Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Quarkxpress Nedir? Ne Değildir?

foxmuld3r

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.epsilos.com
Asıl işim yazılım sektöründe ancak, dergi, gazete, broşür gibi alanlarda da kendimi geliştirmek istiyorum. Tasarım konusunda normal düzeydeyim. Px tabanlı tabii ki. Yani vektörel tasarımlar hakkında pek bir fikrim yok.

Masaüstü yayıncılık için Quarkxpress'i uygun gördüm. Öğrendiğim ve altyapısını çözdüğüm zaman ayrıca Indesign için çabalayabilirim. Öğrenmek istediğim pek çok konu var, bunların arasından bazıları forumda zaten yeralmış. Ancak farklı yerlerde ve düzenli değil. Bu başlık altında Quarkxpress ile ne yapılabileceği, ne olmadığı konusunda, bilen arkadaşlar aydınlatabilirse daha derli toplu ve faydalı bir başlık çıkacaktır.

Quarkxpres için 2 cdlik eğitim seti var. Genel kullanımı hakkında bilgiler içeriyor. Ancak mizanpaj gibi önemli konulara yer verilmemiş. Sorularım şöyle:

1) Quarkxpress, photoshop gibi corel gibi grafikler üretebileceğimiz bir program olabilir mi?

2) Yalnızca basılacak olan dergi, kitap v.s için sayfa düzenlerini oluşturabileceğiniz, baskıya uygun hale getirebileceğimiz sadece bir aracı program mı?

3) Örneğin bir dergi tasarımı için photoshop'da CMYK modunda grafikleri düzenleyip Quark ortamına aktararak dergiyi çıkarabilir miyim?

4) Mizanpaj gibi bilgiler farklılık gösterebileceği için basımdan önce matbaalardan ölçüler hakkında bilgi almak gerekiyor mu?

5) Özetle bir dergiyi Quarkxpress ortamında tasarlamak için hangi aşamalar geçerlidir, aşamaların zorluk dereceleri nedir?

Benzer konular

serhendi

🌟Usta Tasarımcı🌟
1) Quarkxpress, photoshop gibi corel gibi grafikler üretebileceğimiz bir program olabilir mi?

1) olabilir de olmayabilirde çok iyi bir el becerin varsa yapabilirsin bir pohotoshopla kıyasladığın zaman quark çok küçük kalır yanında ikisinde artıları ve eksileri var bence birbirlerine göre... ama grafik çizimlerini çizim programlarında yapıp aktarabilirsin....

2) Yalnızca basılacak olan dergi, kitap v.s için sayfa düzenlerini oluşturabileceğiniz, baskıya uygun hale getirebileceğimiz sadece bir aracı program mı?

2) quark bence bir mizanpaj programı .... ben resimlerimi photohta, çizimlerini illusrtatör ve frehanda yapıyorum ve quarka çekiyorum.. quark kullanımı kolay ve hızlı bir mizanpaj programı.. ama bazı broşür ve afişleri photoshopta da yapıyorum ama dergi gazete gibi mizanaz isteyenleri quarkta....

3) Örneğin bir dergi tasarımı için photoshop'da CMYK modunda grafikleri düzenleyip Quark ortamına aktararak dergiyi çıkarabilir miyim?

3) tabi bu da mümkün dergiyi hazırla tif kaydet quarka çek forma düzenini ayarla ve baskıya gönder...

4) Mizanpaj gibi bilgiler farklılık gösterebileceği için basımdan önce matbaalardan ölçüler hakkında bilgi almak gerekiyor mu?

4) belli başlı kağıt ölçüleri var bunları bilmen gerekiyor forumda da mevcut... ama daha sağlam işyapmak istiyorsa matbaadan da bilgi alabilirsin.. kesim payları forma düzenleri falan...

5) Özetle bir dergiyi Quarkxpress ortamında tasarlamak için hangi aşamalar geçerlidir, aşamaların zorluk dereceleri nedir?

5) aşamalardaki zorluk derecesi bence programı kullanabilirliğin ve hayal gücün... önce gelen materyallere bakarsın.. sonra ne yapacağına karar verisin ve başlarsın...
gelen işin hangi kağıda hangi ölçülere ait olduğunu belirlersin ve işe koyulursun.. bir tasarım yaparken farklı programlardan da yardım alabilirsin... tamamen sana kalmış....

sorularına kendi fikirlerimce cevap yazmaya çalıştım...

1997 den beri kuark kullanıyorum.. 3,32yle başladım ve çok uzun zaman 4,1 kullandım simdi 7,2 yi kullanıyorum...

iyi çalışmalar allah kolaylık versin...

Gülsüm ÖZER

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu bilgiler benim de işime çok yaradı. Paylaşım için teşekkürler.

haligh

🌱Yeni Üye🌱
mac için netten quarkxpress bulamıyorum yardım edebilir misiniz?

haligh

🌱Yeni Üye🌱
aslında 8 i buldum 30 günlük deneme süresi ama birkaç basit sorunum var onları çözmemde yardımcı olursanız çok daha iyi olabilir.
biz buna selam verip borçlu çıkma diyoruz (:)