Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
arkadaşlar Freehand yapı itibariyle hazır efektlere uygun bir program değildir fakat birkaç basit işlemle güzel ve kullanışlı figürler oluşturabiliriz, mesela patlak diye tabir edilen figür ya da dalga şekli, blend ile oluşturulan objeler vs... yer yer bu başlık altına bu şekillerin nasıl oluşturulacağına dair eklentilere yapacağım.... işte ilki... çalışmalarda "şok" etkisi veren yıldız ya da patlak şekli

şekilde görüldüğü gibi tools paletinden polygon aracını seçiyoruz ve çift tıklıyoruz...

picture1eja.png

açılan pencereye resimde görülen değerleri girip bir yıldız oluşturuyoruz...
picture2l.png

yıldızı oluşturduktan sonra resimde görünen xtra tools paletinden bend aracını seçiyoruz
picture3v.png

yıldızımız seçili haldeyken bend aracı sonucu çıkan + işaretli okumuzu yıldızın ortasından ok yönünde yukarıya doğru hayali bir çizgi çizer gibi yapıyoruz... ve sonucunda resimde görünen şekil oluşuyor... dikkat ettiyseniz yıldız sert hatlardan kurtulup yumuşak hatlı oluyor ve aralardan yine küçük yıldız köşeleri ortaya çıkıyor...
picture4n.png

yıldızımızı renklendirip, çizgi kalınlığı veriyoruz ve edit > clone komutu ile çoğaltıp daha koyu bir renkle boyuyor, asıl yıldızımızın gerisine gönderip 1-2 tık sağa ve alta alarak gölge oluşturuyoruz, daha sonra iki yıldızımızı gurup yapıp transform penceresinden resimde kırmızı daire içinde görünen skew sekmesini seçip w: karsısındaki değere 15 yazıyoruz... resimdeki şekli oluşturuyoruz
picture5w.png

daha sonra istediğimiz yazıyı yazıp, bunu renklendirmek veya gölgelendirmek bizim zevkimize kalmış...sonra yazıya aynı skew değerini girip yıldızımızın üzerine koyabiliriz... işte birkaç alternatif

picture6.png

umarım faydalı olmuştur.... fırsat buldukça buna benzer şekiller yapmayı burada göstereceğim...

saygılarımla

Son düzenleme:

Benzer konular

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
son iki resmi göremedim sanırım bende sorun var Sir. Ama eline bilgine sağlık emek verip paylaştığın için teşekkürler :) sir

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
devamını yapacağım ama öyle az yorum geliyor ki, boşuna uğraşıyormuşum gibi hissediyorum:) paylaşımların bir faydası olmalı... devam etmeye çalışacağım...

briseis

🌱Yeni Üye🌱
freehand ile okulda istenen bir dergi ödevi hazırlarken tanışmış ve öğrenmeye çalışan biri olarak emeğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum ve devamının gelmesini bekliyorum.

essraa

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkürler.böyle pratik bilgilere çok ihtiyacım vardı.devamını dört gözle bekliyorum.

essraa

🌱Yeni Üye🌱
blend ile dalga çizmek istiyorum bende ama o ilk dalgalı çizgileri çizemiyorum.nasıl çizdiğinizi anlatabilir misiniz?

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
blend ile dalga çizmek istiyorum bende ama o ilk dalgalı çizgileri çizemiyorum.nasıl çizdiğinizi anlatabilir misiniz?

dalgalı çizgi çizmek çok basit... Freehand Tools paletinden Pen aracını seçiyoruz, sayfamızın bir yerine tıklayıp mouse u bırakmadan ok yönünde 45 derecelik bir çizgi çiziyoruz, aracı bırakmadan biraz sağa gidip aynı şekilde bir çizgi daha çiziyoruz, böylelikle iki tutamaçlı dalga şeklinde bir çizgiye sahip oluyoruz, tutamaçlardan tutarak dilediğimiz gibi şeklimizi değiştirir, büyültür ve küçültebiliriz...
picture1yw3.png

Çok güzel anlatımlar, eline emeğine sağlık.

teşekkür ederim miss graphic

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Hocam emeğin adına çok teşekkürler. Freehand hakkında pek bilgi ve beceri sahibi olmasam da anlatımlarından kendim adına dersler çıkartmaya çalışıyorum. Emeğin göz ardı edilemez. Çok ama çok teşekkürler. Saygılar.:artipuan:

essraa

🌱Yeni Üye🌱
çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
Anlatım yaparken, sitemizin ismine yer vermeyi ihmal etmeyiniz.
emek hırsızlarına bir şekilde engel olmamız gerekiyor.
Kolay gelsin.

gzelfigrlerfh11qd5.jpg

:rolleyes:

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Hocam emeğin adına çok teşekkürler. Freehand hakkında pek bilgi ve beceri sahibi olmasam da anlatımlarından kendim adına dersler çıkartmaya çalışıyorum. Emeğin göz ardı edilemez. Çok ama çok teşekkürler. Saygılar.:artipuan:

çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.

rica ederim arkadaşlar umarım işinize yarar

Anlatım yaparken, sitemizin ismine yer vermeyi ihmal etmeyiniz.
emek hırsızlarına bir şekilde engel olmamız gerekiyor.
Kolay gelsin.

Sitenin ismini eklemek mesele değil de, yaptıklarımın çalınması bir yana zaten işin nasıl yapılacağını anlatıyorum:), bunu da çalmaya yeltenecek insanlar da varsa onlar için yapılacak birşey yok... ama eklerim

Soner Akay

🌟Usta Tasarımcı🌟
gerçekden emegine sağlık teşekkürler

gerexiz27

🏅Acemi Tasarımcı🏅
nedemek faydali olur mükemmel olur eline koluna diline saglik