Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafiker olmanın cinsiyeti varmi?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Ben ileri düzeyde Escher hayranıyım. Sonra Dali ye bakmaya doyamam...Picasso mühteşem yetenekli bir adam... Evime Klee ler almak istiyorum. Zaman zaman düşünüyorum bu büyük yetenekler neredeyse hep erkek. Ne kadar az kadın var... Türk tarihinin tanimış kadın grafikeri varmi acaba? Düşündüm bir tek Şule Sönmez geldi aklıma...Acaba erkekler kadınlardan dahamı iyi çizerler? Elebette degildir ama niye kadınlar tarihte bu kadar az acaba derden? bir iş ilanı okuyorum, acil bayan grafiker araniyor...Grafiker olmanı elbette cinsiyeti yok... peki niye özelikle bayan grafiker ariyorlar acaba? Buna benzer bir konu açılmıştı aslında fakat o konu biraz kadinlara tepkili idi o sayfa üzerinden devap etmek istemiyorum.Konu umarım kadın erkek kavgasina dönüşmez....

Benzer konular

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
bayanlar cezbedici geldiği için tercih ediyorlar olabilir :)

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
belki müşteriyle muhattap olma durumu varsa ondan dolayı presentable istenebilir yada bayan grafiker gerçi işini iyi yaptıktan sonra problem yok:D

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
şuana kadar çaliştiğim bütün firmalarda bayanlar çoğunluktaydi.. hatta şuanda çaliştiğim firmada tek erkek benim :) ve benim fark ettiğim izlenim bayanlar kendinilerini erkekler kadar savunamiyorlar, herhangi bi olayda, haksizlikta susup kaliyorlar, haklarini savunamiyorlar ya da savunmuyor.. bu da iş verenin işine geliyor diyebilirim..

asit

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.hamzaerbay.com
şuana kadar çaliştiğim bütün firmalarda bayanlar çoğunluktaydi.. hatta şuanda çaliştiğim firmada tek erkek benim :) ve benim fark ettiğim izlenim bayanlar kendinilerini erkekler kadar savunamiyorlar, herhangi bi olayda, haksizlikta susup kaliyorlar, haklarini savunamiyorlar ya da savunmuyor.. bu da iş verenin işine geliyor diyebilirim..

mantıklı bak aklıma gelmemişti

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
harika tasarımlar ortaya çıkaran erkeklerde gördüm bayanlarda... hatta çevremde grafiker bayanlar çoğunlukta... işinde iyi olduğu müddetçe grafiker olmanın cinsiyeti olduğunu düşünmüyorum... mesleğimiz cinsiyete değil, yeteneğe bağlı olan bir meslek...

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
bayan grafiker aranmasında birazda şirket icinde baska meslekteki sahışların bayan olup araya erkek alarak uyum sorunlarının meydana gelmemesi icin bir sebeb olarak biliyorum cünkü benden önce aynı sebebten dolayı bayan grafiker aranıyordu. 2nci sebebte arkadaslarımızın dediği gibi bayan grafikerlerin üzerinde daha kolay baskı yaratılabilcegi ve daha kolay motive edilebilcegi olgusu vardır bu bir gerçek. Ama mesleki olarak baktığımızda meslektaşlarımda cinsiyet ayrımı yapılabilcek bir sebeb göremiyorum.Herkesin olgusu farklıdır.Fakat düşünce yapısına geldiğimde özellikle yaratıcılık birazda aykırılık olmayı gerektirir ; Hangi meslek dalına bakılırsa bakılsın olmayan bir olguyu oluşturma , protest gibi insanlara yansıtıp paylaşma ve cevreye aktarırken tepkilerin,kısıtlamaların ve ön yargıların olmasından dolayı ünlü ressam ve benzeri dallarda erkeklerin ön planda olmasına etken olduğunu biliyorum.Bu gözle baktığımızda kısmende olsa tabular değiştikçe bu dengenin zamanla yerine oturdugunuda görebiliriz.

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kadınlar eski zamanlarda bu kadar özgür değildi, bu yüzden meslek edinmeleri, sanat yapmaları, bilgi edinmeleri çok zor, yada imkansız idi. Günümüze baktığımızda iş ilanlarında genellikle bayan grafiker aranır. Bunun nedeni arkadaşların dediği gibi uyum sorunu veyahut daha kolay sindirme olabilir. Yaratıcılık konusunda ise cinsiyetin bir etkisi olduğunu zannetmiyorum, son derece kötü işler çıkaran yada harika tasarımlar yapan şu cinsiyettir demek kadar yanlış birşey yok.

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
belki daha estetik düşündükleri içindir.

eğer bu şekilde düşünüyorsaniz, nükhet hocamizin aşağıda belirttiğim bu sorusuna bir cevabininiz olmali..

Ben ileri düzeyde Escher hayranıyım. Sonra Dali ye bakmaya doyamam...Picasso mühteşem yetenekli bir adam... Evime Klee ler almak istiyorum. Zaman zaman düşünüyorum bu büyük yetenekler neredeyse hep erkek. Ne kadar az kadın var... Türk tarihinin tanimış kadın grafikeri varmi acaba? Düşündüm bir tek Şule Sönmez geldi aklıma...Acaba erkekler kadınlardan dahamı iyi çizerler? Elebette degildir ama niye kadınlar tarihte bu kadar az acaba derden?

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
Benim dilegim, grafiker aranıyor iş ilanlarında, cinsiyet unsuru belirtilmemeli...

ben iş ilanlarında özellikle cinsiyet belirlemesini birazda çevre ve ofis içindeki ortama bağlı olduğunu düşünüyorum... mesela öyle yerler var ki bir bayanın tek başına kesinlikle gidemeyeceği yada atıyorum ofis içinde her eleman erkektir ve bir bayanı o ortama sokmanızın rahatsızlık verici olacağı yerler vardır... belki bunuda biraz düşünerek bu tür ilanlarda özellikle bay veya bayan olarak özellikle belirtiliyor da olabilir...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz sevgili Nüket Hotalı;

Eskiden tabi ki her iş alanında oldugu gibi erkekler de bu alanda çoğunlukdaydı.Günümüzde baktıgımızda bu istikrarın fazlasıyla değiştiğini görüyoruz.
Yetenek olarak bakınıldıgında bence yetenek kişidedir,cinsiyetin de değil.
Erkek olsun bayan olsun herkes güzel bir şeyler çıkarabilir,tabi ki herkesin tasarım yönü,bakış açısı,zevki farklıdır,fakat bu farklığı cinsiyet yönünden ele alamayız.
Belkide şu soru kafalar karıştırıyor neden bi mozart,bi dali,bi picasso warda neden bayan ünlü bir sanatker yok diye düşünebiliriz.Fakat bu sorunun cevabı bence gayet basit;Sanatı ortayan çıkaran en önemli eğilim,eğitimdir.Toplumlar bayanlara öncelik vermişler mi ki de onlar yeteneklerini gün yüzüne çıkarabilsinler,işte önemli olanda o yeteneği çıkarabilmektir ki bunun içinde bazen bazı şeyler yeterli olamayabilir.Ben inanıyorum ki geçmiş tede böyle yetenekli bayanlar vardı,ama onların yetenekleri ya içlerinde gizli kaldı ya da çalışmalarını yapsalar bile gün yüzünde değildi.İnanıyorumki gelecek yıllarda bi mozart bi picasso cinsiyet farkı olmaksızın çıkacaktır.
Kısacası yetenek herkes de wardır önemli olan onu çıkarabilmektir,yani grafikerliğin cinsiyeti,yaşı yoktur.(tecrübesi vardır)

"Benim dilegim, grafiker aranıyor iş ilanlarında, cinsiyet unsuru belirtilmemeli... ";

Cümlenizede kesinlikle katılıyorum ki belki burda alternatif düşünülse bile bazı bayan grafiker ilanlarında art niyet oldugunu düşünerek size katılıyorum.
Teşekkürler.

Son düzenleme:

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
.......................................

Son düzenleme:

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
(Not: Yazdigim yabancı isimler dünya tarihinin en yetenekli ve tanınmış ressamlarındar bir kaçıdır...)
saçımı başımı yoluyorum. :sadsmile:

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Arkadaşlar ben grafiker değilim ama şimdi nükhet hocanın verdiği isimler yabancı ,yabancı olduğu içinde onların içinde olmadığımız için bir yorum yapmamız mantıksız geliyor bana.
Türkiye'deki grafikerlik için bu konuya değinirsek olay şu şekilde bayanlar çok kolay iş buluyor..Bunun nedenini ben çözemedim..
Bu durumun farkında olan istikrarlı ve bu işten ekmek yemek isteyen baylar kendilerini çok hırpalıyorlar bu iş için gerekirse sabahlara kadar çalışıyorlar. Ve bu baylar da yaptığı işlerle göz doldurarak iş görüşmelerinde cinsiyet ayrımı göze alınmıyor. Türkiyede baylarında bu sektörde olmaları için bayanlardan üstün olmaları gerekiyor..

Önemli Not : Büyük şirket ve holdinglerde dikkat ettiyseniz iş görüşmelerinde cinsiyet ayrımını göz önünde bulundurmazlar. Bunun sebebini kendi kendinize sorun bakalım. Ne cevap alacaksınız....

Sayın "bartinli_cakabo" bu isimler size yabancı gelebilir ama lütfen yapılan yorumlara saygı gösterin,(yapmamız kelimesiyle çoğul konuşmayın)ayrıca bu isimleri tanımamanız gerçekten şaşırtıcı:S..Bu isimleri bilmeniz içinde grafiker olmanıza gerek yok hele ki ünlü ressam picasso yu bilmek için.
Birde bu konuda hala kafasında soru işareti olan kişiler için ;
Ahu Antmen’in editörlüğünde hazırlanan “Sanat/Cinsiyet: Sanat Tarihi ve Feminist Eleştiri” adlı kitapını okumalarını öneririm.

Not:Bu kitap picasso kadın olsa picasso olabilir miydi ? sorusunun cevabı aranıyor...
Ben kitabı okumadım ama incelediğim kadar bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Son düzenleme:

bartinli_cakabo

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben tanımıyorum diye bir cümle kurmadım....dikkat ettiyseniz....
yabancı dedim yani türk değiller....
vede türkiye'de yaşamış insanlar değiller...
yaptığım yorum cahilliğime neden olacak neredeyse yaptığım yorumu görmezden gelin...

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
ben tanımıyorum diye bir cümle kurmadım....dikkat ettiyseniz....
yabancı dedim yani türk değiller....
vede türkiye'de yaşamış insanlar değiller...
yaptığım yorum cahilliğime neden olacak neredeyse yaptığım yorumu görmezden gelin...

Yaptıgınız yorumdan öyle geliyor ki isterseniz siz türk bi örnek verin ki biz ona göre yorumlayım ki biz burda uluslararası boyutta düşünüyoruz ve o yüzden Nüket abla dünyaca ünlü birilerini ele almış.Yorumunuzu zaten düzeltmişsiniz.
Türkiye bazında ele alıcak olursak bile Nüket abla örnekler verdi zaten.
Lütfen forumda tartışma alanı yaratmayınız , tartışmalar konu dışına çıkılmayı sağlıyor.
Saygılarımla.