Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Photoshop Dökümanını Matbaaya hazırlarken ?

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.adminpanpa.blogspot.com
Merhaba arkadaşlar; bazı konuda yardıma ihtiyacım var sizden bilgi almak istiyorum; yardımcı olursanız sevinirim. Özel bir iş yapacağım fakat bu işi photoshop da karikatür olarak çizmem gerekiyor. İş matbaada basılacağı için bazı tereddütlerim var:

● Photoshop'ta hazırladığım çizimleri matbaaya hangi formatta vermem lazım ? (jpg,psd,vs...) Jpg olarak verirsem ayarladığım kesim paylarını falan göremezler sanırım.

● Renkli bir işi matbaaya Rgb olarak mı Cmyk olarak mı hazırlamak görsellik açısından daha mantıklı ?

● 300dpi matbaada sorun çıkartır mı?

Şimdiden ilgilenip cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.;)

Moderatör tarafında düzenlendi:

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Vektörel bir programda (illustrator, corel freehand) çalışmanız daha sağlıklı, ama photoshopta yapacağım derseniz de işi tif formatında, cmyk ve 300dpi teslim etmelisiniz ayrıca jpg bile olsa kesim payları sorun olmamalı.

Kolay gelsin.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Vektörel bir programda (illustrator, corel freehand) çalışmanız daha sağlıklı, ama photoshopta yapacağım derseniz de işi tif formatında, cmyk ve 300dpi teslim etmelisiniz ayrıca jpg bile olsa kesim payları sorun olmamalı.

Kolay gelsin.

Photoshop da yapacağım, illustrator falan biliyorum fakat onda çizim yapmak daha uzun sürüyor photoshop'a göre. Bu arada bit değerinin 8 yada 16 olması matbaa aşamasında bir fark yaratır mı? Jpeg de kesim payları sorun olmamalı derken normal çizilmiş hali kesim payı düşünülerek mi çizilmiş olmalı demek istiyorsunuz? (Örneğin 1 metrelik kağıda çizimi hazırlarken 58cm çizmek gibi) Yoksa Jpeg üzerinde çizgilerle işaretlemeliyim?

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

● Photoshop'ta hazırladığım çizimleri matbaaya hangi formatta vermem lazım ? (jpg,psd,vs...) Jpg olarak verirsem ayarladığım kesim paylarını falan göremezler sanırım.

Photoshopta hazırladığınız çalışmayı bastırmayı düşündüğünüz ebatta (misal a4 baskı istiyorsanız sayfa yapınızın a4 olması gibi) yine Photoshop belgesi olarak PSD, TIFF gibi baskıda sorun çıkartmayan formatlarda teslim etmelisiniz.

● Renkli bir işi matbaaya Rgb olarak mı Cmyk olarak mı hazırlamak görsellik açısından daha mantıklı ?

Matbaa her zaman CMYK (yani ana renkler) üzerinden baskı yapacaktır. RGB çalışmalar sadece web ortamları için, CMYK baskılı işleriniz için geçerlidir.

Aksine matbaa baskısı için görsellerinizde minumum 300 Dpi çalışmanızda fayda var. Baskının basit bir örneği için, 72 dpi ile 300 dpi arasındaki farkı görebilmeniz açısından printer'dan alacağınız basit bir siyah-beyaz çıktıda yardımcı olacaktır.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi

Aksine matbaa baskısı için görsellerinizde minumum 300 Dpi çalışmanızda fayda var. Baskının basit bir örneği için, 72 dpi ile 300 dpi arasındaki farkı görebilmeniz açısından printer'dan alacağınız basit bir siyah-beyaz çıktıda yardımcı olacaktır.

Teşekkür ederim cevabınız için. Birde şöyle bir durum var, mesela ben photoshopda yeni sayfa açarken cm yi seçiyorum 60x50 cm yapacağım için; fakat resolution bölümü pixel/inc görünüyor, onu pixel/cm mi yapmalıyım cm üzerinden sayfa açıp tasarım yada çizim yaparken ?

Arkadaşlar TIFF olarak kaydettiğimde bir çizimin boyutu 200 MB oluyo, nerede yanlış yapıyorum? lütfen yardım edin...

Moderatör tarafında düzenlendi:

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Teşekkür ederim cevabınız için. Birde şöyle bir durum var, mesela ben photoshopda yeni sayfa açarken cm yi seçiyorum 60x50 cm yapacağım için; fakat resolution bölümü pixel/inc görünüyor, onu pixel/cm mi yapmalıyım cm üzerinden sayfa açıp tasarım yada çizim yaparken ?

Arkadaşlar TIFF olarak kaydettiğimde bir çizimin boyutu 200 MB oluyo, nerede yanlış yapıyorum? lütfen yardım edin...

Aşağıdaki görselde açmanız gereken alan ve rezulasyonu bulunuyor.

jwzs2.jpg

Çalışmanızı bitirdikten sonra farklı kaydederek > flatten Image yapmayı unutmayın.

200 MB kullandığınız efekt, yazı, görseller gibi etkenler ile yükselebilir. Ortalama olarak çalıştığınız alan üzerinde normal bir sonuç. Tiff yerine PSD olarak ta kaydedebilirsiniz.

Abdullahhate

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
Aşağıdaki görselde açmanız gereken alan ve rezulasyonu bulunuyor.

jwzs2.jpg

Çalışmanızı bitirdikten sonra farklı kaydederek > flatten Image yapmayı unutmayın.

200 MB kullandığınız efekt, yazı, görseller gibi etkenler ile yükselebilir. Ortalama olarak çalıştığınız alan üzerinde normal bir sonuç. Tiff yerine PSD olarak ta kaydedebilirsiniz.

Anladım, demekki bu aşamayı doğru yapıyormuşum fakat şimdi daha büyük bir sorun çıktı. Çizimleri JPEG yada TIFF e dönüştürmeyi denediğimde RAM yetmiyor falan diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Anladım, demekki bu aşamayı doğru yapıyormuşum fakat şimdi daha büyük bir sorun çıktı. Çizimleri JPEG yada TIFF e dönüştürmeyi denediğimde RAM yetmiyor falan diyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Şimdi herşeyden öte şunu netleştirelim. Sizin baskı için ebadınız nedir? 50x60 nedir?

Baskı sonrası çizimlerinizin baskı üzerindeki ebatları ne olacak?.. Misal 50x60 çalışıyorsunuz baskıyı a4 üzerine tam sayfamı bastıracaksınız?

Ram yetersizliği ürün sayınıza bağlı olabilir, Çalışmalarınızı PC kullanıyorsanız masa üzerinde bırakmayın. D / E / F / G sürücülerinden birinde barındırınız.