemiyor. Kendini akıllı sanan müşterilere karşı nasıl projeler sunmanızı öğretemiyor. vs vs vs.. tüm bunların hepsi pratik gerektiriyor. Ben okulunu okudum derseniz başkası da size gelip ben Adobe sertifikalıyım der.O ana kadar yaptığınız emek verdiğiniz her işi hiçe sayarak.”

Bence daha fazla açıklamaya gerekte yok.
Keşke herkes bir uzmanın yanında staj eğitimini tamamlasa da, ben eğitimini aldım diyerek geri arka sıralara kaçmasa!Konuyu hafife aldığım yok. Aksine “bırakın bu tartışmalarla boğuşmayı” cümlesini ön plana cıkarıyorum.
“Bir şaire bana şiir yazmayı öğret diyemezsin. Sadece kafiyeleri gösterebilir. İçindeki ahengi, ilhamı karşıya nasıl aktarsın?
yada birine şiir yazmayı öğretemezsin .Bu içten gelen bir duygudur.yoğunlaşmadır.”

Tasarım Grafik tamamen bir sanattır, kişisel yetidir,bunu hiç kimse hiçbir şekilde öğretemez.

Ve artpro
Ben herkes artpro öğrenmeli demedim. Artproyu bilmeli nerelerde ve niçin kullanıldığını bilmeli. Eğitim aldım diyerek ,sadece Pshop acıpta ben grafikerim dememeli.Kendini geliştirmeli.Yeni program, yeni konseptler her şeyi kovalamalı.Artpro sadece bir örnektir.
.
ambalaj tasarimcisinin işide en az bir silindir kazima (artprocu) operatoru kadar çok zordur. (artpro ögrenilmezi zor bir program)
Bu arada silindir işlenir, kazınmaz. Bir ambalaj tasarımcısı silindire işlenen gradyasyon değerlerini öğrenmek zorunda değildir. İğnenin duruş açısını ya da baskı değerlerini vs öğrenmek zorunda değildir.
Ama bilmelidir meslek gereği..Tasarımı ona göre yapabilmelidir. Benden bu kadar diyemezsiniz ve okulda bunun eğitimini alamazsınız!

Benim diyen grafikeri de siler tekrar çizerim. Cümlenizin açiklamasini buraya yazar mısınız?

GS vs okumamama rağmen ,ya da elimde bununla ilgili diploma olmamasına rağmen bu işin eğitimini almış bir çok kişiden daha tecrübeliyim daha iyiyim. Bu benim iddiamdır. Güzellik görecelidir. Önemli olan ne bildiginiz, hangi eğitimi aldığınız değil, karşıya ne verebildiğinizdir.
demente isimli Üye şimdilik offline konumundadır

demente

Hiç Biri / Iğdır

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #62
                             
burada uzun uzun yazılanları okumak isterdim ama şu an işteyim ve vaktim yok. ama örnek vererek yorum yapmadan da geçemeyeceğim.

Ben coğrafya mezunuyum, şu anda bir reklam şirketinde çalışıyorum ve işe gireli daha 3 hafta oldu. Ben işe girmeden 3 hafta önce bi bayan da burada işe girmiş ve dün o yeteneği olmadığı için kovuldu.

O 4 yıl resim öğretmenliği okuduğu halde işi yapamadı.
Ben 4 yıl coğrafya okudum, bu işe "haziranda çıkacam" diye girdim, ama patron daha şimdiden "sen hep bizimle çalış" diyor.

Tamam resim öğretmenliği okuyan tasarımcı değildir ama, coğrafya okuyandan daha fazla tasarımcı olması gerekir!
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(48)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #63
zozz,
Düşünceler kişilere aiitir. Ön yargılı oldunumu düşünmüşnüz .Yanılmışsınız.Okuduğum yazınız üzerinde yazdım yok yere var edip fikir yürütmedim. O zaman siz yanlış yazmış olabilirsiniz?İstedigim kısımlara degil yanlış bulduğum bölümleri için yazdım.
Meslegimizin ismi "GRAFİKER"dir... grafik tasarimci biçimlemesi 90'li yillarda oluştu....Sizin yazdiginiz pragrafin benim tanimlamamla bir ilişkisi yok...
Evet bir doktor eğitim aliyor ve doktor oluyor. Yoldan geçen herkez doktor olamaz, hekezin grafiker olamiyacaği gibi... tek fark devletin koyduğu kurallar...Doktor diplomasi olmadan muayene açamiyorsa... Grafiker diplomasi olmadanda bir tasarim atölyesi açılamamali... benim için eş değerdir...
İşini iyi yapmak? kime göre? neye göre? çok göreceli.... bir kısıma göre çok iyi? bir kısıma göre çizginin altı, ölçüt nedir? bizler ses sanatçi değiliz, ne yazik ki halkin alkişlari ile var olamiyoruz. Yaşadiginiz çevre sizi takdir ediyor olabilir. Bu çevrenin mesleğimize olan yeterliğini kim ölçebilirki. Küçük çevre aferim diyebilir. Bunun en güzel göstergeside çevremizdeki grafik kirligi... yollarda ne çirkinlik görüyoruzherkes tasarımcıdır

https://www.grafikerler.net/ideal-gr...-t28849p2.html
yukaridaki sayfada grafiker olabilmek için temel sanat eğitimi dersi almak gerekiyor doğrusunu anlatmaya çaliştim. Grafik tasarim eğitimi uyğulama gerektirir... internet ne yazik ki bu durum için yeterli olmuyor. Konun detayini bilemedginiz ve bu uyğulamaları yapmadiginiz için yanlış bir fikre sabitlenmişsiniz.

Program bir araçtir... bilgisayarda öyle... Ben, hiç program ve bilgisayar olmadan tasarım yapar, baskıya hazırlarım. Ben programin esiri degilim. Program benim aracım. Olay bu açıdan bakarsanız grafikerin hangi konuda kendisini geliştirmesi gerek anlayabilirsiniz....

Türkiyede, esnek ambalaj fabrikalarinda bu sistemin ismi silindir kazima olarak yerleşmiştir. Uzun yıllar böyle bir işletmede çalıştım.

Aksine grafiker, kazıma açı değerini cok iyi bilmedir ve operatoru bu yönde yönetmelidir. Baskını kalitesisini kontrolu elinde tutmalıdır.

Okularımız ne yazik ki 4 yil... temeli vermekle yükümlü gerisi kişiye kalmıştır. Biz bunada pratik diyoruz. Her meslekte olduğu gibi... staj denen bir dönem var.. İş pratiğini öğrenmek için.
Bir nik idda ediyor, ben bir grafikeri, silerim yeniden çizerim diye... hatta grafikerim bile demiyor... Programciyim diyor... bende bir niki ciddiye alip cevap yaziyorum... bu nike hitaben degil aslında... bu yaziyı okuyan grafiker adaylari için,
Doğru bir tanedir... Bütün dünya yaniliyor olamaz dimi? Okullar kapanmıyor. aksine yenileri açılıyor...

burada uzun uzun yazılanları okumak isterdim ama şu an işteyim ve vaktim yok. ama örnek vererek yorum yapmadan da geçemeyeceğim.

Ben coğrafya mezunuyum, şu anda bir reklam şirketinde çalışıyorum ve işe gireli daha 3 hafta oldu. Ben işe girmeden 3 hafta önce bi bayan da burada işe girmiş ve dün o yeteneği olmadığı için kovuldu.

O 4 yıl resim öğretmenliği okuduğu halde işi yapamadı.
Ben 4 yıl coğrafya okudum, bu işe "haziranda çıkacam" diye girdim, ama patron daha şimdiden "sen hep bizimle çalış" diyor.

Tamam resim öğretmenliği okuyan tasarımcı değildir ama, coğrafya okuyandan daha fazla tasarımcı olması gerekir!


Resim öğretmenliği okuyan bir tasarımcıdır....Verdiginiz örnek ile kendinizi mutlu etmişsiniz... Size yalan söylüyorsunuz demiyorum. Fakat çok istisna bir örnek...yetersiz birisi yanliş bir okul okumuş. Tıpkı sizin gibi. Cografya okumak isteyen başka birisinin hakkını yemişsiniz... Tipki grafiker olmak isteyen birisinin, coğrafya okumuş halde grafiker olarak, hakkını yemek gibi. Keşke Türkiye koşulları daha iyi olasaydida grafik okuyabilseydiniz. Böylece bahsettiginiz yeteneğinizi çok daha verimli kulanmayı öğrencektiniz. Hiç bir şey için, geç değil özel yetenek sınavlarına hazırlanmalısınız. Sırf özel yetenek sinavi ile resim bölümünü kazanmış bir bayanı yeniden halt etmek için yeniden deneyin derim...
zozz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zozz

Webmaster / Antalya

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #64
Herkesin doğrusu kendinde saklı. herkese iyi çalışmalar..
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(48)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #65
Herkesin doğrusu kendinde saklı. herkese iyi çalışmalar..
Elbette insanlar özel yaşamlarında kendi doğru ile yaşar... Fakat bizim bahsetigimiz konu doğru toplumsal bir doğru...
Yeni gelen mesleştaşlarımın kişisel doğrulardan etkilenmesini istemiyorum. Hatta etkilenler içinde üzülüyorum...
Bu konuda doğru gerçekten bir tane...
farukcagla isimli Üye şimdilik offline konumundadır

farukcagla(64)

Sanat Yn. / İstanbul

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #66
burada uzun uzun yazılanları okumak isterdim ama şu an işteyim ve vaktim yok. ama örnek vererek yorum yapmadan da geçemeyeceğim.

Ben coğrafya mezunuyum, şu anda bir reklam şirketinde çalışıyorum ve işe gireli daha 3 hafta oldu. Ben işe girmeden 3 hafta önce bi bayan da burada işe girmiş ve dün o yeteneği olmadığı için kovuldu.

O 4 yıl resim öğretmenliği okuduğu halde işi yapamadı.
Ben 4 yıl coğrafya okudum, bu işe "haziranda çıkacam" diye girdim, ama patron daha şimdiden "sen hep bizimle çalış" diyor.

Tamam resim öğretmenliği okuyan tasarımcı değildir ama, coğrafya okuyandan daha fazla tasarımcı olması gerekir!
Sayın Demente,
Hep söylüyoruz;
1-Cahil patronlar gerçek tasarımcı istemiyor, ucuz eleman istiyor diyoruz.
2-Cahil patronlar tasarımcı değil GRAFİK AMELESİ istiyor diyoruz.
3-Cahil patronlar hak edene yüksek maaş değil, ezebildiğine az maaş veriyor ve sömürü temeli üzerinden çalıştırıyor diyoruz.
4-Cahil patronlar iyi tasarımı bile bozuyorlar, müşterinin istediğini yapıp para kazanmak uğruna müşteriye itiraz etmeyecek eleman barındırıyorlar diyoruz...

Şimdi bütün bunları yok sayarak;

Nasıl olur da resim öğretmeni GRAFİKERLİKTE başarısız oldu da Coğrafya mezunu başarılı oldu dersiniz?

Lütfen Grafika Lintas, Parajans, Moran, Leo Burnet Markom, Pars Mac Cann gibi ajanslarda COĞRAFYA MEZUNU OLARAK GRAFİKERLİK YAPIN, ondan sonra kendinizi başkalarıyla kıyaslama yapın.

Zaten bütün mesele burada, cahillerin egemen olduğu piyasada kimin hangi prensiplere ne olduğu belli değil.

Şalgam pazarında kristal bir cam elmas gibi değerlendirilirse suç kristalin değildir.

Hata, şalgamcıların kuyumculuk yapmasındadır. Hoş, kristale de elmas parası ödenmiyor, o da ayrı konu...

Yanlışlarla yanlışı kıyaslayarak doğru elde edemezsiniz. Eksi ile eksinin çarpımı her zaman artı etmez...
grafiker.iso isimli Üye şimdilik offline konumundadır

grafiker.iso

Grafiker / Ankara

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #67
Ortaokul ve liselerde bize münazara ve münakaşa müsabakaları yaptırırlardı. Münakaşada taraflar iki zıt konuyu ele alır, aldıkları konunun sahibi olur ve o konuyu ölümüne savunurlardı. Konunun haklılığı, doğruluğu önemli değildi. Çünkü o konu sahiplenilmişti.
Bu forumda da bu münakaşayı görüyorum. Herkes kendi sahip olduğu özelliğini ölümüne savunuyor. Haklı olan da haksız olan da kendi haklılığını ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla ortaya herkesin kendi doğrusu ile oluşan bir karmaşa çıkıyor.
Bu karmaşayı herkes lehine çevirebilir.
Nasıl mı?
Birbirlerine karşı nezaket kurallarına riayet ederek hitap ederek.
Acaba diğeri benim düşüncemden farklı daha iyi bir düşünce ye sahip olabilir mi? sorusunu kendine sorarak.
Benim çözemediğin problemi başkası nasıl çözüyor? diye merak ederek.
....................
Saygılar
İsmail EV
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(48)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #68
Ortaokul ve liselerde bize münazara ve münakaşa müsabakaları yaptırırlardı. Münakaşada taraflar iki zıt konuyu ele alır, aldıkları konunun sahibi olur ve o konuyu ölümüne savunurlardı. Konunun haklılığı, doğruluğu önemli değildi. Çünkü o konu sahiplenilmişti.
Bu forumda da bu münakaşayı görüyorum. Herkes kendi sahip olduğu özelliğini ölümüne savunuyor. Haklı olan da haksız olan da kendi haklılığını ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla ortaya herkesin kendi doğrusu ile oluşan bir karmaşa çıkıyor.
Bu karmaşayı herkes lehine çevirebilir.
Nasıl mı?
Birbirlerine karşı nezaket kurallarına riayet ederek hitap ederek.
Acaba diğeri benim düşüncemden farklı daha iyi bir düşünce ye sahip olabilir mi? sorusunu kendine sorarak.
Benim çözemediğin problemi başkası nasıl çözüyor? diye merak ederek.
....................
Saygılar
İsmail EV
Haklısın...Başka bir sayfada da ipin ucu kaçınca... kaçtı...
Ben kendi adima yeni sayfalarda daha nazik olmaya çalışacagim...
zozz isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zozz

Webmaster / Antalya

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #69
peki neden okul okuyupta yeterince iyi olamayanlar var diyemiyorsunuz? şiddetle karşı cıkıyorsunuz bu duruma? Şu an yerli piyasada okuyamayıpta cok iyi tasarımcılar var programcılar, web programcılarvar.
Nüket HOTALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır

Nüket HOTALI(48)

Hiç Biri / İstanbul

Standart
Alt 21 Ekim 2008 #70
peki neden okul okuyupta yeterince iyi olamayanlar var diyemiyorsunuz? şiddetle karşı cıkıyorsunuz bu duruma? Şu an yerli piyasada okuyamayıpta cok iyi tasarımcılar var programcılar, web programcılarvar.
Bence, okuyupta yeterince iyi olamayan grafiker yoktur. Çünkü okullar özel yetenek sınavi ile grafik öğrencisi alıyor. (Özel yetenek sinavi ile bir okula girdim. Torpil iddalarina innamiyorum. Sadece okul kazanamayanların uydurmasıdır)
Yeterince pratik yapamayan,, teori ve uygulamasını iş hayatina uyarlamayı beceremeyen vardır. Birde bu pratigi kazanmasına izin vermeyen bir kitle var. Yeni okul mezunu, gözü kapalı program kullanın yanina düşüyor. Programcı bu program bilmiyor diye dalga geçiyor ve eziyor...Hatta bu sayfalar ayaziyor yeni mezun program bilmiyor yazik diye. Heves kiriyor....Firsat tanimiyor... Okularda program ögretilmez.
Programci ve web programcilari bence bu konunun disindadir...
Bir okul mezunda kursa gidip program ögrenebilir. Herhangi bir vatandaşta.
Konu Kapatılmıştır

Etiketler
herkes, tasarımcıdır

Benzer Konular
Konu Konu Bilgileri Forum Cevaplar Son mesajlar
Grafik Tasarımcı nasıl birisidir? ajanstekina Temel Tasarım İlkeleri 339 01 Nisan 2013 10:03
Herkes Fıkrasını Yazsın N/A9 Graficafe 26 14 Haziran 2009 20:15

Kapat
Şifremi Unuttum?