Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

"Grafik Tasarımcı" mı? "Grafik Tasarımcısı" mı?

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar aklıma devamlı takılan bir konu, sizlere de sormak istedim
ingilizce'den gelen "graphic designer" sizce Türkçeye çevirdiğinizde "sı" ekmidir. Düşündüm sorabileceğim en iyi yer burası olduğuna karar verdim çünkü bu platform bu işe gönül vermiş herkesin buluşma noktası. Belki içinizden çok mu önemli? diye geçiyordur ancak merak ediyorum.Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

graphblues

♾️Grafik Gurusu♾️
"sı" diye yoktu deesinger "er" ekini "cı" demekti grafik tasarımcı olmalı bu ingilizceden çevirdiğini buydu kesin
GRAFİK TASARIMCI... saygılarımla

N. Eser ULUHAN

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.ajhans.net
Grafik Tasarımcısı dır bence :)
Çünkü sen grafikleri tasarlarsın yaparsın.
Grafik tasarımcı sanki başında bir sıfat varmışp sıfat tamlaması gibi oluyor. Garip yani.

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
mantıklı düşünürsek ingilizceden çevirmeyle dilimiz zaten bir değildir herşeyi ingilizceye bağlamamalıyız bence ...

Grafik Tasarımcı yanlışda olsa sürekli kullanıldığı için alışıldık geliyor artık ama mantık açısından yanlış bu kelimeyi başka bir kelime ile yer değiştirirsek tuhaflığı daha iyi anlarız örneğin desen tasarımcı mı mantıklı geliyor ? yoksa desen tasarımcısı mı ?

Ben her zaman grafiker olarak kullansamda bu iki kelime arasındaki doğru GRAFİK TASARIMCISIdır arkadaşım.

Saygılar,iyi çalışmalar

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bence kesinlikle "Grafik Tasarımcı"

tasarım+cı... tasarımcısı nedir ya :D

uguraydogar

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
benden de yeni öneri madem; "Grafik Tasarırı"
sonuçta bu dilimize o veya bu şekilde Grafiker ve Grafik Tasarımcı olarak geçmiş. öyle de devam etsin, zaten bir dünya marjinal kolu var. bir de, "sı" sıydı, "cısı" sıydı uğraşmayalım derim :D

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
"cı" eki yapım ekidir ve İsim, sıfat, zarf türetir:sanatçı, kiracı, inşaatçı, yolcu, çaycı gibi bunun sonuna gelen "sı" takısı ise sınıf/aidiat bildirir; Ses sanatçısı, Bursa yolcusu gibi. Bu açıdan baktığımızda doğru söylem "Grafik Tasarımcısı" olur çünkü kök "tasarım"dır bunu yapan kişiye tasarımcı denir ama sınıf veya aidiat belirtilmemiştir kelimenin başına "grafik" koyduğumuz zaman artık bir tanımlama vardır ve dolayısıyla doğru söylem "grafik tasarımcısı" olur.

evreninmerkezi

🌟Usta Tasarımcı🌟
"cı" eki yapım ekidir ve İsim, sıfat, zarf türetir:sanatçı, kiracı, inşaatçı, yolcu, çaycı gibi bunun sonuna gelen "sı" takısı ise sınıf/aidiat bildirir; Ses sanatçısı, Bursa yolcusu gibi. Bu açıdan baktığımızda doğru söylem "Grafik Tasarımcısı" olur çünkü kök "tasarım"dır bunu yapan kişiye tasarımcı denir ama sınıf veya aidiat belirtilmemiştir kelimenin başına "grafik" koyduğumuz zaman artık bir tanımlama vardır ve dolayısıyla doğru söylem "grafik tasarımcısı" olur.

harika bi açıklama

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com

:)) türk dili ve edebiyati öğretmenini saygıyla andım bravo :))

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
:)) türk dili ve edebiyati öğretmenini saygıyla andım bravo :))
edebiyatı severim ve birde amatör olarak yazarlık yapıyorum üstünde çalıştığım birde kitabım var eğer işlerden fırsat bulursam ölmeden yayınlatırım sanırım. :smile:

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
hocam, yapım eki çekim eki, bunlar güzide güzel şeylerde... şimdi nasıl simitçi nasıl, elektirkçi diyorsak, grafik tasarımcı diyoruz. sizin mantığınızla, yani çekim eki, kök çatısı, falan filan diye tutturursak, o zaman simitçisi, eleketrikçisi mi dememiz gerekiyor yani...

Not: Türk dil bilgisi bilimi kadar kendinden emin olmayan başka bir bilim yok Türkiye'de, hesapta Türkçe'de yazıldığı gibi okunuyor, iki sesli harf yan yana kullanılamıyor falan filan, sanki bu bilim ne kural koyduysa, vatandaş hedr fısatta aksini yapıyor...

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
hocam, yapım eki çekim eki, bunlar güzide güzel şeylerde... şimdi nasıl simitçi nasıl, elektirkçi diyorsak, grafik tasarımcı diyoruz. sizin mantığınızla, yani çekim eki, kök çatısı, falan filan diye tutturursak, o zaman simitçisi, eleketrikçisi mi dememiz gerekiyor yani...

Not: Türk dil bilgisi bilimi kadar kendinden emin olmayan başka bir bilim yok Türkiye'de, hesapta Türkçe'de yazıldığı gibi okunuyor, iki sesli harf yan yana kullanılamıyor falan filan, sanki bu bilim ne kural koyduysa, vatandaş hedr fısatta aksini yapıyor...

Öncelikle benim mantığım değil Türk dilinin yapısı gereği olan bir durumdur. Dilin yanlış/eksik kullanılıyor olması dil kurallarını geçersiz kılmaz. Sınıf belirtmeden elektrikçiyim, simitçiyim, tasarımcıyım diyebilirsiniz ama bir sınıf/aidiat belirtmek gerekirse -sı takısı kullanılmak zorundadır yoksa inşaatların elektrik işleriyle uğraşan biri "inşaat elektrikçiyim" ya da bizim durumumuz da olanlar "grafik tasarımcıyım" gibi devrik bir tanımlama kullanır. Belki günlük kullanımda artık dilimiz ve kulağımız çok alıştığından olsa gerek "grafik tasarımcı" tanımlaması doğru bir tanımlama gibi algılanabilir ama bu belirtilen kullanım şeklinin doğru olduğu anlamına gelmez.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
hocam, basit bir yanılgı içerisindesiniz aslında, şimdi grafik tasarımcı simitçi ile benzer bir tutum içinde yani inşaat simitçisi, park simitçisi gibi tanımlamalar ne kadar saçmaysa grafik tasarımcı nın başındaki kelimeyi sınıf olarak addetmek te o kadar saçmadır. inşaat elektrikçiyim devrik olsa da grafik tasarımcı devrik değil. dimdik ayaktadır. :) keza, grafik tasarımcı ya da sadece grafiker kelimesi aynı anlamı kapsar, tekstil grafik tasarımcısı diye bişey yoktur mesela, desinatör vardır... web grafik tasarımcısı diye de bişey yoktur mesela, web tasrımcı vardır. Ya da yazı tasarımcısı yoktur, "Tipograf" ya da "Kaligraf" vardır. yani grafik tasarımcı dediğinizde zaten gerekli olan bütün sınıfı ve aidatı bildirirsiniz. ekstra bir aidata gerek yoktur. benim anladığım kadarı ile, tükçe şöyle şöyle şöyledir ama bazı kelimeler de böyle böyle böyledir diye anlatır ya hocalar... işte grafik tasarımcı da o kelimelerden. Zaten bu laf aslen almanca'dan apartılarak girmiş ülkemize, yani grafiker, uzun yıllar tasarımcı grafiker, uygulamacı grafiker gibi "aidatlar" ile kullanılmış, yani aradığınız aidat meselesi burda var. Sonra dan ingilizcenin coşması ile "Graphic Designer" den tekrar apartmışız ki bunu direk çevirirseniz "grafik tasarımcı" ya ulaşırsınız. designer da; dizayn ve mühendis kelimelerinin aşkında oluşmuş bir ingilizce kelime... yani tam açarsak grafik tasarımcı = grafik tasarım mühendisi, ancak sizi dinlersek grafik tasarım mühendisi-si demiş oluruz ve iyice rezil oluruz elaleme...

zaten yabancı olan bir kelimeyi çevirmişiniz, suyunu çıkarıp en bi türkçe yapmaya çalışıyorsunuz gibi bişey oluyor :) illa tükçe yapacaksak, çok oturaklı götürgeç gibi, vatana millete özel bi kelime yapalım, sağdan soldan, apartıp kafamıza göre modifiye etsekte, insanlar bunu kullanmıyorlar, kullanmadılar, kullanmayacaklar...

saygılar.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
hocam, basit bir yanılgı içerisindesiniz aslında, şimdi grafik tasarımcı simitçi ile benzer bir tutum içinde yani inşaat simitçisi, park simitçisi gibi tanımlamalar ne kadar saçmaysa grafik tasarımcı nın başındaki kelimeyi sınıf olarak addetmek te o kadar saçmadır. inşaat elektrikçiyim devrik olsa da grafik tasarımcı devrik değil. dimdik ayaktadır. :) keza, grafik tasarımcı ya da sadece grafiker kelimesi aynı anlamı kapsar, tekstil grafik tasarımcısı diye bişey yoktur mesela, desinatör vardır... web grafik tasarımcısı diye de bişey yoktur mesela, web tasrımcı vardır. Ya da yazı tasarımcısı yoktur, "Tipograf" ya da "Kaligraf" vardır. yani grafik tasarımcı dediğinizde zaten gerekli olan bütün sınıfı ve aidatı bildirirsiniz. ekstra bir aidata gerek yoktur. benim anladığım kadarı ile, tükçe şöyle şöyle şöyledir ama bazı kelimeler de böyle böyle böyledir diye anlatır ya hocalar... işte grafik tasarımcı da o kelimelerden. Zaten bu laf aslen almanca'dan apartılarak girmiş ülkemize, yani grafiker, uzun yıllar tasarımcı grafiker, uygulamacı grafiker gibi "aidatlar" ile kullanılmış, yani aradığınız aidat meselesi burda var. Sonra dan ingilizcenin coşması ile "Graphic Designer" den tekrar apartmışız ki bunu direk çevirirseniz "grafik tasarımcı" ya ulaşırsınız. designer da; dizayn ve mühendis kelimelerinin aşkında oluşmuş bir ingilizce kelime... yani tam açarsak grafik tasarımcı = grafik tasarım mühendisi, ancak sizi dinlersek grafik tasarım mühendisi-si demiş oluruz ve iyice rezil oluruz elaleme...

zaten yabancı olan bir kelimeyi çevirmişiniz, suyunu çıkarıp en bi türkçe yapmaya çalışıyorsunuz gibi bişey oluyor :) illa tükçe yapacaksak, çok oturaklı götürgeç gibi, vatana millete özel bi kelime yapalım, sağdan soldan, apartıp kafamıza göre modifiye etsekte, insanlar bunu kullanmıyorlar, kullanmadılar, kullanmayacaklar...

saygılar.

Baştada dediğim gibi insanların yanlış kullanımları ya da yanlışı çok kullanmaları o kullanımı doğru yapmaz birçok insan kartvizitlerine "fax" veya "e-mail" tanımlaması yapıyorsa bu kullanımların doğru olduğundan değil bilgisizlikten veya umursamazlıktan gelmektedir. Benim referansım Türkçenin dil yapısı ve haliyle Türk Dil Kurumu ayrıca açıklamalarınızdan görüyorumki söylemek istediğimi tam anlatamamışım o yüzden siz "grafik tasarımcıyım" tanımlamasını kullanın ben "grafik tasarımcısı".

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
hocam, istediğiniz kullanmanıza itirazım yok elbette... ancak. kuralları o toplumun insanları belirler. 10 yıl önce, TDK olmazsa olmaz dediği bir çok önermeyi, şimdi olur olarak nitelendirdiğini görmek mümkün. yani birileri ne kadar inat ederse etsin. literatürü kullanım biçimi ve şekli belirleyecektir. benim de demek istediğim budur...

soneriax

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
grafik34.com
tasarımcı olmak grafiker olmaktan bence farklıdır. piyasa şartlarında grafiker çok bulunur ama tasarımcı yani bir fikir üreten daha azdır kıymetlidir. fikir uygulayanlara sözüm yok işin uzmanıdır kısayolları ezbere döşemeciliği en hızlı uygulamak zorunda olduğundan - bakınız matbaacılar sitesinde bir kaç firmanın gündeki iş yoğunluğu ve masabaşındakilerin durmaksızın emeği, karınca gibi-
sohbeti yanlış yere çekmeyeyim ama grafik bir dal tasarımcılık konusunda alt dallardan birisidir bence. ayrıca tasarımcının ünvanı önünde belirtilmesi gerekir.
tasarımcıyım demek ile tasarımcısıyım demek arasında işte bu grafik veya moda veya başka bir dal uzmanı olmak gerekir.
sonucta sı eki gelir. tasarımcıya anlamca bu dal yükler. yoksa grafikerim derim geçerim. özelliğim yok ise.

byhemsinli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bazı sözler akılda artık kalıplaşmıştır yani yanlış olsa da onu biz öyle biliriz, okuruz. Bu da öyle bir şey sanırım. Üniversitelerde bölümün adı "Grafik Tasarım" dır mezun olunca da unvanın "Grafik Tasarımcı" olur. Saygılar.