Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel'de Dizgi Sorunu

bosnia

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selamlar Arkadaşlar.

Benim bir sorum olacak sizlere:
Corel Draw kullanıyorum. Corel de dergi dizgisi yaparken herhangi bir sayfayı sütunlara ayırdığım zaman yazılar "full" lü olduğu için bozuluyor. Karakter araları açılıyor. açılan satırı sıkıştırdığım zaman kötü oluyor, sıkışık, dar, biçimsiz görünüyor.
Türkiye'de bu işi yapanlar çok iyi yapıyor. Ben genelde Türkiye'de çıkan dergilerden esinleniyorum tasarım yaparken. Yazıları inceliyorum, karakter araları açılan yazı göremiyorum. Bunun sırrını bilen arkadaşlardan açıklamasını rica ediyorum.

Örneğin:

herhangi bir satır normalken
bozulma olduğu zaman
"k a r a k t e r l e r" yazdığım gibi a ç ı l ı y o r.
fullenmesine rağmen daha düzgün olamaz mı?
Yardımlarınızı bekliyorum, herkese başarılar.

Benzer konular

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Sornunuz temel sebeplerinin başında tireleme (-) yapmamak geliyor.. kelimeleri doğru yerlerden tireleme yaparak bölüp aşağıya atarsanız bu sıkıntınız azalacaktır.

Diğer Püf Noktaları:
• Paragraf Text ile yazmak
• Full Justify Kullanmak (Force Değil)
• Satırlarda mümkün olduğunca eşit miktarda cümle kullanmak
• Tirelemeri En son işlem olarak bırakıp. Yazının en başından aşağıya doğru inerek tirelemek.
• Çok gerekirse sadece uzayan satırı seçip harf arası ve kelime ile oynamak (seçili satır) %5 oranında maksimum.

Smoke6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Satırlardaki Kelimeleri Eşit Derecede Yazmanı Önerim 6 Senedir Bende Corel Kullanıyorum Ama Hiç Bilgim Yok O Konu İle İlgili. "Full" veya "Force Full" Yaptığım Zaman hepsi Açılıyor ama cümle satırlarında bir kaç harf kaysa sorun olmaz

Örnek
grafikerler.net
grafikerler.net

Force Full yada Full Yaparsan Bir Kaç Harften Fazla Oynama Yapmaz

Moderatör tarafında düzenlendi:

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Satırlardaki Kelimeleri Eşit Derecede Yazmanı Önerim 6 Senedir Bende Corel Kullanıyorum Ama Hiç Bilgim Yok O Konu İle İlgili. "Full" veya "Force Full" Yaptığım Zaman hepsi Açılıyor ama cümle satırlarında bir kaç harf kaysa sorun olmaz

Örnek
grafikerler.net
grafikerler.net

Lütfen Bilmediğiniz konularda bilgi verirken dikkat ediniz. Burada en son yapılacak iş yanlış bilgi vermektir.

Ayrıca Profesyonel bir dizgi için bir kaç harf değil birkaç micron bile fark eder.

Full Justify : Enter'li satırları sona daymaz Enter vurulan yerde bırakır
Force Justify: Enter'li satırlar dahil herşeyi sona kadar dayar kısa uzun farketmez.

Asıl Konun Cevabı Burda: Sayın bosnia siz buraya bakın

Smoke6

🌟Usta Tasarımcı🌟
Resimli Örnek.
Bir Harf Arası KAdar Boşlul Yok Arkadaş Corel Kullanıyor Quark veya Freehand Kullanmıyor.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
aaaaqs0.jpg

bbbbuh0.jpg

Smoke6

🌟Usta Tasarımcı🌟
İlk Yazdığımda Dikkat Edersen "FULL" Yada "FORCE FULL" demiştim bende Sende Tam Okumadan Yorum Yaptığın İçin Bana Seni Saygı İşe Selamlıyorum Güzel Arkadaşım. ve Arkadaşın Kullandığı Program Corel Kaç Sormak geldimi Aklına Full Justify'i Varmı Diye ? Corel'in Yeni Sürümleri Hariç Eski Sürünlerde FULL OLARAK GEÇER. Resmen Bilgi Yarışmasına Çevirdin Konuyu Tamam ben bilmiyor olayım sen çok biliyor ol ok.

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑

İlk Yazdığımda Dikkat Edersen "FULL" Yada "FORCE FULL" demiştim bende Sende Tam Okumadan Yorum Yaptığın İçin Bana Seni Saygı İşe Selamlıyorum Güzel Arkadaşım. ve Arkadaşın Kullandığı Program Corel Kaç Sormak geldimi Aklına Full Justify'i Varmı Diye ? Corel'in Yeni Sürümleri Hariç Eski Sürünlerde FULL OLARAK GEÇER. Resmen Bilgi Yarışmasına Çevirdin Konuyu Tamam ben bilmiyor olayım sen çok biliyor ol ok.

Koca Corel firması iki farklı menü koyuyor programa ve bu iki menü arasında fark yok diyorsun? Menü isimleri her versiyonda farklılık gösterir buna kabulum ancak menü resimleri (şekilleri) aynı ve iki menü varsa FULL veya FORCE FULL yada Justify nasıl yazıldığı değil konumuz ne iş yaptıkları... Bu iki menü farklı.

Hepsini geçtim ilk mesajında yazdığını bir daha oku!.. "Bir kaç harf kaysa sorun olmaz" sence olmaz.. Bak bakalım Hürriyet - Millyet v.b gazeteler dergiler hiç birkaç harfin kaymasını sorun etmişler mi? etmemişler mi? Profesyonelce bir tasarım için emek harcamak ve bu emeğin karşılığını almak içinde çok çabalayıp öğrenmek gerek, Ben öyle yapıyorum diğer arkadaşlar da..

İyi Forumlar.

Asıl Konun Cevabı Burda: Sayın bosnia siz buraya bakın

Son düzenleme:

M@rcos

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Sütunlara ayrılmış yazı alanı içindeki yazılara Full Justify veya Force Justify denildiği taktirde her iki durumda da harfler arası mesafe yazılara göre açılıyor.

Paragraf Format penceresinin Aligment kısmındaki Horizontal hizlama listesinde bulunan Settings kısmından Full veya Force Justfy ayarları azda olsa düzenlenebilir.

bosnia

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, cümleleri eşitlemek veya tireleme yapmak en uygun çözüm gibi görünüyor. "Onur Karadağlı" nın dediği gibi ince ayrıntılar çok önemli, çünkü o sayfada göze ilk çarpan o boşluk oluyor. gerekirse her satır üzerinde iyice uğraşıp düzelteceğim.
yardımlarınız için teşekkür ederim, selamlar..