Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik sektörü için İstanbul mu İzmir mi?

Ayazgi

🌱Yeni Üye🌱
İyi akşamlar,
Uzun süredir grafik konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
İzmir'de okuyorum ve İzmir'i çok seviyorum ve yerleşmeyi düşünüyorum. Bir homeoffice açıp İzmir'de yaşamayı planlıyorum fakat İzmir için bizim sektör ölü dediler çok küçük firmalar varmış kurumsallaşmak zormuş...
Yerleştikten sonra uzun süre kararımı değiştiremiyecem çünkü bazı fedakarlıklar yapacam. İstanbul'da yaşamak beni korkutuyor.
Sizce İstanbul'a yerleşmek mi ? İzmir'de kalmak mı sektör açısından mantıklı?

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Çok olmuş sorunuzu sorduğunuz ama ben yine de cevaplayayım. Başka arkadaşlara örnek olsun.

Ben yaklaşık 4 sene Ankara'da 8 sene de İzmir'de çalışmış bir arkadaşınızım. Dolaylı ve direk olarakta İstanbulla bir şekilde ilişkim var.

İzmir mevcut büyük şehirler içinde Bursa, Antalya da dahil bir çok şehrin gerisinde bir iş yapısına sahiptir. Bizim sektör açısından en büyük problemi yoğun olarak kurumsallaşamamış, küçük düşünen firma ve esnaflarla dolu olması.

Büyük ve kurumsal olanlar da ya İstanbul merkezli'dir. Ya da reklam/pazarlama işlerini İstanbul'da yaptırırlar aradan pay alabilmek için belli bir niteliğe sahip olabilmeniz gerekir.

Ama bu küçük ve kalitesiz pazarın şöyle bir artısı var. Eğer ortalamanın üstünde bir tasarımcıysanız. Sektörde yer almanız ve çabuk yükselmeniz çok olası. Ama sektör öyle küçük ki bu sizi tatmin eder mi bilemem. Bırakın maaş miktarını ayın ilk 3/5 gününde maaşınızı düzenli alabilirseniz çok ama çok şanslısınız. Keza homeofis olduğunuz zamanda bu geleneksel kafadaki firmalar alacak verecek konusunda sizi çok zorlayacaktır.

Hülasa İzmir rahat yerdir. Ama bir beklentin olmadığı sürece azıcık param rahat kafam diyor kendi yağımda kavrulur giderim diyorsanız. 4 - 5 bin tl gibi paraların astronomik sayıldığı tasarımın, kalitenin önemsenmediği bir yerde olmak isterseniz İzmirde kalabilirsiniz.

İstanbul tam tersi herşey büyük hızlı ama oranın da rekabet gibi bir sorunu var düşünün Türkiye'de İstanbul dışında iş yapıp para kazanabileceğiniz tek yer Ankara. Ankara da İstanbulun onda biri. Ee buralardaki tüm yetenekli ve cesur elemanlar İstanbulda toplanıyor.

İstanbul'da İzmire göre pahalı olan tek şey kira. Onun dışında ulaşım sıkıntısı. Ama yaşı müsait olupta en azından bir sene İstanbulu denemeyene şaşmak lazım.

Akıl vermek gibi olması ama 2-3 sene olsun iş tecrübeniz mutlaka olsun sakın homeofis olarak birden işlere dalmayın. Ancak çok üst düzey bir illustratör/ressamsanız bunu düşünün

İyi çalışmalar