Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mesleğime Saygımı Yitirmek Üzereyim :(

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
valla arkadaşlar bu kadar bunalıpta buraya bi konu açacağımı hiç düşünmüyordum ki insanın başına bu hayatta herşey gelebiliyor, çok sıkıldım artık son bi senedir tam 6 iş yerinden ayrıldım diyeceksiniz şimdi yahu nazmiye bu 6 iş yerinin hepsi mi sorunluydu diye valla ölçüyorum biçiyorum tartıyorum ama evt 6 iş yeride problemli 2 yerden maaş alamadım batmak üzere olan firmalar çıktı 2 yerde taciz benzeri olayları yaşamamak için ayrıldım 1 yer battı 1 yerde de koltuk sevdasını gördüm bu sektörde tam 7. yılım doldu 8. yılıma girdim ve ben ne zaman iş arasam nette gazetede vs grafik tasarımcı ilan başlıklarının altında hep şunu görüyorum ilgili branşın üniversitelerinden mezun olmak en az 3 yıl branşında tecrübe sahibi olmak ilgili grafik programları burası önemli parantez içinde yazılan program isimleri corel draw,adobe ps, freehand, ılustrator, buraya kadar normal bundan sonra eklenenler bi tuhaf tabi css action script asp .net php ve web sayfamızın tasarımı yapabilecek olanlar tercih nedenidir gibi bir yazıyla devam ediliyor yahu çok merak ediyorum grafiker arkadaşlarım kaçınız uzman olarak hem proje bazlı web sitesi yapıp aynı zamandada matbaa tekniklerini biliyorsunuz ve ne kadar maaşla çalışıyorsunuz? yada web tasarımcı arkadaşlar kaçınız matbaaya iş yollarken matbaada çalışan grafiker sizin işinize müdahale etmiyor?? birde web tasarımı yapan arkadaşlara bir sorum daha olacak kaçınız hazır template kullanmadan ordan burdan yazılmış kodları kopyalamadan çalışıyorsunuz şimdi herkez dürüst olsun elinizide taşın altına koyun 300 500 lira cebime para gircek diye herkes herkesin kuyusunu kazmaya başlar oldu ve saçma sapan istekleri olan müşteriler oluşturduk diye düşünüyorum şuna benziyo ben evimi boyatıcam ama boyacı hem evi boyasın hemde su tesisatımı yapsın su tesisatı için başkasını aramayayım söleyin kaçınız boyacıdan su tesisatınızı yapmasını beklersiniz boyacı derse böle birşey ancak o zaman dimi yoruldum artık insanlara laf anlatmaktan herkes işini yapsın artık herkes bir konuda en iyi olmaya çalışsın herşeyi bilemeyiz bunun nedeni ise teknoloji işi yapıyor olmamız öyle bir derya ki bi çoğumuz o deryada kum tanesini biliyor ama deryayı bildiğini zannediyor. neyse gelelim iş verenlerde gördüğüm diğer bir eksi tavıra iş veren gibi düşünüyorum ama yinede anlam veremiyorum yav ordan kıs burdan kıs vergi maaşlar ssk derken bedava iş yaptırmanın peşine düştük hepimiz bende istiyorum matbaaya gittiğimde matbaacı benden para almasın yada filmciye kalıpcıya para vermeyeyim vermeyen varmı yok sabit maliyet dediğimiz birşey varmı var e peki kardeşim bu sabit maliyetlerin içinde neden işçilerin sigorta maliyetleri yok beşeri sermaye kullanıyosunda neden bedelini ödemiyorsun? ee daha onla çalışıp çalışmayacağım belli değil iki ay bi çalışsın göreyim sonra yapacam 2 ay geçincede eleman çıkartılıyor bu 6 iş yerinde 2 ay 2 ay çalışım ben ssk yapcaklar diye yok arkadaş yok 2 ayda iş verenlere kendi maaşımın 3 katını kazandırdım ama benim sigortam yapılmadı yav madem para veremiceksiniz sigorta yapamıcaksınız neden işe alıyosunuz freelance çalışalım diyoruz yanaşmıyorlar illa tam zamanlı olcak gidiyoz tam zamanlı çalıştığımız paralara gelince onuda anlamış değilim kaç yerle görüşmeye gittiysem duyduğum en yüksek rakam 800 verebilirimdi (maaş konusuna extra girmek istiyorum) tmm diyorum bu paraya razı oluyorum 200lira avans istiyorum yok 50 lira da iş görür diyorum yok 20 oda yok :D artık e abi 5 lira verde bari sigara alayım diyosun yok sonra zaten kendi kendine söylenmeye başlıyosun :) para yok ssk yok hatta bazen öğlen yemekleri unutulabiliyo saen açsın senden tasarım bekliyolar aç aç çalışmaya çalışırken birileri gelip orası burası olmamış vs diyo ondan sonra dinden imandan çıkınca vay efendim sen sinirlisin çalışamıcaz oluyo :S gelelim maaşlar konusuna az önce yazdığım gibi işverenlerin çoğundan duyduğum verilebilir rakam 800dü. bu iş verenler karşılarında beni saf görüpte mi bu rakamı söylüyorlar yoksa arkadaşlar sizmi maaşlarınızı uçuk düzeylerde söylüyorsunuz hele birde onu anlamak istiyorum şu izmir çukurunda gördüğüm cebime nakit giren en yüksek rakam 1250 liraydı firma battı :D ondan sonada 800e bile yuhh diyen işverenlerle karşılaştım şimdide piyasadan duyduğum rakamlar 500-700 arasında ama birde işin içler acısı vahim olan bir yanı daha var konak asmalı köprünün oralarda sekreter ilanları var 750+ssk fln yazıyor hatta yine asmalı köprünün oralarda 900 ytl maaş +ssk ile ilan görmüşlüğümde var yahu sekreter diye aradıkları insanın muhtemelen aranılan nitelikleri yok çünkü sekreterlik mesleği bile ele ayağa düştü şimdi vasıflı olmayan bir sekreterden 50 lira fazla maaşa çalışmak benim canımı sıkıyo işi yapan ben hatta ara ara sekreterin işini yapanda ben kazandıran ben maaşı 50 lira fazla olanda ben sanki o 50 lirayıda lutfedip veriyolarlarmış gibi kalifiye personelle kalifiye olmayan personelin arasındaki fark 50 liramıdır yahu :( insanlar bazen ciddimi söylüyor dalga geçmek için mi bilmiyorum grafik tasarımcıyım dediğimde aa bana bi logo yaparmısın diye atlıyolar :D çok merak ediyorum diğer meslek gruplarındaki insanlarda yaşıyormu bunu atıyorum şoförüm dersem bi tur gezdir mi dicekler aceba :D ya çok komik geliyo artık çok da sinirleniyorum daraldım bunaldım ben bu işi yaparak geçimimi sağlıyorum ailemi bakıyorum biliyorum bi çoğunuzda benim gibi ya allah aşkına lütfen artık hepimiz bi ağız olalım 3e5e düşmeyelim ya yalvarıyorum artık hadi 3e 5e çalışıyonuz o zamanda söleyin ya evt 3e 5e çalışıyoz die yada eskiden insanlar birbirlerine yardımcı olurken bundan bi kar sağlamaya çalışmazdı şimdi bide komisyonculuk diye bişiy var tmm sana o konuda yardımcı olurum ama bedeli bukadar gibi insanlar var yav yeter artık ya bilmediğiniz işlerle uğraşıp paslamayın kim yapıyosa direk yönlendirin yada kendi emeğinizle yardımcı olacaksanız olun bilmiyorsanız bilmiyorum diyin reklamcılara bu zihniyetteki grafiker arkadaşlarıma sesleniyorum nolur yaa yarın öbür gün hepimiz bedavaya çalışır olacağız çünkü parayı kazanan biz değil bu komisyon işini yapanlar kazanacak sonra bi bakmışız herkez dolandırıcı BUNLARIN ÖNÜNE GEÇMEK LAZIM çok dağınık yazmış olabilirm ordan oraya dağıtmış olarabilirim devrik cümleler kurmuş olabilirim hoş görün cidden artık çok doldum işçide iş verende kendine bi çeki düzen getirsin yav.

yorum yazın arkadaşlar bu kadar yazıyı bi benmiyim diye yazmadım yoksa bende 20 liraya logo tasarlamaya başlıcam :D

Benzer konular

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Senin adına çok üzüldüm Nazmiye Arkadaşım.
Mesleki saygı ,milletimizde olmayan bir durum malesef.
Bir öğretmenle nasıl konuşulacağını bilmeyenlerin ,öğretmenlik havasına girdiği ,
Eli kalem tutan herkesin "yazarım " demesi gibi ,
Bırakın bir kaç program biliyor olmasını, programı bilgisayarına yükledikten sonra
"Grafikerim!" diyen zihniyetlerin kol gezdiği ortamda ikili şeytanlık mevcut ...
işverenin bencilce kâr yapma çabası ile "Ne iş olsa yaparım" arasındaki birliktelik,
Grafik-tasarım daki sorunu bu günlere getirdi.
Umarım tez zamanda bu zihniyetleri deşifre edip , kendilerine çeki düzen verme şansımız olur.
Çünkü bilerek yada bilmeden hem kendilerini hemde diğer insanların yaşam standartları giderek düşürmeye devam edeceklerdir.
Duygularını açık yüreklilikle bizlerle paylaştığın için teşekkür ederim.

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
Kesinlikle katılıyorm söylediklerinize,gerçekten böyle bir hale geldik bir krizdir gidiyor .Krizle alakası olmayan insanda kriz var diyerek kendini geri çekiyor millet sakladıkça ne hallere gelicez daha...

Ben bu işin okulunu okuyup senelerimi kaybettiğime pişman oldum çoğu zaman çünkü saygı göremiyoruz...Eskiden grafikere saygı varmış sonuçta bildigi birseyler var diye şimdi ise selimin söylediği gibi program yükleyen grafiker havasına giriyor... Düşünün yani Patronlar bile grafiker almamak için oturup öğrenmeye çalışıyorlar, niye oynuyorsun ki insanların mesleğiyle bırak onlarda para kazansın sen kendi işini yapsana...

Her zaman söylüyoruz, İŞİ BİLEN KİŞİYE BIRAKIN diye ama dinleyen yok...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sevgili Nazmiye, seninle III. izmir buluşmasında tanışmıktık..Bir iki iş durumunuda paslamıştım. Buluşmada da aynı sorunlar vardı, şimdide aynı sorunların devam etmesine üzüldüm açıkçası..
Mesleğe karşı dolmanı çok iyi anlıyorum..Hazır vektörellerle ve geçenlerde bir konuda konuştuğumuz gibi hazır vektörler, florallerle bezenmiş çalışmalar, ortalıkta gezen düşük maliyetli baskılar ve fiyatları, iş yerlerinin ssk durumları, iş verenin kar marjı çalışmaları..Bunları bizde yaşadık ve yaşıyoruz yanlız değilsin..
Sen kendine olan güvenini asla kaybetme derim. Her aşçının yemeği yenmez..1-2 kez denenebilir ama süreklilik kazanamaz. Seninde yapman gereken sadece mesleğine sahip çıkmak ve yaratmaya devam etmek..
Farkı diğerlerine farkla göstermek. Yaptıklarınla sen değil işverenler seninle konuşmaya gelir. Önemli olan sadece kendine güvenini kaybetme..
Toplantıda da konuşuruz..
Selim'inde söylediklerine aynen katılıyorum.

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Nazmiyecim inanki sabah sabah çok üzüldüm.Okadar içten yazmışsın ki bir insanın hak etmediği yerde olması can yakıcı.Sevgili Selime ve Ulaşa bende katılıyorum.Yaşadıklarını çok iyi anlıyorum bir arkadaşıma yaklaşık 2 aydır hergün iş arıyorum hala bir sonuca ulaşamadım.Asla umudunu kaybetme iyi olan mutlaka kazanır senin de kazanacağına yürekten inanıyorum...

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet nazmiye yalnız değilsin... bende hem grafik tasarım hem sekreterlik yapıyorum bunun yanında tahammül olmak zorunda kaldığım nemrut bir surat, oldukça komik bir maaş, başka bir grafiker bulurum tehditi:) (siz zahmet etmeyin ben bulurum bir çok grafiker arkadaşım var birini getirebilirim demiştim ve susup kalakalmıştı öylece) vs vs...
Seni çoook iyi anlıyorum yaşadıklarının hepsini bir bir yaşadım şimdi yine iş bakıyorum ama maalesef piyasa durgun ve seninde söylediğin gibi işverenler tam manasıyla ne istediğini bilmiyor, aranan grafik tasarımcı nitelikleri çok fazla :S

graphicshome

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.grfdizayn.com
öncelikle selamlar sevgiler olsun dediğin olay yıllardan beridir var 2004 den beri malesef bu sorunla karşı karşıyayız bakın ben 2003 de askerlik görevimi yapmaga gittim bi ajansım vardı burda ortaklarıma bırakarak gttim o zmnlar elimde 3 tane dergi tasarımı vardı ve bunların sadece dizgilerini yapıodum ve şükür kazandırıodu dolar bazında fiyat verilirdi neyse 2004 de geldim geldiğimde ortak kazıgı yedim onuda geçelim 2005 e dogru bi çalışmaya başladım ve iism vermiyim firmanın tekine girdim tamam herşeyde anlaştık iş maaşa geldiğinde müdürümüz "oooo" diye bi ses çıkardı hayırdır dedim ya dedi biz burda grafkerlere snin istediğin maaşın yarısından bile azını verioz demezmi nasıl yane demeye kalmadan çalışan grafikerlere baktım hazır logo çizimlerine bile vatandaşlar kursu bitirmişler 3 aylık eğitimin ardından grafik tasarımcısı olmuşlar malesef dedim sizlerde haklısınız ama bana uymas fln o günden beri kendi işimi yapıyorum şükür matbaacılıgıda biliyorum bu sefer matbaalara rakip oldum gibi bişi çünkü arkadaşlar elinizdeki fırsatı kullanın

"Nasıl derseniz bizler grafikeriz ve müşteriyi tasarım cezbeder öncelikle baskı değil bi işin tasarımını begendirdikden sonra baskı ve sonrası işleri parasıyla oldukdan snra herkes yapar " ondan dolayı 2005 den bu yana kendi şimi uyguluyorum

nazmiye benden sana tavsiye mesleğinden soguma devam ettir herkese inat kndinde olsa bu işsizlikde millet kan ağlasa bile bnce devam ettir

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
valla allah sonumuzu hayır etsin şuan matbaacı bir tanıdığımla işveren ve ve işçi diyaloğu üzerine konuşuyoruz küçük bir matbaanın giderlerini hesaplıyoruz yaklaşık 6000 lira gidere sahip sonuca nasıl ulaşılır neler yapılabilir bize kim destek kim köstek olur bilemiyorum ama nasıl geçineceğiz sorusunu sormadan edemiyorum yanlız kaldığımdan değil birlik olamadığımızdan şikayetçiyim daha çok düşük maliyet isteyen müşteriyi bizler yarattık şimdi bunun önüne nasıl geçebilirizi tartışıyoruz yani lafla peynir gemisi yürütmek istemiyorum ki yürümüyorda zaten ama sitedeki iş ilanlarına da baktığımda sinirimden klavyeyi parçalamak istiyorum :S

ha bu arada az önce 2,5 liraya logo yapıldığını öğrendim :S:S:S:S:S:S

grafishop

👑Efsanevi Grafiker👑
şükretmeliler 2,5 liradan geçtim logoda para almanın lafını bile edemeyenlerimiz var :sadsmile:

:)

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
bunlar olağan şeyler yani bu ülke de 10 yıllık bir eğitim görevlisine 1200 maaş veriliyorsa normal..sorun çokderine dayanıyor aslında devletin döner sermayesi;
işveren nasıl bu hale geldi sanıyorsunuz adamlar çalışanlarına sigorta yapmaktan bile korkuyorlar artık, e hani sigortasız eleman çalıştırmak yasaktı nerde o yasak neden uyulmuyor,neden her kuralda baş gösteren yetkili halk şimdilerde susup bir kenara çekiliyor
eğer sen bir işçiyi işe alarak ona ihtiyacın olduğunu belirtiyorsan onunda sosyal haklarını düşünmek zorundasın ben en çok bu sigorta konusunda doluyum galiba.adam üç kuruş maaş alıyor sigortası yok çocuğu hastalanıyor ne olacak özell hastaneye götürüp tüm maaşınıda hastanenin kasasına mı bırakacak aldığı maaş katmanlı olarak tekrar devlete gidiyor değişen birşey yok yani..işcinin de iş verenin de memnun olduğu bir gezegen varmı çok merak ediyorum doğrusu..????????

Mustafa KÜÇÜK

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.mustafakucuk.org
Senin adına üzüldüm Nazmiye, belliki çok zor günler geçirmişsin ve geçiriyorsun, yazımdan bu açıkca belli oluyor.
Bu durumda iş verene kızmak yerine suçluları kendi içimizde aramak daha doğru olur. İşveren tabiki ucuz eleman arar, tabiki elemanından kapasitesini zorlamasını ister. İstisnalar hariç tabiki...
Malesef bu sorun 3-5 kişinin el atmasıyla çözülecek bir sorun değil, herkes aynı şeyi söylüyor,birlik diyor beraberlik diyor ama ben kimsenin içten olduğunu inmanmıyorum bu konuda. Benim tavsiye edebileceğim, çalıştığınız yerden memnunsanız, sırf az daha fazla kazanayım yada azdaha yükseleyim diye iş değiştirmemeniz. Sürekli aynı yerde çalışmak herzaman için iyidir.İşverene kendinizi ispat ederseniz ve o güveni ona verirseniz, hakkınızı eninde sonunda alırsınız. Sadece sabır...
Nazmiye seni çok iyi tanımıyorum ama siteden takip ettiğin kadarıyla az çok bilgini ve kapasiteni biliyorum. Umarım hak etiğin yerlere gelirsin...

The_Thon

🌱Yeni Üye🌱
Bunlar, piyasada hep banacılık, gözünü kazanma hırsı bürümüş insanların ortaya koyduğu sonuc bana göre. Bu iş gerçekten sevmeden yapılacak, hani nasıl söyleyim para için başlanacak birşey değil herkesin bi ilgi alanı var neticesinde ve gerçekten bu işin hakkını veren insanlar bu işi severek yapan insanlar. Ama dediğim gibi bu hırs yüzünden 2.5 liradan logo yapan ya da kartvizite logo ücretsiz zihniyetiyle yaklasan firmalardan ötürü itibarını yitirme tehlikesine girmiştir.
Bu noktada bizim düşünmemiz gerekenler bununlar nasıl başa çıkarız. Nasıl bu zihniyeti ortadan kaldırabiliriz. Bütün gelişmiş Avrupa ülkelerinde reklam sektörü ve tasarımcılık en gözde mesleklerden biri iken Türkiye'deki durum gerçekten içler acısı bir hal alıyor.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Çok canını sıkma nazmiye, senelerdir ilanlar böyle senelerdir hazırlattıkları web siteleri 5 para etmiyor. 15 şirketten 2 si işi uzmanına yaptırmanın gerekliliğini biliyor. Tabi 15 da 2 küçük bir raslantı yüzdesi. Sorunun sadece bu :)

yediveren

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaslar öyle veya böyle birkac seyde ben söyliyeyim, ben kendim Türkiye de yetistim ama simdi Almanya'da kendi isimi yapiyorum... Kesinlikle alip basini giden bir Avrupa var, ama inanin bizim Avrupali türklerin Grafikere veya Grafige bakis acisi Türkiye insanindan farkli degil... bakin benim müsterilerimin %60'i türk %30'u yabanci ancak ve ancak %10'u Alman, burdaki yabancilardan kastim arap, afgan, cin vs 3. Dünya ülkesi insanlar, Almanlarin icine ispanyol, italyan vs. katiyorum... hangilerinden memnunsun diye sorarsaniz; sunu rahatlikla soyleyebilirim Avrupa ve Avrupa kültürü almis isanlardan memnunum, daha bugüne kadar verdigim grafik fiyatina itiraz ettiklerini görmedim, diger isler icin baski vs. benimle pazarlik ederler, bu da normal olsa gerek kafa emegine gercekten saygi duyuyorlar... Bizim Türkler (Avrupali) icin ise bunun tam tersini düsünebilirsiniz, elle tutmadiklari gözle görmediklerine yani düsünceye, fikre pek önem vermiyorlar, "Düsünen fikir üretenleri ya iceri atip veya disari gönderince, böyle basma kalip bir toplum olduk iste". Peki geri kalan %30 u ne demeli inanin bizden daha beterler, Afgan, Arap, Cinli, Pakistanli, Hintli inanin bunlar geldimi kacacak delik ariyorum, hani bizim türklerle ortasini bulabiliyorsunuz, bu adamlarla imkansiz gibi bir sey.

cinici

🌱Yeni Üye🌱
nazmiye hanım sizin yaşadığınız durumu türkiyedeki birçok grafiker arkadaş yaşıyor.bende aynı sorunlarla karşılaştım fazlası vardır eksiği yoktur.benim çözümüm şu oldu çalıştığım ajans gece gündüz demedi çalıştırdı seçimlerde diğer işci arkadaşımla 10 adet seçim arabası için tasarım yaptık ve giydirdik patronun kazancı nereden baksan 7000 tl. giydirdiğimiz araçların çoğu büyük minibüslerdendi ay sonu aldığım ikramiye nekadar biliyormusun 100 tl cik ve bıranda folya taksi camı ve kapı yapıştırmalarını saymıyorum bunlar sayısız.daha neler neler yapıldı.ben ne yaptım biliyormusun bir adet bilgisayar aldım ve matbaa ve tabelacı arkadaşlarla anlaştım.çevre yaptığım müşterilerin işlerini yapmaya başladım.anlaştığım arkadaşlara da dedimki yaptığım işlerin faturasını kes ben sana bunun parasını veririm dedim. şuanda kendim yapıyorum ve bir ajansın veremediği 800 lirayı çok rahat kazanıyorum.şunuda söylemeliyim.dikkat işine işcisine saygılı ve gözeten patron abilerime kesinlikle kötü konuşmuyorum.ama insanın 12 saat çalışıp kafa patlattıktan sonra 30 liracık parasını yiyen patronlarında kulu kölesi olmayın. bırakın bu iş okadar basitse kendisi yapsın.iş bilmezlerden yoruldum kendi işimi kurdum.

Majestic

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ngrafik.com
ya bu konuda konuşulacak o kadar çok şey varki hangi biriyle ilgili makaleler yazsan diye düşünüyorum gazeteye ilan vermeyi bile düşündüm böyle eleman bulamazsınız diye :D geçen tanıdığım bi matbaanın eleman aradığını gördüm gidip hem hal sorup hemde eleman bulana kadar işlerini yapabileceğimi söylemek istiyordum aynı zamanda iş aradığımı kalkıp bana senin istediğin parayı hiç kimse vermez çok yüksekten uçuyosun muhabbetleri yaparak akıl verdi 600-700e iş bulursan kaçırma muhabbeti yaptı :) gülüüüpp geçtim çünkü ne söylersem söyleyeyim boş

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
gazete ilanları artık telefonlara bakabilecek grafiker aranıyor şeklinde değişti.....

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
evet öyle çok gördüm okudum bunu:)

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Grafikerliğin ne olduğunu bilmiyor ki adamlar değer versin.
Bilinçli işveren çok az, herhalde en büyük sorun bu.
Allah hepimize sabır versin Majestic.