Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

corel i neden sevmiyorum:(:(

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar benm şöyle bir sorunum var.12.sınıftayım freehand programıyla tanıştım ilk olarak daha sonra photoshopta kendimi geliştirdim.bu her iki programı çok seviyorum fakat corel i de öğrenmem gerektiğinin farkındaym.corel i her öğrenmek için açtığımda sıkıntı basıyor ve hemen kapatıyorum.çok sıkıcı geliyor ama öğrenmekte istiyorum.corel i nasıl sevebilirim sizce lütfen yardım:(

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
arkadaşlar benm şöyle bir sorunum var.12.sınıftayım freehand programıyla tanıştım ilk olarak daha sonra photoshopta kendimi geliştirdim.bu her iki programı çok seviyorum fakat corel i de öğrenmem gerektiğinin farkındaym.corel i her öğrenmek için açtığımda sıkıntı basıyor ve hemen kapatıyorum.çok sıkıcı geliyor ama öğrenmekte istiyorum.corel i nasıl sevebilirim sizce lütfen yardım:(

Alışkanlık ile ilgili bir durum. Bunun böyle olduğunu bildiğim halde aynı şeyi bende Freehand de yaşıyorum. Neyseki Adobe Firması Macromedia yı satın alarak Freehand' den beni kurtartı. :D

Corel' i sevmek değil de alışman gerekiyor. Sonuçta yapılan işler aynı...

Benimkisi ise tamamen kişisel bir durum. Alışmayı bile istemiyorum. :)

limoni

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bende aynı senin gibi coreli bir türlü sevemedim sss.ibel. zaten mecbur kaldığım durumlarda kullanıyorum kendılerini ama aslında çok içerikli ve alternatifli bir program. okadar alışmışımkı photoshop ve freehandın kısa yollarına en başta zaten orda bi takılıyorum :rofl:
İllakide coreli çok çok iyi bilmeye gerek yok sanırım. sen istediğin,düşündüğün şeyi başka bir programda yapabiliyorsan sorun yok bence... :smile:

antitasarim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yıllar önce coreli açtığımda çizgi dahi çizemiyordum. corel de sevdiğin şeyleri çizmeye çalış önce. Mücadeleye devam asla pes etme:D

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bende aynı senin gibi coreli bir türlü sevemedim sss.ibel. zaten mecbur kaldığım durumlarda kullanıyorum kendılerini ama aslında çok içerikli ve alternatifli bir program. okadar alışmışımkı photoshop ve freehandın kısa yollarına en başta zaten orda bi takılıyorum :rofl:
İllakide coreli çok çok iyi bilmeye gerek yok sanırım. sen istediğin,düşündüğün şeyi başka bir programda yapabiliyorsan sorun yok bence... :smile:

Evet zaten asıl mesele budur. Özel efektler dışında zaten fer türlü dosyayı istediğin formata dönüştürebildiğin düşünüldüğünde İyi kullandığın bir programın alternatifini de iyi kullanmalısın diye bir durum söz konusu bile değil.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Corel'i neden sevmiyorsun.. ben Freehand'i neden sevmiyorsam ondan sevmiyorsun... Volkan Tekin'in de dediği gibi alışkanlık ile ilgili bi durum..

Ancak ne zaman ve nasıl seversin sorusunun birden fazla cevabı olmasına karşı en kesinlerinden bi tanesi: bir gün işin düşer, bir özellik vardırki aman aman süper bişi saatlerce uğraşmak yerine corelde 10 dk. da yapılır.. İşte ilk görüşte aşk denir burda hisselerine.. :)

Basitce corel özelliklerini anlatıyım...

1-) Vectör - Font - Bitmap - Trace - Barkod - Takvim - Renk Ayrım - Baskı Ön Haz. (Hatta Flash gif hareketli resim) gibi aşamalarda tek başına yetiyor başka programa ihitiyaç duymuyor. Tüm programlar bünyesinde mevcut.

2-) Obje nitelikleriyle oynarken 3-4 defa tık gerekmiyor 1-2 defa ile kolayca gereken yapılıyor.

3-) İllaki budur demiyor.. Herzman kullanıcıya açık, değiştir beni diyebiliyor ( kısa yollar - menüler - toolbarlar)

daha 10 larca şey yazılabilir =)

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
Corel'i neden sevmiyorsun.. ben Freehand'i neden sevmiyorsam ondan sevmiyorsun... Volkan Tekin'in de dediği gibi alışkanlık ile ilgili bi durum..

Ancak ne zaman ve nasıl seversin sorusunun birden fazla cevabı olmasına karşı en kesinlerinden bi tanesi: bir gün işin düşer, bir özellik vardırki aman aman süper bişi saatlerce uğraşmak yerine corelde 10 dk. da yapılır.. İşte ilk görüşte aşk denir burda hisselerine.. :)

1-) Vectör - Font - Bitmap - Trace - Barkod - Takvim - Renk Ayrım - Baskı Ön Haz. (Hatta Flash gif hareketli resim) gibi aşamalarda tek başına yetiyor başka programa ihitiyaç duymuyor. Tüm programlar bünyesinde mevcut.

2-) Obje nitelikleriyle oynarken 3-4 defa tık gerekmiyor 1-2 defa ile kolayca gereken yapılıyor.

3-) İllaki budur demiyor.. Herzman kullanıcıya açık, değiştir beni diyebiliyor ( kısa yollar - menüler - toolbarlar)

Süper anlatmışsın Coreli Onur ellerine sağlık :smile:
Bence alışmaya çalış Sibel eminim sende seversin.:smile:

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑

Saymış olduğun maddeler bir çok programda farklı kolaylıklar ile birlikte sayılabilecek şıklardır.

Her programın kendi içersinde uygulama olarak diğerinden farklılığı mutlaka vardır. Biri bir konuda diğerinden iyi iken diğeri başka bir konuda basedilen programdan daha iyisonuçlar verebilir.

Her zaman dediğimiz gibi... Programlar araçlardır. Siz sadece en kullanışlı geleni kullanarak amacınıza ulaşırsınız.

zagrahifideker

🌱Yeni Üye🌱
Sevmek mecburiyetten olmaz

mecbur olduğun için sevemessin.ama sevmek zor değil sadece corelli gözünde büyütme sevmiyorum deme önce
ama corel çok kolay.bende photoshop sevmiyordum taki fotoğraflarımda oynama yapana kadar sonra kendiliğinden gelişti herşey...ama çok iyi bildiğim söylenemez hala

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
MECBUR OLDUĞUN İÇİN SEVEMESSİN.AMA SEVMEK ZOR DEĞİL SADECE CORELLİ GÖZÜNDE BÜYÜTME SEVMİYORUM DEME ÖNCE:wink:
AMA COREL ÇOK KOLAY.BENDE PHOTOSHOP SEVMİYORDUM TAKİ FOTOĞRAFLARIMDA OYNAMA YAPANA KADAR SONRA KENDİLİĞİNDEN GELİŞTİ HERŞEY...AMA ÇOK İYİ BİLDİĞİM SÖYLENEMEZ HALA:rofl:
Lütfen forum kurallarını okuyunuz. Tamamı büyükharflerden oluşan mesaj yazmak forum kurallarımıza aykırıdır.

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Bende coreli sevmiyorum ve kullanmıyorum.
İyiki adobe var, illüstratörde yaptıkların corelde açılabiliyor.
Ve illüstratör avantajları daha fazla bana göre.
En sevdiğin dersen; ilk göz ağrım canım freehand'im derim. :)

bilgilknur

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bende freehandden sonra Corel'i senin gibi yeni öğrenmeye çalışanlardanım ve yazdıklarını okuyunca kendimi gördüm,program neredeyse 1 yıldır yüklenmiş durumdaydı bilgisayarıma ama ne zaman açsam karmaşık görünürdü ve kapatırdım hemen,ama öğrenmem gerek dedim,eh işte şimdi elimden geldiğince yapıyorum bişeyler ama sevdimde bence biraz üzerine gitmelisin,freehand ile corelin detaylarını buradaki bir çok arkadaş kadar bilmediğim içinmidir anlamadım ama freehand ile aralarında çok fark göremedim gibi.belki zamanla öğrenicem bunuda.kolay gelsin.

sss.ibel

🏆Pro Tasarımcı🏆
yardımınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar
belkide coreli keşfetmediğim için onu karışık zor ve gereksiz görüyorumdur.ilk olarak freehand i öğrendiğim için photoshop u da gereksiz ve karışık görüyordum.ne zaman dekupe yapmaya mecbur kaldım ozaman photoshop u açtım.daha sonra elim alıştı ve keşvettikce photoshop u sevdim.corel i de açıp üzerinde çalışmam lazım,aslında corel de diğer programlar kadar önemli

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
sibelcim aynı sorunu bende yaşıyorum.lise 2de öğrendim freehandi ve çok alıştım üniversitedeyken yarım dönem corel dersi görmüştüm yüksek notlar almama rağmen alışamadım.herne kadar benzer program deselerde bariz farklılıklar var ama bende bu işin peşini bırakmicam.freehand kadar öğrenemesemde öğrenicem coreli.

xselim

🌱Yeni Üye🌱
corel de eğer efek kullanılmadığı taktirde export ai. ordan tekrar ai. 8.0 ve (L) freehand :)

fatihcee

♾️Grafik Gurusu♾️
Bende İlk gözağrım Freehand ama Corel bana freehandi unutturdu çünkü çok işlevsel, tabi her programın eksik yönleri mevcut. Bende İşi profesyonel anlamada yapmadan önce yüklemiştim Coreli açıyorum kapıyorum, açıyorum akpıyorum çok karmaşık sinir bozucu ve yapamadıkça deliriyordum. Sonra birgün işe girdim biz Corel kullanıyoruz dediler, elime iş geldi ve yaptım bi tuttum bi dahada bırakmadım, şimdi freehand hiç açmıyorum diyebilirim, ama hakkını vermek lazım zamanındada ondan vazgeçememiştim :) Yani öğrenmek için oturuyorsan sıkılıp kalkabiliyosun, ipler senin elinde ama iş varsa yapmak zorundasındır ve yapıyorsun:) aynıalrını yaşadım

johnson

🌱Yeni Üye🌱
freehandi sevmiyorum ve kullanmıyorum iyiki corel varmış :) ikisinide kullanan farkı anlar zaten

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu Aslında sevmemek değil, korku diye nitelendiriyorum, ilk öğrendiğiniz program Freehand olduğundan, Freehand ile yaptığınız işleri Corel Draw ile daha kolay yapılabileceğini öğrenmekten ve ilerleyen zamanlarda Freehandi kullanmayacağınızdan korktuğunuz için Corel Draw hakkındaki düşünceleriniz böyle olabilir.

dozi2582

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corel corel olalı böle seven görmemiştir seni çok seviyorum corel :)