Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Engin BÜTÜN

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.ruzgarajans.com
Hasan Yalçın yine güzel bir konuyu türkçeye çevirmiş ve bizimle paylaşmış. Tasarım işi ile uğraşıyorsanız ve müşterilerinizle problemleriniz varsa bu yazıyı okuyun derim. 10 madde var ve inanın hemen hemen hepsini yaşamışsınızdır.
Alın size 10 madde…

Mark W. Lewis tasarımcılara en çok söylenen 10 yalanı paylaşmış. Bu maddelerden en az bir yada bir kaçı eminizki başınıza gelmiştir.
Özellikle Freelance işlere yeni başlayanlar bu maddeleri çok dikkatli okusunlar çünkü sürekli karşılarına çıkacak!
Bakalım Neymiş bu 10 büyük yalan ?

1- Bunu bizim için ucuza yada ücretsiz yap, bir dahakinde telafi edelim!

Saygın hiç bir iş sahibi, daha sonra ödenmek üzere yada ücretsiz olarak emeğini ve zamanını vermez.
Bir tesisat ustasına "Bu seferlik lavaboyu bedava ver ve yerine monte et, bir dahaki lavabo ihtiyacımızda telafi ederiz!" dediğinizi hayal edebiliyoırmusunuz ?
Bu tip müşteriler muhtemel bir sonraki işte zaten sizi aramayacaklardır.

2- Son halini görmeden asla ücret ödemeyiz!

Bu müşterilerin sizden avans istemenizi engellemek için kurduğu bir tuzaktır. Heme her tür işte önce avans verilir ve ondan sonra işler devam eder.
Müşterinizle devamlılık arzeden bir ilişkiniz olması durumunda farklı davranabilirsiniz, ancak yeni bir müşteri hiç bir zaman çalışmalarınızı ücretinizin bir kısmını ödemeden görmemeli.

3- Bu işi bizim için yap, senin için iyi referans olur, işlerin açılır!

En büyük yalanlardan biri. Aynı şeyi lavabocuya söylediğinizde, size vereceği yanıt, "İşimi kusursuz yapsam bile farkedilmek için bunu size bedavayamı yapmam gerek?" olacaktır.
Ayrıca işi bu şekilde yaptıran işveren etrafındakilere projeyi ne kadar ucuza çıkardığını böbürlenerek anlatacaktır.
Çevresinden sizi yeni bir iş için arayan olsa bile muhtemelen size diğer işten aldığınız ücreti önereceklerdir.

4- Demo çalışmalara bakarken “Seninle çalışıp çalışmamaya henüz karar vermedik. Ama malzemeleri burada bırak ben ortağımla,yatırımcımla,karımla,patronumla görüşeyim.”

Bunu söyleyen kişi emin olabilirsinizki çalışmalarınızı teslim ettik sonra 15 dakika içinde diğer tasarımcıları arayarak fiyat bilgisi isteyecektir.
Geri aradığınızda size ona verdiğiniz fiyatın çok yüksek olduğunu ve x bir tasarım firmasının daha uygun fiyat vererek işi aldığını söyleyecektir.
Elbette onlar ucuz olacak, çünkü siz zaten saatlerce çalışarak ön çalışma ve danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak verdiniz.
Sözleşme yapana kadar hiç bir yaratıcı çalışmayı müşterinin ofisinde bırakmayın !

5- Proje iptal olmadı, sadece ertelendi. Hesabımız açık kalsın 1-2 ay sonra devam ederiz!

Muhtemelen etmeyecektir. İşte duraksama varsa muhtemelen o proje cansızdır. O ana kadar yaptığınız kısmın ücretini almamanız ise büyük hata olacaktır.
2 ay sonra geri aradığınızda o proje ile ilgili olarak başka biri atanmış olabilir, ve bilin bakalım ?! Bu yeni sorumlu kişi sizin adınızı bile duymamış olabilir!

6-Sözleşme mi ? Ne sözleşmesi, biz arkadaş değilmiyiz ?

Birşeyler yanlış gidene dek elbette arkadaşız. Akabinde senin takım elbiseli aşağılık benimde gerzek tasarımcı olmamam için sözleşme şart.
Ancak yaptığınız işler için para ödenmemesini bekliyorsanız o sizin bileceğiniz iş.
Saygın her iş sahibi mutlaka sözleşme yapar. Sizde yapmalısınız.

7- Faturayı iş üretildikten sonra kesip gönder!

Daha çok basılı grafik işlerinde, eğer uygulama yada basımını sizin yapmadığınız bir iş için, neden başkasının iş bitiş tarihini bekleyesenizki.
Siz zaten tasarımınızı teslim ettiniz ve kabul edildi. O zaman faturanızı kesebilirsiniz. Bu sizi başka türlü bir bekletme taktiği olabilir. Müşteriniz işin tasarım sonrası aşamalarında ortaya çıklacak sorunları çözebilmek için sizi bekletiyor olabilir.

8- Senden önceki şu kadara yapmıştı…

Tamamen alakasız bir söylem. Eğer daha önceki çok iyi bir iş çıkarmış olsa şu an sizinle değil onunla konuşuyor olmaları gerekirdi.
Bir öncekinin ne kadar ücret aldığı yada talep ettiği sizi hiç ilgilendirmemeli. Piyasanın altında ücret talep edenler yakında bu piyasadan ayrılacak demektir ya iflas edeceklerdir yada sektör değiştireceklerdir.

9- Bizim bütçemiz bu kadar diyen firmalar

İnanılmaz değilmi ? Adam araba almak istiyor hiç araştırmadan alacağı araba için ne harcayacağını biliyor.
Her proje belli ölçekte bir ücrete karşılıktır. Daha az paraları varsa sizde karşılığında daha az çalışarak işi çıkarabilirsiniz. Ama bunu onların anladığından emin olun.
İşi basitleştirerek sunacağınız bütçeyi kısın.

10- Finansal sorunlar yaşıyoruz, işi teslim et, biz biraz kazandıktan sonra ödemeni yapalım!

Tabii ki, ancak ödeme yapılacaklar listesinde en alt sıralarda olduğunuzu bilin. Bir firma kötü gittiğini açıklayabiliyorsa emin olun göründüğünden çok daha kötü durumdadırlar.
Ayrıca bir banka olmadığınızı unutmayın geciken ödemeler ile ilgili olarak size ek ödeme yapılmasını isteyin.

İster tasarım ajansı sahibi olun ister freelance çaışın bu 10 maddelik listedekilere bir gün muhtemelen rastlayacaksınız. Yada bir çoğuna rastladınız bile.
Okuduğunuz yazının kaynağı yabancı, buda şu anlama geliyor Türkiye’de bu işi yapıyorsanız bu maddeler haricinde daha sert ve farklı zorluklar ile karşılaşmanızda olası.

Zaman zaman sizlerden, tasarım işine girmek ve bunu meslek edinmek isteyenler için tavsiyeler yada mesleğe yeni başlamış kişilerin iş hayatlarında yaşadıkları zorluklar ile ilgili e-postalar gelmekte bu makale işe yeni başlayanlar için önemli bir kilometre taşı olacaktır. Özellikle serbest çalışanlar için.

Alıntıdır

Benzer konular

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Kim yazdıysa tebrik etmek lazım. Buna benzer bir çok cümle kurup önüne sürüyor şirket sahipleri! 10 yılı aşkın bir süredir bu camianın içindeyim. Oturup yazsam bir çok şey de benden çıkar =).

x-cin

🌱Yeni Üye🌱
müsteri herzaman haklıdır...bunuda bilmem gerekir..

Grafipixel

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel ve doğru bir yazı. bu yazının ortaya çıkmasının sebebi ise yine piyasadaki kendini bilmez grafikerler. piyasadaki ortalama ücreti bildiği halde iş almak için 3-5 kuruşa iş yaparak piyasayı düşüren grafikerler oldukça, elinde başka bir grafikere tasarlattığı bariz olan bir çalışmayla gelip bunun aynısından istiyoruz diyen kişiye siz bunu birine yaptırmışsınız gidin onunla devam edin diyemeyen grafikerler oldukça biz bu sorunlarla karşılaşmaya mahkumuz. bu şekildeki insanların varlığı yüzünden müşterinin grafikere saygısı kalmamış. herhangi bir çekintisi yok dilediği gibi davranıyor.

TypO

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bence mukemmel bı yazı helede benım gıbı pıyasaya daha yenı gırecekler ıcın super ellerıne saglık dostum tsk ederım

aman

🏅Acemi Tasarımcı🏅
gercekten bu sektörü anlatıyor aynı şeyı ıkı gun once yasadım calışmayı yaptım cok begenıldı iş ücrete geldı fıyat soylenınce musterı bana elını vicdanına koy demesın mı sankı parasını gasp ettık emegımı ıstedım sadece hepsı bu

N/A4

🏆Pro Tasarımcı🏆
bu tasqarimci isi degil ticaret isi.benim koydugum kurallarim var.bu budur kardesim isine gelmiyosa 3 lirayada logo ciziyolar

mesut69

🌱Yeni Üye🌱
hasan yalçın beye bu çalışmasından dolayı macci arkadaşımızada paylaşımından dolayı teşekkür ederm. ben veteriner hekimim ama 4 yıldan buyana grafik tasarımla uğraşıyorum. kliniğim olduğu zaman lar eğer bu yazıyı okumuş olsaidim kliniğim hala ayakta olurdu ama şimdiyok .çünkü busebeplerden dolayı kapattım. İFLAS ETTİM: saygılar.

omu_ressam

🌱Yeni Üye🌱
bizim gibileri bilinçlendirdiği için hasan yalçına teşekkür ediyrm.resim bölümü öğrencisiyim. iş yapma heyecanı ve referans tutkusu...yenmeye hazır kek gibi bir olgunlaşma dönemi yaşıyoruz.akıllı olmak lazım

sekoya_

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hasan yalçın beye bu çalışmasından dolayı macci arkadaşımızada paylaşımından dolayı teşekkür ederm. ben veteriner hekimim ama 4 yıldan buyana grafik tasarımla uğraşıyorum. kliniğim olduğu zaman lar eğer bu yazıyı okumuş olsaidim kliniğim hala ayakta olurdu ama şimdiyok .çünkü busebeplerden dolayı kapattım. İFLAS ETTİM: saygılar.

Geçmiş olsun,İnşAllah yeniden kurarsın.Yazıda çok güzel Teşekkürler.

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
işin bir boyutu bu ancak diğer boyutuda hatta boyutlarıda var.

kaliteli bir iş, iyi bir grafikerden belki de öncelikli iyi bir görüş açısına sahip müşteriden geçer. müşteri dediğimiz insanlar, sıradan veya daha altı olan her yönden hatalı işlere sahip çıkarlarsa, bu piyasada da, bizim çinliler olacaktır. hem kendilerini hemde bii öldüren insanlar yani.

hadi müşteriyi geçtik, ya patron kısmına ne demeli. müşteriden önce patron kısmını aşma başlı başına bi dert.

en sonuncusuda
ki bence mesleğimizin en ciddi sorunu

eline çekiç alan ben ustayım der misali
fareyi tutanın kendini kedi(aslan) sanması

sadece programların verdiği ile yetinip ötesini olabileceğini bile bilmeyenler

geçtim onu

programları bile düzgün kullanamayanlar

mesleki teknik bilgi desen vah vah ki, başka ne demeli bilmem...

yani lafın kısası

tamam iğne müşteriye de

bizede bir şeyler batmalı..

çivimi olur lafmı çuvaldızmı ?

twinblade

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kesinlikle dogru. bu işi seven bir tasarımcı olarak bu hatalara ben çok düştüm...

KARSLI

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu güzel paylaşıma teşekkürler...

suyunsesi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hala başımızı ağrıtmıyor mu? Bilgiler için teşekkürler. Ağırlığınızı koyun Grafiker arkadaşlar.

gulsah_grafik

🌟Usta Tasarımcı🌟
Evet arkadaşım sen haklısın ağırlımızı koymak zorundayız ama piyasada okadar çok grafiiker varki ben 7 yıldır bu işin içindeyim bazen hiçbişey bilmeyenlerin grafiker edalarına şaşıp kalıyorum bunlar çok doğru bilgiler ama bizim şuanki ortamımızda çok zor elini attığınız yer grafiker işimiz zor :(

byahad

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.selcuklureklam.net
Evet arkadaşım sen haklısın ağırlımızı koymak zorundayız ama piyasada okadar çok grafiiker varki ben 7 yıldır bu işin içindeyim bazen hiçbişey bilmeyenlerin grafiker edalarına şaşıp kalıyorum bunlar çok doğru bilgiler ama bizim şuanki ortamımızda çok zor elini attığınız yer grafiker işimiz zor :(

sadece grafikerlik değil tüm sektörlerde bir yığılma var yakında herşey ucuzlayacak ama kimseninde yaptırmaya parası olmayacak(işsizlikten)
bende bilgisayar programcılığından grafikerliğe yatay geçiş yapmış biri olarak piyasanın bizi bu hale getirmiş olmasına dicek söz bulamıyorum

AğLAmaK iSTiyoruM!!

:D

charisma01

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet dedikleriniz kesinlikle doğru...ben de 6 yıldır bu işi yapıyorum ve şu an bir matbaada montajcıyım, biziim türkiyenin hemen her yerinden müşterilerimiz var ve genelde işler msn den veya cd/dvd ile geliyor (en az 1000-1500 ajans/matbaa) ... ve bunların içerisinde direk baskıya gönderebileceğim çalışmaların sayısı o kadar az ki...
bir de bilmeyip de bildiğini sananlar var onlar daha felaket :)
işi rgb çalışıp gönderiyor eline cmyk ya çevrilmiş bir renk gidince deliriyor :p