Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Evet arkadaslar genel kullanıcılarımız “Actions” nedir ne işe yarar ne gibi yerlerde kullanılır. Bunun mantığını anlamış durumda. “Actions” ların ne olduğunu anladığınızı düşünerekten “ Batch & Automate “ mantığını gösterecegim. Not : bu uygulamada yapıcağımız toplu resimlerin ebatları ve dpi yıl arı aynı şekilde olsun o şekilde ayarlayın. Yani “batch & automate” i çalıştırmadan önce ayarlarsanız sorunsuz bir şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu dersimiz de Bir actions oluşturmayı tekrar ederek resimlerimizi açmasını ve canvas Size ile 4 cm lik bir çerceve koyarak resimlerin ebatlarını değiştirerek kayıt edip kapatmasını işleyeceğiz.

İlk önce Actions menüsünde Button Mode ye tıklayın. Çünkü yeni bir actions yapıcağız. (Aşağıdaki resim de gösterildiği gibi.)

021.jpg

Daha sonra aşağıdaki resimdeki adımları izleyerek burada yazılanları takip ediniz. Adım 1 de göstermiş olduğum buton un üstüne tıkladığınızda adım 2 deki yeni Actions un özelliklerini gireceğimiz menü çıkacaktır önümüze buradan adım 2 de gösterdiğim yerdeki örnek yazısını istediğiniz isimi verebilirsiniz. Adım 3 de ise record a tıkladığınızda Actions umuz kayıt a başlıyacaktır.

022.jpg

Actions kayıt a başladığında Actions a ilk vericeğimiz komut “open” olsun yani resimlerimizi açmaya başlıyalım. Yukardaki File menüsünden Open a tıklayarak resimlerimizden herhangi bir tanesini açın.
Resim açıldıkdan sonra klavyenin sağ tuşu ile “ d “ tuşuna basın toolbar daki renkler resetlensin siyah önde beyaz arkada olsun. Ve sonra yukardaki “image” menüsünden “Canvas Size” a tıklayalım. Örnek veriyorum 100x80 cm. olan bir resimimiz olsun ve klasördeki bütün resimlerin ebatını da daha önceden bu ebata getirmeyi unutmayın diye söylemiştim. 100x80 canvas size i büyütceğiz 104x84 yaparak “ok” a tıklayalım.
022.jpg

023.jpg

Canvas size i istediğimiz ebata getirip çercevelerimizi oluşturduk. Ben şahsen bu anlatımda 4 cm lik bir çerceve oluşturdum. Daha sonra resmimizin kenarlarının büyüdüğünü ve çerceveyi gördükden sonra “File” dan Save diyerek resmi kapatın. Actions da yaptığımız işlemler aşağıdaki resimde gösteriliyor. Resmi kapattıktan sonra Stop Playing / Recording butonuna tıklayalım aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi.
024.jpg

Stop dedikden sonra. File menüsünden “Automate” bölümünden “Batch” uygulamasına tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.
025.jpg

Batch i sectikten sonra aşağıdaki resimide incelerseniz yapmanız gerekenleri anlamış olucaksınızdır. Kısaca size kolaylık olması için şöyle biraz bahsedeyim..

026.jpg
İlk yapmamız gereken ler play adımlarını ayarlamamız gerekiyor.Play da set dediğimiz bölümde actionsumuz un klasör adını secmemiz gerekiyor çünkü o anda photoshop ta sadece bizim hazırladığımız actions yoktur başka actions larda vardır. Örnek resimde gösterdiğim actions klasörünün ismi set tede vardır. Orada onu şeçiniz..
027.jpg

Yukardaki 7 numaralı seçtiğim 3 ncü yuvarlak taki “Source” Kısmını folder olarak seçin aynı resimdeki gibi.
Onun altındaki “Choose” tahmin edebiliyorsunuzki işlem yapılcak olan klasörü belirtiniz. Örnek veriyorum d:/deneme/ klasörü altında toplayın işlem uygulanıcak aynı ebattaki resim dosyalarınızı. “Include All Subfolders” seçeneğini şeçmeniz demek ; bu secili olan klasörün içinde başka klasörler var ise aynı işlemleri o klasörlerede yapıcağım demek oluyor. Subfolders isiminden de anladığımız gibi Alt Klasörler anlamını taşımaktadır...

Ve son olarak işlemleri doğru yaptıysanız bir kere daha sekiz numaralı resimdeki ayarlara bakıp ok diyin ve photoshop unuzu bırakın o bütün işlemleri tek tek bütün resimlerinize yapsın belirlediğiniz klasördeki resimleri açarak actions a verdiğiniz komutlar doğrultusunda tek tek hepsini her resiminize uygulasın …

Anlamadığınız her hangi bir yeri veya yanlış anlatmış olduğum bir yer varsa sorunuzu sorun düzelterek cevap vereyim…

Saygılarımla…

Cemre55

🌱Yeni Üye🌱
Usta eline sağlık süpersin teşekkürler ben bu programı yeni öğrenenlerdenim kendim aslında 10 yıldır dizgi yapıyorum sayısal kitaplar yazımı...

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Photoshop, derdinizi anlatmayı bilirseniz çok zeki bir programdır. Mantığını anlarsanız ve ona paint muamelesi yapmazsanız size kendince yollar gösterir.
Anlatım için teşekkürler Gökhan Tekin :)

jimmy_can

🏅Acemi Tasarımcı🏅
anlatıma söylenecek söz yok
tek kelime ile süper bence vede video da gerekli değil diye düşünüyorum çünkü yeterince de açık olmuş
emeğine sağlık

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Actions u o şekilde ayarlayarak bunu becerebilirsiniz. Ardından auto batch ile de yolunu ve nereye kayıt ettirmesini istiyorsanız.

myekran

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.myekran.net
Teşekkürler!
Bence gayet iyi bir yöntem bunun bir değişini yapıyordum ancak tüm klasörlere uygulama işini bilmiyordum bunu öğrendiğim iyi oldu artık çok fazla uğraşmama gerek kalmaz. iyi çalışmalar...

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
çok teşekkürler 9 yıldır photoshop kullanıyorum(kendi çabalarımla öğrendim) ama itiraf etmeliyimki actions ın ne işe yaradığını bilmiyordum kurstaki hocalar zaten allahlık

DERYASEZER

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bu anlatımlar cs3 te mi 2 de bulamamdım teşekkür ederim

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
bu anlatımlar cs3 te mi 2 de bulamamdım teşekkür ederim

Bu anlatımı yaparken sanırım Photoshop 7 kullanıyordum. Uzun zaman geçti bu anlatımda Bilemiyorum tam olarak ancak Actions paleti Photoshop un 6,0 ından sonra hiç değişmedi. :)

Bulamıyorsanız sizden kaynaklanıyordur değişen çok büyük bir özelliği malasef yok...