Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bu soruları cevaplayabilirsem coreli terk edeceğim

controller

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar,

1998 yılından beri grafik işleriyle uğraşıyorum, 12 sene web tasarımı, tabelacılık, ajans vs. hemen hemen tasarımın her koluyla ilgiliyim, şuanda matbaada çalışıyorum ve sürekli corel draw kullanıyoruz, fakat illustrator'e geçmeyi düşünüyorum. Çünkü sürekli ai uzantılı işler geliyor ve haliyle açmakda bazen zorlanıyoruz. Her ne kadar bildiğimi düşünsem de bu programı, corelden bir türlü kurtulamıyoruz. Açıkçası oturdum ve bazı notlar aldım, gerek youtube videoları olsun, gerekse forumlar beni tatmin etmedi, bazı sorularım var, eğer cevaplayabilenler olursa, ben de corelden kurtulup bir illustratorcü olma yolunda ilerleyeceğim.

Sorunlar şöyle;

ADOBE ILLUSTRATOR'de YAPABİLMEK İSTEDİKLERİM:

1- Nesneyi coreldeki gibi (corelde tek tuşla P ye basılarak yapılıyor) bir tuşa basarak sayfada ortalayabilir miyim?

2- Resmi, objeyi ve ya nesneyi, diğer bir nesne ile tıkladığımda nesneyi sabit kıldığım noktaya sağ-sol-alt-üst şeklinde yaslamak istiyorum (corelde b-t-r-l bottom, top, right, left şeklinde bunu yapabiliyorum) bir türlü yapamadım, çok kafa karıştırıcı, varsa kısayolunu paylaşır mısınız.

3- Wordden kopyaladığım yazıları sütunlara bölebilmek istiyorum, gazete ve dergi tasarımı için çok gerekli oluyor.

4- Yazıların ortasına bir resim attığımda, resmin etrafından çevrelemesini ve resime dokunmadan, sarmalayarak yanlarına yapışarak yazabilmek nasıl yapılır? Paragraf metni sarmalasın olayı yani.

5- Bir kabın içerisinde resmi ya da diğer bir objeyi atabilmek ve içinde istediğim yere konumlandırabilmek istiyorum. Mesela çizdiğim bir dairenin içerisinde bir resmi gömebilmek istiyorum.

6- Resimlerde CMYK konvertleme, text konvertleme nasıl yapılır?

7- Hazırladığım bir kartvizit dosyasına nasıl kros atar ve taşma paylarını ayarlayabilirim. Otomatik montaj var mıdır, otomatik kros olayı var mıdır?

8- Ton eğrisi, resimlerin renkleriyle nasıl oynayabilirim?

9- Çalıştığım sayfaya çerçeve atayabilir miyim? Bunun için sayfa boyutunda kare ya da dikdörtgen mi çizmem gerekiyor?

10- Köşe ovalleştirme nasıl yapabiliriz?

11- Dönüşüm, kopyalama, nesneyi birden fazla şekilde çoğaltma, mesela 5 er mm. arayla kopyalama nasıl yapabiliriz?

12- Yazılara nasıl kontör verebiliriz?

13- Resimlerin kenarlarını temizleyebilir miyim? Yoksa bunu photoshop tarzı bir programda mı yapıp buraya almak mantıklı?

14- Izgaraya yapış, kenarlara yapış gibi nesneleri hizalarken kolaylık yaratacak yöntemler var mıdır?

15- Resimlere lens nasıl verebiliriz?

16- Degrade kutucuklar nasıl yaparız? Hazırladığımız bir degradeyi diğer kutucuklara da sürükle bırak gibi bir teknikle yada her nasılsa nasıl uygulayabiliriz? Mesela altın efektli bir kutucuğun rengini yazıya da kopyalayabilmek mümkün müdür?

17- Çoklu sayfalar nasıl yaparız? Mesela bir sayfa boyutunu değiştirdiğimde tüm sayfaların boyutunu nasıl değiştiririz? Bunu tek tek mi yapmak gerekiyor?

Şimdilik benim gözüme çarpan konular bunlar, şunları öğrenebilirsem corelin pabucunu dama atabiliriz.

Lütfen bildiğiniz soruların cevaplarını numarasıyla verebilirseniz çok iyi olur, teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Herkese iyi çalışmalar