Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

herkes tasarımcıdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

chrysalis

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlarım hepbir ağızdan bağırıyorsunuz herkes tasarımcı olmaz dıye oncelıkle şunu söylıyım bende sınema bolumu mezunu bırıyım yanı işim sanat.tasarım işine gelice 4 yıl fakulte okuyan arkadaşların zoruna gıdecek ama bu şart değildir 4 yılda size temel bılgıler ve bakış açısı sağlanır bunu başarmak için ille okul okumak gerekmez ki fakultelerımızın eğitim sistemi mağlum ki gelişmemiştir sanat işine gerçekten gonul verdıkten sonra öğrendiğim en değerli bilgileri bana sağlayan gözlerim ve sokaklar olmuştur dergiler filmler hep bunlar .ki birçok arkadaşım fakulte mezunu dur ama okul yuzu gormemış daha ıyı tasarım yapan ınsanlar tanırım .konunun ozetı şudur bu işi yapmak isteyen ve fakulte okuma ımkanı olmayan ınsanlara aslında bu işi yapabılen en ıyı kışıler olabıleceklerınde bahsedın bıraz bakış açılarına yon vermeye çalışın photosopdur carttır curttur bunnarın 15 gunde öğrenebıleceklerını hatta ogretebılecegınızı anlatın .bu taze kanlara sanat gozluklerını takmada yardımcı olun .hevesını alıp yokolan olsun kalan sağlar bizimdir dostlar. sanat işinın sadece ılk durağıdır okul sona ödevin yaşamaktır ve ne yaşadığını bilmektir anlamaya ve anlatmaya çalışmaktır. o ilk dersi sadece fakultede değil webde kıtaplarda heryerde sağlarsınız fakulteye takılmayın siz bakış açınızı geliştirin hepinizde tasarım ruhu mevcut zaten öne cıkarmak içine ne yapılır onu bulun. temel sanat derslerı heryerde mevcut zaten

Benzer konular

Crossfire

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.krop.com
herkes Tasarımcı değildir.Öncelikle şunu bil ki temel sanat dersleri heryerde mevcut değildir. Güzel Sanatlar Fakülteleri boşu boşuna açılmadı değil mi.Ayrıca Sanat Tarihi'ni yetkili eğitim merkezlerinde vs. kurslarda vermiyorlar.Kaldı ki Türkiyede Grafik Tasarım tarihini bilmek çok önemlidir.Söylediklerin evet biraz zorumuza gitti çünkü 1 sene kursa gidip yetenek sınavlarına boş yere kasmadık kendimizi.Ayrıca 2 yıllık m.y.ö ve dışardan tasarımcı olan insanlarla 4 yıllık G.S.F mezunu tasarımcı arasında ciddi fark vardır.Ve son olarak herkes tasarımcı olabilir belki ama herkes "Tasarımcı" değildir.

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
sayın chrysalis... inanın size şaşıyorum ve yazdıklarınızı okurken hayretler içerisindeyim... sanatçıyım diyen birinin eğitim şart değil zihniyetine sahip olmasını ne yazık ki kabullenemiyorum...
bizler eğitim şart diyoruz evet... çünkü bu mesleğin temelidir önemli olan... temelinide o gereksiz gördüğünüz meslek yüksek okullarında almaya başlarsınız... gerisini getirmek yürütebilmek insanın içinde, yeteneğindedir... ama salt yetenekle olacak şeyler değil bunlar... okulda verilen eğitim size neyi nasıl ve ne amaçla tasarlamanız gerektiğini öğretir... iki program gösterelim öğren çek git olayı değildir hiçbir zaman...
bunları gençlerimize hadi bakalım programları öğrendin artık sen bir grafikersin sertifikanda hazır deyip grafiker yetiştirdiğini zanneden aslında grafiker yerine operatör yetiştirip piyasaya salan ve adına grafik tasarım kursu diyen yerlerde yeteri kadar görüyoruz zaten...
sanatçı sanatını hakkıyla bu mesleği icra edebilmesi için ne zorluklarla yapıldığını nasıl zorlu bir süreçten geçerek ve yeteneğini aldığı eğitimle perçinleştirerek piyasada kaliteli işler çıkararak kendini kanıtlamak gerektiğini bilir...
siz hala bunu öğrenemediyseniz ya da görmüyorsanız veya görmezden gelmek işinize geliyorsa benim size söylediklerimin hiç bir anlamı olamaz... çünkü siz tam tersi bir zihniyete sahipsiniz ve ben size bir sanatçı gözüyle bakıp muhatap bile olamam...
siz kendi doğrularınızla yaşamaya devam edin... fakat arkamızdan gelen yeni neslinde böyle eğitim şart değil yalanlarıyla beyinlerini yıkamaktan vazgeçin...
sen kimsin diyebilirsiniz... açıklayayım... ben bir GRAFİKERİM... mesleğimi korumak ve sizin gibi zihniyetlere paye vermemekte görevimdir... saygılarımla...

iyicucu

🌱Yeni Üye🌱
Harikasın AmbrosiA sana katılıyorum. Eğitimin şart olmadığını savunan arkadaşımız,aslında ne kadar da eğitimin şart olduğunu gösteriyor. Saygılarımla

grafiker.iso

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğitim almış tasarımcılar arasından ne kadar az(istisna) kötü tasarımcı çıkarsa; işin kolayına kaçıp kısa yoldan piyasaya giren sertifikalı grafikerlerden de o kadar iyi grafiker çıkar. Herkes bulunduğu konumu elbette svunacaktır. Birileri de kalkıp karşı çıkacak. Kısaca herkes kendisinin haklı olduğuna inandığı için bu tartışmalar hiç bitmeyecektir.
Yetenek ve istek işin başlangıç noktasıdır. Yeterli bilgi ve tecrübeyle beslenmeyen yetenek, kendi kendini veya birilerini taklitten ileri gidemez. Ne demiş Hz. Peygamber: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Eğitimin gerekliliğini inkar edenler, bu gerekliliği bilmeyenlerdir.

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Herkes kendi ayağından asılır.
Sürümcemede kalmış bir tartışma değildir ki sürekli peydahlanır gibi sürekli önümüze seriliyor bu tartışma. Yetenek ,hayal gücü ,Eğitim,tecrübe,ve şans. Bunlar birbirinden farklı bir elin parçası olarak kabul edin. Tek bir eldir birbirinden ayırıp özelleştiremessiniz yada kendinizde pay biçemessiniz. ,Kaldıki zaten herkes kendine ait cemberinde yasıyacaktır ne yazarsa yazsın ne söylerse söylesin. kapitalist bir düsünce dünyasında herkes çemberlerinin büyüklügü kadar yer edinecektir. Ne kadar köfte okadar ekmek. İsyan ve kendini korumak birbirinin bütünleyen parçalardır.Ama herbirinin yeride ayrı ayrı tartışılabilir. Döngü döner çark işler kesikler atılır geriye kalan herkesin görebilcegi netliktedir gercek!.... Oku,Hayalin peşinden git,Yeteneğinde kavrul ,insancıl yanınla ilerle ve sonunda gururla arkana bakabiliyorsan gözyaslarını dostlarına sakla..İnancın ilk adımı okumaktır. İlk adım yoksa gidebilcegin bir yolda yoktur..
Saygılarımla,

chrysalis

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar fakulteye gırış bile birmiktar şansa bağlıdır ki fakultelerdeki eğitim sistemi doğru ve yeterlimidir tartışılır . sanatın okulu hayattır . amatör ve profesyonellık kavramı yoktur .yıllarca köyünde yaşamış meraklı biri sizi altüst getirebilir. bende okudum sinema üzerine 4 yıl fakulte biz boşamı okuduk dıyen arkadaşım sanatçı için hiçbirşey boş değildir .sanat tarihi bilmek gerek diyen arkadaşım ben bılıyorum sanat tarihi üstelik en sevdiğim dersti .Ama bılmeyen olamaz gereklıdır dıyorsunuz .kagıt gramlarını bılmeyenden grafık sanatcısı olmaz dıyorsunuz . meraklı öğrenmeye açık herkes sanatı sevebilir ve yaparak yapmaya çalışarak teknıgını ogrenbılır ve gelıştırebılır hayat tecrübesiyle yaptıgı esere anlamlı altmetınler yukleyerek sizi şaşırtabılır . sanatın eğitim yeri fakulteler değildir .en başta bu bir usta çırak ılışkısı olabılır belkı ama çağımızda usta da pek nadir bulunur bulunsada sızın gıbı yok sen eğitimsizsin 4 yıl eğitim gerek öle zırt olamssın der kesip atar.

mr mercanonun dediğine katılabılırım eğitim şarrt eğitimsiz olmaz die bişi yoktur entellektüel birikim yapmak istersin ayrıdır

piyasada kes yapıştır işi yapan grafıkerle bır olurmu sorusu nu anlıyorum kızgınlığınızıda çok ıyı anlıyorum ama ben herkes tasarımcı olabılır dıyorum piyasadakı herkes tasarımcıdır demiyorum eğitim kaynakları ve sanat eğitimi konusunu eleştiriyorum bu eğitimi almış kişilerin de aslında eksıklıklerı oldugunu açıga vuruyorum ve kişinin seviyesi diploması yada sertıfıkası değildir diye düşünüyorum hatta illaki fakulte yada bu tarz eğitim şart değildir diyorum .her bilgisayarı elıne alan bişi yapsın demıyorum

okumak güzeldir tabii ama bakmak başkadır
bakmak da güzeldir görmek bambaşkadır
görmeyi öğreneceğin yer neresidir? o sendedir fakultede olabılır taş ocağında olabılır
sanat hakkında okudukça dıkkatınızı çekmezmi hiç , öğrenmiyor hatırlıyorsunuz

siteye dostluk kurmak amacıyla ve çeşitli tartışma ortamlarında beni anlıyabılecek geniş görüşlü arkadaşlar umdum .umduğumuda buldum?.tartışma konusunu bıraz stres sevıyemızı arttırmış olabılır .fıkırlerıme saygı duyulmadı ama en azından vakıt ayırıldı ve cevaplar yazıldı .ancak eğitimime kadar laf söyleyen arkadaşlar oldu . siteden atılmassam eğer :)kalıp yorumlarınızı paylaşıcam eğerki zamanla beni tanıma fırsatınız olursa (iyiucu nıckli magret seven arkadaşa) sandığınız kadar cahil biri olmadığımı görceksiniz bu tür iletiler beni ister istemez sinirlendiriyor ve yazmak isteğim den farklı şeylere yönlendırebılıyor. eğitim seviyen belli gibi yazıları beklemıyorum

mesburcum

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sevgili chrysalis, sizinle aynı fikirleri taşıdığım için mutlu oldum. Ben tasarımcıyım demek için X Üniversitesi Y fakültesini bitirmek mi gerekiyor illa ki? Hayal gücünü, yeteneğini kullanamaz mı insan tasarımcı olmak için?
Burada bir defasında tasarımcı olmak için illa ki eğitim almak gereksiz dedim. Ama aynı anda CAHİL ilan edildim.
Oysa ki, biz bu yola baş koyduysak, eğitim bu işin her anında var... Her an eğitim alıyorsun zaten... Bu kişinin elinde, kapasitesiyle, öğrenme ve yaratıcı olma gücüyle alakalı. Ben grafikerler.net e her giriş yaptığımda her konuda bir şeyler bulduğumda da eğitim alıyorum... Ama lütfen artık, şu fakültede şu bölümü bitirmeyen insan Tasarımcı değildir fikri kalksın ortadan...

BlueBeach

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bende chrysalis e katılıyorum. İlla üniversite fakülte bitirmek gerekli değildir ki günümüz üniversitelerinde halen daha sanat adına öğretilebilecekler sınırlı die düşünüyorum. Ayrıca hiç bir sanat dersine girmeden sınıf geçen ve üniversiteyi bitirenleri tanıdığım biri olarak, gerekli derslerin hayattan öğrenilebileceği konusunda hemfikirim.Kitaplar, siteler, televizyon, her şey aklınıza gelebilecek her şey okuduğunuz her yazı size bir ders verir niteliktedir. Sonrası sizin yeteneklerinizle sınırlıdır. Ayrıca ek olarak günümüzde çok fazla da torpil geçmektedir.Tiyatroda bir sanatsa günümüzde dizilerde oynayanların sinemadakilerin kaçı gerekli üniversitelerden mezun.Yeteneği olan kapıyor rolü.Düşünün Elektrik mesleği üzerine bitirilen bir liseden sonra grafik tasarım bölümünü kazanan ve o üniversiteyi okuyan birinin kafasındaki karışıklığı.Bir sene önce teller akımlar voltlar la uğraşan biri bir sene sonra convertlerle, güçlü kırpmalarla , şekillendirmelerle uğraşıyor. Demek istediğimi anlayanınız varsa ne mutlu bana.

Son düzenleme:

marduk23

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
benim bi çok kaliteli tasarımcı arkadaşım var ve hiçbiride G.S.Fakültesi mezunu deil.önemli olan yaptığınızla bişeyler anlatabilmektir.kullandığınız resimlerin vektörlerin ve renklerin uyum içinde olmasıdır.bazen çılgın bazende sade ve olmak gerekir tasarımda.bunların bilincinde olan ve programları iyi bilen herkes tasarımcı olabilir.
Not : tabiki eğitim şart diplomalı yada kişisel eğitim.

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba. Ben mimarlık okurken maddi sebepler nedeniyle okulu ikinci sınıfta bırakmış biriyim. Eleman olarak girdiğim şirkette coreli öğrendim ve halen orada tasarımcı olarak çalışıyorum. Grafikerliğin eğitimini almayı çok isterdim ama şu anki durumum ne bir üniversiteye girmeye ne de en kötüsünden bir kursa gitmeye elverişli değil. Bu yüzden sağdan soldan bulduğum bilgilerle bu işin inceliklerini öğrenmeye gayret ediyorum. Benim durumumda olan onlarca kişi olduğunu düşünüyorum. Anlatmak istediğim şu; benim gibi bu işe gönül vermiş fakat eğitim alma şansı olmayan insanların kafasına eğitim şart fikrini sokmaya ya da bu yoldan caydırmaya yönelik yazılar canımı çok sıkıyor. Zaten herkes hakettiğini kazanacak. Bırakın insanların kafasını karıştırmayı.
Saygılar...

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba. Ben mimarlık okurken maddi sebepler nedeniyle okulu ikinci sınıfta bırakmış biriyim. Eleman olarak girdiğim şirkette coreli öğrendim ve halen orada tasarımcı olarak çalışıyorum. Grafikerliğin eğitimini almayı çok isterdim ama şu anki durumum ne bir üniversiteye girmeye ne de en kötüsünden bir kursa gitmeye elverişli değil. Bu yüzden sağdan soldan bulduğum bilgilerle bu işin inceliklerini öğrenmeye gayret ediyorum. Benim durumumda olan onlarca kişi olduğunu düşünüyorum. Anlatmak istediğim şu; benim gibi bu işe gönül vermiş fakat eğitim alma şansı olmayan insanların kafasına eğitim şart fikrini sokmaya ya da bu yoldan caydırmaya yönelik yazılar canımı çok sıkıyor. Zaten herkes hakettiğini kazanacak. Bırakın insanların kafasını karıştırmayı.
Saygılar...

Bırakın mesleğimizi savunalım. Zaten ülkemizde mesleki ünvanlar kartvizitlerde istenildiği gibi basılıyor. Bırakın MESLEĞİMİZİ SAVUNALIM!

Doğru olanı ifade etmeye çalıştıkça neden caydırmak olarak anlaşılıyor? Ne dememizi isterdiniz:

Eğitim mi? Hadi canım sende! Coreli öğren yeter(!)

pasayusuf

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
gerçekten biçok taze beyin bunun yüzünden bu mesketen uzaklaşıyoz.,
Güzel sanatlar bitirmeden de bu iş yapılabilr.
Bunu birilerinin anlatması gerekiyo.
Tasarım bu okumakla olmaz göz ister hayal gücü ister.
Bi adamı istgediğin kadar okut hayal gücü yoksa göz yoksa o insadan tasarımcı falan olmaz.
Fakat gel gelelim okumamış ama tasarım ruhu olan bi insanı düşünün.
Gözlerimize inanamayacağımız derece güzel tasarımlarla müşteriyi memnun kılar.
yani herkez olmasada hayal gücünü bilgisayar ortamında çalışma sayfasına dökebilecek kabiliyeti olan herhez ama herkez grafikerdir!

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
gerçekten biçok taze beyin bunun yüzünden bu mesketen uzaklaşıyoz.,
Güzel sanatlar bitirmeden de bu iş yapılabilr.
Bunu birilerinin anlatması gerekiyo.
Tasarım bu okumakla olmaz göz ister hayal gücü ister.
Bi adamı istgediğin kadar okut hayal gücü yoksa göz yoksa o insadan tasarımcı falan olmaz.
Fakat gel gelelim okumamış ama tasarım ruhu olan bi insanı düşünün.
Gözlerimize inanamayacağımız derece güzel tasarımlarla müşteriyi memnun kılar.
yani herkez olmasada hayal gücünü bilgisayar ortamında çalışma sayfasına dökebilecek kabiliyeti olan herhez ama herkez grafikerdir!

Bunun tam tersini de düşüne biliriz değil mi? Yani eğitim almamış ama kendisini grafik tasarımcı sanan insanlar...

Evet bizim söylemek istediğimizde şudur ki; yeteneği olan ve bu yeteneğini madende ki cevher gibi salt bir şekilde kullanmayıp onu eğitim ile işleyen herkes grafik tasarımcıdır.

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu okuduklarım beni evet sinirlendiriyor ama aynı zamanda yoğun bir şekilde hırslanmama neden oluyor. Ayrıca şunu da söyleyeyim corelle işin bitmediğini de çok iyi biliyorum. Eğitim almayı çok isterdim dedim. Buna imkanım olmayabilir ama kendi kendine bir çok şeyi başarmış biri olarak bu işi de hakkıyla eğitimini almış biri kadar iyi yapabileceğimi biliyorum. Aradığım her kaynak zaten var. Tek yapılacak onları doğru kullanmak.
Tekrar saygılar ve iyi çalışmalar:)

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu okuduklarım beni evet sinirlendiriyor ama aynı zamanda yoğun bir şekilde hırslanmama neden oluyor. Ayrıca şunu da söyleyeyim corelle işin bitmediğini de çok iyi biliyorum. Eğitim almayı çok isterdim dedim. Buna imkanım olmayabilir ama kendi kendine bir çok şeyi başarmış biri olarak bu işi de hakkıyla eğitimini almış biri kadar iyi yapabileceğimi biliyorum. Aradığım her kaynak zaten var. Tek yapılacak onları doğru kullanmak.
Tekrar saygılar ve iyi çalışmalar:)

Eğer sizi hırslandırıyorsak doğru yoldayız demektir. Bizleri şimdi daha iyi anladığınızı düşünüyorum ve "eğitim" inizde başarılar diliyorum.

mesburcum

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Eğer ki kişi eğitim almadan Corel'i öğreniyor ve bundan eğitim alan kişinin yaptığını hatta ve hatta tasarım gücüyle çok daha iyisini çıkarıyorsa, o zaman eğitim şart değildir...

:::AmbrosiA:::

♾️Grafik Gurusu♾️
arkadaşlar neden anlamamakta bu kadar ısrarlısınız... bizler programları okulda öğrenirsiniz demiyoruz ki... bu mesleğin temelini eğitimle alırsınız gerisi sizin yeteneğinize, hayal gücünüze bağlıdır diyoruz... eğitim şart değildir diyerek genç beyinleri yıkamayın...

superclarkie

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
eğitim şart temelini öğrenmeden kişi yerinde sayar. dikkat edin bu tasarım yüzlerce yıldır hala gelişmekte ve gelişiyorda bunlar günümüze kolay gelmedi bütün bilgiler toplanıp kurallar konuluyor. .. trafik kurallarını bilmeden trafikte kaç dakka yaşarsınız..

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Ama ortalık Canavar dolu:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...