Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corel draw da sayısallaştırma

dangel23

🌱Yeni Üye🌱
iyigünler arkadaşlar ben corel draw 9 kullanıyorum ve bir harita sayısallaştırması yapmam gerekiyor ama sayısallaştırma yapmak ne demektir yada sayısallaştırma nasıl yapılır bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Benzer konular

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Sorun direk Program ile ilgili değil...
Sayısal harita nedir, nasıl hazırlanır?
Sayısal Harita, bilgisayar ortamında klasik dosya ve veritabanı dosyası şeklinde tutulan harita demektir Bilgisayar ortamı, hard-disk, CD, DVD, disket, vb olabilir Üç tür sayısal harita vardır: Vektör harita, raster harita ve matris harita
Vektör harita, haritada yer alan detayların nokta, çizgi ve alan detay olarak tanımlandığı, nokta detayların koordinat verileriyle; çizgi detayların noktalar dizisi ile; alan detayların ise kapanan çizgiler ile temsil edildiği bilgisayar dosyalarıdır Bu haritalar, raster haritalar üzerinden sayısallaştırma ile ya da doğrudan araziden ölçme ile hazırlanır
Raster harita, yer yüzeyine/basılı bir haritaya ilişkin yansıma değerlerinin belli bir sıklıkta (çözünürlükte) belli bir renk derinliğinde (siyah-beyaz, gri tonlu, renkli) koordinatlı olarak depolandığı bilgisayar dosyalarıdır Bu haritalar, haritaların raster taranması ve koordinatlandırılması; ya da uydulardan/uçaklardan çekilmiş yer yüzeyi görüntülerin yataylanması ve koordinatlandırılması ile hazırlanır
Matris harita, yer yüzeyine ilişkin belli bilgilerin (rakım, ısı, kirlilik, deprem şiddeti, vb) belli sıklıkta (çözünürlükte), koordinat bilgisi ile birlikte depolandığı bilgisayar dosyalarıdır
Bu haritalar, raster haritalardan sayısallaştırma, vektör haritalardan enterpolasyon ile hazırlanabildiği gibi; doğrudan arazi ölçmeleri ile de hazırlanabilir...
(Alıntıdır...)

dangel23

🌱Yeni Üye🌱
dostum ozaman şöyle sorayım kullandığım programda sayısal harita nasıl hazırlanıyor?örnekle yada resimli olarak açıklarsan çok güzel olur,şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

cografyaci

🌱Yeni Üye🌱
dostum ozaman şöyle sorayım kullandığım programda sayısal harita nasıl hazırlanıyor?örnekle yada resimli olarak açıklarsan çok güzel olur,şimdiden teşekkürler.

öncelikle sormam gereken nasıl bir harita çizeceğin?

Örnek veriyim; Diyelim Türkiye Siyasi haritası çizmek istiyorsun. bunun için bir raster yani altlık haritaya ihtiyacın var. bundan sonraki adımları basitçe anlatmaya çalişiyim.
1. Raster harita ekrana açılır.
2. Katmanlar belirlenir. Örneğin, akarsular, göller, isimler, ülke sınırı vb..
3. akarsular, ülke sınırları, yollar vb, çizgi ile üstünden geçerek, iller gibi objeler ise poligon( alan) olarak çizilir. vb..