Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Heavenly Beauty Center (Güzellik merkezi) Logo

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Heavenly adlı güzellik merkezine çalıştığım logo.

heavenly2.jpg

Benzer konular

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hocam !
Saç,Makas ve H harfi anca bu kadar sembolize edilebilir.Çalışmalarınızı izlemek oldukça keyifli.Tebrikler.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Hocam çok güzel olmuş tebrik ederim...

narsist.

🏆Pro Tasarımcı🏆
hocam emeğinize sağlık çok hoş görüküyor

filizdmr

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
filizcinardemirtas.blogspot.com
Güzellik merkezi temasını

Logo içinde yansıtan ve öğelerini içinde barındıran güzel bir çalışma tebrik ederim Cahit bey.
Emeğinize sağlık...

redarch

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Mükemmel olmuş...

Tebrikler...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Hocam çok güzel olmuş tebrik ederim...

hocam emeğinize sağlık çok hoş görüküyor

Güzellik merkezi temasını

Logo içinde yansıtan ve öğelerini içinde barındıran güzel bir çalışma tebrik ederim Cahit bey.
Emeğinize sağlık...

Mükemmel olmuş...

Tebrikler...

Beğenilerini sunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

mawi06

🏆Pro Tasarımcı🏆
güzel bir çalışma hatlar yumuşak tutularak kadın güzelliğine ve zerafetine atıfta bulunulmuş ancak renk tercihiniz pembe olsa daha anlamlı olur bence . elinize sağlık

özzlemm

♾️Grafik Gurusu♾️
mükemmel bir çalışma, harika bir emek görüyorum.
emeğinize sağlık.

narabi

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben saç makas izlenimi alamadım daha çok yıldırım çarpmış ağacı anımsattı bu benim görüşüm teşekkürler.Vektorel bir insan suratı olsaydı daha çok çağrışım yapardı belki

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
güzel bir çalışma hatlar yumuşak tutularak kadın güzelliğine ve zerafetine atıfta bulunulmuş ancak renk tercihiniz pembe olsa daha anlamlı olur bence . elinize sağlık

mükemmel bir çalışma, harika bir emek görüyorum.
emeğinize sağlık.

ben saç makas izlenimi alamadım daha çok yıldırım çarpmış ağacı anımsattı bu benim görüşüm teşekkürler.Vektorel bir insan suratı olsaydı daha çok çağrışım yapardı belki

Eleştiri ve beğenileriniz için öncelikle teşekkür ederim.....

Logo, logotype, amblem, arma gibi çalışmaların en büyük özellikleri ayırıcı özelliktir.
Bir çalışmanın ayırıcı özellik kazanması, ilk akla gelenin veya benzerlerinin seçilmesi
ile gerçekleşemez. Güzellik tamamen soyut ve göreceli bir kavramdır. Bu kavramın
işlenmesi çok kapsamlı bir araştırma ve geliştirme evreleri içermelidir. Bu nedenle:
*Aşırı biçimsel çağrışımdam kaçındım, bir makası tümüyle göstermek yerine sadece uç kısmını stilize ettim.
*Soyutlama ve stilizasyon girişimlerini, kelimenin tipografik yapısı ile bütünlük sağlayacak bir zemine oturtmak istedim.
*kurumsal temsilin tatmin edici olabilmesi için kesinlikle taklitçi yaklaşımlardan
uzak durdum. Örneğin sizinde dikkat çektiğiniz gibi, güzellik merkezi denilince ilk akla gelebilecek kadın imgelemi yerine dolaylı imgeler ve semboller kullandım. Diğer bir arkadaşımızın önerdiği pembe renk yaklaşımıda bu anlayışa örnek gösterilebilir. Pembe yerine mavi ve lacivert kombinasyonunu kullanmayı tercih ettim. Yani burada tamamen özgünlük kaygısıyla hareket ettim.

i

hardb0yy

🌱Yeni Üye🌱
biraz abartı gördüm fikir güzel ama renk ve yazı biçiminde sorun var gibi

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
biraz abartı gördüm fikir güzel ama renk ve yazı biçiminde sorun var gibi

heavenly2.jpg

Eleştirin için teşekkürler....
Abartı derken biraz daha ayrıntıya girersen sevinirim, çünkü neyin abartılı olduğunu belitmemişsin.

Renk konusuna gelince: Kullanılan renkler bir üst açıklamamda da belirttiğim gibi
özgünlük (orjinallik) amaçlıdır. Renkler lacivert ve pastel mavidir, bu renkler çalışmanın verdiği mesajla ilgilidir. Lacivert prestij ve ağırbaşlılığı, pastel mavi melankolik duygusallığı simgelemektedir.

Font el yazısı fontu dur. Solda bulunan sarmallar H harfinden e harfine bağlanarak
sola doğru akmaktadır. Sarmalların açık olan ucu sola, harfte italik ve el yazısı geçişi şeklinde aksi doğrultuda sağa doğru akmaktadır. Burada tipografik hareketle biçimsel hareketin dengesi amaçlanmıştır.

timsah_sg

🏆Pro Tasarımcı🏆
öncelikle emeğinize sağlık benimde gözüme takılan ilk 2 nokta arkadaşlarımızında birkaçının değidiği gibi font ve renk ben şu olsun bu olsun demiyorum renkler ile vermek istediğiniz imajıda anladım ancak logo deyince benim için öncelik gözalıcılık ve çarpıcılık geliyor buda renklerin uyumu ve fontun karakteri ile mevcuttur tabi benim görüşüm bu her iki olguda yapmış olduğunuz logoda tam oturmamış yani 1den fazla insanın aynı noktada takılmış olması sizcede rahatsız edici değilmidir sonuç olarak bunu müşterinize henüz sunmamışsınız en azından bunu belirtmemişsiniz düşünce bencede çok başarılı ancak renkler üzerinde ve fontda tekrar düşünmenizde fayda görüyorum belki bir ön çalışmadır belki bitirilmiş ve sunuma hazırlanmış bir çalışmadır bunu bilemiyeceğim ancak bu kadar güzel bir düşüncenin daha çarpıcı renkler ve font ile daha gözalıcı bir hale gelmesi için bu eleştirimi yapıyorum tabikide taktir sizindir iyi çalışmalar

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
öncelikle emeğinize sağlık benimde gözüme takılan ilk 2 nokta arkadaşlarımızında birkaçının değidiği gibi font ve renk ben şu olsun bu olsun demiyorum renkler ile vermek istediğiniz imajıda anladım ancak logo deyince benim için öncelik gözalıcılık ve çarpıcılık geliyor buda renklerin uyumu ve fontun karakteri ile mevcuttur tabi benim görüşüm bu her iki olguda yapmış olduğunuz logoda tam oturmamış yani 1den fazla insanın aynı noktada takılmış olması sizcede rahatsız edici değilmidir sonuç olarak bunu müşterinize henüz sunmamışsınız en azından bunu belirtmemişsiniz düşünce bencede çok başarılı ancak renkler üzerinde ve fontda tekrar düşünmenizde fayda görüyorum belki bir ön çalışmadır belki bitirilmiş ve sunuma hazırlanmış bir çalışmadır bunu bilemiyeceğim ancak bu kadar güzel bir düşüncenin daha çarpıcı renkler ve font ile daha gözalıcı bir hale gelmesi için bu eleştirimi yapıyorum tabikide taktir sizindir iyi çalışmalar

Ayrıntılı eleştiriniz için teşekkürler.......

Düşüncenin somutlaştırılma sürecinde, hangi aşamalarda ne düşündüğümü, somut veriler ışığında açıkladım. Somut veriler diyorum çünkü grafik tasarım, sanat dalları içinde en fazla somut verileri, bilimsel doneleri kullanan alandır.
Bunun dışında tüm sanat alanları gibi kişiye göre değişen doneleride kullanırız.
Burada diğer arkadaşlarımızın ve sizinde üzerinde durduğunuz nokta. Tamamen
sizin tercihlerinizi yansıtmaktadır. İşin başka bir yönüde tasarımda kullanılan
fontta, renkte tamamen benim beğenilerimi yansıtmaktadır. Bu konuda bir tartışma tamamen abesle iştigal olduğu düşüncesindeyim, çünkü bir yere varamayız bu sitede ne kadar kırmızı hayranı varsa o kadarda mavi veya sarı hayranı olduğuna eminim. Renk konusu mantıksal olduğu kadarda, duygusal bir konudur. Bu o kadar kaygan ve kaypak bir konudurki kimse rengin dinamizmi ile yarışamaz. Renk konusunda toplumsal değişkenleri bir kenara bıraksak bile kendimizin renk anlayışı bile çok dinamik ve değişkendir.
Kendinizi bir yoklarsanız bir kaç sene önceki renk anlayışınızın bile çok değiştiğini göreceksiniz. Sonuçta bir takım sanatsal tercihler kişinin estetik beğenisi ile alakalıdır, bu konuda herkesi memnun etmek pekte olası ve akıl karı birşey değildir. Benim beğenim ve duygularım bu fontun ve renklerin kurumsallığı yansıttığı yönünde. Ayrıca bu çalışma şu anda kullanımdadır ve büyük bir çoğunlukla olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Saygılarımla....

serkoy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yaptığınız logonun rengini eleştirmiyorum.Rengi kaypak ve kaygan bir konu olarak adlandırmışsınız.Evet belki bir afişte yada başka bir grafik tasarım ürününde bu dediğiniz geçerli olabilir ama bir logo çalışmasında "ben bunu beğendim,bu rengi hissettim o yüzden kullandım"demek oldukça yetersiz kalır.Çünkü dediğiniz gibi kişilerin estetik kaygısı çok farklıdır.Bunlar renk,biçim,doku gibi özelliklerle çeşitlenebilir.Ama bir grafik tasarımcı olarak logonuzun fontunu beğenmediğimi söyleyebilirim.Çümkü her ne kadar bir bayan kuaförüde olsa çok daha estetik yazı karakterleri kullanabilirdiniz.Ayrıca ben her kesimin çizdiğiniz logoyu saç ve makas olduğunu anlamasını beklemiyorum.Çünkü anlaşılması bence çok kolay değil.Arkadaşlardan birisi sanırım abartı derken gelen ilk yorumları kastetmiş.Muhteşem, harika gibi laflar böylesi göreceli işlere biraz fazla geliyor sanırım.İyi çalışmalar...

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Yaptığınız logonun rengini eleştirmiyorum.Rengi kaypak ve kaygan bir konu olarak adlandırmışsınız.Evet belki bir afişte yada başka bir grafik tasarım ürününde bu dediğiniz geçerli olabilir ama bir logo çalışmasında "ben bunu beğendim,bu rengi hissettim o yüzden kullandım"demek oldukça yetersiz kalır.Çünkü dediğiniz gibi kişilerin estetik kaygısı çok farklıdır.Bunlar renk,biçim,doku gibi özelliklerle çeşitlenebilir.Ama bir grafik tasarımcı olarak logonuzun fontunu beğenmediğimi söyleyebilirim.Çünkü her ne kadar bir bayan kuaförüde olsa çok daha estetik yazı karakterleri kullanabilirdiniz.Ayrıca ben her kesimin çizdiğiniz logoyu saç ve makas olduğunu anlamasını beklemiyorum.Çünkü anlaşılması bence çok kolay değil.Arkadaşlardan birisi sanırım abartı derken gelen ilk yorumları kastetmiş.Muhteşem, harika gibi laflar böylesi göreceli işlere biraz fazla geliyor sanırım.İyi çalışmalar...

Diğer arkadaşa yazdığım cevabı okumamışsınız sanırım. Burada kastettiğim şey, benim anlayışıma göre ortak estetik değerlerin olamayacağıdır. Siz belki tersini savunuyorsunuz düşüncenize saygı gösteriyorum. Eğer bu konuda bir tartışmaya girersek, sanat dünyasının yıllarca çözümünü bulamadığı bir sorunun içinde buluruz.
Çünkü estetik konusunda sanat dünyası ikiye bölünmüş durumdadır. Sorun şudur "Ortak estetik değerler varmıdır?" Bana göre croce'nin de savunduğu gibi.
Her sanat eseri, sanatçının kendi öz benliğinden kaynaklandığı için, sanatçının ruhunda oluşan estetik beğeni hakkında herkesin kabul edeceği genel geçer yargılara varılamaz. Bireyler, sanatçıların eserlerinden kendi ruhsal yapılarına göre farklı izlenimler alırlar ve farklı senteze ulaşırlar.
Düşüncesini savunuyorum.

Ama tersini savunanlarda yok değildir. Örneğin Platon
Güzel, bir idea olarak gerçekten vardır. İdealar, diğer özellikleri yanında kendinden güzeldir. Asıl güzellik, hiçbir zaman değişmeyen gerçeklik olan güzellik ideasıdır. Akıl sahibi her varlık için güzel ideası ortaktır. Çünkü o akılla kavranır.
demektedir.
Bir önceki mesajımdada belirttiğim gibi, bana göre kullandığım logo çok estetik, size göre olmayabilir bunada sonsuz saygım var.

Hoşçakalın......

serkoy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yorumuma bu kadar bilimsel yaklaşmanız beni pek tatmin etmedi.Sadece "bana göre kullandığım logo çok estetik, size göre olmayabilir bunada sonsuz saygım var. "demeniz yeterlidir.Bu tarz çalışmalarımızı Platon'un yada diğer düşünürlerin fikirleriyle savunmamalıyız.Buradaki herkes bizim aldığımız sanat eğitimini almamış olabilir...Akademik yorumlara fazla kaçmadan açıklayabiliriz sanırım derdimizi....teşekkürler