Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

CMYK ve RGB'nin teknik açıdan farkı. Siyah ve Beyaz'ın Sihri.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Hepimizin bildiği gibi CMYK ve RGB çok sık kullandığımız tabirler ve renk teknolojisidir, bir çoğumuz farklarını biliyoruz ancak genel olarak bilenen fark RGB ekran görüntüsü CMYK ise baskı için kullanılır. Bu işin teknik açıdanda birkaç farkı var bilmeyen arkdaşlar için küçük bir anektod.

CMYK: Maddesel renklerdir (elle tutulabilir)
RGB : Işıksaldır elle tutulamaz

CMYK: Toplandıkça (karıştıkça) Siyaha doğru gider (Koyulaşır)
RGB: Toplandıkça (karıştıkça) Beyaza doğru gider (Açılır)

CMYK: Birleştirildikten sonra ayrıştırılamaz (Maddesel Olarak)
RGB: Herzman heryerde her ortamda tekrar 7 renge kadar ayrıştırılabilir

Bu yüzdendirki bizler monitörümüzde RGB ortamda CMYK gibi çalıştığımızdan renk uyumsuzlukları ile karşılaşıyoruz.

Bir dip not daha: Siyah ve Beyaz Renk değildir!..

Şu sebepten dolayı: Bir rengin renk olması için bir renk ile karıştığında bambaşka bir renk ortaya çıkması gerekir. Oysa SİYAH ve BEYAZ hangi renkle karışırsa karışsın yeni bir renk çıkmaz ortaya sadece o rengin açık veya konu tonları oluşur. Bu sebeple SİYAH ve BEYAZ renk olarak kabul edilmez.

------------------- Konu İçinde Konu İle İlgili Sorulara Verilen Cevapları İlk Mesaja Ekledim -------------------

merhaba ..
bilgi için tesekkürler..
ben yeni yeni ugrasıyorum tasarım işiyle..
merak ettiğim bir konu var..
ben corel de kart tasarımı yapıyorum.. cmyk veya rgb calısmamın baskıda ne farkı olusur..
yani cmyk baskı rengimidir yoksa ben hangi renktte calıssamda baskıda o mu cıkar.. bilmem sorabildim mi??

tesekkürler kolay gelsin..
Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın.

Ancak yukarda da anlattığım gibi. RGB renkler baskıya verilemez siz RGB de verseniz baskı aşamasında CMYK'ya dönüşecektir. Çünkü RGB ışıktır, ışıkla baskı yapılamaz.. :)

Bu sepeble kendiliğinden dönüşmesi yerine bizler CMYK olarak çalışırız buda resnklerin rastgele çıkmasını önler ve bizim verdiğimiz gibi sonuç alınır.

çok önemli bir konu teşekkür ederim, bende birşey sorucam.Fotoğrafçılar rgb modu kullanıyorlar, makinelerinin baskı modları rgb peki bu nasıl oluyor.
Bu durum çok farklı.. Aslında kafaların karışmaması için anlatmaktan çekindim ama elimden geldiğince anlatıyım..

4 Ana Başlıkla İncelersek:

1. Işık, Madde, Renkler ve Görme
Olay İnsanların Görme Sisteminin çalışması ile başlar.. Bizler görme işlemini gerçekleştirirken Işığı kullanırız yani kırmızı bir elmaya bakarken elmanın üzerine düşen beyaz ışık (7 renk) elmadan yansırken elmanın maddesel özelliğine göre bir kısmı yansır bir kısmı ise yansımaz (Kırmızı elmada Kırmızı renk hariç hiç biri yansımaz) ve gözümüze gelir burdanda beyne iletilerek gözümüze gelen ışığın sadece kırmızı olduğunu anlar ve elmayı kırmızı görürüz.

Bu olayda renklerin ışıkla oluştuğunu anlamamıza rağmen fark ettiyseniz yanlızca bir yerde ışık dışında bir olgu devreye girdi.. Elmanın maddesel özelliği... Burda renkleri oluşturan şey ışık iken renkleri ayırt edici özellik maddedir.

2.Grafik Tasarım, (CMYK ve RGB)
İlk mesajda anlattığım gibi. RGB renkler baskıya verilemez siz RGB de verseniz baskı aşamasında CMYK'ya dönüşecektir. Çünkü RGB ışıktır, ışıkla baskı yapılamaz..

Bu sepeble kendiliğinden dönüşmesi yerine bizler CMYK olarak çalışırız buda resnklerin rastgele çıkmasını önler ve bizim verdiğimiz gibi sonuç alınır.

3.Fotoğraflama, Fotoğrafı basma ve Fotoğrafı Görme
Işık ile madde arasındaki bağdan oluşan ve görme işleminin nasıl olduğunu anlantığım konuy ile direk ilgisi olan bir olaydır.

Fotoğraflama sanatı aynı insan beyninin görme duyusu gibi çalışır. Yani Kırmızı bir elmaya düşen ışık elmanın maddesel özelliğine göre sadece kırmızı olarak yansıyarak objektiften içeri girer.. Burda dijital yada filmli olması bişi değiştirmez sonuçta renkler hala ışıksaldır, zaten filmli makinelerde negatif görüntü oluşur ve bu negatife bakıldığında renkler doğru düzgün ayrılamaz ve yeniden bir işleme tabi tutulur buda pozlama ve kimyasallar ile yapılan banyo işlemidir, dijital makinelerde ise zaten dijital ortam ışıksal renk barındırdığı için renklerimiz hala ışıksaldır.

Şimdi kafalarda oluşan soru işaretine parmak basalım. Yukarda anlatığım fotoğraflama sanatında elmanın maddesel özelliği hariç tamamen ışıklarla bir görüntü elde ettik peki bu görüntünün basım esnası nasıl? İşte bu ana kadar ışıksal olan görüntünün bilgisayar ortamında işlenmesinden hemen sonra baskı işlemi devreye giriyor RGB renkler ile baskı gerçekleşiyor.. Burada kullanılan RGB renkler boya maddesel olduğundan %100 RGB değil en yakın şekilde ayarlanmış kimyasal bir maddedir.

Yani görüntü kağıda boyalar ile aktarılırken aslında RBG dediğimiz sistem bozulup boyanın ve kağıdın maddesel özelliği ile yine ışık olmaktan çıkıp maddesele dönüyor.. Bakın CMYK demiyorum maddesel diyorum yani RGB değil.

Fakat olaydaki ironi bir kısır döngü olarak tekrar karşımıza çıkıyor bu kağıda basılan görüntüyü görmek için biz yine IŞIĞI kullanıyoruz.. Işık kağıt üzerine düşüyor, burda kağıt ve boyanın maddesel özelliğine göre ayrışıp yansıyıp gözümüze ışık olak geliyor.. :D

4.Ofset Baskıda neden CMYK? Fotoğraf Baskıda ise neden RGB?
Ofset baskıda üretim (baskı) aşaması kısmında renkleri bizler ayırıp 4 rengi ayrı ayrı basarız, doğadaki renklere uygun en gerçek rengi bulmak içib CMYK sistem geliştirilmişir.
Fotoğraf baskıda ise renkler ayrılmaz bir kerede basılır. Bu sepeble Fotoğraf baskıda maddeyi(Boyayı) RGB'ye olduğunca yakın tutmamız gerekir.

Fazlaca uzun oldu, ama oldukça karışık bir sistem..

Tek cümle özetlersek: Görüntülerin üretim aşamalarında Maddeler baş rol oynadığı gibi bu ürünün görülmesi için ise ışık gerekli yani: IŞIK ve MADDE biribirinden ayrılmaz bir bütündür. Baskı Sistemleri ise bu bütünü en doğru şekilde yansıtmak için geliştirilmiş teknolojik ve kimyasal birer olgudur.

yanlış hatırlamıyosam RGB karıştırılarak değil bir birindne çıkarılarak beyaza gider.
Hayır!.. Yanlış bilgi..

RGB hiç olmadığı zaman siyahtır. tamamı bir arada ise BEYAZ dır... yani karıştırırsan Beyaz elde edersin. Renkleri eksiltikçe Siyah...

Örn.: Monitör veya TV ler kapalı iken Ekran Siyahtır, çünkü hiç RGB (ışık) yoktur. ama TV yi açıp ışıkları karıştırmaya başlayınca siyah gider renkler gelir 7 renk karıştığında ise BEYAZ olur.

RGB'nin açılımı Red/Green/Blue ise RGB'nin 7 renge kadar ayrıştırılması kısmını anlayamadım. Ayrıştırabilmek derken görmemizle mi alakalı? Zira milyonlarca rengi gözümüz ayırt edebiliyor. Buradaki 7, temel 7 renk ise 3 renkle ifade edilen RGB neden ışık kaynaklı renk sistemimiz oluyor?
Işık 3 Ana 4 Ara olmak üzere toplam 7 renktir. geriye kalan milyonlarca renk ise ara ve ana renklerin bir araya gelmesi ile oluşur. RGB yani Red Green Blue Ana renkler olduğu için renk sistemimiz.

Son düzenleme:

Benzer konular

irm.art

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
gerçekten çok önemli detaylar. İşe yeni başlayanların matbaada yada iş basıldıktan sonra hayalkırıklığı ile karşılaşmaması için bilmeleri gerekli. Teşekkürler arananadam

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Yararlı bilgiler
Teşekkürler arananadam

tayfta

🌱Yeni Üye🌱
slm

merhaba ..
bilgi için tesekkürler..
ben corel de kart tasarımı yapıyorum.. cmyk veya rgb calısmamın baskıda ne farkı olusur..
yani cmyk baskı rengimidir yoksa ben hangi renktte calıssamda baskıda o mu cıkar.. bilmem sorabildim mi??

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
merhaba ..
bilgi için tesekkürler..

Biraz geç cevap verdim kusura bakmayın.

Ancak yukarda da anlattığım gibi. RGB renkler baskıya verilemez siz RGB de verseniz baskı aşamasında CMYK'ya dönüşecektir. Çünkü RGB ışıktır, ışıkla baskı yapılamaz.. :)

grf06

🌱Yeni Üye🌱
Hocam gerçekten çok doyurucu bilgiler veriyorsunuz.. Daha işin başında hatta başında bile sayılmayan biri olarak verdiğiniz bilgilerden çok istifade ediyorum.. İnşallah böyle ince noktalarla ilgili bilgiler vermeye devam etmeniz temennisi ile.. İyi çalışmalar..

Mertkan TEKİN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok önemli bir konu teşekkür ederim, bende birşey sorucam.Fotoğrafçılar rgb modu kullanıyorlar, makinelerinin baskı modları rgb peki bu nasıl oluyor.

sare

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
twitter.com
çok yararlı bilgiler paylaşım için teşekkürler...

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑

Bu durum çok farklı.. Aslında kafaların karışmaması için anlatmaktan çekindim ama elimden geldiğince anlatıyım..

4 Ana Başlıkla İncelersek:

1. Işık, Madde, Renkler ve Görme
Olay İnsanların Görme Sisteminin çalışması ile başlar.. Bizler görme işlemini gerçekleştirirken Işığı kullanırız yani kırmızı bir elmaya bakarken elmanın üzerine düşen beyaz ışık (7 renk) elmadan yansırken elmanın maddesel özelliğine göre bir kısmı yansır bir kısmı ise yansımaz (Kırmızı elmada Kırmızı renk hariç hiç biri yansımaz) ve gözümüze gelir burdanda beyne iletilerek gözümüze gelen ışığın sadece kırmızı olduğunu anlar ve elmayı kırmızı görürüz.

Bu olayda renklerin ışıkla oluştuğunu anlamamıza rağmen fark ettiyseniz yanlızca bir yerde ışık dışında bir olgu devreye girdi.. Elmanın maddesel özelliği... Burda renkleri oluşturan şey ışık iken renkleri ayırt edici özellik maddedir.

2.Grafik Tasarım, (CMYK ve RGB)
İlk mesajda anlattığım gibi. RGB renkler baskıya verilemez siz RGB de verseniz baskı aşamasında CMYK'ya dönüşecektir. Çünkü RGB ışıktır, ışıkla baskı yapılamaz..

3.Fotoğraflama, Fotoğrafı basma ve Fotoğrafı Görme
Işık ile madde arasındaki bağdan oluşan ve görme işleminin nasıl olduğunu anlantığım konuy ile direk ilgisi olan bir olaydır.

Fotoğraflama sanatı aynı insan beyninin görme duyusu gibi çalışır. Yani Kırmızı bir elmaya düşen ışık elmanın maddesel özelliğine göre sadece kırmızı olarak yansıyarak objektiften içeri girer.. Burda dijital yada filmli olması bişi değiştirmez sonuçta renkler hala ışıksaldır, zaten filmli makinelerde negatif görüntü oluşur ve bu negatife bakıldığında renkler doğru düzgün ayrılamaz ve yeniden bir işleme tabi tutulur buda pozlama ve kimyasallar ile yapılan banyo işlemidir, dijital makinelerde ise zaten dijital ortam ışıksal renk barındırdığı için renklerimiz hala ışıksaldır.

Şimdi kafalarda oluşan soru işaretine parmak basalım. Yukarda anlatığım fotoğraflama sanatında elmanın maddesel özelliği hariç tamamen ışıklarla bir görüntü elde ettik peki bu görüntünün basım esnası nasıl? İşte bu ana kadar ışıksal olan görüntünün bilgisayar ortamında işlenmesinden hemen sonra baskı işlemi devreye giriyor RGB renkler ile baskı gerçekleşiyor.. Burada kullanılan RGB renkler boya maddesel olduğundan %100 RGB değil en yakın şekilde ayarlanmış kimyasal bir maddedir.

Yani görüntü kağıda boyalar ile aktarılırken aslında RBG dediğimiz sistem bozulup boyanın ve kağıdın maddesel özelliği ile yine ışık olmaktan çıkıp maddesele dönüyor.. Bakın CMYK demiyorum maddesel diyorum yani RGB değil.

Fakat olaydaki ironi bir kısır döngü olarak tekrar karşımıza çıkıyor bu kağıda basılan görüntüyü görmek için biz yine IŞIĞI kullanıyoruz.. Işık kağıt üzerine düşüyor, burda kağıt ve boyanın maddesel özelliğine göre ayrışıp yansıyıp gözümüze ışık olak geliyor.. :D

4.Ofset Baskıda neden CMYK? Fotoğraf Baskıda ise neden RGB?
Ofset baskıda üretim (baskı) aşaması kısmında renkleri bizler ayırıp 4 rengi ayrı ayrı basarız, doğadaki renklere uygun en gerçek rengi bulmak içib CMYK sistem geliştirilmişir.
Fotoğraf baskıda ise renkler ayrılmaz bir kerede basılır. Bu sepeble Fotoğraf baskıda maddeyi(Boyayı) RGB'ye olduğunca yakın tutmamız gerekir.

Fazlaca uzun oldu, ama oldukça karışık bir sistem..

Tek cümle özetlersek: Görüntülerin üretim aşamalarında Maddeler baş rol oynadığı gibi bu ürünün görülmesi için ise ışık gerekli yani: IŞIK ve MADDE biribirinden ayrılmaz bir bütündür. Baskı Sistemleri ise bu bütünü en doğru şekilde yansıtmak için geliştirilmiş teknolojik ve kimyasal birer olgudur.

Son düzenleme:

ahmet sarıoğulları

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.asreklam.net
Ortada yapılan bir tasarım varda ben mi güzel olduğunu göremedim acaba?:S

Yeni eklemeler gelmiş. Bilgilendirme için teşekkürler Onur. Faydalı paylaşımlar.

bilgilerin güzelliği karşısında ağzından çıkmış kelimeler arkadaşın
heyecanı mahsur görün irm.art .....:tongueout::wink:

MrAmor

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.bidk.net
Yararlı bilgiler için teşekküler RGB olarak baskıya verdiğim zaman yapılan çalışmadaki renklerin görünümü hiç hoşuma gitmemişti bir kere dilim yandı birdaha yanmaz inşallah :)

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
yanlış hatırlamıyosam RGB karıştırılarak değil bir birindne çıkarılarak beyaza gider.

Hayır!.. Yanlış bilgi..

RGB hiç olmadığı zaman siyahtır. tamamı bir arada ise BEYAZ dır... yani karıştırırsan Beyaz elde edersin. Renkleri eksiltikçe Siyah...

Örn.: Monitör veya TV ler kapalı iken Ekran Siyahtır, çünkü hiç RGB (ışık) yoktur. ama TV yi açıp ışıkları karıştırmaya başlayınca siyah gider renkler gelir 7 renk karıştığında ise BEYAZ olur.

CMYK: Toplandıkça (karıştıkça) Siyaha doğru gider (Koyulaşır)
RGB: Toplandıkça (karıştıkça) Beyaza doğru gider (Açılır)

Arkadaşlar asıl ben teşekkür ederim ilginiz için. Kafanıza takılan sorulara cevaplar bularak bu konuyu derinlemesine incelemeye devam ederiz. ;)

7000ap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
mod a göre baskı

fotografcıların çektikleri resimleri çıkışlarını almak için lullandıkları makinelerin (genelde profesyonel olan fotoğrafçılar tabiiki de) farklı renk modları vardır.. eğer kullanılacak resim cok onemli diilse cmyk olarak basılır.. ancak üzerinde durulması gereken ve biz grafikerlerce "KIL" olarak tabir edilen :) bi müşteriye denk gelinmişse bu sefer çıkış alınacak makinenin rgb modu seçilip (tavsiye edilen) bu şekilde çıkışlarını alırlar.. ama profsan eğer rgb modundaki bir resmi photoshop da da cmyk moduna getirerek ve ince renk ayarlarını kullanarak rgb modunu %90 yakalarsın ;)

ama dediğim gibi bu tarz bir müşterinin işiyse sözkonusu olan rgb mod en iyisidir ..

tago

🌱Yeni Üye🌱
Bu site gerçekten bu işe yeni başlayan ve eğitimini almamış kişiler için tam anlamıyla bir okul.

Benim gibi tesadüf eseri grafiker olan biri için bulunmaz nimet :)

bluebob

🌱Yeni Üye🌱
RGB: Herzman heryerde her ortamda tekrar 7 renge kadar ayrıştırılabilir

RGB'nin açılımı Red/Green/Blue ise RGB'nin 7 renge kadar ayrıştırılması kısmını anlayamadım. Ayrıştırabilmek derken görmemizle mi alakalı? Zira milyonlarca rengi gözümüz ayırt edebiliyor. Buradaki 7, temel 7 renk ise 3 renkle ifade edilen RGB neden ışık kaynaklı renk sistemimiz oluyor?