Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Traff-x logo

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Hollanda Deenhaag da faaliyet gösteren ANAHTAR reklam ajansı adına yaptığım logo.

Firma ismi: Traff-x
Faaliyet alanı: Sürücü kursu
Logoda yararlandığım fikirsel temeller : Çift f harfinin arasındaki boşlukta bir trafik akışını simgelemek amacıyla, bir yol izlenimi oluşturmayı amaçladım. Traff-x kelimesinin f-x harflerinde yer alan - işaretini trafik işaretlerinde yer gösterici amaçlı kullanılan ok işareti ile simgelemeyi amaçladım.

Not:Çalışmada autorijschool kelimesi hariç, hazır hiçbir öğe kullanılmamıştır, fontta dahil

logovm6.jpg

Benzer konular

tango-mm

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ellerinize saglik Cahit hoca, cok güzeller özellikle birincisi renkler acisindan da uyumlu

grafikerkartal

👑Efsanevi Grafiker👑
gerçekten ustalık gerektiren bir çalışma tebrik etmemek elde değil 2.sine oranla ilkini daha iyi gördüm tebrik ederim Cahit hocam

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Ellerinize saglik Cahit hoca, cok güzeller özellikle birincisi renkler acisindan da uyumlu

gerçekten ustalık gerektiren bir çalışma tebrik etmemek elde değil 2.sine oranla ilkini daha iyi gördüm tebrik ederim Cahit hocam

Beğenileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Öncelikle çalışmalarımda zeka oyunlarını kullanmayı çok seviyorum bunu olabildiğince estetikle bütünleştirerek sunarak, olumlu işlere imza atmak istiyorum. Logonun birkaç harf ve bir kaç lekeden ibaret olmadığını anlayan tasarımcılarla bunları konuşmak çok güzel bir duygu.

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
Çift "f" harfi arasındaki boşluğu, yol akışı olarak simgelemek çok hoşuma gitti hocam :) Ellerinize-zekanıza sağlık...Zeka oyunu tatlı olmuş...İkiside makul...

Saygılar...

Barış Akgün

🌟Usta Tasarımcı🌟
bızım eskı grafıkerler logosuna benzıyor fontu :) cıft f dekı yol olayı guzel olmus gercekten. renk olarakta koyu ve acık mavıyı tercıh etsenız daha guzel olur gıbı gelıyor bana. elinize saglık.

mt_design

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş.Çok hoşuma gitti.Ellerinize sağlık.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Çift f esprisi gayet başarılı, ortadaki ok ise logoya ciddi bir hareket kazandırmış, oradaki ok biran için i harfini andırdı bana, acaba ok diğer harflerin boyunda değil de tire gibi biraz kısa olsa ne olurdu diye düşünüyorum...
ikinci çalışmada mavi şeritin logonun solunda kalan kısmını biraz uzun buldum...

emeğinize sağlık hocam...

émmst

👑Efsanevi Grafiker👑
Ellerinize sağlık hocam..Yine çok yaratıcı ve şık bir çalışma çıkarmıssınız..Ellerinize sağlık.

Fatos KESKİN

👑Efsanevi Grafiker👑
Ben 1. logoyu daha çok beğendim Cahit Bey ellerinize sağlık.

cuneytgurler

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.behance.net
gözü çok yoruyor çok fazla ayrıntı hakim daha yalın olmalı renk seçimleri daha iyi olabilir
kolay gelsin.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Eleştirilerini ve beğenilerini sunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Logonun alt kısmındaki kıvrımının büyük olması alttaki logoda geçerli, doğru alttaki çalışmada bir denge problemi var, bu sıkıntıyı üstteki logoda, T harfinin sol ucunu aşağıya kıvırarak giderdiğimi sanıyorum. Birbirine zıt gibi davrananan aynı zamanda algı yoluyla birbirine bağlanan bir alan oluşturmayı amaçladım.

Logonun ana teması tipografik temellere oluşturulmuş olmasıdır. Tipografik (harf) temelli logo tasarımlarının en büyük sıkıntısı Cüneyt beyinde değindiği gibi gözü yormalarıdır. Bu sıkıntının aşılması için önce yazının okunulurluk temellerine önem verilmelidir. Bunu aşmak için görsel ritmi kullandım, kelimede egemen yapı olarak, dikkat edilirse sağa doğru eğimli yapı dikkatinizi çekmiştir. Gözün sıkıntısız olarak sağdan sola doğru hareket etmesini, uyguladığım ritmik hareketle sağladığıma inanıyorum. Yani tasarlanmak istenen her tipografik temelli logo bu ve buna benzer olumsuzluklar ortaya çıkaracaktır.

Bir üçüncü sıkıntıda T harfi ile çitf f harfinin ortaya çıkardığı dağınıklıktı. Bu sorunuda T harfinin sağ yatay uzantısı ile, f harfinin sol yatay uzantısını, ra harfleri üzerinde birleştirerek giderdim.

Sonuçta cüneyt bey düşüncenize katılmıyorum, çalışma gözü estetik ve görsel bağlamda olumlu bir şekilde yönlendirdiyor.

trfx01un9.jpg

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Tebrik ederim hocam, gayet başarılı...
Fikrinize ve emeğinize sağlık.

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
Gerçekten başarılı bir çalışma emeginize saglık..

cuneytgurler

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.behance.net
Öncelikle açıklama için teşekkürler, teknik anlamda birşeyleri yerine getirmiş olmanız algıyı rahatlaştırdınız anlamına gelmez diye düşünüyorum, söylediklerimin yine arkasında duruyorum benim logo anlayışım görsel zevkim yapmış olduğunuz çalışmaya hitap etmiyor belki farklı bir uygulama olabilirdi algı kolay olabilir gözü okşayabilirdi diye düşünüyorum. Çok fazla teorik alt yapı deneysel yöntemler çalışmaları olağanlaştırır yaptığınız iş doğru olur amacına ulaşır fakat göze hitap etmez.
Sonuç olarak saygı duyuyorum emeğize, benim beyaz gördüğümü başkası renkli görebilir. Kolay gelsin.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
=Önder Adem;360343]Ben hala f ile x arasındaki okun i gibi okunduğunu düşünüyorum...

Önder bey eleştirileriniz için teşekkür ederim. Bu algılama biçimi önemsiz bir ayrıntı, nedenine gelince: Siyah beyaz kullanıldığında bu ayrım söz konusu olabiliyor, renkli çalışmayla bu durum bertaraf edildi. Bu duruma en önemli örneği dünyaca ünlü Fedex kargo şirketinin logosunu gösterebiliriz.

fedexlogo.jpg

fedex.jpg

Çalışmaya siyah-beyaz algılama gözüyle bakarsanız tamamen anlamını yitirdiğini göreceksiniz. Bu çalışmaya renk algısına dayandırılarak oluşturulan bir kompozisyon hakim. Bunun yanısıra i olarak algılanması bir anlam kayması oluşturmuyor yani Traffix te amaca uyduğu için bir sakıncası yok. Bu arada i nin sorun olmasına gelmeden önce X harfide K ile çok kolay karışabilecek bir harftir. Yani i den daha fazla x harfi düşündürdü beni.
Öncelikle açıklama için teşekkürler, teknik anlamda birşeyleri yerine getirmiş olmanız algıyı rahatlaştırdınız anlamına gelmez diye düşünüyorum, söylediklerimin yine arkasında duruyorum benim logo anlayışım görsel zevkim yapmış olduğunuz çalışmaya hitap etmiyor belki farklı bir uygulama olabilirdi algı kolay olabilir gözü okşayabilirdi diye düşünüyorum. Çok fazla teorik alt yapı deneysel yöntemler çalışmaları olağanlaştırır yaptığınız iş doğru olur amacına ulaşır fakat göze hitap etmez.
Sonuç olarak saygı duyuyorum emeğize, benim beyaz gördüğümü başkası renkli görebilir. Kolay gelsin.

Cüneyt bey eleştirileriniz için teşekkür ederim. Daha önceki mesajınızda belirttiğiniz algı karışıklığı olayı estetik beğeniden çok, görsel algılamaya gönderme yaptığı için böyle bir değerlendirme yaptım. Estetik beğeni ve görsel algıyı birbirinden ayırmamız gerekli, çünkü biri tamamen kişiye göre değişen doneler içerir, yani subjektiftir, oysa görsel algı (GESTALT) büyük oranda objektif veriler içerir. Logo çalışmamda bunun yerine getirildiğini kolayca görebilirsiniz. Özellikle renkli çalışmada - ayracı hariç herhangi bir okunulurluk sorunu olmadığını göreceksiniz. Bu çalışmada tüm logolarda sıkça kullandığımız tasarım ilkelerinin ne kadar yerinde kullanıldığını bu verilere dayanarak kolayca görebilirsiniz. Örneğin: Ritm kompozisyonda, tasarım ilkelerinin egemenlik anlayışına uygundur. Bu egemenlik anlayışı altın kesit kuralıylada %90 örtüşmektedir.
Buda bir görselin mükemmelik anlayışıylada doğrudan orantılıdır, yani çalışmanın %100 mükemmel olduğu iddiası içinde değilim, zaten böyle bir logoda çok az.

Son düzenleme: