Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İllustratorde çalışma alanını eşit parçalara bölme

duvar

🌱Yeni Üye🌱
Mrblar, İllustrator da çalışmaya başlamadan sayfayı 9 eşit parçaya şeklinde işaretleyip o şekilde çalışmak istiyorum nasıl yapacağımı bulamadım. Photoshopta "Divide slice" şekilinde bir panel çıkıyordu alttan ve üstten istedeğim kadar parçalara ayırabiliyordum. İllustrator de nasıl oluyor?

Benzer konular

gokhanyaka

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
1. Eğer ekranda cetveller görünmüyorsa cetvelleri (rulers) view menüsünden açın.
2. Sayfa üzerine yatay ve dikey olarak kılavuzları(guides) gelişigüzel yerleştirin(olmasını istediğiniz sayıda).
3. Ekrana sağ tuşla tıklayıp guide'ların kilidini açın.(unlock guides)
4. Window-Align menüsünü açıp genişletin (show options) ve Align to kısmını Artwork olarak seçin.
5. şimdi sayfanın 4 kenarına yapıştırmak için birer tane kılavuz çizgisi seçip align menüsünden kenara hizala komutlarını kullanın. Şu anda diğer kılavuz çizgileri sayfa üzerinde karışık duruyor olsa bile sayfaların kenarlarında 4 tane kılavuz çiginiz olması lazım.
6. kılavuz çizgilerini (sadece yatay olanların tümü - yada sadece dikey olanları) seçerek Align menüsündeki Distribute (dağıt) bölümündeki Horizontal Distribu center ve Vertical distrube center butonlarına tıklayarak eşit mesafede yerleştirin.
7. Sonrasında kılavuzları tekrar kilitleyerek yanlışlıkla seçilerek kaymasını engelleyebilirsiniz.

duvar

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim. Ama ne kadar uzun muş illustratorde bu iş.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Daha kolay yöntemi var evet.

Object > Path > Split into Grid menüsü ile açılan penceredeki değerleri değiştirerek istediğiniz çalışma alanını oluşturabilirsiniz.

Kolay gelsin..