Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Clown's Mirror

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilk tipografi çalışmam kısa bir surede bitirdim o yuzden hatalar olabilir. Uzun zamandir logo,kartvizit,tabela vs vs gibi şeylerde ürün veriyorum bu çalışma hem eğlendirdi hemde rahatlatti o yuzden :). İlginiz için teşşekkurler.

tipo.jpg

Benzer konular

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
tipografiden ziyade daha çok kolaj çalışmalarına yakın bir tarz yansımış

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
olabilir cok fazla bılgım yok bu konuda ama gorduklerıme dayanarak harflerı kullandım cızımde ılerlıyen zamanlarda daha basarılı olur sanırım.

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
olumlu olumsuz yorum olursa sewinirim bu konuda yeni oldugumdan gelısmek ıcın bılgılere ıhtıyacım olacaktır.

menefrega

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.burakkomurcu.com
tipografiden ziyade daha çok kolaj çalışmalarına yakın bir tarz yansımış

kesinlikle katılıyorum fakat bence şöyle birşeyler yap profesyonel tipografik çalışmalar incelersen daha iyi olabilir senın acından.. Çünkü burada tipografik hiçbirşey yok.. Değişk fontları yan yana kullanmak tipografik tasarım değildir.. sadece google a " typography " yazsan bile onlarca güzel tsaarım çıkıyor... Başarılar ;)

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
tipografi harfleri resimlerle beraber kullanarak harflerın ozgunluguunden yararlanarak dusunceyı resmetme olayı degılmıdır?

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
Tipografi - Typography

Tipografi (Yunanca τύπος (typos)="form" ve γραφία (graphia)="yazmak" sözcüklerinden) yazıyı bir forma sokma sanatı ve tekniğidir. Font (yazı tipi), font büyüklüğü, satır uzunluğu, satır arası boşluk ve benzeri unsurların kombinasyonları ile yapılır. Yayımlanacak yazınsal içeriğin bir forma sokulması veya tasarımı olarak da tanımlanabilir. Türkçe tipografya olarak da çevrilmiştir. Terim Türkçeye Fransızcadan geçmiştir.
Her insanın yaşamında harflerin ve yazıların mutlaka bir yeri vardır. Bu konuda bazılarımız şüphesiz daha bilinçliyiz. 1456'da matbaanın icadından ve daha sonra bilgisayarın oluşumundan bu yana pek çok değişiklik meydana gelmiştir. Son iki yüzyılda tipografinin gelişimi hız kazanmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında müthiş bir degişim olmuştur. Değişim halen devam etmektedir.

Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır. Artık istediğiniz fontu bilgisayarınıza indirerek sahip olabiliyorsunuz. Fakat daha sonra önemli bir sorunla, kalite problemiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Sunulan harflerin sadece küçük bir bölümü güzel. Halkın iyiyi kötüden ayıramaması ise bir başka sorun. Kolay bir yol olarak sürekli bilgisayar kullanılması beraberinde başka problemler getirmektedir.

Tipografide çok sayıda kural ve onları uygulamak için çeşitli yollar vardır. Hataları görmek için eğitimli ve çok pratik yapmış bir göze her zaman ihtiyaç vardır, çünkü bilgisayar bir tanrı değildir.

O bize yardım eder fakat mükemmel degildir. Altın kural 'doğru olması degil, doğru görünmesi gerekir'dir. Bunu ancak tipografi ile ilgiliyseniz görebilirsiniz. İşte bu noktada yazının gerçek uzmanı bir amatörden ayrılabilir. İnanın hemen hemen her gün çok sayıda yanlış tipografik metinle karşılaşıyorum.

Tipografinin karşı karşıya kaldığı en büyük sorun harflerin kapalı ve açık alanları arasındaki dengedir. Bunun bir exlibristeki yanlış uygulaması, resim ve yazıyı daha karmaşık hale getirmektedir. Yazı ve resim uyum içinde olmalıdır.

Tipografik bir exlibriste kompozisyona yardım edecek bir imaj da yoktur. Onu sadece harflerin gücüyle oluşturmak zorundasınız. Harfler gerçek hayatın referanslarıdır. Kişiliği, karakteri yansıtır. Bu yansımayı el yazımızda görebiliriz.

Grafolojiye fazlasıyla inanırım. Elyazısı kişiliğimizi en iyi yansıtan ve oldukça zengin bir göstergedir. Buna konuda verilebilecek en iyi örnek kendine has müsveddeleri ile Leonardo da Vinci'dir.

Ne acınacak şey ki bilgisayarın istilası karşısında giderek el yazımızı, dolayısıyla da kimligimizi kaybediyoruz.

Prof. Martin R. Baeyens

tipo3.jpg

kaynak kendini biliyor ;)

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgi için teşekkürler volkan...Bir kısmı çok hoşuma gitti...Onunla ilgini bir çalışmada yapmıştım ancak mantıksız bulanlar olmuştu :) Senin paylaşımın sayesinde sanırım daha anlaşılır olacak.İlgili yeri Aynen alıntı yapıyorum;

"Son iki yüzyılda tipografinin gelişimi hız kazanmış, bu süre içinde yazı karakterlerinin yapılarında ve boyutlarında müthiş bir degişim olmuştur. Değişim halen devam etmektedir.
Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır."

"Fontların bu müthiş istilası"...

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
Bilgi için teşekkürler volkan...Bir kısmı çok hoşuma gitti...Onunla ilgini bir çalışmada yapmıştım ancak mantıksız bulanlar olmuştu :) Aynen alıntı yapıyorum;

"Fontların bu müthiş istilası yazı kullanımını kolaylaştırmıştır."

ben teşekkür ederim YoŞa bencede çok güzel betimlenmiş. günümüzde çok font var ama sayılı fontlar vardır yaptığımız işlere hükmeder Swis Helvatica geometri futura humanist ve şimdi aklıma gelemeyen bi kaçı tabiki diğerleri çöpe atılacak değil ama genelde kullandıklarımız kullanılanlar belli başlıdır.

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
ben teşekkür ederim YoŞa bencede çok güzel betimlenmiş. günümüzde çok font var ama sayılı fontlar vardır yaptığımız işlere hükmeder Swis Helvatica geometri futura humanist ve şimdi aklıma gelemeyen bi kaçı tabiki diğerleri çöpe atılacak değil ama genelde kullandıklarımız kullanılanlar belli başlıdır.

KEsinlikle katılıyorum...Font bilgisinin henüz oturmadığı aşamada ,mevcut fontlar hazine gibi geliyor tasarımcıya...Profesyonelleştikçe bakıyorsun ki işe yarar 3-5 tane font var...Ve bunlar bir süre sonra yetmez oluyor...İşte ozamanda kişi kendi fontlarını tasarımına uygun şekilde şekillendirmeye ve yeni fontlar yapmaya başlıyor...

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
KEsinlikle katılıyorum...Font bilgisinin henüz oturmadığı aşamada ,mevcut fontlar hazine gibi geliyor tasarımcıya...Profesyonelleştikçe bakıyorsun ki işe yarar 3-5 tane font var...Ve bunlar bir süre sonra yetmez oluyor...İşte ozamanda kişi kendi fontlarını tasarımına uygun şekilde şekillendirmeye ve yeni fontlar yapmaya başlıyor...

çok doğru tespit etmişsin :) inan ilk zamanlarım geldi aklıma :) o zmanlar nefret ederdim swis den şimdi ise en büyük dostlarımdan biri :) aynı şekilde DIN ailesi :D ama tabiki fontların yetmediği anlarıda yaşıyor ve dayanamayıp onları kırdığımız çalışmalarımızda yok değil:rofl:

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
:) dimi ama,kafayı yerdik....Çalışmayı yapan arkadaşa rahatsızlık vermeyelim...Arkadaşım bol bol araştırmanı öneriyoruz...İyi çalışmalar dileriz...

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
cok tesekkurler beyler bılgılendırmeler ıcın yanlıs dusunnup yaptıgım bır calısma olmus kolaj calısması olmus gercekten. tekrardan bılgılendırme ve yorumlar ıcın tesekkur ederim.

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşalara katılıyorum sölicek başka bişi bırakmamışlar zaten
başarılar arkadaşım...

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
değişik bir çalışma olmuş