Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kate Beckinsale (Karakalem çalışması)

ufakbatu

🌱Yeni Üye🌱
Kucukken guzel resim cizdigimi soyluyorlardı uzun sure resim yapmamıstım.20 gun once bu siteyi bulunca grafik tasarıma merak sardım.Ondan sonra tekrar karakalem resimleri yapmaya basladım.Uzun zamandır ilk defa yaptıgım bir resmi sizinle paylasmak istedim.Umarım begenirsiniz...

img0171qt8.jpg

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
profilinize göre yaşınız 17
artık küçük değilsiniz yani
o halde şunu söylersem sizde travmatik bir etkisi olmaz artık
sizi kandırmışlar
çocukluğunuzda aileniz yada yakın çevrenizin agucuklar içerisinde söylediği beyaz yalanlarmış onlar yada gerçekten anlamıyorlarmış bu işlerden
o kadar çok hatası var ki çizimin
forumda defalarca dile getirilen şeyleri tekrar sizin için yazmanın anlamı yok
sadece sormak istediğim noktalar var
siz hiç bir insan da böyle kiprik, böyle burun gördünüz mü?
hadi çocukken kandırdılar sizi siz bari bu yaşta kendinizi kandırmayın
çizdiğiniz şeyin hatalarını önce kendiniz görün sonra başkalarının beğeni ve eleştirilerine sunun

ufakbatu

🌱Yeni Üye🌱
:) iyi guzel diyosunuz da benim ailem soylemiyordu ki bunu bana sadece resim kursunda ders veren bazı hocalarda soyluyorlardı...Beni tanımayan bir insan neden beni kandırmaya calıssın ki?Ve uzun zamandır ilk defa cizilen bir resimde bunların olmasını nasıl dogal gormezsiniz onu anlayamadım.Hatalar yaptıgımın bende bilincindeyim yukarıda da yazdım zaten hatalarım oldugunu bunları rahat gormek icin koydum bu resmi.Bilmem biliyormusunuz ama bir seyin uzerine uzun sure gitmediginizde o yetenek yada herneyse korelir.Bir kac ay resim cizmezseniz el cabuklugunuz bile kaybolur.Ama siz dogustan picasso iseniz onu bilemem.

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Çizimde bazı beylik şeyler vardır ve bunlar üzerinden yıllar geçse bile unutulmayacak şeylerdir çünkü bunlar çizim tekniğini oluşturur. Siz birde kursa gittim diyorsunuz o zaman şöyle söyleyeyim mesela yüzü çizmeden önce çizgiler ile yer belirleme diye birşey vardır. Böyle br teknik kullanmışsınız gibi durmuyor. Sizin çiziminizde gözbebegi gözden düşücek gibi duruyor. Burun yüze estetikle sonradan eklenmiş gibi keşke sağını ve solunu biraz daha yumuşatsaydınız. Genel olarak bakıldığında ise yüz çok yayvan olmuş. Başarılar.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
Kate Beckinsale fotoğraflarını internetten inceledim
hiç böyle mutasyona uğramış gibi durmuyordu kadıncağız
ben sizin yeteneğinize mi laf söylüyorum
ama mutasyona uğramış gibi bir portre çiziminde siz sadece çizim hataları mı arıyorsunuz
ne dedim ben
"o kadar çok hatası var ki çizimin
forumda defalarca dile getirilen şeyleri tekrar sizin için yazmanın anlamı yok
sadece sormak istediğim noktalar var
siz hiç bir insan da böyle kiprik, böyle burun gördünüz mü?"
bunu bir daha düşünün cevap vermeden

buseemm

🌱Yeni Üye🌱
Ufakbatu yapılan eleştirilerden dolayı moralini bozma. Bence çalışırsan ve gerçekten istersen başarabilirsen. Göz, burun, dudak vs. ayrı ayrı çalışmalar yap önce.

émmst, arkadaş kursa gittiğini söylememiş. Sadece bazı kurs hocalarının kendisini teşvik ettiğini söylemiş. (kendi mesajından alıntı) " 'Beni tanımayan' bir insan neden beni kandırmaya calıssın ki?" demiş. Her neyse... Saptamış olduğunuz hatalar birebir doğru. Umarım bir sonra ki çalışmasında belirttiğiniz hataları tekrar etmez.

Yetenek herzaman tek başına yeterli olmaz. Özenli ve düzenli çalışma gerektirir. Ayrıca yeteneği olmayan insanlar çizim yapamaz diyede bir kural yoktur. Birçok eğitmen yeteneği olmasada yeterli çalışmayla bu açığın kapatılabileceğini söylüyor.

Not: HORUS, iki mesajın arasında büyük çelişki var. İlk mesajında bariz yeteneksizsin demişsin. Hatta yakınlarınında ya bu işten anlamadığını yada kendisini kandırdığını yazmışsın. Bu kısaca yeteneksizsin demek değil mi? İkinci mesajındaysa yeteneğine laf söylemiyorum diyorsun. Anlamadım ben bu işten bir şey.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
ben ikinci mesajımda "yeteneksizsin demiyorum " demedim ki
onu nereden çıkardınız
yeteneğinize mi laf söylüyorum dedim
türkçemin gayet anlaşılır olduğunu sanıyorum
ve evet yeteneği olmayan insanlarda çizebilirler
ancak bu çizimleri mümkünse
"Kucukken guzel resim cizdigimi soyluyorlardı"
diyerek burada yayınlamasınlar

bakın defalarca topiklerde dile getirdim
bir insanın yeteneği yoksa ama yinede çabalıyorsa anlayış gösterebilirim, tabi o kişi yeteneksizliğini kabul edecek erdeme sahip ise
anca asla affetmeyeceğim bir şey var ki;
kişinin ortaya koyduğu eserin kötülüğünü ( berbat demek istemiyorum) görmeden sadece teknik eksikleri varmış gibi eleştiri beklemesi
bu kişi kendisi görmemişmidir bu portre denemesinde ki modelin aslında çok güzel bir kadın olduğunu ama ortaya koyduğu eserde dehşet verici anatomik arızalar olduğunu?
insan anatomisiyle mi dalga geçilmekte yoksa yeni bir akım mı başlatılmakta?

ben lafı neden uzatıyorsam
kısaca ben derim ki;
kişi ortaya koyduğu eserin insani yargılamasını yapmalı
ondan sonra bize sunmalı
yoksa böyle eleştirilere maruz kalacağını bilmeli
bazı kurs hocaları yetenekli bulmuş
arkadaşlar bugün özel kursları kimlerin verdiği aşikar zaten
senden ayda 300 tl alacaksam adını picasso da koyarım ben orası sizi endişe ettirmesin
insanların ticari kaygılarla eğittiklerini iddia ettikleri kişileri görüyoruz daha sonra merak etmeyin

ve sizede bir sözüm var
madem eğitimcisiniz
bu kişi resim yeteneğini bırakın,o umrumda bile değil, estetik kaygılara sahipmidir ve insan anatomisinden haberi varmıdır
lütfen objektif bir biçimde bunu söyleyin bana

buseemm

🌱Yeni Üye🌱
Ben yorumumu yaptığımı düşünüyorum. Çalışırsa yapabileceğini; göz, burun vs. çalışması gerektiğini yazdım. Yorumumu tam okumadınız heralde.

Ayrıca siz hatalarını çok güzel dile getirmişsiniz. Aynı şeyleri benimde tekrar etmemin, laf kalabalığı olacağını düşündüğüm için tekrarlamadım. Sadece söylenen eksiklerin doğru olduğunu ve bir sonra ki çalışmasında bunlara dikkat etmesi gerektiğini ifade ettim.

Benim buradaki insanlarla bir probelemim yok, neden rahatsız olduğunuzu da anlayamadım.

Not: Burada ki mesajlar sadece başlığı açan kişiye mi yazılmalı, bir başkasının yorumuna yorum yazmak kurallara aykırı mı?

buseemm

🌱Yeni Üye🌱
Ama ilk mesajınızda yeteneğini eleştirmişsiniz, sonra ki mesajda da yeteneğinize mi laf söylüyorum demişsiniz. Burda ki çelişkidir bir kere bunu kabul edin. Her neyse...

Yer yüzünde milyarlarca insan var ve her insanın beklentileri farklıdır. Kimi insan (bu gibi durumlar için) zaman içerisinde yaptığı çalışmaların ne kadar ilerlediğini görmek ve fikir almak için böyle kötü de olsa çalışmasını paylaşır. Ki mi insan da sadece daha fazla teşvike ve ilgiye ihtiyaç duyar. Bunları da bu gibi forumlarda karşılamak isteyebilir.

Bu nedenle bu arkadaşa "sen çok kötü bir resim yapmışsın, nasıl bu resmi bizimle paylaşırsın" gibisinden kızmak anlamsız geliyor bana.

Ayrıca yaşına bakarsak daha ergenlik çağında bir arkadaş. Ne kadar yaşından dolayı etkilenmeyeceğini düşünsekte, asıl etkileneceği yaşlar bunlardır. Daha yapıcı eleştirilerle bu arkadaşı kazansak daha güzel olmaz mı?

Soruna da şu an cevap veremiyorum. Çünkü bu zamanla ortaya çıkacak, eğer arkadaş daha fazla çalışmaya devam ederde yaptıklarını buraya eklerse o zaman bu soruna cevap verebilirim.

buseemm

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkür ederim HORUS. Şimdi baktım da bunlar imgesel çalışmalar sanırım, yani yapılan yorumları okumadım o yüzden tam olarak bilmiyorum.

Buraya eklediği portreyle ben kıyaslayamam. Çünkü bana göre portreyle kıyaslamak doğru olmaz. Ben onun neyi düşleyerek bu çizimleri gerçekleştirdiğini bilemem o yüzden ne kadar kağıda doğru aktarmış bunu söyleyemem.

Ama tabiki ilk baktığında göze çarpan bazı eksikler var. Ama bu başlıkta onları dile getirmek anlamsız.

Her neyse... Diğer mesajlar silinince benim iki yorumum üst üste gelmiş. İster birini silersiniz, ister ikisini birleştirirsiniz, kararı size bırakıyorum. Düzeltirseniz sevinirim.

filizdmr

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
filizcinardemirtas.blogspot.com
busemm eğitimci olarak doğru söylüyorsunuz kimsenin şevkini kırmamak gerekir,ama kimseyede olduğundan iyisin dememek gerekir,gerekir ki kendi hatalarını görsün ve düzeltmeyi denesin olmuyorsada kendi yöneleceği alanı bulsun, yanlış bir yolda yürümesin,resim zaten tam olarak öğrenmeyle yapılacağına inanmıyorum,bir tanım yada bir ezber değildir yetenektir,gördüğünü yapabilmek olduğu kadar görmediğini gözünün önünde canlandırarak gölgesine,ışığına,duruşuna hatta kirpiğini bile ruhen görmektir,evet yeteneği olmayan yapabilirmi resim yapar,ben öğrencilik yıllarımda gördün ezber niteliğinde şurasının ölçüsü şu kadardı falan ama bir yerde tıkınıp kalıyorlar sonrası hayal kırıklığı ...
ben burda sadece yeteneği olmayanda resim yapar mı konusunda görüşümü bildiriyorum,evet öğrendiklerini uygulayarak ,ölçerek ,ezbere yapar ama yeteneği olanla hiç bir zaman aynı kefede olamaz. Ben buradaki arkadaş için yorum yapmıyorum sadece önerim belli bir zaman aralığından sonra kalemi alıp ilk çizdiklerini ben resim yapıyorum diyerek paylaşmadan önce bir karakalem araştırması yapıp iyi örneklerle yanyana koyması çalışmalarını,sonra ben bunun yanından biraz olsun geçiyorum diyerek paylaşıma sunduğunda yardımcı ve destek olunucaktır eminim ,ama biraz çabadan sonra bence...

buseemm

🌱Yeni Üye🌱
Çok güzel ifade etmişsin filizimdr. Kesinlikle katılıyorum sana. Ama insanlar hata yapacak ki doğruyu bulsun. Bir sonra ki çalışmasını sizin önerdiğiniz yollardan geçerek buraya ekler umarım.

Tabi ben bu arkadaşa bunu meslek olarak mutlaka yapabilirsin demedim. Umarım öyle anlamamıştır beni. Sadece seninde bahsettiğin gibi, çalışarak resim yapabileceğini söyledim. Sadece hobi olarak bile kalsa insanların kendisini mutlu edecek şeyler yapması çok güzel. Kimbilir belki de yeteneği vardır.

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
17 yaşında
20 gün önce burayı keşfedince grafik işine el atmaya karar vermiş
bu konuda ki ve önce ki konusunda ki çizimler ortada
herhangi bir program bilgiside yok

merak ediyorum her yıl o kadar "rehber öğretmen" mezun olur, ve devlet okullarında en fazla 2 rehber öğretmen gördüm ben öğrenim hayatım boyunca
okullarda ki rehber öğretmen sayısının arttırılmasını talep ediyorum
dalga geçtiğimi sanmayın sakın
17 yaşında bir genç, bana göre kalemi sadece mektup yazmak için eline alması gerek, program kullanamıyor ve burayı görünce grafik tasarıma merak sarıyor
bence burada bir yanlış var

ufakbatu

🌱Yeni Üye🌱
1-Ben orada kursa gittim yazdım fakat devamı okunmuyor galiba benim yazdiklarimin.Uzun zamandır resim yapmiyorum dedim ve ben bu kursa yıllar once gitmistim.Su an yasim 17 ve yıllar once maalesef kucuk cocuklara cizim tekniklerini ogretmiyorlar.
2-Bu kursa maalesef dusundugunuz gibi para vermedim.Sans yardimiyla kazandim diyelim ve kursu duzenleyen firma icin tam bir fazlaliktim ki aileme devam etmem ve Gelisebilecegim soylendi.
3-Acaba daha iyi cizmek amaciyla hatalarımın forum uyeleri tarafindan aciklanmasini ve yol gosterilmesi icin resimleri foruma atmakla hatamı ettim.Resmen bahane olarak kullaniliyor cunku :)
4-yanlis mi dusunuyorum resim ve diger yetenek isteyen dallarda calistikca gelisilir.Gordugum bir seyi uzun zamandır ilk defa kagida cizdigimde bu kadar hata olmasi normal degil mi?İlk ciziminde harika bir portre cizen sanatcılarda mi var dunyada?
5-Ben bir sporcuyum ve inanin yetenek ile calismanin paralel yurutulmesinin ne kadar onemli oldugunu gayet iyi biliyorum.Sadece ustune daha fazla gitmem gereken seyleri bilmek istemistim.
6-ASLA KENDİME COK YETENEKLİYİM,SUPER RESİM YAPİYORUM DEMEDİM.HADDİMİ BİLİRİM HER ZAMAN VE SADECE İSTEDİGİMİ KAGİDA AKTARİYORUM DEDİM.BUNDAN BENİM BİR RESSAM OLDUGUM MU ANLASİLİYOR???

merak ediyorum her yıl o kadar "rehber öğretmen" mezun olur, ve devlet okullarında en fazla 2 rehber öğretmen gördüm ben öğrenim hayatım boyunca
okullarda ki rehber öğretmen sayısının arttırılmasını talep ediyorum
dalga geçtiğimi sanmayın sakın
17 yaşında bir genç, bana göre kalemi sadece mektup yazmak için eline alması gerek, program kullanamıyor ve burayı görünce grafik tasarıma merak sarıyor
bence burada bir yanlış var

Siz rehber ogretmenlerin okullarda ne gibi islevleri oldugunu dusunuyorsunuz?

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
rehber öğretmenlerin 17 yaşında ki gençlerin ukala olmalarını engelleyemeyeceği kesin
canım bak daha gençsin
hala anlamamakta hala burnunun dikine gitmekte ısrarlısın
birde üşenmemiş madde madde yanıt vermişsin o halde madde madde yazayım sana

1- Türkçe öğren önce
yazdıklarının hiç birisinde "kursa gittim" demiyorsun
daha 17 yaşındasın sanki yaşın 50 imiş gibi " yıllar önce gittim" diyebiliyorsun
yetenek zamanla körelecek bir şey değildir
bir iki eskiz çizer deneme yaparsın düzelir
ama sen
mutasyona uğramış insan figürünü çizip pat diye buraya koyacak kadar kendini iyi sanıyorsun
yetmiyor hala cevap veriyorsun
uyan artık şu gaflet uykusundan

2- orda anlatmak istediğimi bile anlamayacak kadar at gözlüğüyle bakmışsın demek ki
sana "aslansın, harikasın, çok iyi çiziyorsun" demeyenlere karşı böyle önyargılı olma

3- evet hata ettin çünkü sen eleştirilmeyi ve gerçekleri kaldıramayacak kadar çocuksun daha gördüğüm kadarıyla, ve neyin bahanesi bu bi söyleyiver

4- evet ilk çiziminde harika olan insanlar var arkadaşım
kendi yeteneğin bu kadar diye insanların neler yapabildiklerini görmezden gelme
çalışma, sadece yeteneği olan insanların gelişimine yardımcı olur
bir odunu yontarak elmas yapamazsınız yıllarca uğraşsanızda

5- bir insanın sporcu olması için de yetenekli olması gerektiğinide biliyorsunuzdur o halde
antrönörlerinize bir sorun bakalım yeteneği olmayan benim gibi bir adamdan sporcu yapabilirlermiymiş
ben kalkıp sporcu olmaya çalışıyormuyum?

6- tekrar ediyorum gidin türkçe öğrenin

"

Kucukken guzel resim cizdigimi soyluyorlardı uzun sure resim yapmamıstım.20 gun once bu siteyi bulunca grafik tasarıma merak sardım.Ondan sonra tekrar karakalem resimleri yapmaya basladım.Uzun zamandır ilk defa yaptıgım bir resmi sizinle paylasmak istedim.Umarım begenirsiniz..."

bu mesajınız hatırladınız mı
ne herhangi bir yerinde eksiklerimi görmek için vesaire yazıyor ne başka birşey
burada söylenen "ben iyi çizerdim insanlar hep böyle söylerdi, hadi yeniden çizmeye başlıyayım dedim" gibi bir hava

umarım bu defa anlamışsınızdır
ve ciddiyim anlatım bozukluğunuzu giderin bence bir an önce
çünkü karşınıza alıp tartışma gafletine düştüğünüz kişi 17 yaşında toy bir delikanlı değil
hadi kolay gelsin

zero2900

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.linuxse.org
gece gece eleştrileri okuduğumda az daha kalp krizi geçiriyordum gülmekten bu iletiyi yazarken bile patlıyorum arada bir mutasyona uğramış vs çok eğlenceli eleştriler konu hortlatmak gibi oldu ancak yazmadan geçemedim.:rofl:

Bu arada çizimdeki kadın aşağıdadır:angel::

kate-beckinsale.jpg

MehmetBaran

🌟Usta Tasarımcı🌟
Arkadaşım sen resim çizme :) şaka yapmıyorum, çizme. Yeteneğinin olduğu başka şeylerle uğraş. Seninki geçici bir heves emin ol. Senden daha iyi çizgilere sahip öğrencilerim de oldu, onlardaki de bir anlık hevesti. Sonra bitti. Yorma kendini.