Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Adobe Photoshop programını açtıktan sonra kenardaki toolbar’ dan (kısa yolu “ s “ ) Clone Stamp İmleç ini şeçin (Resim 1 de gösterildiği gibi) .

Yukarıda Mode : Normal şeklindedir onu değiştirmeyin. Opacity “12” veya “13” olsun (Resim 2 de gösterildiği gibi).

Sağ taraftaki Toolbardan Layers kutucuğundan bir tane Layer açın (Resim 3 de gösterildiği gibi).

”Sağ taraftaki Layers kutucuğum yok?. O zaman yukarıdaki menülerden “Window” a girin ve “ Layers” in üstünde bir kez tıklayın Layers kutucuğu sol tarafta belirecektir” Yukarıdaki Toolbardan Use All Layers i seçin (Resim 4 de gösterildiği gibi)

“ bu yaptığınız işlem en üstteki layerden baslayarak en alt layer e kadar yapılan işlemlerin hepsine işletmek anlamındadır, yani tüm layerde gözüksün. Aslında yapılacak olan rutuş işlemi en üst layer de gözükecektir. Bu işlemleri gerçekleştirtikden sonra klavyenin “ F “ tuşuna iki defa tıklayalım. Resmin arka planı siyah şeklinde olsun bu işlem konsantirasyonunuzu arttırır (Resim 5 de gösterildiği gibi).

(NOT: KLAVYENİN TAB TUŞU İLE TAM EKRAN GÖRÜNÜMÜNÜ ALMAK DAHA HIZLI PERFORSMANTA RÜTÜŞ YAPABİLMENİZİ SAĞLAR.) Ben şahşen ilk önce yanak kısımlarından baslıyorum rutus yapmaya. Sağ tuş tıklayarak Clone Stamp fırçamızın büyüklüğünü ayarlıyalım “ Buda resminizin büyüklüğüne ve küçüklüğüne ve ne kadar yerden ne kadar doku alıp transfer ediceğinize bağlı. Örnek te benim yaptığım resimde yaptığım fırça büyüklüğü bana göre ideal. (Resim 7 de gösterildiği gibi).

Klavyenin “ Alt ” tuşuna ve Mouse nin sol tuşuna basılı tutarak resmimizin a kısmından parça dokuyu alalım.daha sonra aldığımız dokuyu renk uyumlarını ve suratın ayrıntısını ortaya döken yolları bozmaksızın b kısmına bırakalım ( dokuyu Alt+Mousenin sol tuşu ile aldıkdan sonra bırakma işlemi Mousunuzun sol tuşu ile yapılır) (Resim 8 de gösterildiği gibi).

Rutuşu yaparken dikkat etmeniz tek husus ayrıntıları kaybetmemek olsun. Yanak kısımlarını yaptıktan sonra. (Resim 9 de gösterildiği gibi).

Fırçamızı biraz daha ufaltarak Burun kısmına geçelim. Aynı yanakta yaptığımız a ve b doğrultusuyla burnun yan kısımınlarını yukarıya doğru rutüşleyelim(Resim 10 de gösterildiği gibi).

Yan kısımlari bittikten sonra burnun üst kısmından alt kısmına doğru rutüşleyelim doku al ve bırak işlemini gerçekleştirerek. Buraya kadar olan resmin son hali (Resim 11 de gösterildiği gibi)

Olmasına dikkat edin. Gelelim Alın kısmına fırçamızı bir parça büyülttükten sonra alnın orta kısmından a ve b doğrultusunu bozmaksızın rutuş yapmaya başlıyalım. İstenmeyen sivilceler ve istenmeyen saçları kaybedelim(Resim 12 de gösterildiği gibi).

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Alının yanlarına geldiğimizde ışıgın alını ortaya cıkaran kısımlarıyla fazla uğraşmayalım. Yoksa alınnınız tepsi gibi olur. Şu ana kadar resmimiz (Resim 13 de gösterildiği gibi)

Gözüküyorsa tamamdır. Sıra geldi göz altlarına fırçamızı tekrar ufaltıyoruz. Göz altlarını rutuşlerken dikkat etmemiz gereken şey kirpikleri yoketmemektir. Ufak fırça ile dokuyu aldığımız yerin hemen yanına bırakırsak kirpikler yok olmaz. Göz altlarının rutuş işlemi de bitti ise resimi “ Ctrl+0(sıfır)” tuşlarına basıp ortalayalım. Bu işlem yaptığımız rutuş işlemini daha iyi görmemizi sağlıyacak. Layers kutucuğundan rutuşun olduğu layerın gözünü tıklayalım resmin ham hali karşımıza gelecektir. İkinci tıklamada resmin rutuşlü hali karşımıza cıkacaktır (Resim 14 de gösterildiği gibi).

Göz kararı fazla veya eksik olduğuna karar verelim (bunada surattaki ışıgın oluşturduğu detayların ne kadar kaybolup kaybolduğundan anlıyabiliriz). Eğer detaylar çok kayboklmuş ise Layers kutucuğundaki Opacity i biraz düşürerek rutuşlu layerin saydamlığını yoğunlaştırarak azaltabiliriz(Resim 15 de gösterildiği gibi).

Kolay Gelsin...

Vasili.zaitseV

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.tuningti.com
çok güzel bi yöntem bende denicem kendi üstümde kendimi kobay olarak kullanıcam :D çok teşekkür ederim anlatım için

naklov

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
guzel çalışma gerçektten çok begendim.paylaştıgın ıcın tkşler..

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar burada anlatılan teknik profesyonel bir teknik olup , son derecede iyi anlatılmıştır. Bu dersi hazırlayan arkadaşımızı tebrik ediyorum.

tekniği deneyecek arkadaşlara tavsiyem , ilk denemelerinizde sorunlar olabilir ama yılmayın, eliniz alıştığında neler yapabileceğinizi sizde göreceksiniz.

belqin

🌟Usta Tasarımcı🌟
Emeğine sağlık gökhan süper bir ders olmuş. Profesyonel anlamda retouch böyle olur =)

dwade

🌱Yeni Üye🌱
evt gerşekten güzel teşekkür ederiz

gülümser

🏆Pro Tasarımcı🏆
çok ayrıntı isteyen bir iş ben de yapıyorum ama sağlıklı olmuyor sizin kadar,
ince işçilik gerektiriyor. Çıkan iş güzel oluyor ama bence kendisinden biraz farklı gözüküyor. Eline sağlık güzel anlatım olmuş

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
gülümser;11248' Alıntı:
ince işçilik gerektiriyor. Çıkan iş güzel oluyor ama bence kendisinden biraz farklı gözüküyor. Eline sağlık güzel anlatım olmuş

Profesyonel digital fotoğraf stüdyolarında ne oluyorsa bu konuda anlattım :)

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
profesyonelce bir çalışma ve düzeyli bir anlatım teşekkürler, ilgilenen arkadaşların oldukça işine yarayacak bir paylaşım, iyi çalışmalar

Saygılar,

by_macintosh

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekürler. Ben bu işlemi sürekli yapıyorum ve herzaman da iyi sonuç veriyo ama rötuş yaparken en önemli şey % oranını iyi ayarlamak ;) benim sormak istediğim bişey var arkadaşlar, fotoğrafçılarda siyahbeyaz fotoları renklendirme işlemini acaba photoshopla mı yapıyolar? (bende evde birçok renklendime yaptım, ama onlarca layer ekleyerek tabii. İyi sonuç aldım mı: evet aldım ama. Bunun başka bir yöntemi ya da programı var mıdır?

mt_22

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.kubilaysk.forumup.com
Merhaba;
Ben Bunu Sİz Anlatmadan Önce DenemİŞtİm(yanİ Kursta GÖrdÜĞÜm Kadariyla)ancak Her Denememde AlmiŞ OlduĞum Doku Bİr DİĞerİne Ya Uymuyor,yada Dokuyu Tamamen Aliyor??yanİ Bİr TÜrlÜ Dengeleyemİyorum Bİrde Bunu DeneyeceĞİm TeŞekkÜrler..anlatim GÜzel OlmuŞ,benİm Bİrde Sorum Olacak Photoshop Ta Burun Üzerİnde Oynama Yapabİlİyor Muyuz,yanİ Uzatma KÜÇÜltme Veya Daraltma Gİbİ..

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba;
Ben Bunu Sİz Anlatmadan Önce DenemİŞtİm(yanİ Kursta GÖrdÜĞÜm Kadariyla)ancak Her Denememde AlmiŞ OlduĞum Doku Bİr DİĞerİne Ya Uymuyor,yada Dokuyu Tamamen Aliyor??yanİ Bİr TÜrlÜ Dengeleyemİyorum Bİrde Bunu DeneyeceĞİm TeŞekkÜrler..anlatim GÜzel OlmuŞ,benİm Bİrde Sorum Olacak Photoshop Ta Burun Üzerİnde Oynama Yapabİlİyor Muyuz,yanİ Uzatma KÜÇÜltme Veya Daraltma Gİbİ..

Liqufity ile yapabilirsiniz... Bunun içinde bir anlatım hazırlayabilirim ilerliyen günlerde...

akçay

🌱Yeni Üye🌱
gülümser;11248' Alıntı:

:) buna ayrıntı diyorsan sen asıl tam kapsamlı bi rotüş u görsen hiç uğraşamam dersin.arkadaşımız çok güzel anlatıp ii bir ders vermiştir profesyonelce tebrikler.emeğine sağlık.

sweetydisaster

🌱Yeni Üye🌱
Güzel ve ayrıntılı bir anlatım tabi bu işin ustası olmak gerekiyor dokuyu nerden alacağınıza dikkat etmemiz önemli :D ilk uğraşmaya başladığımda resimleri çok kötü bir hale getiriyordum keşke böyle anlatan birileri olsaydı sağolun ;)

aDoBe

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu tarz bı rotuş hıc yapmadım.
ama konu guzel anlatım ıse ondan daha guzel. bence bu anlatımla bır ıkı denemeyle harıka sonuclar alınabılır. ılk fırsatta tılların eskıttıgı yuzumde deneyecegım.

gokhan harıka bı paylasım sagol arkadasım

Gelpcpc

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ve Karşınızda rötuşlanmış bir Gökhan Tekin:)
Ders için teşekkürler.