Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

cnc'de freze pano yapımı

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
anlatıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim.cnc ustaları reklam (sektöründe çalışanlar bilir). hem makinayı hemde pc de programları bilir. bu bir ayrıcalıktır. bilgimize saygı duyulması gerekir.
ilerleyen zamanlarda ışıklı aleminyum oyma tabela nasıl yapılır. alikobant oyma yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir vs. işin püf noktalarını anlatmaya devam edeceğim

freze pano oyulmadan önce yapılması gerekenler

1. yatarda uygun boyutda kesilen freze pano ölçüsü (pleksinin kenarları ) slistre ile tıraşlanır
2.polişaj makinası ile (pleksinin kenarları ) parlatılır (şalamanlada olur ama isbirtoyu , parlatılan kısımları temas ettirmeyin )
3.işin renkleri pleksi daha oyulmadan yapıştırılır (freze pano ters gönderilir makinaya ona göre ters yapıştırın )
4.biz 7 yıllık folyo kullanıyoruz ve sabunlu su ile yapıştıırıyoruz.
5.eyerki kasadan çıkan renk beyazsa ve ışığın rengini değiştirmek istiyorsak pleksinin üst kenarı (montaj olacak kısım) istenilen renkte folyo ile kaplanır

freze pano oyulurken yapılması gerekenler

1.sıvı soğutucu Bor yağ ve ispirto değil sadece su olmalı
2.biz mak.üzerine bir poza yaptık söküp takıla bilen tavsiyem sizde yapın (anlatmıyorum nasıl olduğunu çünkü bakarak anlamanız lazım )
3.freze ucu (oyma unu olmalıdır )
4 genelde freze ucu 1.5 mm pleksiye dalma lıdır (bazen küçük yazılar gelir ayarı size bırakıyorum )

Benzer konular Forum Tarih
C CNC 1 3K

Benzer konular

iyigoki

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.gozdecan.com
usta büyüksün
seni karşıma internet çıkardı
değerli fikirlerinizi - tecrübelerinizi bizimle paylaşmaya
devam ediniz.. saygılar..

bizimki multi cam 200x300cm..
işçiyim
servisin gösterdiği kadarıyla kullanıyorum
henüz çok iş gelmiyor
kendimi geliştirmeye çalışıyorum
dijital baskı - araç giydirme -
grafik tasarım işlerine de bakıyorum
bizde henüz 3 adet uç var
siz hangi marka ve şekildeki
uçları tavsiye edersiniz
neden ' sadece su ' açabilir misiniz?
affınıza sığınarak
(alüminyüm ve alükobont-bant?- olarok düzeltirseniz..)

kızmadınız değilmi?
sevgiler, saygılar, iyi seneler..

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende sizin yeni yılınızı kutlarım sorularınıza tek tek cevap vericem

Uclar Hakkında ufak Bilgiler

''bizde henüz 3 adet uç var'' demişsin bunlar benim tahmin ettiğim uclarsa

a) aleminyüm tek ağız ( çoğunlukla çapı 3 ,4 ,5,6 mm kullanılır ) bu uc aleminyum doğrusu aleminyüm'müş :) olan ucdur. forex (dekota) içinde kullanılır ama tavsiye etmem. (tek ağız pleksi bıçaklarıda var ben genelleme yapıyorum.)
B. pleksi bıçakları ( genelde çapı 4,5.6 mm kullanılır )birden fazla ağzı olan uclardır. bilmeyenlerin kafasında canlansın diye örnek :makkap ucunun 2 ağzı vardır benim kullanıdığım ucun 4 ağzı var ve sanki lazerle kesilmiş kadar güzel çıkartır pleksinin kesilmiş tarafını
C.konik uc (iki veya tek ağız) demircilerin kullandığı nokta'ya benzer tek ağızlı olanlar bileylene bilir (siz bilemeyin ucu aldığınız yer bileyliyor)

sizin gibi bende işçiyim bizim iş yerinde usta başı var ucları o temin ediyor. bu konuda (ucların nerden alındığı hakkında bilgi verme gibi ) size yardımcı olamayacağım.

benim kullandığım makinayı sormuşsun adı pirecix (cnc için kullandığım programlar coreldraw, casmate,enroute3 )

neden sadece su demişsin freze pano için su kullanılır örn.bor kullanırsan kanalların arası yağlanıyor çıkmasıda zor. ispirtolu su kullanırsan kanalların arasında mor bir iz bırakıyor

ek bilgi
(aleminyüm için bor yağ pleksi için ispirto ile karıştırılmış su kullanmalısın)

iyigoki

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.gozdecan.com
çok teşekkür ederim
usta kolay gelsin
bende şimdi 'alükobest' (markası)
kesiyorum
kolay gelsin
görüşmek üzere

alimyus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar uçlar noktasında sıkıntı çektiğinizi okudum yukarıda. karaköyde başak teknik hırdavat var ordaki arkadaşlar bu konuda deneyimli siz ne keseceğinizi söylerseniz onlar size yardımcı olur. Ben de makina ilk kurulduğunda bu noktada çok sıkıntı çektim ve bu arkadaşlarla tanıştım fakat ozamnlar reklam piyasasına değilde farklı noktalara çalışıyolardı benimle tanıştıktan sonra bu piyasaya atıldılar ve şimdi gerçekten çok kaliteli bir hale geldiler kesim uçları noktasında.(bu arad abeni referans göstere bilirsiniz Tan Reklam Ali)

umarım faydalı olur ...

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ali bey ucların nereden temin edildiği konusunda bilgim yoktu. googleden yazınca bir sürü cnc uc satıcısı çıkıyor. ama burda önemli olan sizin bizimle bilginizi paylaşmanız.

ayrıca verdiğiniz bilginin faydalı olacağından emin olabilirsiniz. teşekkürler.

baranbeyy

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ankara Atem Makina dan hem ucuz hemde kullanışlı uçlar temin edebilirsiniz.İsterseniz telefonuna verebilirim ************* Hüseyin Bey...

Moderatör tarafında düzenlendi:

erol.x87

🌱Yeni Üye🌱
:S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç...

ark. al. uçları izar pleksi uçlarıda karaköy bahadır ticaret ahmet abi. çarşının içinde belin marka uçtur ..üzerine uç yoktur alternatifi nerdeyse yoktur.diğerlerini hiç tavsiye etmem.
yada saatçioğlu vasıtasıyla istediğiniz uçları muticam in sitesinden kodlarını alıp adetleri belirtip ister onsrud ister belin marka uç tedarik edebilirsiniz...

hayır hayır bor yağdan uzak durun onlar eskimiş adetler...
ya alkol ispirto kullanın yada karaköy şeker ticaretten cnc soğutma yağı isteyin onların özel bir yağı var..mükemmeldir...
makinanız için kullanacağınız gres lityum grestir işi bilen yağcılar isteğinize uygun gresi teğmin edebilirler....

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
:S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç...

ark. al. uçları izar pleksi uçlarıda karaköy bahadır ticaret ahmet abi. çarşının içinde belin marka uçtur ..üzerine uç yoktur alternatifi nerdeyse yoktur.diğerlerini hiç tavsiye etmem.
yada saatçioğlu vasıtasıyla istediğiniz uçları muticam in sitesinden kodlarını alıp adetleri belirtip ister onsrud ister belin marka uç tedarik edebilirsiniz...

hayır hayır bor yağdan uzak durun onlar eskimiş adetler...
ya alkol ispirto kullanın yada karaköy şeker ticaretten cnc soğutma yağı isteyin onların özel bir yağı var..mükemmeldir...
makinanız için kullanacağınız gres lityum grestir işi bilen yağcılar isteğinize uygun gresi teğmin edebilirler....

şimdi canım kardeşim senin sözlerinden art niyet çıkarmıyacağım. yalnız şunuda bilmelisin onca değerli kardeşimiz yazdıklarımı okumuş kimi teşekkür etmiş kimiside bilgisini sunmuş
ben edebiyatçı değilim belki konu başlığı iddealı olabilir. söylediklerim hepsi benim tecrübemdir bor yağdan uzak durun demişin nedeninide eskimiş adetler diyorsun aslında şöyle desen ; bor yağ makinanın hortumlarını tıkar malzemenin üstünden zor çıkar,malzamenin üstünden yere düştüğünde bor yağ yerleri kayganlaştırır ve tehlike arz eder vs... dağa güzel bir yaklaşım olmazmıydı?
konuyu açtığımda ilk yazdığım cümle cnc ustalarına saygı gösterin ben şu an grafikerlik de yapıyorum ama mesleğin ne diye sorduklarında cnc ustasıyım diyorum.
EROL.X87 seninde iyi niyetli olduğunu biliyorum. ben :S cnc de pano yapımımı ?? çok ilginç... diyişine gücendim.

reaper_tr

🌱Yeni Üye🌱
bende affınıza sığınarak bazı düzeltmeler yapmak istiyorum. önce kelimelerden başlayalım; "alüminyum" doğrusudur. alucobont bir markadır aslı kompozit levhadır. pano yapımı olarak isimlendirdiğiniz işin asıl ismi engraver oyma veya kazıma tekniğidir. kesim bıçaklarına gelince istanbuldaki arkadaşlar için karaköy en bilindik mekandır. benim şu sıralar kullandığım bıçak markası şu an için favorim linix dir. ince pleksi kesimlerinde de maykestag marka hareli çakıları kullanıyorum. engraver içinde safir markalı çakıları kullanıyorum. kolay gelsin.

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende affınıza sığınarak bazı düzeltmeler yapmak istiyorum. önce kelimelerden başlayalım; "alüminyum" doğrusudur. alucobont bir markadır aslı kompozit levhadır. pano yapımı olarak isimlendirdiğiniz işin asıl ismi engraver oyma veya kazıma tekniğidir. kesim bıçaklarına gelince istanbuldaki arkadaşlar için karaköy en bilindik mekandır. benim şu sıralar kullandığım bıçak markası şu an için favorim linix dir. ince pleksi kesimlerinde de maykestag marka hareli çakıları kullanıyorum. engraver içinde safir markalı çakıları kullanıyorum. kolay gelsin.

düzeltmeler için teşekkür ederim

ayşegül taşan

🌱Yeni Üye🌱
meraba arladaşlar
biz reklam şirketi olarak cnc tezgahı kullanıyoruz program olrakta type 3
bizim bir sorunumuz var harflerin etrafını dönerek çizim yapıyor ama biz tek bir dönüş yani tek çizgi halinde harfleri yazdırmak istiyoruz sizlerden yardımcı olmanızı istiyoruz

plotter

🌟Usta Tasarımcı🌟
meraba arladaşlar
bizim bir sorunumuz var harflerin etrafını dönerek çizim yapıyor ama biz tek bir dönüş yani tek çizgi halinde harfleri yazdırmak istiyoruz sizlerden yardımcı olmanızı istiyoruz

type3 programında varmıdır bilmiyorum ama ben artcam kullanıyorum ve artcamda tek çizgi halinde fontlar sizin yapmak istediğiniz ancak bu şekilde fontlar la olur
tavsiyem programınızın fontalrında tek çizgi halinde font varmı bakın yoksa programın web sayfasından bi araştırın.. kolay gelsin...

shobby

🏅Acemi Tasarımcı🏅
meraba arladaşlar

ayşegül hanım ben type3 kullandım kısa bir süre. Type3 de tek çizgili font mevcut. Text menüsüne geçince ekranın sol altında açılan pencerede klasörler görünecek onların birinde çıkıyordu . Aklımda kalan öyle bişe

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben type 3 programını kullanmadım ama size tavsiyem mümkün olduğunca corelde halletmeniz işinizi arkadaşın dediği gibi de yapılabilir ( bir font çizgi halindedir öylede yapılabilir ) corelde nasıl yapabilirim diye soracak olursanız ; hemen anlatayım herhangi bir font seçiler (bazı fontlar bu dediğim metoda uymaya bilir çoğuna uygulaya bilirsin ) istediğin yazılar yazılır ölçüler de tam anlamıyla yapıldıktan sonra geriye tek bir işler kalıyor
effects/contour seçilir ve inside yani iç kontör verilir ( burda bir oran yoktur yaklaşa bildiğiniz kadar tek çizgi haline getirin gerisini cnc ustası halleder. halleder demekdeki amacım yapmak istediğinizi imalatdanda istediğiniz gibi çıkarmı ) busiteden font da seçebilirsiniz gereken işlemleri uygulayıp kullanırsınız dafont.com yardımcı olabildiysem ne mutlu bana herkeze iyi çalışmalar

grafiozan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar biz okadar uğraşıyoruz freze pano yapmak için ( temiz çıksın iş üst üste oyma işlemini gerçekleştir, pleksinin yanlarını parlat,çizik varsa plekside polişaj yap vs...) şimdi kolayını bulmuşlar eline fosforlu kalemi alan freze pano yapıyoruz diyor :) işde ......... fiyata işi bilmiyen müşteri zannediyorlarki ucuz... neyse yenilikler de gerekli fakat ustalık gerektiren işler başka olur.

one1970

🌱Yeni Üye🌱
merhaba ayşegül hanım.bende cnc ve yazılım almayı düşünüyorum. siz kimden aldınız cnc yi?tavsiyeniz ne olur?

omarasim

🌱Yeni Üye🌱
karenmakine

karenmakine.com karen cnc yi tavsiye ederim hem ucuz hem kaliteli mermer bile işliyor internetten bak.