Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

sanat ne için?

sanat ne için?

• Sanat sanat içindir

Oy: 12 17.6%
  • Sanat toplum içindir

Oy: 24 35.3%
  • Sanat sanat için ve toplum içindir

Oy: 28 41.2%
  • Herhangi bir fikrim yok

Oy: 4 5.9%

• Kullanılan toplam oy
    68

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
Tarihten bu yana düşünülmüş, konuşulmuş, tartışılmış bir konu. Sizce sanat ne için? ya da klasik soru şeklinde; sanat sanat için mi, toplum için mi?

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sanat yoktur. Hayata geçince sanat olur. Sanat hayalle gerçek arasındaki bağlayıcı fikrin doğru uygulanmasıdır. (bence)

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
sizce bu bir çelişki değil mi? son cümlenize göre de sanat vardır anlamına geliyor? varlık ya da yokluk kavramları apayrı bir mevzu. Demek istediğim varlığı varsa ne içindir...

Rüveyda SALIK

MissGraphic
👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.grafikerler.net
sanat, sanat içinde olabilir toplum içinde.
bu ortaya çıkardığın sanat eseriyle doğru orantılıdır bence.

mavitayfa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Aşk içindir bence + ama kastettiğim Aşk, insanı da toplumu da evrenin kendisini de içine alan bir Aşk....

Hepyek

👑Efsanevi Grafiker👑
Sanat -kendi kendisi içindir- derim ben...

Niye mi?

Hangi ressam zorla tablo yapmis, hangi müzisyen zorla beste yapmis, hangi heykeltras heykelini baskasinin elleriyle sekillendirmis kiii....
Hepsi kendini ortaya koymus öncelikle,
hislerini aktarmislar bir sekilde eserlerine hepsi!!!

Sonra topluma sunmus, kendisini anlayanlarda sanatciyi begenip deger vermisler :p dimi ama...

h.salma

🌟Usta Tasarımcı🌟
Sanatçı değilim ki :)
belki de yanlış düşünüyorum

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅

Niye mi?

Hangi ressam zorla tablo yapmis, hangi müzisyen zorla beste yapmis, hangi heykeltras heykelini baskasinin elleriyle sekillendirmis kiii....

Sonra topluma sunmus, kendisini anlayanlarda sanatciyi begenip deger vermisler :p dimi ama...
katılıyorum.sozun ustune de pek bısey soylıyemıyorum herseyı anlatıyo bence.sanat kendı ıcınde yasanır.

DiaNNa

🌱Yeni Üye🌱

Niye mi?

tamam bir yerde hakLısın ama sanatçı topLum için yapmazsa, topLum onu neden sanatçı oLarak görsün ki.?? kendini ispat edijek topLum içinde eser yaratıjak ki sanatçı olsun.. topLum için sanat yapmayanLar ise onLar bana göre sadece sevdikleri işLeri yapıyorLardır o kadar...diye düşünüyorum :eek:ops1:

kndrc

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ahmetkunduraci.com
Bence soruyu su yönde değiştirelim..
Sanat toplum içinse; Aç toplum-Tok toplum kavramını irdeleyelim.
Aç toplumlar için sanat gecerlimidir? Yoksa sanat sadece tok toplum mahsülümüdür?

puhuma

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.grafikerler.net
Bence soruyu su yönde değiştirelim..
Sanat toplum içinse; Aç toplum-Tok toplum kavramını irdeleyelim.
Aç toplumlar için sanat gecerlimidir? Yoksa sanat sadece tok toplum mahsülümüdür?

sorunun o yönde değiştirilmesi sosyolojik etkilerinin alanı ki bu sadece sanatın değil insan ve hayatını kapsayan bir olgu. Onun için anketin sorusunu kendi penceresinden değerlendirmek sonuca ulaşmayı daha olumlu etkiler kanısındayım.

bence konuyu şöyle açsak nasıl olur?
1. sanat sadece toplum için olsaydı tüm sanat akımları oluşumlarını ve süreçlerini tamamlayabilirler miydi? ve tüm hiyerarşik tarihsel süreci....

GraphiClubeR

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tamam bir yerde hakLısın ama sanatçı topLum için yapmazsa, topLum onu neden sanatçı oLarak görsün ki.?? kendini ispat edijek topLum içinde eser yaratıjak ki sanatçı olsun.. topLum için sanat yapmayanLar ise onLar bana göre sadece sevdikleri işLeri yapıyorLardır o kadar...diye düşünüyorum :eek:ops1:

sanatı sanat yapan da bu bence.saantı toplum tum yonden ırdeleyıp acıklayabılseydı sanat olmazdı.bence sanatta bıraz gızem olmalı.bı pıcassonun mıchalengelonun ve matematık ustası LEONARDO DA VİNCİ nin yaptıgı hıc sanat sayılmazdı.ya da bır bach ın.bır mozart ın.
bence sanat toplumda bır vıp gıbı bırseydır ve oyle olmalı.herkesın ulasabılecegı tanımlayabılecegı tanımlayanlarında anlatamayacagı kendı ıclerınde yasayacagı seylerdır

birbilen

🏅Acemi Tasarımcı🏅
aslında sanat kalıba sokulmaya, etiketlenmeye gelmeyen birşeydir..
sadece kendi içindir, yaratıcısıyla arasında özeldir fakat aynı zamanda toplum içindir, sanatçının toplumu topluma göstermesidir...

LuNaTiC

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sanat toplum içindir, sanatı oluşturan toplumdur...