Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel Draw Dersleri: Print Merge ve Sayfa Numaralandirma (1)

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Konu aslinda corel soru ve sorunlari bolumunde gundeme geldi ancak bence ayri bir baslik altinda incelemek ve sorulara yardimci olmak daha uygun..
Print merge cok basit bir sekilde tanimlanacak olursa ;elinizdeki corele uygun hazirlanmis bir database ile coreldeki hazirlanmis isinizin birlestirilip basilmasi denilebilinir,
Fatura / irsaliye, numarali bilet hazirlamada kullanilabilinecegi gibi sayfa numaralandirmadan , kisilere ozel tek baskilik coklu islerdede kullanilabilen oldukca kullanisli bir fonksiyon olur kendisi, bana kalirsa corelin diger programlara gore en avantajli fonksiyonlarindan birisidir, Quark ve freehand'de benzer fonksiyonlar varmiydi hatirlamiyorum ama indesignda benzer bir islemi yapmak oldukca zaman alan olay onu biliyorum (indesign cs icin konusuyorum ,cs2de belki durum degismistir) , ilk defa deneyecekler icin olay biraz karisik gelebilir ancak 1-2 denemede cok cabuk kavrayip rahatlikla kullanabilirsiniz.
Assagidaki aciklamalari sayfa uzerinde 1 tek is oldugunu varsayarak yaptim ama ayni sayfada birden fazla isi numaralayabilirsiniz (ornegin 4 tane A6 faturayi bir sayfaya yerlestirip herbirine ayri numaralar verebilirsiniz)
Ek olarak yeni baslayanlara birde sunu hatirlatmakta fayda var sanirim; ozel 1-2 durum disinda offsete gidecek islerde print mergi kullanmak imkansiz olacagi gibi offsetlerde zaten numarator kullanildigi icin anlamsizda olacaktir. Print merge daha ziyade ev-ofis tipi yazicilardan ve profosyonel lazer yazicilardan cikti almak icin kullanilir, soyle aciklamaya calisayim; bir musteriniz geldi sizden 2 cilt fatura istedi matbaaya gondermek sadece zaman kaybi olur, 1 saat icinde numaralanmis kagitlari yazicinizdan cikartir sirtini tutkallar musterinize teslim edebilirsiniz...
yukaridaki kisa aciklamadan sonra anlatima gecelim;

Assagidaki resimde goreceginiz gibi isimizi hazirladik diyelim ve numaralandirma ya geldik, isterseniz File->Print merge-> Create/load merge fileds secenegini

isterseniz toolbardan print merge i secerek baslarsiniz

karsimiza cikan ilk pencere nasil bir database kullanilacagi ,, simdilik sadece numaralama islemi yapacagimizdan numara database'ini corele birakalim ilk secenek zaten isaretlidir next deyip bir sonraki pencereye gecelim

Bu kisim bizim icin onemli yapacaginiz yanlis corelin yanlis database hazirlamasina sebep olur ;
name a field : herhangi bir isim verin (daha sonra kayit yapma geregi duyarsaniz bu isim gerekli olacak- ornek olarak ben numara dedim)
Incremental field data: buradaki kutuyu isaretliyoruz ( corele artan sayilar olacagini soyluyoruz burada)
Start : numaralaramizin kactan basliyacagini yaziyoruz ( ornekte ben 1 den baslattim ama musteriniz daha onceden kullandigi faturanin devamini istiyorsa burada o numaradan baslatmaniz gerekir)
Auto Increment ve End : corel bunu otomatik olarak isaretli getirir, ve numaralama islemi makinada kagit bitinceye kadar devam eder, ( kisisel onerim corele birakmayin kac numarada bitmesini istiyorsaniz tiki kaldirip bitmesini istediginiz sayfa numarasini/ fatura numarasini vs. yazin- sebeb: kagit bittiginde hala devam etmek istiyorsaniz corel isin bittigini varsayarak "0" dan baslayacaktir)
Format: rakamlarin onunde kac sifir koymak istiyorsaniz buradan secebilirsiniz yada tek "X" i birakirsiniz boylece onunde 0 olmaz, ki sayfa numaralama icin kullanacaksaniz sadece X kalmalidir.
Add : sol tarafta ki islemler bitince add butonuna tiklayip corele database'i tanitiyoruz , bu esnada verdiginiz isim kutucuktan silinip sag taraftaki alana tasinacaktir ..

ve iste corelin sizin icin hazirladigi basit numara database penceresi..

ayni isin tekrarlanacagini dusunuyorsaniz burada print merge isleminizi diske kaydedebilirsiniz:

Burada bir seyi aciklamakta fayda var ; ozellikle ilk kez print merge kullananlar icin sinir bozucu gibi goruksede yapilan sey kendi cercevesinde mantikli tabii; print merge imlecini aldiginizda tekrar ayni kutucugu tiklayincaya kadar print merge aktif olarak kalir ( dusuk bir cumle oldu sanirim; resimde ustte ki okla gosterilen kutucuktan print merge imlecimizi aliyoruz ve tekrar orayi TIK layincaya kadar print merge aktif olarak kalacaktir- normal fare imlecine donmeniz icin orayi bir kez daha TIK lamaniz gerekmektedir)

font ayarlari :

eveet assagidaki resimde yazdigim gibi normal print komutundan giderseniz , sadece calistiginiz sayfayi yada sayfalari basabilirsiniz, datanizin basilmasi icin print merge'in perform print secenegini kullanmak zorundasiniz

Burada bir ek aciklamaya daha gerek var sanirim, eger makinaniz yavas yada ramlariniz yeterli degilse ve baski yapilacak sayfa sayisi fazla ise on izleme sayfasini biraz beklemeniz gerekebilir acele edip makinayi kasmanizin hic bir anlami yok, (SRA3 kagida 16 ayri noktaya numara koyarak bastigim 500 sayfalik bir is icin 15-20 dakika kadar beklemek zorunda kaldim)

on izlemede hersey olmasi gerektigi gibi ise baskiya hazirsiniz demektir..
Umarim yardimci olmusumdur , herkese kolay gelsin
Sezgin

Moderatör tarafında düzenlendi:

MONASTERY

👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkürler güzel anlatım için

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok teşekkür ederim arkadaşım bilgin için

peki arkadaşım ben bir A4 ebatına 4 tane Perakende Satış fişi Sığdırıyorum bunların numarasını 0001-0002-0003-0004 olarak 1 A4 te nasıl yaparım hepsini yaptım da tek bunu bunu yapamadım yardımcı olursan sevinirim.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
peki arkadaşım ben bir A4 ebatına 4 tane Perakende Satış fişi Sığdırıyorum bunların numarasını 0001-0002-0003-0004 olarak 1 A4 te nasıl yaparım hepsini yaptım da tek bunu bunu yapamadım yardımcı olursan sevinirim.
Print Preview yapın soldaki okun altında Imposition Layout Tool'u seçin. Hemen üstünde As in document... yazılı listeden 2x2 (4-up) seçin sonra tekrar oka tıklayın. Sayfaların yerleşimini göreceksiniz.

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Print Preview yapın soldaki okun altında Imposition Layout Tool'u seçin. Hemen üstünde As in document... yazılı listeden 2x2 (4-up) seçin sonra tekrar oka tıklayın. Sayfaların yerleşimini göreceksiniz.

Arkadaşım bilgin için teşekkür ederim ama dediğin zaman yaptığımda A4'e 16 tane sığdırıyor ben onu demek istemedim.
1 A4'e sıralı olarak devam etsin 001-002-003-004 gibi umarım anlatabilmişimdir

Moderatör tarafında düzenlendi:

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
gerçi bu zamana kadar böyle bir işim omadı ama bilmediğim bir özellikti. teşekkür ederim arkadaşım.

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
çok teşekkür ederim arkadaşım bilgin için

Aslinda sordugunuz soruyu anlattigim konuya ek olarak zaten devam ettirecektim , acikcasi 3 bolum halinde sunmayi dusunuyordum ama madem soruldu aciklamaya calisayim, bu arada "up" olayi tamamen farkli bir olay print merge ile ilgili degil onuda en son bolumde aciklayacagim zaten, assagida resimlerle anlatilan olay bir sayfada 4 ayri numaralandirma icin gecerli , tablo sayisini sayfanizdaki is kadar arttirabilirsiniz..

1-isinizi hazirladiniz ve numaralandirmaya geldiniz;

2- onemli olan nokta burasi next demeden ayni yontemler ama farkli tablo isimleri ile ek tablolar olusturmaya devam ediyoruz ( assagidaki resimde belirttigim gibi numaralarin birbirini takib etmesine ozen gosterin) hata yaparsaniz "back" butonu ile geri donebilir yada hatali tabloyu "delete" butonu ile silebilir ve yenisini olusturabilirsiniz

3- kontrol ediyoruz

4-resimde dendigi gibi print merge'in acilan menusunden ilgili tabloyu secip ilgili yere birakiyoruz (daha once belirttigim gibi print merge imleci cok inatci bir imlec, yeni baslayanlari sinir edecektir eminim, tablo degistirme sirasinda imleci tekrar tiklayarak deaktif etmeniz gerekli)

5- ve baski onizleme sayfasindayiz sayfalarimizi kontrol ediyoruz

bir hata gordugunuzde tablolari silmenize gerek yok , hatali olan tabloyu " File -> Print Merge -> Edit Merge Fields" tan duzeltebilirsiniz ( ayni komuta print merge toolbarinin 2. ikonundan da ulasabilirsiniz)

kolay gelsin

Son düzenleme:

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
hocam emeğine sağlık bu özellikle ilgili paylaşmak istediğin olursa bekliyorum saygılar...

sarcoglu

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
emeğine sağlık kardeş fakat benim bir sorum olucak aynı seri numara basar gibi seri halde barkot basabilirmiyiz bu yöntemlen ? paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık.

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Print Merge ve Corelede database kullanimi (II)

Print merge konusunun ikinci bolumunde herhangi bir amacla MS Ofis programlari ile hazirlanmis database lerimizi corelde nasil kullanabiliriz onu aciklamaya calisacagim , ancak konuya gecmeden once 1. bolumu okumamis arkadaslara ve corele yeni baslayanlara; bu bolumde yada 1. bolumde anlatilanlarin offset makinalari icin degilde daha cokcasi ev/ofis tipi makinalar icin kullanisli oldugunu hatirlatmakta fayda var sanirim.

Assagida anlatilanlar bence corelin diger programlara gore en avantajli fonksiyonu, uygulama basit ve oldukca hizli oldugu gibi aslinda kullanim alani oldukca genis... Assagidaki yontemle yuzlerce kisiye "kisiye ozel" kart, davetiye, diploma vs. yi bir kac dakikada ve tek bir sayfada hazirlayabileceginiz gibi, fiat listesi, urun katologlari / ozellikleri,kisiye yada urune "ozel" baskilarda alabilirsiniz. Assagidaki ornek uzerinden aciklamaya calisayim ; diyelimki grafikerler.net icin bir seminer davetiyesi hazirlamaniz gerekiyor, ancak hazirlanacak davetiyeler kisiye ozel olmak zorunda, hadi dahada zorlastiralim adminler kendi alanlarinda konusma yapacaklar ve her biri icin konusma saatleri belirli oldugu gibi dogal olarak konularida farkli, isimizi dahada zorlastiralim her davetiyede ayrica cekilis icin numarada olmasi isteniyor(2 ayri noktada) yapabileceginiz iki sey var, ya isinizi basar ve isimlerle birlikte istenilen tum doneleri elle yazarsiniz, yada her kisi icin ortak bir sablon uzerinden ayri ayri calisirsiniz sonuc olarak yuzlerce sayfalik bir isiniz olur,,, iste print merge tam bu noktada devreye giriyor; bir tane sablon / tamplate hazirliyorsunuz ve ek olarakta bir database,, ve bir tek sayfada corel bir kac dakikada istediginiz tum isi baskiya gondermeye hazir hale getiriyor...

peki nasil yapiyoruz, adim adim gidecek olursak;

1- Ilk olarak database'imizi hazirliyoruz: bu etapta en onemli kural $u: ilk satir mutlaka ve mutlaka tablo isimlerinden olusmali ornekte tablo isimleri: "isimler"/"konu"/"saat" ve "bilet no" olarak belirledim.. isimler altinda seminere cagrilan tum davetliler, konu altinda konusmacilarin yapacagi konusma dali, saat tablosunda konusmaya kacta baslayacaklari (excelde ornegi hazirlarken sutunlara zaman icin format vermedim dolayisi ile saat ler yanlis cikti) ve cekilise katilacaklari bilet numaralari da "bilet no" tablosu yada sutununa yazdim...

2- hazirladigimiz dosayayi csv formatinda kaydediyoruz. burasida onemli bir nokta: corel direkt olarak excelden yada accesten okuyamiyor, databaseler csv yada txt formatinda olmali (kisisel tecrubem .txt formatinda problemler cikabiliyor ayrica yazmasida karisik oluyor kesinlikle .csv'yi oneririm)

3- bu etaptaki aciklamaya gecmeden cok onemli bir noktayi belirteyim, hazirladiginiz csv dosyasini yada exceli kaydettikten sonra mutlaka kapatin, acik iken hernedense bazen corel database'i okuyamiyor (nedeni anlayincaya kadar iki saat ugrasmisligim vardir corelin 11imiydi 12simiydi hatirlamiyorum ama 500 adet davetiye olmasaydi elle yazmaya bile niyetlenmistim, tesadufen tablolarin oldugu programin kapali olmasi gerektigini kesfetmistik-bir anlamda amerkayi yeniden kesfetmek gibi birsey-), evet corelde isinizi hazirladiniz ve isimlerin, konularin, saatlerin ve numaralarin gelecegi yerlere bosluklar biraktiniz. (yeteri kadar bosluk birakmaya ozen gosterin)
bu etapta artik print mergi nasil acacaginizi filan yazmiyorum ilgili konu 1. bolumde zaten var, print merge penceresindeki ikici satiri seciyoruz "select from existing file" ve next diyoruz

4- resimde gosterildigi gibi hazirladigimiz dosyayi corele gosteriyoruz ve tekrar next

5- Acilan yeni pencerede tablolarimizin basliklarini goruyoruz (exceldeki ilk satir - sutunlarda bosluk birakilmamasini soylemeye gerek yok sanirim- )

6- tablodaki degerleri burada kontrol edebilirsiniz

7- print merge toolbari acikken zaten tablo isimlerini gorebiliyoruz, gorunen tablo ismi ile merge imlecini alip i$imizin uzerinde ilgili yerler birakiyoruz (bilet no iki yerde istenmisti bu yuzden 2 ayri yere click liyoruz)

8- Eveet corel tablo bilgilerini isin uzerine tasidi, bu etapta gorsel duzenleme yapmaniz gerekli, normal olarak yazi araci seceli iken ne yapabiliyorsaniz bu etapta da ayni uygulamalri yapabilirsiniz

9- baski onizlemeye gidip isimizin baski oncesi halini gozden geciriyoruz, kaymalar, fontlar vs. duzeltme gerekiyorsa tekrar 8. etaba gitmeniz gerekiyor tabiiki

10- isiniz baskiya hazir,

kolay gelsin, umarim ogrenmek isteyenlere yardimci olabilmisimdir ,
sezgin

sedhat

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşım bilgin için çok teşekkür ederim.peki corel de veya freehanda hazırlanmış olan bir davetiye veya resmi bir işi nasıl ardışık olarak yazarız 0001-0002-0003-0004 gibi örneğin 1 A4 e 4 tane perakende satış fişi yerleştirdim bunların her birinin ardışık gitmesini istiyorum saygılar...Ben bir örnek hazırladım mesela onu nasıl yaparım.
rnekhs3.jpg

Son düzenleme:

suyunsesi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşım harika bir bilgi. Çok teşekkür ederim.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
sayın mr. tar.

yani bana göre inanılmaz ayrıntılar. inanalmaz kolaylıklar. Bana göre teşekkürlerin en güzeli Allah razı olsun diyeyim. Bilginin kıymetini bildiğimi düşünüyorum. ve bu bilginii de çok değerli olduğuna eminim. gerek sizden gerek se diğer arkadaşlardan bu bilgileri artırmanızı önerceğim.

hazır bu kadar özel konulara gelmişken, benim da tam olarak bilmediğim bir konu üzerinden bilgi paylaşımında bulunursanız gerçekten çok makbule geçecek. Corelde Publish to pdf olayının detaylı olarak açıklarsanız çok makbule geçer. her ne kadar bazı özelliklerini bilsemde bu zamana kadar cesaret edipte pdf olarak bir iş gönderemedim.

şimdiden bütün ilgili arkadaşlara teşekkür ederim.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Aslinda sordugunuz soruyu anlattigim konuya ek olarak zaten devam ettirecektim , acikcasi 3 bolum halinde sunmayi dusunuyordum ama madem soruldu aciklamaya calisayim, bu arada "up" olayi tamamen farkli bir olay print merge ile ilgili degil onuda en son bolumde aciklayacagim zaten, assagida resimlerle anlatilan olay bir sayfada 4 ayri numaralandirma icin gecerli , tablo sayisini sayfanizdaki is kadar arttirabilirsiniz..

verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler.

Arkadaşım bilgin için teşekkür ederim ama dediğin zaman yaptığımda A4'e 16 tane sığdırıyor ben onu demek istemedim.
1 A4'e sıralı olarak devam etsin 001-002-003-004 gibi umarım anlatabilmişimdir

Print Preview'deki Impositing Layout Tool ile Print Merge'yi birleştirirseniz bu işleri çok daha pratik şekilde yapabilirsiniz. Sayfa ölçünüzü Bilet büyüklüğüne ayarlayın.Örneğin 10 x 5 cm. Bilet numarası gelecek yere Print Merge veritabanından field ekleyin. File>print Merge>Perform Merge ile print penceresini açın. PrintPreview'e gelin. Burada biletinizin ilk numaralı olanını A4 sayfanın tam ırtasında tek başına göreceksiniz. Diğer devam eden numaralar da her bir sayfada tek başına gözükecekler. Ipositing Layout Tool'u seçin. Yukarıdaki barda pages across down bölümünde sütun için 3 satır için 4 değerini girin. Tekrar pick tool'u seçin. Biletlerin her bir a4 sayfa için (signature) sıralı şekilde montajlanmış olduğunu göreceksiniz.

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çok güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık mr.tar

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Sedhat , 1 bolumde K.Cakir arkadasimiz istedigin soruyu cevaplamis bende resmini buraya ekliyeyim,

Aslinda bu soru ve detaylari ile bir iki ek bilgi 3. bolum icerisinde anlatmak istiyorum, amacaim 1. bolumde print merge'i tanitmak ve en basit kullanimini saglamakti, 2. bolumde database ile kullanimini gostermekti, 3 bolumde senin sorundaki gibi print merge ile direkt bagli olmayan ama kullanimi icerisinde olan konulari hatirladigim kadari ile bir araya getirmekti. bu hafta sonu sehir disindayim ama erken donebilrsem 3. bolumude hazirlayacagim ve sanirim senin isine cok yarayabilecek ek bilgilerde bulabileceksin orada (yinede K. Cakir'in aciklamasi anlatilacak olanlarin ozu onu belirteyim)

Sevgili Firkete, yardimci olabiliyorsak ne mutlu, umarim isine yararlar, ben grafik programlarini ogrenirken kullanabilecegimiz, sorular sorabilecegimiz forumlar yoktu hatta internet denilen kavram yoktu nerdeyse,, zar zor isi bilenlere sora sora, yapa boza amerikayi yeniden kesfettik ( saniyorum bu acidan sanssiz bir nesildik) yukarida arada bir yere yazdigim gibi 2 saat ugrastigimi hatirliyorum corele database gosterebilmek icin (komik bir sebepten dolayi) .. denilebilinecek olan tek sey ;yardimci olabilmek paylasmak mutluluk veriyor.. pdf ile ilgili soruna gelince tabiiki olabilir acikcasi aklima gelmemisti ( belkide cok siradan bir sekilde hergun kullandigimizdan dolayi), $u 3. bolumude hazirlayayim arkasindan pdf dokumanlari ile ilgili elimden geldigince bilgi vermeye calisirim, onumuzdeki gunlerde olabilir..
tesekkurler
sezgin

azzap

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
teşekkürler üstat bu güzel bilgiler için...

mr.tar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
umarim faydali olur corel kullanicilarina,, bu arada 2. bolumude ekledim zaten orada'da databaselerimizi corele nasil gosterir ve kullanabiliriz onu anlattim, bu bolumde anlatilanlarin bir adim ilerisi, bir terslik olmazsa 3. bolumude bu hafta sonu asmayi dusunuyorum, tesekkurler

bu arada sarcoglu arkadasimiza cevap: maalesef bu sekilde grafik yada resim yerlestiremiyoruz yada en azindan ben bilmiyorum ama bir iki deneme yapacagim yada cok uzun zamandir denemedim ama belki vba denemesi yapabilirim vakit bulunca

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
teşekkürler mr.tar çok güzel anlatım ;)

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
sayın mr. tar;
senin hakkını nasıl ödeyeceğiz artık bilmiyorum.

eğer yolun izmir e düşerse ve daha önceden haberleşme şansımız olursa, en azından bi tanışmak ve elini sıkmak isterim.

saygılar.