Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Cinema 4D video-animasyon

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
photoshop,corel gibi grafik tasarım programlarının eskisi kadar cazip olmadığını düşünüyorum ve video-animasyon programları öğrenmek istiyorum aklımda birden fazla program var (after effects, illustrator, 3d vs)
önceliği hangisine verirsem daha sağlıklı bir sonuç alabilirim? nasıl bir yol izlemeliyim? özellikle profesyonel arkadaşlardan bu konuda fikir bekliyorum, bana yardımcı olursanız sevinirim...

Benzer konular

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Adobe After Effects, Finalcut, Maya, Cinema 4D
Bence bu programları tercih edin. Ayrıca, öncelikle 3D yazılımlarıyla bu işe başlamak daha iyi olur sanırım. Çünkü bu programların particle, Mograph gibi özelliklerini kavramak Diğer efekt ve montaj programlarını (After effects vb.) çok daha rahat ve etkin kullanmak için sağlam bir temel olur.

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkürler gök-khan yalnız kafama takılan bişi var 3d programdan önce illustrator ögrenmem gerekirmi?

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Aslında hepsinden önce çok iyi çizim yapman gerekir. Bu işin en temel kısmı. Illustrator'a gelince tabiki bilmende fayda var hatta şart. Çünkü vektör tabanlı programların çizim araçları 3D programlarına göre daha rahat kullanılıyor. O yüzden 3D çalışırken bayaa bir işine yarar. Bunların dışında daha genel bir tavsiyede bulunayım; Öncelikle Grafik üzerine yoğunlaş sonra bunlara başla derim. Grafik sadece tek düzlemde illustrasyon ve imaj düzenlemek değildir. 3D ve benzeri uğraşlar da Grafik'in bir parçasıdır. Grafiğin temelini iyi kavramaya bak bence.

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
önerilerin için saol gök-khan ciddiye alıcam
ben zaten 9 yıldır grafik tasarımla iç içeyim çizimimde fena değildir

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bende bir ekleme yapayım. Programların hepsinin ana amacı vardır zorlarsak çok farklı şekillerde de kullanabiliriz.

Ayrıca hepsinin bir araç olduğunu bilmek gerekir. Gerekli tasarım ve kurgu bilgisine, işin teorisine sahip olmayan birinin bu programlarla hiç bi şey ortaya koyamayacağı da aşikardır.

Photoshop: Fotoğraf düzenleme, bitmap editoru, Vektörelde özellikleride vardır.
İllustrator: Vektörel çizim programı
Corel Draw: Vektörel çizim programı
After effects: Video efekt, animasyon ve bindirme (composit) programı
Cinema 4d: Kolaylığı ve hızıyla, kullanıcı dostu olmasıyla rakiplerini geride bırakan 3d modelleme ve animasyon programı.

Mesela ben yukardaki programların hepsini çok iyi derecede kullanabilen birinin deha olduğunu düşünürüm. Önemli olan alanını seçebilmek oraya yönelebilmek.

Ben şöyle derim mesela video sanatı ile uğraşacaksan illustratoru bilmek gibi bir şartın yok. After effectci arkadaşlarımın hiç biri anlamaz mesela:)

Ama vektörel bir program bilmek önemli bir artıdır orası ayrı.

3d alanına yöneleceksen ben sana cinema4d + bir video edit programının (premiere, final cut, avid vb.) üstünde durmanı öneririm takviye olarak da photoshop

Video art diyorsanda öncelikle after effects + video edit programı ve photoshop derim.

En son bunlara ilave bir vektörel program freehand olur, AI, corel farketmez. Bu tür programlar (3d ve after) vektör dosyaları genelde AI 3 - 4 formatında alırlar. Yukarıda saydığım vektör programlardan zaten bu çıktıyı her zaman alabilirsin.

Bu seçtiğin alanlarda en azından orta ayar bir duruma geldiğini düşündüğünde diğerlerine o zaman atlarsın.

Kolay gelsin.

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
verdiğin bilgiler için tşkler feylosoft
bende zaten seninde söylediğin gibi seçtiğim bir alanda orta ayara gelince diğerine geçmeyi istiyorum yapmak istediğim çok şey var ama bunlar için zaman gerekir hepsini bir anda öğrenemem öğreten biri olsa öğrenebilirim ama cinema4d vsyi kendi kendime öğrenicem çünkü ankara her ne kadar başkent olsada burda bu programları öğreten hocalar bile çok yetersiz daha önce gittiğim ve araştırdığım kurslardan biliyorum hatta cinema4d eğitimi veriyormusunuz diye sorduğum bir kursta saf saf suratıma baktılar. ve paramı sokağa atmak istemiyorum
İnşallah ilerde yaptığım animasyon çalışmalarını sizinle paylaşabilirim

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
verdiğin bilgiler için tşkler feylosoft
bende zaten seninde söylediğin gibi seçtiğim bir alanda orta ayara gelince diğerine geçmeyi istiyorum yapmak istediğim çok şey var ama bunlar için zaman gerekir hepsini bir anda öğrenemem öğreten biri olsa öğrenebilirim ama cinema4d vsyi kendi kendime öğrenicem çünkü ankara her ne kadar başkent olsada burda bu programları öğreten hocalar bile çok yetersiz daha önce gittiğim ve araştırdığım kurslardan biliyorum hatta cinema4d eğitimi veriyormusunuz diye sorduğum bir kursta saf saf suratıma baktılar. ve paramı sokağa atmak istemiyorum
İnşallah ilerde yaptığım animasyon çalışmalarını sizinle paylaşabilirim

Aslında kendin öğrebilirsin eminim bir çok insan kendi öğrenmiştir. Ama nasıl öğreneceğini bilmiyor olabilirsin.

İşte sana basit bir yol.

Bir cinema 4d kitabı al - Ya da sitedemizde de olan e-book'u indir sürüm önemli değil.

Sonra orda yazılan teorik şeyler dahil hepsini oku sonra da uygula

Programın mantığını cözmeye çalış. Özellikle arayüzününü iyi öğren.

Biraz programı çözdükten sonra internetteki basit tutoriallere ve anlatımlara geç. İngilizce olmaları önemli değil. sadece c 4d üstüne kurulmuş türkçe siteler var.

Sonra tutorialleri zorlaştır.

2 ay sonra baktığında programı cözmüş olduğunu göreceksin. Geriye uzmanlaşmak kalıyor sadece

Ben bir çok programı böyle çözdüm. Garantili yani:)

Ankara aslında kurslar yönünden şanslı bir şehir, MÜY ve max konusunda çok iyi eğitim veren bildiğim yerler var. Ama c4d'de yok tabi.

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
photoshopu ve frontpage i yıllar önce bu şekilde çözmüştüm bende.Ankara kurslar konusunda şanslı şehir ama içindeki hocalar tam donanıma sahip değil
tam donanımlı gibi görünen bir kurs var fiyatı 14.000 YTL buda bana çok fazla geliyor haliyle
herşey için saol

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Aslına bakarsanız günümüzde bir şeyleri öğrenmek için başkalarına muhtaç değiliz. Çünkü artık bilgi neredeyse hiçkimse'nin tekelinde değil. Eskiden bir alanda eğitim ya da bilgi almak o işin erbab'larının ve eğitim kurumlarını eline bakardı (Üniversiteler, kurslar vb. ) fakat bugün durum çok farklı. İstediğiniz her konuda bilgiye ulaşmak internet sayesinde artık mümkün. Yapmamız gereken öncelikli şey şu; Ne istediğimize ve ne yapacağımıza karar vermek. Kalan kısmını bilgi olarak edinmek artık sorun değil. Tek sorun bilgiyi somut olarak ortaya koyabilmek. O' da kişinin becerisine bakar.
Kurslara para vermek bana anlamsız geliyor çoğu zaman. Ayrıca 2 günde öğrenilebilecek bir şeyi 1 ay'a yayıyorlar. Zaman kaybı resmen. Ya kendiniz uğraşın, ya da bilen biriyle başına oturup birebir sorma ve öğrenme yoluna gidin.

senoladnar

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sana tavsiyem flash8 kullan ben de kullandim cok güzel ama ara verince bıraktım tasarım üzerine kendimi geliştiriyorum:angel::angel:

RyAnShArK

🌱Yeni Üye🌱
video animasyonu konusunda maya en iyisidir fakat mayayı kullanmaya 1 ay bile ara verirseniz kullanımını unutursunuz hem render motorunun hızlı olmasıyla hemde modellemenin daha kolkay yapıldığı cineme4d yi tercih etmenizde fayda var

superberdus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Maya ile kesinlikle uğraşma bence. Bu soruyu Newyorktan soruyorsan zaten yanlış adrestesin derim. Senin için en iyi üç eleman: Cinema 4D, After Effect ve Premierdir. RelaFlow' da mevcuttur, ama bu programı kullanabilmen için Cinema 4D' yi ve particle mantığını iyi öğrenem gerekir. Sağlam bir ingilizcen varsa buralarda dolaşma, ingilizce kaynaklı yüzlerce ders var, onları izle kesinlikle öğrenirsin. Tabi sana kalmış artık.

A.Volkan ÖZER

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Başlangıç olarak arayüzün basitliği ve kullanım mantığının kolaylığından dolayı sahne geçişleri birleştirme ve render işlemi için Sony Vegas® Kullanabilirsiniz. Adobe After Effect görsel çalışmalarda onlarca plugini bir araya getirmediğiniz takdirde görüntü kalitesinde ancak amatör düzeyde kalır Cinema 4D Gerekli eklentilerle çok daha iyi sonuç verebilmektedir. Photoshop ve Illustratior efektler için yeterli olabilir ama mac kullanıyorsanız freehand den çıkacak grafik vektörler uygulanabilirlik açısından çok daha şık olabilir.

oct-4

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Aslına bakarsanız günümüzde bir şeyleri öğrenmek için başkalarına muhtaç değiliz. Çünkü artık bilgi neredeyse hiçkimse'nin tekelinde değil. Eskiden bir alanda eğitim ya da bilgi almak o işin erbab'larının ve eğitim kurumlarını eline bakardı (Üniversiteler, kurslar vb. ) fakat bugün durum çok farklı. İstediğiniz her konuda bilgiye ulaşmak internet sayesinde artık mümkün. Yapmamız gereken öncelikli şey şu; Ne istediğimize ve ne yapacağımıza karar vermek. Kalan kısmını bilgi olarak edinmek artık sorun değil. Tek sorun bilgiyi somut olarak ortaya koyabilmek. O' da kişinin becerisine bakar.
Kurslara para vermek bana anlamsız geliyor çoğu zaman. Ayrıca 2 günde öğrenilebilecek bir şeyi 1 ay'a yayıyorlar. Zaman kaybı resmen. Ya kendiniz uğraşın, ya da bilen biriyle başına oturup birebir sorma ve öğrenme yoluna gidin.
evet çok doğru diyorsun ama bu zamanda çok az kişi bu tip konularla ilgileniyor keşke olsa diyor insan bire bir öğrenmek gibisi yok ama olmayınca kurslara mecbur kalınıyor her ne kadar basit bir şeyi uzun zamana yaysalarda elimiz mahkum oluyor işte..

super1

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar katılıyorıum size bende cinema 4d görsel eğitim cd si aldım demoyuda yükledim başladım çalışmaya inanmazsınız 1 ayda ayrıntılı olmazsada çok güzel çizimler yaptım
şimdi çalılşmaya devam ediyorum kendimede güveniyorum çözücem yalnız bilen birisini bulsam kurs parasını ona vercem günde 1 saatini bana ayırsın yeter azmin aşamıcağı şey yok. bizim yabancılardan ne eksiğimiz yeterki bize destek olsunlar...:)))

ayyon

🌱Yeni Üye🌱
Bende bir ekleme yapayım. Programların hepsinin ana amacı vardır zorlarsak çok farklı şekillerde de kullanabiliriz.

Ayrıca hepsinin bir araç olduğunu bilmek gerekir. Gerekli tasarım ve kurgu bilgisine, işin teorisine sahip olmayan birinin bu programlarla hiç bi şey ortaya koyamayacağı da aşikardır.

Photoshop: Fotoğraf düzenleme, bitmap editoru, Vektörelde özellikleride vardır.
İllustrator: Vektörel çizim programı
Corel Draw: Vektörel çizim programı
After effects: Video efekt, animasyon ve bindirme (composit) programı
Cinema 4d: Kolaylığı ve hızıyla, kullanıcı dostu olmasıyla rakiplerini geride bırakan 3d modelleme ve animasyon programı.

Mesela ben yukardaki programların hepsini çok iyi derecede kullanabilen birinin deha olduğunu düşünürüm. Önemli olan alanını seçebilmek oraya yönelebilmek.

Ben şöyle derim mesela video sanatı ile uğraşacaksan illustratoru bilmek gibi bir şartın yok. After effectci arkadaşlarımın hiç biri anlamaz mesela:)

Ama vektörel bir program bilmek önemli bir artıdır orası ayrı.

3d alanına yöneleceksen ben sana cinema4d + bir video edit programının (premiere, final cut, avid vb.) üstünde durmanı öneririm takviye olarak da photoshop

Video art diyorsanda öncelikle after effects + video edit programı ve photoshop derim.

En son bunlara ilave bir vektörel program freehand olur, AI, corel farketmez. Bu tür programlar (3d ve after) vektör dosyaları genelde AI 3 - 4 formatında alırlar. Yukarıda saydığım vektör programlardan zaten bu çıktıyı her zaman alabilirsin.

Bu seçtiğin alanlarda en azından orta ayar bir duruma geldiğini düşündüğünde diğerlerine o zaman atlarsın.

Kolay gelsin.

söylediklerine katılıyorum arkadaşımın. yukarda saydığı programları kullanıyorum. bu programları iyi derecede bilirsen istediğin herşeyi yaparsın.